Motory V8 budú, buchol po stole Sulajem. V záujme motorárov bude s ním súhlasiť | Magazín F1 - F1online.sk

umelo navysuje vahu spalovaku aj hybridnej casti. pre porovnanie obycajny prius - (nie plugin hybrid) - 0.9kWh bateria + prevodovka + elektricke motory maju vahu cca 140kg. Pri F1 je Kers + bateria minimalne 65kg, to je ale bez prevodovky, ktora je cca 40kg.

Preto si myslim, ze keby neboli vahove obmedzenia tak ICE by sa kludne dostalo na 80kg a hybridna cast na 40kg. A to som mozno aj velmi konzervativny. F1 by mohla usetrit 65kg len na motore. keby bateriu a kers zmensili tak aj 85kg.

A jsme zpátky na nule.
Kyselinový přírůstek nejsou pouze baterie …

Dám vám nápovědu k vyřešení otázky, který motor bude v F1 rychlejší, jestli čistý přeplňovaný spalovák, nebo přeplňovaný hybrid.

Klíčem k vyřešení téhle záhady je hustota uložené energie.

Uložená energie v baterii, kabeláži a chlazení je cca 70 krát těžší než stejně energie v benzínu, hadici, pumpě a nádrži…. A to ještě nepočítám hmotnost hybridního systému.

Dál si to už spočítáte.

nemal by si davat napovedy na nieco naco nevies odpovedat.

to je tiez preplnovany spalovak…

Hybrid tiez jazdi na benzin.

Nejaky v tom mate gulas. aj ty aj Ferdo. Hybrid je spalovaci motor vybaveny rekuperacnou sustavou na aplicaciu kde sa da rekuperacia vyuzit. Okruhove vytrvalostne preteky uz z definicie taka aplicacia je. Cim ma okruh kratsie rovinky a viac brzdnych zon tym viac sa rekuperacia vyuzije.

Keby nebolo ziadne obmedzenie na motory tak kazdy jeden vyrobca skonci s nejakou formou hybridnej PU. Budu to ine pomery ako su dnesne motory ale hybridna sustava by to bola uplne jednoznacne. V F1 sa totiz casto brzdi, auta su lahke a (obvykle) vozia zavazia aby splnili vahovy limit. Keby som isiel do extremu s tym, ze na hybridnu sustavu nie su limity tak skoncime s bateriami s vysokou hustotou napr viac ako 1MJ /kg. takze bateria by mala 4-5kg a ulozena na samom dne (nizsie ako palivova nadrz) funguje ako balans. Kers dalsich 4-10kg podla velkosti a vykonu. 120kW by bol skor mensi. System rozhodne usporti viac paliva na 300km ako vazi.

Este k tej tripperovej rozpravke o 70 nasobku - moderne SS battery dosahuju 350wH /kg to je 1.26MJ. Benzin ma 46 MJ. EV z tej energie vie vyuzit 95%, spalovak pri vsetkej ucte maximalne polovicu, v praxi tretinu. 0.951.26 vs 0.3346 - bavime sa o 1.2 vs 15. Takze povedzme 15 nasobok.
Kazdy hybrid je nadizajnovany tak, ze vyuziva hlavne hluche miesta kedy ma ICE ucinnost nizku. z 15 nasobku tym padom moze byt 10 alebo aj 5 nasobok. Lenze rekuperacia tu energiu konstantne doplna, pri benzine sa to musi pribalit a vozit.

4 lajkov

BTW moj nazor je, ze F1 by bola lepsia bez hybridov. Ale nie preto, ze hybridy by snad boli pomalsie. Nie su vhodne…

Líbí se mi jakým způsobem argumentuješ, dává to smysl.

Já počítám a Ty teoretizuješ, obojí má svoje slabé stránky. Jen prosím nerozporuj moje hodnoty, páč je mám dobře, počítat umím a objektivní taky jsem.

Je tady jedna drobnost, kterou jsi možná přehlédl, psal jsem celou tu teorii na případ použití syntetických paliv , ne fosilních, tam bys měl samozřejmě pravdu. Syntetika má totiž i další benefity, nejenom absenci CO2…

Takže je třeba vzít v potaz, že když motor nemá žádné co2 emise, je složité mu je nějakým hybridním systémem ještě snižovat… a tím že snížím spotřebu, nikdy nepokryju náklady na hybridní systém, to jsou základní Newtonovy a ekonomické zákony.

No a v závodění je to ještě o řád jednodušší, páč tam už se nemusí náklady počítat vůbec, takže nastupuje pouze a jen fyzika a Newtonovy zákony termodynamiky.

Zjednodušeně: měl bys skoro pravdu, kdyby úložiště hybridní energie a všechny jeho součásti ztrácely hmotnost úměrně s tím, jak ztrácejí energii… ale ono to tak není, jsou pořád stejně těžké. Ale palivo načerpáš ale každým kolem ubývá a ty ztrácíš velmi podstatnou část hmotnosti, díky které budeš nakonec vždycky rychlejší…

Snad je to stravitelné, páč už k tomu nebudu nic psát.

Každopádně díky a víc takových tady :+1:.

Já jsem dosud nepochopil přínos syntetického paliva, které stojí 6 000,-Kč za kilo.
Už jen ta cena naznačuje, že výroba syntetiky je tak ekonomicky neúnosná, že je pro běžné využití zcela nemyslitelné syntetiku používat.
Navíc i kdyby konečná fáze výroby syntetiky opravdu byla beze stopy CO2, tak se kvůli logistice uhlíkové stopě stejně neobejde a nejspíše za sebou zanechá ještě více špíny, než čistý ropný produkt. Stačí si uvědomit, že jen zaměstnanci, kteří na výrobu syntetiky dohlížejí určitě nechodí do práce pěšky.

ale ja nerozpravam o emisiach, ale o ucinnosti. Spotreba je len projekcia ucinnosti. Rekurperacny system nezbiera len vlastnu kinetickku energiu, ale kineticku energiu celej sustavy, ktora by inak skoncila ako zohriate brzdy. Preto aj napriek zvysenej hmotnosti je hybridny system ucinnejsi v situaciach kde sa casto pouzivaju brzdy. Povod paliva v tomto nezohrava ziadnu rolu.

Toto si vobec nepochopil. bateria v hybridnom systeme je minimalna a cely system ma byt nadizajnovany tak ze pokryje prave miesta kde ma ICE velmi nizku ucinnost.

V okruhovom speciali to ma dvojnasobny zmysel kedze sa pouzivaju zavazia na zlepsenie balansu. Battery pack ma preto dvojity vyznam. Ak tim potrebuje auto dovazit na minimalnu vahu 10 ci 15kg tak moze vozit baterie “zadarmo”. V podstate ma z toho len benefit.

V normalnej meskej premavke sa snad ani nemusime bavit. staci sa pozriet na statistiku.

1 lajk

O dovažování se raději nerozpisuj, protože třeba Honda má kyseliny ve dvou patrech a to není optimální řešení ani náhodou.

rozpravam o principe pretekarskeho hybridu nie o paskvile co ma honda a vobec co ma v F1 dnes.

Tak dobře, bavme se třeba o Red Bullu. Jaký přínos u tohoto týmu mají kyseliny při dovažování vozu? Ani tam přece nedávají dva monočlánky na každou bočnici a kilo kyselin třeba na přední křídlo.

rozpravam o prinicipoch nie o paskvile co ma dnes F1. pri dnesnych autach je hybridna cas uplne mimo proporcii.

Neuhýbej a upřesni jaký význam mají baterie při dovažování vozu a klidně si můžeš vybrat tým, který se Ti k vysvětlení hodí nejlépe.

vobec neuhybam, ty posuvas branku.

ulozenie baterii znizuje tazisko.

Mezi dovažováním a nuceným balastem je setsakra velký rozdíl.

ale prosimta, precitaj si este raz co som napisal. toto nema dalej zmysel.

Myslíš tu hloupost, že se baterie využívají k dovažování?
Tak Ti vysvětlím k čemu se běžně závaží k dovažování používá.

Kvůli konstrukci vozu který má těžký motor v zadní části a nemá ho uprostřed je vůz nevyvážený a je hodně přetáčivý. K základnímu vyvážení se používají křídla, ale jejích účinnost se při různých rychlostech mění, tak se používá závaží k dovažování a to především v přední částí vozu. Samozřejmě závaží není povinné

Kdežto kyseliny povinné jsou a logicky kvůli těžišti není lepší místo, než je usadit co nejníže.

s takou hlupostou si prisiel ty pretoze sa chytas slamky. moja pointa je, ze v pretekarskom speciali, ktory musia dovazit na minimalnu hmostnost, dava hybrdidny pohon duplom vacsi zmysel. To ze som vas oboch nachytal na hruskach, ze nerozumiete ako funguje hybridny system, to si uz vyrieste medzi sebou.

Zase špatně. Člověk nemusí být konstruktér, fyzik, či jinak technicky vzdělaný člověk, aby si uvědomil, že nejen u závodních vozů je každá váha navíc problém.
Od Tebe bych takovou nevzdělanost opravdu nečekal.

ak sa ale bavime o absolutne najrychlejsej PU, v sutazi, kde neexistuje minimalna hmotnost, stale hybrid vyhrava?