Wolff o Russellovi: Mal pred sebou Mercedes, na to nemal zabúdať | Magazín F1 - F1online.sk

Drahý pane. Vy ten šport aj reálne sledujete, alebo len cez tabuľky na Wikipédii?
Že z Leclerca opadla tréma po podpísaní zmluvy a zrazu získal body? 🤦
Monako - zlyhanie bŕzd a náraz do Hertleyho
Británia - nedotiahnuté koleso pri zastávke v boxoch
Nemecko - agresívna stratégia tímu, nasadenie pneumatík do mokra, pričom nezačalo pršať
Maďarsko - odpálenie Perézom po štarte, zlomený záves kolesa
Belgicko - cez hlavu mu preletel Alonso

Ferrari si ho nevybralo pre jeho pekné oči, ale preto, že svojmu (nič moc) kolegovi nakladal okolo pol sekundy v kvalifikácii a bojoval s autami z inej ligy.

Tak som sa dostal k odpovedi.

V prvom rade by som poukazal na veci, v ktorych sa zhodneme, cim lepsie vyniknu rozdiely v nasich nazoroch.

Suhlasim s tym, ze Russell ma potencial stat sa majstrom sveta. To sa da usudit uz na zaklade toho, ze ziskal titul v F2 v mimoriadne silnej konkurencii a nasledne predvadzal vo Williamse solidne vykony a drvil timovych kolegov, aj ked neboli prilis reprezentativny. No aj pretek v Bahrajne dokazal, ze potencial tam je.

Avsak potencial podla mna nemozno precenovat a podla mna nestaci mat potencial, aby si nejaky jazdec zasluzil miesto v top time, obzvlast ked sa rozpravame o dominatnom time, ako Mercedes. Kazdy jazdec ma v kariere moment, kde potencial musi pretavit do realnych vysledkov a tento bod podla mna Russell zatial neprekonal.
Tu je vhodne porovnat si ho z takym Norrisom. Norris posledne dve sezony predvadzal to, co by som oznacil za potencial- miestami dobra rychlost, no stale mu chybala konzistencia a ta posledna ,stipka’’ vynimocnosti. No tuto sezonu (aj ked dva preteky nie su celkom reprezentativna vzorka, takze si treba pockat, ci si udrzi vykonnost) to uz posunul na iny level, drvi Ricciarda a stava sa pre mna kandidatom na miesto v top time.
Alebo Verstappen v sezonach 2016-2017. Tiez mal velky potencial, ktory sa prejavoval vo vynimocnej rychlosti, no bol prilis nekonzistentny a az ked nasiel tuto potrebnu konzistenciu v sezone 2018, stal sa z neho spickovy jazdec.

Taktiez nie je miera potencialu u kazdeho jazdca rovnaka. Hoci pripustam, ze Russell ma majstrovsky potencial, nemyslim si, ze ukazuje potencial na takej urovni, ako Leclerc alebo Verstappen. Tu zvycajne prichadza argument, ze sedi v pomalom Williamse, no podla mna sa da vykon jazdca celkom dobre odhadnut aj v pomalom aute a celkovo je mozne porovnavat vykonnost jazdcov aj napriec timami. Niekedy je to jednoduchsie (to, ze je Leclerc lepsi ako Bottas, je jasne kazdemu), niekedy zlozitejsie. Ja osobne by som Russellove vykony videl na hornej hranici mozneho, no nie tak ,za moznostami auta’’, ako to predvadzali Vettel v TR 2008 alebo Verstappen s Leclercom v TR resp. Sauberi. Ak sa naskytne moznost, zvycajne ukaze dobru rychlost, no chyba tomu trochu taky posledny ,kick’’. Ako priklad uvediem kvalifikaciu tento vikend. Dvanaste miesto by som oznacil za silny vykon, no myslim si, ze Q3 bola zvladnutelna- a tuto desatinu uz Russell nevytiahol. Do toho prichadza, ze zahadzuje sance nezmyselnymi chybami, co je jednoducho zbytocne. Navyse je velmi tazke zanalyzovat jeho slabe a nevyrazne vykony, pretoze ked sa v zavode moce na chvoste tesne pred Latiffim, co by v silnejsom time zna,enalo drtivu porazku a slaby vikend, pomale auto to celkom dobre zamaskuje.

Ak polozis otazku, ci je Russellov potencial dostatocne dobry na to, aby si na zaklade neho zasluzil miesto v top time, tak by som vo vseobecnosti odpovedal, ze ano. No nie je top tim, ako top tim. Ak sa v startovom poli casto meni rozlozenie sil, celkovo je pole vyrovnane a do boja o titul sa vie v ramci niekolkych sezon zapojit povedzme styri, pat timov, vtedy by si Russell ako nadejny mladik miesto v jednom z nich zasluzil. No ked sa rozpravame o top time ako Mercedes, ktory je dlhodobo dominantna sila a ktory vysoko pravdepodobne bude patrit k najlepsim aj dalsie sezony a konkurovat mu budu mozno jeden, dva timy, na to je podla mna Russell zatial prilis slaby. Najma, ked je v F1 momentalne mimoriadne silna generacia mladikov (Verstappen, Leclerc, Norris) a inych silnych jazdcov, ktori si miesto v top time najst nevedia ( dokonca aj majstri sveta ako Alonso, Vettel, Raikkonen, ale aj Ricciardo), mi pride Russellovo nasadenie do najrychlejsieho auta jednoducho neopodstatnene. Inymi slovami, pri sucasnom rozlozeni sil podla mna nie je pre jazdca ako Russell v Mercedese miesto. O rok to mozno budem vidiet inak, no teraz nie.

Teraz by som este reagoval na par tvojich bodov.

Toto je podla mna velmi vseobecne tvrdenie, ktore nema prilis velku vypovednu hodnotu. Ak pod tym rozumies to, ze sa mu neda nic vytknut, tak suhlasim. No to, ze sa mu neda nic vytknut, neznamena, ze prekonal vstky ocakavania a svojimi vykonmi ohuril. Celkovo su vyjadrenia ,odviedol maximum’’ alebo ,ukazal, co mal’’ trochu relativne a chyba nejake relevantne meritko, na ktorom by sa dali merat, preto je tazke na ne reagovat a ja s nimi nerad pracujem.

Suhlasim.

Dobry postreh a v tejto suvislosti by som poznamenal, ze mam pocit, ze niektori ludia, ktori Russella uz teraz pretlacaju do Mercedesu, zabudaju, ze je velmi mlady a celkovo si neuvedomuju hodnotu moznosti bjovat o titul. Mozno to, ako Hamilton a Vettel zbierali tituly ako na beziacom pase trochu zakrylo fakt, ze niekedy jazdcom, spickovym jazdcom, trva vacsinu kariery, kym sa dostanu do pozicie, v ktorej mozu bojovat o titul a nakoniec sa im podari ziskat jeden alebo dva. Z toho hladiska Russell nemusi sediet v top time uz teraz- ak sa tam dostane aj za pat rokov, stale to bude velky uspech a otvori mu to dvere k fantastickej kariere. Na netrpezlivost nevidim dovod.

Velmi pekny postreh, nemam, co dodat. Sand len podotknem, ze rozdiel medzi Ericssonom a Leclercom bol aj do Monzy relativne velky. Sauber bol velmi slabe auto, ziskat s nim sedem bodov si vyzadovalo spickove vykony v niekolkych pretekoch. Z toho hladiska sedembodovy rozdiel nie je zanedbatelny. Ked sa pozries na vysledky v jednotlivych pretekoch, bol Leclerc vyrazne vpredu. Co vsak nevyvracia tvoje tvrdenie, ze po ,opadnuti tlaku’’ po podpisani zmluvy s Ferrari sa Leclerc este vyrazne zlepsil.

To je pravda, za toto si vsak Russell moze tak trochu sam, pretoze sanci na body uz mal niekolko, no zahodil ich sam.

V tomto mas uplnu pravdu. No na druhej strane, je to tendencne skor tak, ze v top time bojujes so silnejsou konkurenciou a naroky su vyssie, co vedie k tomu, ze vacsina jazdcov si vedie lepsie v strede pola. Nie je to pravidlo, no je to pravdepodobnejsie. To, ze jazdec bude lepsi na spici, ako v strede pola, sa dopredu prilis povedat neda, preto by som to v otazke, ci by Russell mal ist do Mercedesu, prilis nezohladnoval.

Každopádne sa ale všetci traja dohodneme na tom že na koniec poľa už nepatrí nie? A aby sa posunul musí inam.
Aby ten potenciál nevyšiel na zmar =trpezlivosť musí mať hranice.

Ani ja netvrdím že ma byt zajtra MS ale za na to má.
A aj to ze za jeho kariéru je zodpovedný Mercedes.
Kym ho manazuju a chcú ďalej tak je to ich robota.

Kľudne nech sa dohodnú s nejakým iným zákazníckym timom… Kľudne nech vezmú k sebe aj Landa ak sú presvedčený ze ma väčší potenciál alebo Daniela a dohodnú sa s Mclarenom, páky na to majú.
LENŽE na to aby mali s Russellom kam je len jeden kluc a to odchod VB.
Lebo mimo ich vplyv ho poslať odmietajú.

A taky Aston 1. Stroll toto k synčekovi nepotrebuje 2. Ostane tam Vettel 3. Môže to byť z blata do kaluze a nemusia byť lepší ako Williams.

V prípade ze mu ten priestor na progres a reálne ukázané potenciálu nájdu tak on ma držať hubu a krok. Ale Williams to asi nebol posledné 3 roky a Boh vie ci bude. Ak by bol tak áno ma čas a kopec rokov pred sebou. Ale ak nie tak už bude len upadať a upadať a upadať a ta kariéra rýchlo skončí.

Nie všetko vie ovplyvniť sám. A toto už do veľkej mieri bude aj o šťastí a snahe manažérov co ho riadia. Nie o ňom aj keby tie body získal kľudne aj hneď v Portugalsku.

Proste bohužiaľ nemal doteraz ani šťastie na tím a techniku tak ako taký Lando ktorí určite viac potenciálu od prírody v sebe nemá =od deti co spolu zavodili nemal. To sú skúsenosti.

@Arafinwe @Unleash_the_lion @Kiks
Ja si myslim, ze je irelevantne kam patri a co si zasluzi.
Je to mlady sikovny pilot musi kapitalizovat svoju najvacsiu vyhodu, ktoru ma oproti pilotom ako Valterri - a to je jeho cista rychlost a mlady vek. Mal by si dobre odsledovat ako to zrobili Verstappenovci.
V jednom sa ale asi zhodneme vsetci - zufalo potrebuje nejaky vysledok co sa dostane na titulky. Potom moze roztocit masineriu v mediach jak sa patri.
Taky nasraty bol hlavne preto, ze dobre vedel, ze ten vysledok mal prist teraz v Imole.

1 Like

Nie, na chvost nepatri, na druhej strane, Williams uz tiez nie je taky srot, ako pred dvoma rokmi. V Imole uz neboli daleko za Astonom a Alpine a aj ked sa mozno neda ocakavat, ze to tak bude aj na inych tratiach, pozitivny trend je jasny. Po predaji timu za sebou maju silneho sponzora, takze podla mna buducu sezonu mozu byt pokojne v boji v strede pola.

Preto si nie som isty, ci je zrovna teraz, ked sa Williams konecne odrazil od dna, pre Russella zmysluplne odchadzat niekam inam. Ak ma skoncit v nejakom Astone, kde ho budu sabotovat, aby sa zvysil kredit Strollovi, to nech radsej zostane vo Williamse.

Ja s tebou súhlasím. Ja si nemyslím, že Aston je riešenie.

Ta továreň ešte poriadne áni nestojí skopírovať nebude čo +presne to co píšeš.

A myslím na základe jeho vyjadrení, že to tak vidí aj on. Myslím ze to dokonca priamo povedal ze ak tim pôjde takto ďalej nemá dôvod odísť inam ak z hora nérozhodnú. Vtedy ste mi (neviem kto presne) povedali ci je magor co to je za vyjadrenie a ze si zakope kariéru.

Na mňa vyjadrenia od Capita pôsobia optimistický a aj kroky co robí =ako to dopadne? Who knows?

@helmutko čo konkrétne urobíš vo Williamse aby ta to dostalo na titulky? Lebo bod ta tam asi nedostane.

Nasratý bol preto že bol presvedčený ze Bottas čosi spravil +adrenalín defakto to bola jeho prvá takto veľká nehoda. Určite je nasratý že ten bod nemá ale podľa mňa v prvom momente to bolo o úplne inej emócií.