F1 zváži zrušenie hybridnej časti motora, avizuje Domenicali | Magazín F1 - F1online.sk

Jen doufám že to Domenicaliho vyjádření někdo jen hrubě nepochopil nebo špatně přeložil.
Protože jestli ne, a řekl to, co je v článku, tak musí ztratit kompletně respekt veškerých techniků kteří vědí i jen minimum o principu spalovacího motoru.

Mám samozřejmě na mysli ten zásadní systémový rozpor kde tvrdí, že chce ekologičtější motory a zároveň i hlučnější…

Abych předešel nechápavým komentářům tak dodávám, že každý jeden decibel, který motor vydá, je bez vyjímky vždy vykoupen spálením nějakého paliva navíc…

Snem každého konstruktéra motorů totiž, je vyvinout motor, který nebude slyšet a nebude potřebovat chladiče.
Vše ostatní je neúspěch…

Být já konstruktér F1 motorů a dostat na stůl požadavek, že motor musí být hlučný, tak si sbalím svých pár tužek a kalkulačku a jdu se živit vymýšlením kuchařských receptů. Tam neplatí žádné přírodní zákony a tím pádem nejde být za hlupáka.

7 Likes

ano, sucasny F1 motor je super co sa tyka efektivnosti. Ale dan za to je velka komplexnost a prilis vysoka cena. Takato koncepcia do realneho zivota bez sance.
Inak pred nedavnom sa Cinania pochvalili z naftakom, ktory mal ucinnost cez 50%. Bez kersu a bez MGU-H

2 Likes

prave naopak. Sucasny motor F1 sa ukazal do realneho zivota nepouzitelny. Mercedes by ti vedel rozpravat smutny pribeh ako roky bojoval aby dostal ten motor to mercedes one projektu

Jenže ten motor není na jeden víkend, ty náklady se rozkladají v tomhle případě. A co se týče přenosu, tak přesně proto je pro automobilky lepší vyvijet přes F1, kde ty naklady s vynosy se pokryjí, než vyvíjet sami v továrně (velmi zjednodušeně řečeno).
Ano o Čínských zazracích jsem četl, asi takovy zazrak, jako si dělat z netopýra polívku

Demagogie je pouze z Tvé strany, protože konkurenční vývoj motorů proti kyselinám není v F1 povolený.
Vývoj čistých spalováků by dnes klidně mohl vypadat třeba takto.
Benzínový motor o obsahu 1,3 litry má při 25 000 otáček za minutu dotován třemi turby výkon 1 200 koní se spotřebou paliva 95 kg na závod.

Jenže tento vývoj byl násilně zastavený, aby kyselinám nic nestálo v cestě.

1 Like

nerozumiem tvojmu prispevku.
Akoze ten motor je naviac vikendov a preto je taky drahy ?
Ten motor do normalneho zivota je nepouzitelny, takze o nejakom prenose nakladov ci co, nemoze byt rec

2 Likes

A tady zrovna i končíme no, spekulace a osobní přesvědčení nejsou realna data

Jak nemůže být řeč? Kolik hybridů nabízí Mercedes ve svým portfoliu? Honda, Renault dokonce i Ferrari?

Kazda baterie je temer sto procentne recykoovatelna. Duvod proc je neco drahe je mimo jine v tom, ze to neni masova zalezitost. Viz. Ford T. Co se tyce vlivu na ekologii, nejsi schopen ji presne vycislit. Vstupuje do toho tolik faktoru, ze to je mimo tvoje moznosti.

Kdyz ctu co pises je tam znat jeden trend. Ekologickou zatez fosilnich paliv beres jen z koncoveho produktu (nafta, benzin), v pripade elektra mas tendence do toho pridavat i ostatni parametry. To neni korektni.

Kyseliny pro tebe predstavuji ekologickou zatez i kdyz je mozne je recyklovat.

Co se tyce vyroku o solarech. Nejprve toto:

Takovy panel tedy vyrobi cca 300kW za rok

Tohle mi prijde korektne zpracovane. Tento panel ma cca 1,63 m2. Plocha CR je
78 867 000 000 m2.

Sory Ferdo, ale tohle je balbol.

Celkova spotreba vsech vozidel v CR je cca 23 TW. Pokud by jsi celou CR posel fotovoltaikou, vyrobil bys 23 660 TW za rok.

OMG :man_facepalming: :man_facepalming: :man_facepalming:
to ako chces porovnavat sucasny motor F1 s beznym hybridom ?

2 Likes

To ale znamená, že buď by žádné auta po cestách nejezdily, protože by musely celý den stát na nabíječkách, nebo by se musely vyrobit další miliony tun kyselin, aby se dala byť se ztrátou akumulovat.
Tímto způsobem by mohl automobilismus fungovat zhruba devět měsíců v roce, kdy je fotovoltaika schopná elektřinu vyrábět.

Nikdy jsem netvrdil, že se baterie nedají recyklovat. Dají, ale recyklace je nákladnější, než výroba nových, proto je recyklace neekonomická, ale taky v jisté míře neekologická.

Omg víš co je vývoj platformy? I te motorové?

Ve Tvém odkazu jsem se právě doslechl, že reálná účinnost fotovoltaiky je pouhých 11-12 % deklarovaného výkonu!
Prozatím se v ČR recykluje pouze jedno procento použitých baterií.

To je samozrejme argument co pises. Ale obecne je recyklace velmi casto drazsi nez vyroba. Ale je nutna, protoze zdroje nejsou nekonecne. A zase samozrejme je pravda ze doposud lide vzdy nasli reseni a objevily nove vyuzitelne zdroje.

Co se tyce fotovoltaiky. Ano jiste nejsou vyreseny vsechny problemy a i me prijde ze termin 2030 potazmo 2035 se mi jevi nerealisticky z mnoha duvodu.

Ale je take pravdou, ze jsem veliky priznivce elektrifikace a vyroby elektriny z obnovitelnych zdroju.

Problem totiz je, mimo jine, ze lide moc nechteji ani fotovoltaiku. A prestoze nekdo tvrdi ze klidne uhelku, nebo jaderku, tak realita je takova, ze nikdo si neodsouhlasi u baraku ani jaderku a ani uhelku.

Solary, nebo vetrniky, ty jeste zkousneme, ale jak ti nekdo rekne ze budes mit u chajdy popilkoviste. Katastrofa. Nevim odkud jsi, ja ze severnich Cech. Pracuju par kilaku od uhelnych dolu, par set metru od me je prekladiste uhli. Dul ktery tu byl je uz zaplabuh pryc. Neskutecny humus. Zafouka vitr a mas auto pokryte uhelnym prachem. Bezva vec.

Chces uhelku? Klidne, ale postavim ti ji za barakem. Chces jaderku? OK, ale bud u tebe a kdyz nemas vodu, tak aspon jaderne uloziste. Uvidime jak dlouho to nadseni vydrzi.

Pak kilaku od nas je Chemopetrol Litvinov. Bezva vune, kdyz jedes kolem. Ekologie? No urcite.

2 Likes

Tak snad nejsme hloupi ne? Bavime se o vyrobe a spotrebe.

Před chvíli jsem připsal, že se v ČR recykluje pouze jediné procento baterií. Takovou hrůzu jsem neočekával ani já.
Jsem z Ostravy, takže dokážu porovnat jaký bordel je hnědé uhlí. Tady se těžilo černé a to je trochu jiná kvalita. Teď už jsou stejně všechny doly kromě Karviné zavřené a hutě taky, takže se z našeho kraje stává lázeňská oblast. :grin:

Opravdu doporučuji si tohle video pustit. Je v něm zajímavé téměř všechno.

Automobily se na CO2 podílí pouhým jedním procentem!!!

Říkáš to úplně přesně :slight_smile: . Lidi se naučili být mistry ve “chci” a “nechci”, bez dalších souvislostí, bez zodpovědnosti, bez dlouhodobého výhledu. Momentální všichni “chci” jaderné elektrárny, ale hlavně úložiště “nechci”, to za žádnou cenu! Ani diskutovat o tom nechci, stejně se “jim” nedá věřit! Myslím, že úložiště nemáme ještě ani jedno. Ropu “chci”, ale peníze Saúdúm a jejich vliv na “naše” aktivity “nechci”… To je potom hodně složité…

3 Likes

Je to tak. To je stejne jako kdyz nekdo bez dalsiho rekne, potrebujeme prumyslovou vyrobu jako v Cine. Nejlepsi je nekdo jako pan Turek, s doutnikem v puse.

No jasne, urcite by se hodila prumyslova vyroba. A kdo v te fabrice bude delat? Vy pane Turek? A kolik hodin? Taky sestnact denne sest dni v tydnu jako ve Vietnamu? Asi ne.

Levicaci by nejradsi zrusili policii a vsechny vratili do jeskyni sbirat korinky, pak by tedy odleteli erem na dovolenou na Bali.

Pravicaci by zase vsechny udreli k smrti za almuznu, aby plebs nepotkavali na dovolene. A pak maji jako pan Turek renovacni dilnu na luxusni auta, kde lesti kastle Aston Martinu. Fakticky kadernik aut. To nevymyslis.

To je svet tohle. :smile:

2 Likes

Jenze problem Ferdo je v tom, ze tohle jedno procento mas primo u baraku, kdyz jdes rano na zdravotni prochazku, vyvencit psa.

Tebe nezabijou splodiny ocelarny v Cine, ale souseduv vartburg, kterej ti v zime cmoudi pod balkonem a na chaldici ma v zime papundekl.