Ricciardo sa ukázal ako tímový hráč: Nenechám sa rozhodiť pýchou či egom | Magazín F1 - F1online.sk

A ma ten tim viest tak, ze bude brzdit svojho timoveho kolegu a za kazdu cenu s nim bojovat? To nie je vedenie timu, to je trucovitost a jesitnost charakteristicka pre deti v predskolskom veku.

Co sa tyka adaptacie na nove auto, mam za to, ze doterajsie tohtosezonne vykony Alonsa, Vettela, ci prave Riciarda preukazuju opak tvojej teorie. A to su pritom vsetko ostrielani stari harcovnici.

ako mas argument. to je jasne.
Ricciardo bol po tej ziadosti pustit Norrisa ticho ako pena. To hovori samo za seba. V konecnom dosledku je to o tom, ze bud tu rychlost na Norrisa najde, alebo nie. Ci by ho Norris na trati (alebo cez boxy) zdolal, alebo nie to nevies. V kazdom pripade by sa Norrisova garaz dostal do situacie, ze sutazia s timovym kolegom, ale pravdepodobne by skusili undercut a pri Norrisovej rychlosti by mu to aj mohlo vyjst, v opacnom pripade by Norris vystupnoval agresivitu. Ja si nemyslim, ze by sa za nim vozil 50 kol a ziadal tim aby Ricciarda z cesty odstranil.

Aka trucovitost? Ved to je normalne pretekanie. Ricciardo nenesie zodpovednost za to, ze Norris zbabral kvalifikaciu a start. Ked sa v dosledku svojich pochybeni ocitol za Ricciardom, tak to je jeho problem a Ricciardo nie je povinny mu nic prepustat. Je pekne ked to urobi, ale nie je to postoj lidra.
Vies si predstavit, ze by v obdobnej situacii nieco taketo vyzadoval Mercedes od Hamiltona? Alebo RedBull od Verstappena? Alebo Ferrari od Leclerca? Ja nie. Ked Ricciardo chce, aby ho jeho tim vnimal ako lidra, tak sa mal zachovat inak. Bodka. Lebo inak Mclarenu nic nebrani, sa zachovat obdobne aj v buducnosti, ked Norrisova rychlostna prevaha moze byt aj mensia. Ked uz nic, tak mal voci tym prikazom vyjadrit minimalne kritiku, ako to robil Leclerc alebo Vettel. A nie sa tvarit, aky to bol vlastne dzentlmansky krok. Lebo voci nemu to bolo neseriozne. Mclaren za nim prisiel s viziou, ze bude ich lidrom alebo minimalne rovnocennym jazdcom. A tuto viziu v Imole nedodrzali. To by so sebou jazdec s majstrovskymi ambiciami podla mna nemal nechat robit.
A co sa tyka, tej adaptacie. Vettel sa trapi dlhodobo, navyse hodnotit jeho vykony je tazke, kedze sa mu kazi co moze. A Alonso je na tom ok, nevysiel mu teraz jeden zavod, ale v Bahrajne isiel slusne.

Ano mas pravdu, tu mozeme len hadat. Ale pointa je v tom, ze Ricciardo mohol s Norrisom pretekat a neurobil to. Ako som pisal, Ricciardo je zodpovedny za svoj dobry vykon a nie za vykon Norrisa. Keby Mclaren chcel niekomu nieco vycitat, tak by to mal byt Norris, ktory urobil chybu v kvalifikacii a ocitol sa za Ricciardom, co nemal. Proste tough luck. Mclaren ho o moznost bojovat obral a to sa voci lidrovi nerobi.
Samozrejme, alfa a omega je, ci Ricciardo najde desatinky k dobru. Ale vies, mozno budu v buducnosti tie suboje tesnejsie a potom, co Ricciardo ukazal v Imole, ma Mclaren vsetky dobre dovody, uplatnit timovu reziu aj v inych pripadoch.

Len stale sa neviem zbavit pocitu, ze ca citis byt povolanejsi rozhodovat ,co je pre Ric lepise nez on sam. Navyse tvoje porovnavacky s Ham, ci Lec nie su na mieste, tam je jasne, ze oni su dlhorocni lidri timov, ale nikto si nemohol byt isty tym (ani Daniel sam a preto sa podla mna zachoval tak, ako sa zachoval), ze hned bude Landa hned zo zaciatku vlacovat. Zvlast nie v druhom zavode sezony a v aute, na ktore nie je zvyknuty. Ak by to bolo ku koncu sezony a Daniel v sampionate pred Landom, som si isty, ze by to neurobil. To, co Daniel urobil nebolo prejavom jeho slabosti, ale naopak jeho vyspelosti.

Ja neviem, moj osobny pocit je taky, ze Ricciardo to pouzil ako kryci manever. Cely vikend bol jasne za Norrisom a tak ho pustil a zahral to na feroveho jazdca. Takto o nom kazdy rozprava ako o timovom hracovi a dzentlmenovi a skoro nikto neriesi jeho mizerny vykon. Bal sa s Norrisom bojovat, lebo vedel, ze taha za kratsi koniec. Ako som pisal, to ale nie je mentalita jazdca, ktory o sebe tvrdi, ze je majstrovsky material. A v konecnom dosledku je to aj Ricciardoci proti srsti, v RedBulle viackrat ukazal, ze sa ako podrztaska nevidi. Jazdec, ktory je o svojich kvalitach presvedceny, by sa tej vyzvy nebal a uz vobec by sa nenechal obmedzovat timovou reziou.
Cize aj z tohto pohladu nie je podla mna fajn, rozpravat o vyspelosti. Ricciardo to neurobil pre tim, ale pre seba, aby sa neukazalo, ze na Norrisa nema. Uvidis, ze ked bude Ricciardo bojaschopnejsi, tak cely jeho timovy duch bude fuc.

Ja neviem, ci ho k prepusteniu pozicie viedlo ospravedlnenie svojich zlych vykonov, ja mu do hlavy nevidim, ja len tvrdim to, ze prepustenie pozicie bolo to najlepsie, co v danom momente mohol urobit pre vsetkych a neda sa to povazovat, ze je to v rozpore s jeho ambiciami stat sa timovou jednotkou. Timova jednotka nemoze koncit v sampionate 2 body pred kolegom. Timova jednotka musi byt jasne lepsia nez timovy kolega (napr. HAM - BOT, VER - ALB, ALO - VAN) a nemoze sa obavat, ze jedno prepustenie pozicie v prospech timu ohrozi jeho postavenie timovej jednotky. Timovu jednotku nerobia reci, ambicie, ci pokusy o zriedkavu TR, ale vykony na trati.

Asi tak. Timova jednotka by vobec nemala pripustit takyto suboj a byt daleko vpredu. Pokial su vsak jazdci na trati vedla seba tak tazko riesit kto je jednotka a dvojka. takyto jazdci by mali spolupracovat aby maximalizovali timovy vysledok, samozrejme v prospech toho momentalne rýchlejšieho.

no ja si to nemyslim. moznost mal. ak by sa ukazalo, ze sa vie Norrisa drzat, resp ak by v zavere pretekov bol za Norrisom, tak by si pytal miesto spat a aj by ho s najvacsou pravdepodobnostou spat dostal.

ak bude R jazdit ako v Imole a Norris bude bojovat o podia, tak to bude uplne relevantna strategia/poziadavka z pohladu stajne. Oni mozu mat uplne na salame, ze ci Ricciardo sam seba povazuje za nejakeho lidra, alebo nie. Dolezite su vysledky na trati a ked sa bude Ric spravat ako urazene decko tak ho odtial vyprevadia tak ako vyprevadil Binotto z Ferrari Vettela.

1 Like

Já bych to postavil trochu jinak. U Bottase je to - bohužel - standard. Uhnul, kdykoli se mu řeklo, a to i v takových situacích jako Rusko 2018. Navíc jeho kolegou je Hamilton, který, jakmile to je možné, vyžaduje od týmu zacházení jako s týmovou jedničkou. U Ricciarda - alespoň zatím - o standard nejde, navíc Lando Norris nevznáší požadavky v “Hamilton style”. On to samozřejmě určitě příliš lehce nenese, ale jak sám uvádíš dále v diskusi, nakonec se za to může schovat - to, že byl pomalejší, skryje pod nálepkou férového kolegy, který hraje za tým.

Ale vypíchl bych něco jiného, co dosud v diskusi nepadlo. A to, že Ricciardo se musí fackovat, kdykoli má v dohledu monopost Red Bullu. Protože minimálně teď je Red Bull v kondici, která je podobná kondici Ferrari alespoň v delších částech sezón 2017 a 2018 - to znamená v kondici bojovat s Mercedesem o výhry v závodech a snad i o titul (doufejme, že Mercedes se zase neutrhne). Tím pádem Ricciardo udělal s přestupem do Renaultu dvojnásobnou chybu. Nejenže vyvolal tichou pochybnost, jestli součástí jeho odchodu není obava z Maxe Verstappena, ale také se připravil o možnost, kterou s McLarenem dostat nemusí, jakkoli McLaren opět po čase vypadá jako nadějný projekt - bojovat na naprosté špičce. Pokud vím, Red Bull měl zájem pokračovat s dvojicí Ricciardo-Verstappen, chlubili se (alespoň Marko) tím, že mají nejlepší dvojici vůbec, takže vyvozuji, že s trochou štěstí by Ricciardo, nebýt odchodu, seděl v RB i teď, byť v jakém poměru k Maxu Verstappenovi, to je otázka. (Ale určitě v mnohem lepším než Gasly nebo Albon).

S Ricciardom a RedBullom to je komplikovana otazka. Ako pises, centralny problem je pre mna to, v akom pomere by Ricciardo bol k Maxovi. Tu mozeme hadat, no nie je ziadnym tajomstvom, ze ja zastavam teoriu, podla ktorej by ho Verstappen jednoznacne zdolal. Z tohto pohladu by pre neho zotrvanie v RedBulle atraktivne nebolo. Aby to malo zmysel, tak by sa musel nad Maxom presadit - a to je podla mna malo pravdepodobne. A Ricciardo si toho bol vedomy. Preto odisiel. No podla mna jeho kalkulacia bola ina. Myslim si, ze si predstavoval Renault ako take prechodne obdobie, kym sa uvolni nieco v inom top time. V roku 2018 mohol byt v tomto smere optimista - Vettel to zacinal mat vo Ferrari nahnute, rovnako sa trapil aj Bottas v Mercedese, pripadne nebolo iste, ako sa zachova Hamilton, v pripade, ze by v roku 2019 neziskal titul. Slovom, jazdecky trh sa zacinal hybat. Ak by Ricciardo predvadzal v Renaulte dobre vykony, mohol byt pre tieto timy atraktivny (co by nebol ten pripad, keby ostal v RedBulle a upadal popri Maxovi). No precenil sa. Videl sa ako pozlatko, po ktorom vdaka jeho kreditu z RedBullu nejaky top tim siahne. No zaujem neprisiel, po nevyraznom prvom roku v Renaulte vypadol z hladacika, tak pouzil Mclaren ako zadne dvierka. No je to len posledny zufaly krok, nakolko sanca, ze Mclaren bude na uplnej spicke, je miziva. Ferrari zobralo Sainza a co sa tyka Mercedesu, tak tam sa Ricciardo nesklonuje vobec. V zasade je vybaveny.

Ja ho mam rad a z mojho pohladu spravil dobre. Nemalo cenu to silit, u mna je stale super pilot a hlavne paradny clovek. :star_struck:

2 Likes

Mám pocit že Helmutova práce je aby se ten vedle Maxe cítil špatně, bez ohledu na to jak odjede :wink:

1 Like

Tak Max je hviezda momentalne, velky osial okolo neho a fandia mu aj ludia co pred tym nie - teda hejteri Hamiltona a kazdy si zela iba jedno, aby neziskal 8titul. Takze Maxovi fandi cela F1 mimo Hamfans…