Wolff o Russellovi: Mal pred sebou Mercedes, na to nemal zabúdať | Magazín F1 - F1online.sk

Akoze mrdcedes si nemoze George dovolit predbehnut? Do p…e kde to sme? Nech si mrdcedes spravi svoju vlastnu formulu. Neskutocne. Lujzovi uz v druhych pretekoch odpustili trest to mu nevadi. Ale ked sa mlady ambiciozny chalan rozhodne predbehnut svojho soka v boji o sedacku tak je zle. Ja byt Georgom tak sa na cely mrdcedes vykaslam. Naivne totovi veril Ocon, naivme mu veril Pascal a ako dopadli?

Sranda, že minulé dva týždne sa “dojili” tie problémy s traťovými limitmi a teraz sa budeme dva týždne hádať o tom, kto zavinil červenú vlajku, kvôli ktorej mal Hamilton neuveriteľné šťastie. :smiley:
Ak to takto pôjde ďalej, bude to asi najlepšia sezóna celej hybridnej éry - konečne! :slight_smile:

1 Like

Premýšľal som odvčera nad tým a podľa mňa tu nie je možné mať ideálne riešenie.

Pokiaľ sa nechceme utopiť v akomsi deterministickom fatalizme typu “sú ľudia narodení pod šťastnou hviezdou a sú takí, čo nie sú”. A prví sa jednoducho stanú majstrami sveta a druhí nie.

George má dosť smolu, momentálne z celej situácie ako sú v F1 rozvrhnuté mocenské sily a pragmatičnosť, tak je jeho talent nedocenený, nemôže sa rozvíjať a trochu alibisticky sú na neho kladené kritéria ako na nikoho iného. Rozoberiem.

Najprv si povedzme narovinu ako začínali Alonso, Raikkonen, Hamilton, Vettel a zo súčasnej gardy Verstappen či Leclerc. Všetci pri elementárnej ukážke rýchlosti veľmi rýchlo postupovali do špičkového tímu, resp. vždy tam bol takmer každú sezónu progres, keď nerátame rovno Hamiltona (rovno v majstrovskom tíme začal).

Bolo to preto, lebo títo páni od začiatku nerobili chyby a hneď po prestupe to valcovali bezchybnosťou a obozretnosťou? Kdeže. Kto si nespomína, nech si spomenie ako v roku 2007 prišiel Hamilton o titul, na Vettelovu Austráliu 2009 alebo zničené pódium vo Fuji 2007, o Maxovi a Charlesovi sa ani nemusíme baviť.

Takže preto je podľa mňa teraz George nedocenený, nemôže sa rozvíjať a alibisticky sa to skrýva za iracionálne požiadavky.

Nedocenený je preto, lebo v tíme, ktorý až teraz možno začne realisticky útočiť na body vás nikto nebude mať za budúcu hviezdu, aj keby tam bol s vami rovno Alonso a nakladali ste mu sekundu každú Q. Ale to neznamená, že tam tie výkony nepredvádzate. Je racionálne povedať OK, možno teraz Hamilton prestúpiť do Williamsu a zázrakom zostať motivovaný Georga neprevýši. OK, ale dokáže to isté George vedľa Hamiltona v Mercedese? To je predsalen úplne iná káva. Podľa mňa áno, dokáže, ale na túto otázku až na jeden malý náhľad z minulého roka nemáme odpoveď a otázka je či sa vôbec chystá. Problém je, že George nemá ani komfort stredu poľa, kde je predsalen konfliktov viac a výkonnostná dominancia nad kolegom obvykle citeľnejšia.

Druhá vec súvisí s tým čo som naznačil hore - majstrom sveta a jazdiť o titul sa naučíte len jazdením o titul. Vždy to chcelo určitý postup, ktorý sprevádzali chyby - Hamilton mohol nebyť chýb mať 3 tituly a oveľa sympatickejšiu sezónu 2011 v McLarene, ale tiež sa učil. Max teraz pôsobí suverénne, ale tie roky kedy sa učil nejdú zabudnúť a podobne asi dospeje Charles. Vettel mohol byť tiež už šampiónom v roku 2009 a 2010 to bolo len tesné, ale nejaké veci skrátka nepreskočíte.
George ale sa namiesto toho musí učiť ako demolovať kolegov 29:0 v kvalifikácii a potom ako dokonalo využiť šancu na 1 bod. Ehm…

No a to ma dostáva do tej alibistickej časti.
A úzko to suvísi s Totom. OK, Toto teoreticky Georgovi nič nedĺži a už tak byť v F1 je privilégium.
Takisto racionálne - teraz má Lewisa, absolútnu superstar a k nej sa mu Bottas hodí. A nič lepšie ako Williams dlhodobo na partnerstvo pre junior jazdcov nezohnali. Jednoducho nemá veľmi racionálny dôvod Georga posunúť lebo…čo vlastne? V F1 je vysoko nepravdepodobné, že Mercedes stále zostane takto na špičke a z Georga bude ďalší 5-násobný šampión. A aj keby, vždy sa dá vybrať ten najlepší jazdec, možno napr. Max.
Taký Frank Williams by to neriešil a na svojom vrchole by Georga zobral, ale Toto uvažuje pragmatickejšie.

A inde majú so svojou ďalšou hviezdou vystarané - Red Bull sa bude chcieť držať Maxa, Ferrari má Charlesa, v McLarene sa zdá sa chytá Lando. Alpine je vysoko otázny, či bude mať na to stáť sa majstrovským.

Aby sme si rozumeli - George mal ten manéver v nedeľu zvládnuť oveľa lepšie. NEslúži mu to ku cti a rozhodne mu to v ničom nepomáha.
Ale tej frustrácii sa nedá čudovať - pragmaticky ho držia niekde, kam už dávno nepatrí - lebo politika a minimalizácia rizík. Tlie to v ňom a tvárime sa, že do Mercedesu môže ísť až bude perfektný a nerobiť chyby. Ale to predsa u žiadneho mladého talentu neplatilo a je to volovina.

Možno nakoniec to bude také sebanaplňajúce sa proroctvo. V F1 vždy víťazili arogantní, aj keď robili chyby. Ale tak nejako sa im to odpustilo a nakoniec sa to vyladilo. Zoberme Maxa - ten si vždy o sebe myslel, že je najlepší až sa to časom stalo realitou. Samozrejme keby bolo len to sebavedomie, tak vyzerá ako Mazepin. Ale nikdy to nebolo o tom, že by ho niekto poslal ešte na rok do Toro Rosso, nech sa vyjazdí. Ak by to niekto v tom Red Bulle urobil, okrem toho, že by to bola samozrejme hlúposť, to by sme len videli frustráciu, alebo okamžitú snahu Maxa upichnúť sa kdekoľvek. Veď to preboha tak urobil Carlos Sainz, keď videl, že asi u RB mu pšenka nepokvete.

George by si to mal premyslieť, lebo takto si zničí kariéru. A aj keby sa dostal do Mercedesu, ťažko predpokladať, či si udržia koncentráciu a výkonnosť, aby sa tam stal majstrom sveta.

Ak bude George niekde majstrom sveta, tak realisticky by som videl Aston Martin - až sa prejavia všetky tie investície do neho vložené a po odchode Vettela.

Dovtedy, neviem. Trpezlivosti mal myslím dosť, ale ťažko poradiť. Azda len dúfať, že sa Williams posunie viac do stredu poľa a jeho jazdecký krediť aj objektívna kvalita nebude trpieť. A potom rýchlo dohnať to, že všetci ostatní - Max, Charles, Lando - majú o roky viac skúseností jazdy v špičke, kým on sa tam bude na vrchole len rozkukávať a dúfať, že mu to nezoberie šancu na titul.

3 Likes

Ja nevidim na Wolffovom vyjadreni ohladom toho, ze si mal Russell dat pozor, aby nevyradil Mercedes, nic zle. Medzi Russellom a Mercedesom je predsa uzka spojitost, ista ohladuplnost zo strany Russella na trati sa da ocakavat- minimalne by si mal dat pozor, aby ziadny Mercedes nevyradilz pretekov.

Ked uz porovnavas s Gaslym- ja si myslim, ze keby Gasly co i len tukol v pretekoch do Verstappena, tak by ho Marko vyrazil aj s dvermi a postaral sa vsetkymi silami o to, aby nedostal miesto ani len v tom Renault Clio Cupe.

Ja si nemyslim, ze by bol Russell nejakym sposobom nedoceneny. Talent a potencial mu nikto neberie, no jednoducho mu chybaju realne vysledky a vykony, ktore by ho kvalifikovali na top tim. Tu nejde len o to, ze robi chyby. Ano, aj Leclerc, Verstappen alebo Hamilton ako mladici robili chyby, ale vedeli ich vyvazit velmi posobivymi vykonmi- Hamilton porazal Alonsa, Leclerc pravidelne bodoval s mizernym Sauberom a Verstappen v STR skoncil 2x stvrty. Russellove vykony su take, ze sa im neda vyslovene nieco vytknut, no chyba tam nieco mimoriadne, vynimocne. A to presne treba, ak sa chce prihlasit o miesto v top time. V tomto kontext su relevantne jeho chyby, pretoze ich spravi zakonite vzdy, ked sa mu naskytne prilezitost predviest nejaky vynimocny vykon, napriklad zisk bodov. Tak ako aj vcera.

Ze bude pravidelne utocit na body, od neho nemoze nikto sudny cakat, no aj auto ako Williams ponuka prilezitosti dokazat vynimocne schopnosti. Aj Leclerc sa stal hviezdou v Sauberi a Bianchi v Marussii. je Russellova chyba, ze sance zatial nedokazal vyuzit a potom je samozrejme namieste sa pytat, na zaklade coho niekto usudzuje, ze je naozaj dobry. Talent a potencial je jedna vec, dokazane kvality druha. Russell zatial ukazal len to prve.

Dobra sprava je, ze Williams vyzera celkom dobre, takze toto nemusela byt ani zdaleka jeho posledna sanca, nieco predviest. Ale uz musi tie sance vyuzit.

Napísal si A a taktne si zamlčal B. Obidvaja spravili chybu na mokrej trati a vyšli mimo trať. Lenže zatiaľčo Hamilton pekne krásne spomalil, vrátil sa na trať a získal druhé miesto, tak magor Russell jak šialený dupol na plyn a zobral zo sebou z trate aj Mercedes. Dosť podstatný rozdiel.

Wolff by sa mal Russellovi naopak poďakovať, nakoľko týmto manévrom ,vyjazdil, Hamiltonovi druhé miesto. Podľa mňa, skvelá tímová práca. :grin:

Veľmi pekna analýza :+1:

Vidíš, podľa mňa si presný dôkaz toho čo píšem.

Pôvodný plán u Hamiltona v 2007 bolo buďto, že bude ešte rok testovať alebo, že pôjde do dcérskeho tímu D. Richardsa. V oboch prípadoch by zrejme tiež ukázal jasný talent, ale trúfol by si v tu ránu niekto povedať, že ten chlapec je rovnako dobrý ako práve príduvšia hviezda ako Alonso? Samozrejme, že za takých okolností nie. Ale R. Dennis mal odvahu to rozhodnutie urobiť, a tak odvtedy vieme. Samozrejme, stálo ho to oba tituly. Toto je ako píšem pragmatickejší.

Reálne čo by si od neho chcel? Že zahodil tých pár príležitostí na bodík a taký Bianchi nie? Mimochodom Bianchi by sa nikdy majstrom sveta nestal, nemal na to jednoducho rýchlosť, ale o tom z úcty k jeho pamiatke príliš nebudeme hovoriť.

Byť George niekde v McLarene alebo Alpha Tauri, tak tie výsledky má a nedebatujeme tu o tom.
Môžeš mať iný názor, pokojne si ho maj, ale je podľa mňa len výsledkom štandardného optického klamu v F1. Ani Alonso v 2001 nemal žiaden zázračný výsledok - a všetkým, kto vedia na čo sa majú dívať bolo jasné, že je už tam lepší ako prime dvojka Renaultu v tom čase - Fisi a Button.

Rovnako tak tu - vážne si myslíš, že George by nepretlačil také mená ako Gasly alebo Albon (obaja už v top tíme boli), alebo Ocon a Peréz?
Russell sa raz ocitol v top aute a pretlačil Bottasa.
Viem ako tu je Bottas za neviem akú nulu, ale to je len kvôli porovnaniu s Lewisom. Objektívne je lepší ako všetci páni, ktorých spomínam vyššie.
Ale to je na separátnu debatu.

Či sa George stane alebo nestane majstrom sveta to je vo hviezdach. A okolnosti tomu môžu prispieť, nikto nie je úplne pánom svojho osudu.

Ale mojich 30 rokov skúseností s F1 mi napovedá to, čo som hore napísal a kedykoľvek si to rád obhájim - že zatiaľ má George smolu lebo je nedocenený, nemôže sa rozvíjať a dôvodom je aj trochu alibizmus, ktorý je v súčasnej F1 logický.

A áno, nedocenenosť by vyzerala presne tak ako si ju tu teraz predviedol - že je vlastne všetko tak ako má byť.

Napr. taký Hulk je podľa mňa pre zmenu preceňovaný, ale to je tiež na inú debatu.

*,po piatich rokoch, čo Valtteriho poznám, viem povedať jedno: nesnaží sa nám nič dokázať.”
Umieram :smile:

1 Like

Presne tak to je ale nikto to nevidí.

v ktorej realite?

1 Like

no ale aj Gasly sa vie nevyburat ked ma na dosah zivotny vysledok. Mohli sa mu roztriast kolena ako Strollovi, ale neroztriasli a vyhral. Russel mal na dosah nejaky ten bod nie raz. napriklad aj vcera. O jeho potenciale nie su pochybnosti. Keby boli, uz mu davno Pascal ukazuje elektromotor.
Este aj jednoruky Kubica vyjazdil jeden bod, a vies preco? Pretoze sa tam George zas raz vybural. @Unleash_the_lion iba hovori, ze ked to takto pojde dalej tak mu to prischne. Samozrejme, ze tych bodov, alebo aj vitazstiev by mal hojne keby sedel v Hamiltonovom aute, ale ako vies, ze v boji o vitazstva ci titul nebude kiksovat? Je aj rozdiel, ze ci by dostal Bottasovu sedacku, alebo Hamiltonovu. Pri takomto renome to ale skor bude ta Bottasova.
Z Russelovho pohladu islo o velmi biedny usudok. Bottas bol na studenych gumach na ovela lepsom aute.

1 Like

Taky se zapojím do debaty. Podle mě ta situace ukazuje jedno. A to, že Russell jezdecký potenciál prostě má. V slabém Williamsu byl evidentně schopen dostat se před Bottase v Mercedesu - tím myslím, že měl v dané chvíli potřebnou rychlost. Dost možná by mu i odjel. Bottas nebyl schopen atakovat ani Lance Strolla v dalším pomalém monopostu. Ta situace samozřejmě z Russellova ratingu něco odepisuje, otázka ale je, kolik by to mělo být. Protože v silnějším monopostu se pravděpodobnost riskantních manévrů “buď anebo” zmenšuje. Neříkám, že Russell je nutně ta nejlepší volba na Bottasovo místo u Mercedesu, to riziko se mu vymstilo (a poslalo mimo trať i Bottase), ale rozhodně je to pořád lepší volba než Valtteri Bottas. Který na takto lukrativní sedačce prostě nemá sedět.

Názor, že Russell by měl strávit další rok ve Williamsu, aby se pořád učil, je blbost.

1 Like

Tych prilezitosti nebolo tak malo. To, ze Russell zlyha vzdy, ked sa naskytne sanca bodovat, podla mna o jeho kvalitach nieco vypoveda. V time ako Williams je klucove vyuzivat prilezitosti. Ak to niekto nedokaze, neda sa tvrdit, ze by v tom time odvadzal maximum. Ak Russell nedokaze odvadzat potrebne vykony ani v tom Williamse, na top tim podla mna nie je pripraveny.

To vobec nie je iste. Ani dobre vysledky v Alpha Tauri alebo McLarene neznamenaju, ze ma jazdec narok na miesto v top time. Pozri sa na takeho Norrisa. Ten ide uz dve sezony v McLarene velmi slusne, no az tuto sezonu sa mu podla mna podarilo dosiahnut potrebnu uroven, s ktorou by som ho poslal do top timu. Snad mu to vydrzi.

Som presvedceny, ze Russell je lepsi ako Albon a pravdepodobne aj ako Ocon. Ze je lepsi od Gaslyho a Pereza by som s istotou netvrdil, myslim, ze ma vacsi potencial, ktory sa mu vsak zatial prilis nedari naplnit. Otazka je, preco zalezi na tom, ci je lepsi od tychto jazdcov. O miesto v top time s nimi nebojuje. To, ze sa vsetci s vinimkou Ocona ocitli v top time, nic neznamena. Albonovi k miestu pomohli okolnosti, no na zaklade svojich schopnosti tam nemal vobec co hladat. Gasly bol nepripraveny a v top time zlyhal. Perez ide na stare kolena robit podrztasku. Takze tito jazdci naozaj nepredstavuju meritko, na ktorom by sa mal Russell orientovat.

Presne tak. Raz. Pekny vykon, ktory naznacil velky potencial, no podla mna Russell ten potencial zatial nepotvrdil.

Suhlasim.

Suhlasim.

Myslim, ze tvoja argumentacia je az prilis postavena na tom, ospravedlnovat Russellove vykony slabym Williamsom, s cim sa ja nestotoznujem. Podla mna Williams Russellovi ponukol dostatok moznosti dokazat svoje kvality, on ich vsak zatial nedokazal plnohodnotne vyuzit. Nedokazal predviest tu vynimocnost, ako to dokazali Hamilton, Verstappen, Vettel alebo Leclerc vo svojich prvych sezonach.
Taktiez treba povedat, ze pomale auto ma vyhodu v tom, ze zamaskuje vacsinu slabych vykonov. Ak je Russell pomaly, neukaze sa to, lebo vo Williamse to nijako nevynikne. Tym padom je podla mna velmi otazne, ci ma Russell potrebnu konzistenciu, ktora je v top time nevyhnutna.

Co mi tiez u Russella chyba, je progres. Ja mam z neho pocit, ze od svojho prveho zavodu v F1 jazdi tak isto. Naproti tomu Norris alebo aj Gasly sa jazdecky posuvaju neustale dopredu. Nieco taketo som u Russella nezaznamenal.

Ja si myslim, ze porovnanie Russell Bottas sa trochu precenuje. Na zaklade jeho vykonov posobi Bottas ako ten jazdec, ktoreho ma Russell nahradit. V skutocnosti to tak vsak nie je.

Bottas plni v Mercedese ulohu podrztasky. No Russell nechce ist robit podrztasku, on chce v Mercedese minimalne z dlhodobeho hladiska nahradit Hamiltona ako lidra. Presne preto je pre Russella take tazke, ziskat to Bottasove miesto. Pretoze nahradit Bottasa jazdcom, ktory ma vlastne ambicie, by im rozbilo fungujuci koncept jednotky a dvojky.

Ani Leclerc nesiel do Ferrari nahradit Raikkonena. Formalne sice ziskal jeho miesto, no ziskal ho preto, lebo Ferrari chcelo nahradu za Vettela. To mu otvorilo dvere, nie mizerny Raikkonen.

Russellovi v tomto smere skodia dve veci- suverenny Hamilton, ktoreho Mercedes nema potrebu nahradit a vlastna nedostatocna vykonnost. Keby bol problemom len Hamilton, tak je riesenie trpezlivost. Hamilton uz nebude jazdit dlho, pre Russella by nepredstavovalo problem, pockat si, kym skonci, je este mlady. No jeho vykony mu zatial neumoznili vyprofilovat sa ako prirodzeny nastupca Hamiltona a preto je zatial stale v hre este niekolko jazdcov, ktori mu mozu miesto vyfuknut. Jeho najlepsie sance su podla mna, ked Mercedes po Hamiltonovom odchode upusti od konceptu jednotky a dvojky a radsej bude chiet mat dvoch mladych a ambicioznych jazdcov. Vtedy ma na miesto pomerne dobre sance.

No je naozaj velmi dolezite, aby uz konecne vyuzival sance. Za jednu sezonu sa moze reputacia jazdca uplne zmenit. Vyzera to tak, ze Williams tuto sezonu nepostavil zle auto. Ak sa s nim Russell dokaze predviest, moze sa z neho stat jediny kandidat na nastupcu Hamiltona- miesto v akademii Mercedesu je v tomto smere jeho velka vyhoda. Naopak, ak zlyha, moze sa z boja o miesto v Mercedese velmi rychlo vyradit. Nezacal dobre.

V zásadě souhlasím. I s tím, že Russellovi (nebo jiným pilotům) brání v převzetí sedačky rozdělení úloh v Mercedesu, kde už Bottas rezignoval i na rétorické projevy ambicí. Jen osobně bych to prostě rád viděl jinak. Já mám silné jezdecké dvojice rád a na Valtterim mi nejvíce vadí právě jeho poddajnost. A opravdu doufám, že se Mercedes vzmuží a nahradí ho, protože nikde není řečeno, že dvojice Hamilton-Bottas je pro Mercedes tím nejlepším z možných světů (jakkoli je to obecně rozšířená víra).

Kromě toho Imola ukázala, že silný druhý pilot může být i výhodou. Když šel Hamilton mimo trať, Mercedes neměl v záloze nikoho, kdo by Maxovi byť jen znepříjemnil život. I kdyby Bottas zůstal v závodě, Max by si dojel pro suverénní vítězství. A myslím, že lepší by to nebylo bývalo, ani kdyby se hypoteticky Hamilton ocitl v problémech v Bahrajnu, kde Bottas pro změnu nijak špatně nejel.

1 Like

V prvom rade ďakujem za kultivovanú odpoveď a rozumnú diskusiu. To aby to nezapadlo, teraz k Tvojmu hlavnému bodu, lebo vo viacerých veciach sa asi zhodneme ako vidím.

Je to trochu otázka ako píšem sebanaplňajúceho sa proroctva a trochu otázka životných skúseností a toho vidieť pohár poloplný alebo poloprázdny. Vec určitého názoru, kde môžeš mať pravdu a ja sa mýliť, je to teraz ťažké rozsúdiť.

Neviem koľko máš rokov a aké máš skúsenosti, osobne s mladými ľuďmi pracujem pomerne dosť a súčasť toho je aj odkryť a rozvinúť ich potenciál. A to nejde vždy úplne elegantnými postupnými krokmi.
Aby sme zostali v F1, zober si to na príklade takého Leclerca - mal Todtove krytie, skvelú juniorskú kariéru a aj veľkú rýchlosť v prvej sezóne v Sauberi. Ale tiež za súpera len Ericssona, čiže nič extra.
Kým ho po Monze nepotvrdili ako jazdca Ferrari bol medzi nimi bodový stav 13:6, nič dychberúce a následne Charles v cca 6 zvyšných pretekov sezóny získal dodatočných 26 bodov.
Môžeme hovoriť o postupnom vývoji auta, jeho porozumenia aj tomu, že sa zabýval v tíme aj v F1 ako takej. Ale koľko sa dá alebo nedá pripísať tomu, že jednoducho opadol tlak? Nikto to nezmeria, ale ako sledujeme Charlesa ďalej, vôbec by som ten faktor nepodceňoval. Zrazu bol lepší, len preto lebo mu validovali, že je lepší.

Druhá vec je, že dlhodobo majú v F1 jazdci rozdielny potenciál, myslím, že som za tie roky našiel celkom dobrý spôsob ako sa dohodnúť na akej úrovni ten ktorý jazdec jazdí - možno nie nutne zhodnúť, ale vytvoriť systém, ktorý to hodnotenie rozumne umožní - ale na to tu nie tak celkom priestor, resp. keby mala F1online čosi ako blog, tak by som to rozobral tam, bolo by to trvácnejšie.
Ale aspoň jeden postreh - nie vždy potenciál jazdca v tíme nutne škáluje - že čím špičkovejší tím, tým ťažšie. Niektorým sa darí lepšie na špici - rozumej, vyzerajú tam v porovnaní s konkurenciou lepšie, ako v strede poľa. Typickými príkladmi sú napr. Button alebo predchádzajúci Todtov chránenec Massa - ten v Sauberi na budúcu hviezdu 2x nevyzeral, rozhodne nie ako niekto, kto bude kompetentne pôsobiť vedľa jazdcov ako Schumacher alebo Raikkonen, ktorí bol v tom čase za absolútnu špičku - ale, aspoň do svojej nehody, to vcelku dokázal, aj útočil na titul. Nakoniec mal presvedčivejšie výsledky a bol bližšie titulu ako taký Montoya, hoci povedať to niekomu v čase 2002-2003 tak si budú ťukať na čelo. Časť z toho bola, že s ním vo Ferrari pracovali a dali mu pocítiť dôveru a trochu pokoja, ktoré mu v Sauberi chýbali. Nakoniec tak vyhral o dosť viac VC a voči hviezdam športu pôsobil lepšie ako taký Fisichella, ktorý ho v tom Sauberi dosť jasne porazil, nevraviac už napr. o Heidfeldovi.

Takže - je to Tvoj názor, neberiem Ti ho - ale historicky nie vždy platí, že ak chceš byť majster sveta v špičkovom tíme, tak to v horšom tíme musíš drviť. Môže ale ani nemusí. Rýchlosť býva - a tu Russell ukazuje - oveľa lepší indikátor potenciálu vo veľkom tíme, ako napr. schopnosť zhrabnúť občas bod. To je samozrejme pre ten tím bezprostredne cennejšie, ale budúcich šampiónov to hneď neindikuje.

Druhý bod, ktorý som tým chcel naznačiť, je, že ak niekoho príliš dlho necháš bojovať o ten bodík, stane sa z toho zbytočná psychóza. OK, niektorí sú asi odolnejší. Ale je to relatívne. Taký Senna keď bol svojho času v Lotuse stváral aj nemožné, aby zabojoval o titul, často mu došla šťava. Snažil sa, ale Lotus na to úplne nemal. Ktovie ako by dopadol Leclerc, ak by mu hneď tú šancu vo Ferrari nedali - možno by sezónu tak dobre nedokončil a tiež by to v 2019 vyzeralo, že sa veľmi neposunul. Pritom už teraz vieme, že mal rovno rýchlosť vyzvať 4-násobného majstra sveta, ktorý vtedy 2 posledné sezóny útočil na titul. Ale ak by Ferrari nenabrali odvahu dať ho tam, nevedeli by sme. A či to z jeho výkonov do 11.9.2018 bolo tak automaticky jasné by som netvrdil.

Je to jednoducho ošemetné.

Sakhir 2020 by som nepreceňoval, a ani nepodceňoval. Je kvantum prípadov takéhoto záskoku na 1 preteky, a málokedy to dopadne nejako extra slávne. George to využil na maximum, takže odvtedy sa môj názor skôr prikláňa k pozitívnemu hodnoteniu.

V mojom nazeraní na jazdcov ich hodnotím od 10 (legendy) po 1 (pomalý, dosť nebezpečný omyl v F1). 9 sú mnohonásobní šampióni (poväčšinou), zatiaľ čo 8 som si pomenoval ako “1, ale zaslúžený titul” - George tam podľa mňa potenciálom patrí, už len bude na ňom či sa to podarí aj realizovať. Potenciál na to má, kym napr. u Landa som si nie ešte celkom istý. Viacerí by tam napr. radi videli Ricciarda, ale tomu sa to už asi nepodarí, a je na debatu či niekedy úplne patril do tejto kategórie. Raz sme sa svojho času s Flankerom - to bolo na konci 2014 a pri solídnom RIC-hype zhodli, že skôr nie. Leclerc je tiež určite tam, aj keď u neho je evidentný záujem a snaha skončiť ako 9ka - viacnásobný. Či je to opodstatnené ešte uvidíme. Veľmi by ma prekvapilo, ak by Charles za svojho pôsobenia aspoň ten 1 titul nezískal, ale či ich bude viac, resp. sa budeme čudovať prečo nebolo, je iná vec.

Max, hoci ešte nemá ani jeden titul, asi nikto nepochybuje, že má potenciál na úrovni tých 9. Ak on neskončí kariéru s aspoň 2 titulmi, tak to bude evidentne sklamanie a následné desaťročia úvah prečo ich nevyhral viac.

U Georga si myslím, že je to fakt tak, že na ten titul má. Je pred ním ale ešte dlhá cesta, ak sa to má niekedy podariť.
Ale iní už podľa mňa o tom veľmi uvažovať nemôžu, hoc snívať sa dá vždy - od Alonsa s Vettelom (vek pokročil, príležitosti sa minuli), Ricciarda s Bottasom (niežeby boli nutne výkonnostne už za zenitom, ale ťažko predvedú niečo viac než doteraz a museli by zázrakom skončiť v TOP aute s ešte horšou dvojkou ako kedysi napr. Jacques Villeneuve, ktorý bol asi na podobnej úrovni) až po pri všetkej úcte asi Pereza či Gaslyho, ktorí zrejme zostanú v pozícii “dobrá dvojka v top tíme alebo dobrá jednotka v strednom tíme”. Podobný osud čakám aj u Sainza s Oconom, ale tí môžu ešte trochu dúfať, resp. prekvapiť. Ak ale raz majstri sveta budú, tak to sa určite bude musieť doosť veľa veci zísť dokopy.

George - hoci sa v tom teda nezhodneme - podľa mňa vo Williamse ukázal čo mal, aj pri záskoku ukázal čo mal. Niežeby nemohol viac, ale bolo toho dosť myslím, iní neukázali oveľa viac. A ešte si ničím tak úplne to snívanie o titule nezahatal. Ale potrebuje sa pohnúť ďalej. Potrebuje vyklepať (teraz nemyslím, že by to bolo z jazdeckého trhu pravdepodobné, ale ako benchmark) takého Ocona alebo Pereza. Aby sa dalo ísť ďalej. Ak s nad nimi jasne nevyhrá, to už by bol samozrejme znak, že asi ten potenciál nie je majstrovský. Resp. ak raz bol, už je preč.

Dovtedy ale nie je dôvod zúfať. Podobne ako u Nica Rosberga, ktorý proti Webberovi nezačal úžasne, ale po jeho odchode bol vo Williamse tiež jasná jednička. Konfrontáciu s Lewisom v McLarene vtedy odmietol a tiež bola otázka ako dobrý bol vlastne Schumi pri svojom dôchodkovom návrate, tak sme vlastne do 2013 nevedeli celkom povedať ako je Nico dobrý.

Ja som kedysi v 2010 na F1.sk tvrdil, že v tom čase bol Jenson Button takmer určite 5. najlepší jazdec poľa a posledný jazdec, ktorý mohol reálne uvažovať o titule (poradie pred ním - Vettel, Alonso, Hamilton, Raikkonen - v tom čase) - ale že Nico je dlhodobo možno aj lepší, hoci to tak nevyzerá.

A nakoniec sa to potvrdilo. Nico sa raz majstrom sveta stal. A hoci nebol lepší ako Lewis, bolo to myslím zaslúžené - ale to je opäť na inú debatu.
A George má podľa mňa väčší potenciál ako Nico. Nie extrémne oveľa, ale je podľa mňa o chlp talentovanejší a pracovitejší ako Nico. Tak uvidíme.

2 Likes

Velmi pekna analyza a niekolko skvelych postrehov, naozaj vidno, ze sa velmi vyznas. Klobuk dolu.
Mal by si prispievat castejsie.

Na detailnejsiu reakciu si budes musiet pockat do zajtra, uz je na mna prilis pokrocily cas na dlhu diskusiu.

Len skoda, ze take slohy :rofl:
Neni tolko casu, to skor precitam cele forum.