FIA určila limit na ohybnosť DRS klapky. McLaren nebol jediný s problémovým krídlom | Magazín F1 - F1online.sk

Mylis sa, v pravidlach bola predpisana exaktna miera, ktoru McLaren prekrocil (tusim 15mm ci kolko to bolo), ale FIA nedomyslela sposob ako to odmerat pocas pretekov. Podobny pripad bol Mercedes v 2021, ktoremu sa klapka ohybala (co bolo zakazane) a prislo sa na to tak, ze na spojoch s kridlom vysuchala drahu ohybu (vtedy spodnu cast klapky nebolo vidiet na kamere). Cize tak isto jasne porusenie pravidiel, preto okamzity zakaz toho kridla, ale nebol dokaz k spatnej DSQ.

Ja som pisal, ze vzostup McLarenu je nevidany, a preto je najpravdepodobnejsim kandidatom (najma po tych ich kauzach s dierami v brzdach a mini DRS, takze ocividne sa velmi hybu na hrane), nepisal som, ze to musi byt McLaren. A ukazalo sa, ze to tak nie je a dokonca sa ukazalo, ze na to nie je ani dokaz, len je mozne to zneuzit. A nepisal som, ze je to OK, ale ze nemozme hovorit o podvode. OK je to teraz, ked na to dostali plombu a vec vyriesena.

Ja ti to neberiem, ale nemyslim si, lebo diery v brzdach boli pirnicpialne podobny pripad. Samotne diery zakazane nie su, ale pocas Q a GP musia byt zaslepene. A hoci su spekulacie, ze McLaren ich zaslepene nemal, tak nikdy som nepisal priamo, ze podvadzaju a mali by byt DSQ kvoli tomu. Mini DRS je ale iny pripad.

Co som povedal ine ako komisari teraz? Ved hovorim presne to, co oni. System RB nie je zakazany, zakazane je len jeho vyuzitie cez parc ferme, ktore mu nejde dokazat, to je cele. :smiley:

Sledujem F1 od detstva a aktivne sledujem (v zmysle komplet F1 vratane zakulisia, kauz, treningov, noviniek, atd) tak od 2010.

Vidis, je to tvoj nazor. Ale na zaklade toho nemoze nikto o RB objektivne povedat, ze podvadzal.

Ten system ma kazdy, len u RB sa nastavuje pod pedalmi a u inych timov nejako inak (zvoknku auta), takze nemyslim si, ze to bol nejaky raketovy a drahy vyvoj u RB. Ano, pouzival ho bezne pocas nastavovania auta v treningoch alebo medzi nimi, co je povolene. A to ci ho pouzil aj pocas parc ferme sa mozme len dohadovat a mysliet si, ale nemozme na zaklade toho povedat, ze RB podvadzal. :slight_smile:

Pozri a daj vediet. Ja sa zhodujem s Pepom. Velmi zaujimavy diel Eiskingu, specialne kvoli tomuto systemu a kvoli tomu ako opisali suboj Landa s Maxom a vysvetlili Maxove majstrovstvo a maximalizaciu vsetkeho mozneho a zaroven trest pre Landa.

Toto je top prirovnanie, pobavilo. :joy:

(Ronie neber to osobne teraz, samotne prirovnanie ma pobavilo, nie jeho pouzitie na teba)

Takže to ukončime. Zariadenie je legálne. To ja nespochybňujem. Nelegálnosť použitia v parc fermé sa (zatiaľ) nepodarilo preukázať. Piloti Red Bullu sa vyjadrili, že ho v parc fermé nepoužili. Čo sa tiež nepreukázalo, ale neznamená to, že tak Red Bull nespravil. A preto sa ťa chcem spýtať. Čo myslíš bolo nastavenie výšky RBR, v parc fermé využité, alebo nikdy? Ocením úprimnosť.

4 Likes

Ne, Red Bull to zařízení měl, ale nepoužíval. To je stejný, jako pero držel, ale nepodepisoval

1 Like

Uprime nemam jasnej nazor. Podle me neni tak jednoduche jen tak, bez dalsich kroku zmenit svetlou vysku. To za prve.

Za druhe.

Ja nijak nepochybuji o tom, ze by nejvyssi v RBR, nebo kterehokoliv teamu tohle zvazovali.

Mne se to nezda proto, ze o tomhle by vedeli ti mechanici. A to je neco jineho, nez vymyslet a namontovat kridlo ktere ma mezeru. To se udeje tisicekilometru od tud a klidne to vyrobi nekdo, kdo o tom nema ani sajn.

Tady musis prijit a rict, hele ty tam vlezes, vemes tenhle klic a otocis tuhle matku. Jenze ten mechanik vi moc dobre na co by nemel sahat.

A ja vcelku verim na to, ze obycejny lidi se do nejakejch podvodu moc nehrnou.

A jestli Brown prosadi to sve prohlaseni, tak ten clovek to prizna.

Nase firma par soudu mela a nikdo se neodvazil nejak lidi co tam svedcili nejak ovlivnovat. V dnesni dobe je to sebevrazda.

Ale co se tyce vedeni iluze nemam.

V kazdem pripade spis si myslim ze ne. Klidne to tam s tim umyslem mohli dat, ti nahore uvazujou jinak, klidne to mohl vymyslet i Newey, je ho dost. Ale k samotny realizaci nedoslo.

2 Likes

OK dík za odpoveď.

K tomu máš nejaký zdroj? Formulácia “možno podvádzali” alebo “pravdepodobne podvádzali” je povedzme v poriadku, lebo nie sú dôkazy, ale sú domnienky. Ale tak ako si to napísal je to klamstvo.

preco nedat take prehlasenie podpisat kazdemu v padoku? napr. ze vedome neporusovali ziadne technicke pravidla…

2 Likes

Presne tak a to je sucast pravidiel, cize sa mylis ty, inak by prisla DSQ a komisari by kridlo uznali nelegalnym:

Nie teraz, po Monze a Baku, tam prislo aj stanovisko extra od FIA ze kridlo nie je nelegalne a ty si aj tak vsade pisal, ze im ho uznali ako nelegalne. Neuznali. Naopak, preslo testami aj komisarmi a ty si pisal ine.

Ak by ho po vynutenych upravach (tie reci McLarenu okolo toho boli smiesne) pouzivali dalej, vtedy by sa dostali do problemu a mozno by ho uznali nelegalnym a dsq.
Ak by RB porusil plombu, asi by mali tiez problem.
V oboch pripadoch nie spatne…

Co sa tyka sucasnej kauzy, dobre si pamatam co si povodne napisal a z toho je vsetko jasne, nepotrebujem to tu rozmazavat a hadat sa, ked fakty nepustia…

Ja teda cca raz tak dlhsie aktivne, tiez od detstva. Predtym k nedelnym obednym reznom :smiley: Tak si pamatam Ayrtonovu nehodu… Ale o to nejde, no ver mi, ze clovek skusenostou a niekedy aj vekom, ziska nadhlad, co tu casto chyba. A ista miera fanatizmu/zapalu, ide do uzadia. Ak je teda ten clovek rozumny :slight_smile:

2 Likes

Protože Red Bull a Ferrari nechtějí vyloučit z MS.

Klidně, poctivci se nemaj čeho bát. Ale lepší jsou konkrétní adresné věci. K tomu s nelegální změnou výšky to opravdu vzniká jen proto neb FIA neměla potuchy že to jde měnit u RedBullu tak snadno a tudíž to nehlídala, což byla chyba. Ale naštěstí RedBull to nepoužíval, takže maj svědomí čisté.

1 Like

Chaby pokus. A ty si sa vztekal ohladom tvojej frustracie

1 Like

:confused:

Ja ti to vysvetlím za Mattiho. Reaguje lebo vie, že to má zmysel. Inde je to hrach na stenu hádzať :smiley:

1 Like

Ak je na nieco urcena exaktna miera, ktoru monopost nesplna, tak je nelegalny. Z kamier je to jasne. Dosledkom toho bol zakaz pouzivania toho kridla. Akurat ich nemohli spatne diskvalifikovat, lebo neexistoval sposob merania (okrem kamier), ale miera existovala. Podobny pripad bol motor Ferrari - nemohli ich diskvalifikovat, lebo im nevedeli odmerat zvyseny prietok paliva (tusim to bolo o tom), ale vedeli, ze to Ferrari robi. A kazdemu je jasne, ze motor Ferrari bol v rozpore s pravidlami.

Myli sa teda aj Vasseur, ked povedal, ze pri zadnom kridle McLarenu je to jasne a nejde o ziadnu sedu zonu?

Po Monze sa to neriesilo. A po Baku FIA nepovedala, ze to kridlo je legalne ani ze je nelegalne, ale o 4 dni neskor FIA v Singapure McLarenu zakazala pouzivat to kridlo. Preco, ked bolo legalne? :sweat_smile:

Ani motor Ferrari nikdy FIA neoznacila priamo za nelegalny, ale vsetkym je jasne ako to bolo.

Ano, tu sa ale nebavime o nelegalnom monoposte, ale o starte z boxov za porusenie parc ferme. :slight_smile:

Presne tak.

Fakty su totizto take, ze McLaren mal nelegalne kridlo (porusovalo pravidlami stanoveny rozmer), ale FIA nemala sposob merania, tak im ho po prevaleni kauzy zakazali.

A druhym faktom je, ze RB nemal nic nelegalne, len mozno porusoval pravidla parc ferme, ale nikto im to nevie spatne dokazat, tak to vyriesili plombou.

V tomto sa s tebou zhodnem, ale nemyslim si, ze by som v tejto teme nemal nadhlad. V podstate v teme kridel McLarenu sa zhodujem s Fredom Vasseurom a v teme RB parc ferme sa zhodujem s Pepom Kralom, ten to popisal asi najlepsie.

Toto tak isto u mna nie je o tom. Fanatik by sa bil do hrude, ze RB urcite ten system nikdy nevyuzil. Ja toho nazoru nie som. :slight_smile:

Jaký chabý pokus? Ty si myslíš, že by FIA přistoupila na trest pro RBR nebo Ferrari, takový, jako měl McL 07? Těžko, protože by nevytvářeli s Todtem tajnou dohodu.

1 Like

Tohle je hrozně špatnej směr F1

To je fakt dokola a obaja si budeme nadalej pisat svoje.

Komisari NIKDY nepovedali o McLarene to co si vela krat vsade pisal, bodka.

“Zakazali” im pouzivat (ukazalo sa, ze nie len im, co je mimochodom od FIA velmi netransparentna komunikacia co nahrava konspiraciam) kridlo, RB ma zakazane cez plombu ich jedinecny vynalez a netvrdim preto, ze mali 3 roky (nie 2 VC) nelegalnu vyhodu.

V 21 sa RB (nie len) jasne ohybalo kridlo, viac ako inym, cize neslo len o fyziku, ale zamer - pritom flexibilita je zakazana. Ked kvoli tomu spravne sprisnili testy (mali tak urobit skor), tak si to dokonca opisal ako krok proti nim, pritom tiez to na kamere jasne bolo vidiet a JE to proti zneniu pravidiel. Ostatne su pokrytecke kecy, obhajujuce tento fakt.
Preco nebola dsq? Lebo presli testami ako McLaren.
Ak by neskor neupravili, nepresli by a bola by dsq.

Tymto tuto temu koncim, pretoze rozhodnutie komisarov akceptujes selektivne a fakt sa tocime uz od Baku a tvoj nazor nezdielali ani niektori ini RB fans…

To ako si napriklad vynasal neskutocnu obranu Maxa (ktoru predviedli aj ini) nad amaterom Landom (viac krat si to takto napisal), moc s nadhladom neposobilo, ale bol som ticho, lebo chapem fandenie a daco pripisujem aj veku, nejak si myslim, ze rokmi aj ty par veci prehodnotis/upravis - myslim to dobre… :slight_smile:

1 Like

Je to nezodpovednost FIA a trva i nadale, presto ze jim to plombuji, kdyz nezajistili a ani se nechystaji predepsat stejne nastavovaci zarizeni pro vsechny vozy v poli, s nastavovacim sroubem tak, aby byla mozna vizualni kontrola zda je nebo neni provedeno nastaveni behem parkovani.

Bohuzel, tohle bude kontroverze po celou dobu az do provedeni potrebnych uprav na vozech Red Bullu a v pravidlech. Je to velke pochybeni FIA, pokud to neni zamer.