Racing Point vraj “bonzli” bývalí zamestnanci | F1online.sk

Ty jsi asi zapomněl že ty se přeš se mnou, nikoliv že já jsem se tu přišel přít. To jsi popsal spíše ty sebe. Ferrari zpochybňuje tohle kopírování jako celek, kde konkrétně ty části na seznamu co si každý má navrhnout sám opravdu stačí jen zkopírovat a hlásat se konstruktérem? Renault si vzal na paškál ty brzdové kanálky také účelově protože na tom seznamu jsou. Buď si je navrhli sami což musejí nebo ne a IP má někdo jiný. Není to jednoznačné jak si myslíš.

Jo a to si piš že Renault si klidně může vymáhat a dovolávat se pravidel i u toho soudu. Má právo zpochybňovat práci RP a pokud cítí že jejich vůz v daných částech nese pouze IP Mercedesu tak by to měl udělat. A třeba to udělá když to FIA sama neuzná. Píšeš blbosti že jen Mercedes to může napadnout.

Ty stále ignoruješ zásadní rozdíl: kopírování v podobě převzetí projektové dokumentace (ZAKÁZÁNO) a nápodobu (DOVOLENO). Když si vyfotíš přední křídlo Mercedesu a pak sedneš k rýsovacímu prknu nebo počítači, pak fakticky tvoříš vlastní návrh, autorem daného výkresu jsi ty. To, že ses přitom díval na nějakou fotku, je druhořadé. Pokud převezmeš projektovou dokumentaci jiného výrobce, pak žádným autorem nejsi. Navíc pokud převezmeš projektovou dokumentaci, nemůžeš udělat chybu. Pokud děláš návrh podle fotografie, chybu udělat můžeš.

Možná ti pomůže, když budeš odlišovat zkopírování a nápodobu, místo abys dvakrát použil slovo kopírování.

A Renault se může, striktně vzato, soudit téměř o cokoli. Třeba i to, že když má Mercedes čtyři kola, má je proto, že ten nápad ukradl Renaultu. Když dneska nastříkám na Velkou čínskou zeď “Hogar je vůl.”, můžeš letět k soudu s tím, že jsem poškodil tvé právo na ochranu osobnosti. Ale realisticky: řadu žalob soud vůbec nepřijme (z důvodu neopodstatněnosti nebo rozporu s dobrými mravy), případně ten soud proběhne, ale je to jen formální záležitost, kterou žalobce prosoudí majlant (náklady platí poražená strana). Žaloby musí odpovídat procedurálním záležitostem a s ním spjatému dokazování. Renault by teoreticky mohl žalovat RP za to, že byl jeho počínáním poškozen. Ale taková žaloba by zahrnovala dokazování toho, že RP použil intellectual property Mercedesu. Co asi udělá v takovém případě soud, chytráku? Pozve zástupce Mercedesu. Ten před soudem odpřisáhne, že žádné výkresy RP nedal. KONEC.

Konec pro tebe, pro Renault, Ferrari i McLaren, ani pro FIA a RP ještě ne. Já nevím jak rozhodnou ale takový chytráky jako ty co mají jasno jsem viděl spálený až na uhel už hodněkrát🤣

Čili nemáš žádný argument a jen tu házíš fráze. Ale to přece víme. Takové “génie” jsem už viděl spálené na uhel hodněkrát.

A Racing Pointu moc nevěřím, mimochodem.

Slovo KONEC se týkalo civilního soudu v popsané situaci. Pokud vím, o civilním soudu tady nikdo ani neuvažuje, nadhazuješ ho jen ty. Věř tomu, že k žádnému ani nedojde. Vše se rozhodne v rámci rozhodovacích postupů FIA, ať už ve prospěch RP nebo ne (což v této chvíli nevíme).

Já dnes četl že Renault je připraven to vést v případě zamítnutí dále. Nevím kde ani jak to skončí, ale co jsem četl jak dané kanálky vznikli tak jsem na straně stěžovatelů. Je mi jedno že ty máš s tím problém.

Odkážu na svou odpověď na tvůj příspěvek vedle, ať se nebavíme ve dvou vláknech. (Tedy pod článkem o tom, že ve věci RP se angažuje i Ferrari.)

Divné že oni jasno nemají jako ty viď :grin:

Vedle, Hogar, běž vedle. Tak to máš v mém posledním příspěvku - v čem je ten paradox.

Jsem i vedle, tam ti to vysvětluju taky.

Renault neprotestuje proti kopirovanie, ale zakazanemu prenosu IP medzi Mercedesom a RP. to je sakramensky rozdiel. McLaren aj Ferrari aj Renault velmi dobre vedia, ze kopirovanie je povolene.

A jak to IP přenesli? No kopírováním. Protestují proti tomu že si RP nenavrhl kanálky sám. Já jim dávám za pravdu a snad uspějí :wink:

no ved hej. okopirovali kus co mali legalne k dispozici minuly rok. Podla mna tu ma RP uplne nepriestrelne argumenty. FIA by si nasrala do huby keby to oznacili za nelegalne. Brzdy nie su zapecatene ako motor. Pochybujem, ze by opotrebene suciastky posielali naspat do Mercedesu. Kludne to mohli rozobrat a nastudovat s tym, ze si to budu robit tento rok sami. Neviem si predstavit ako FIA chce stanovit hranicu, ze co je este legalna kopia a co uz nie. To je uplna saskaren. Osobne som na 100% presvedceny, ze RP viedia presne co robia a maju vsetku dokumentaciu potrebnu aby to FIA musela povazovat za legalne riesenie.

No já si jsem 100% jistý že Renault to taky promyslel než podal protest. Když se zamyslíš nad tím že si kanálky musel letos navrhnout sám aby s nima mohl jezdit opravdu to RP splňuje? Tady se to dle zdroje velmi zpochybňuje a prý jen zkopírovali ty od Mercedesu který měli fyzicky na stole.

Skadial mas informaciu ze prevaztie technickej dokumentacie je zakazane? Neviem zeby bolo take pravidlo. Myslim, ze je len na dohode medzi stranami ci dostanu hotovy diel alebo email s vykresmi.
Tu sa jedna len o to ci sa jedna o diel, alebo viac dielov, ktore su povolene odoberat alebo nie.
Fia musi dokazat ze sa jedna o zakazany diel a ze k prenosu informacii naozaj doslo…

Tak u listed parts asi ne - tam přece ta dokumentace nesmí kolovat.

Kdyby směla, protest Renaultu by byl na úrovni idiocie a byl by formálně zamítnut.

U listed parts urcite nie. Ale ako som uz inde pisal, ziadne pravidlo RP neprikazuje aby zahodil diel co mal kupeny minuly rok, ked to legalne bolo, a zacal s vyvojom vlastneho od 0. Staci ak bude tento rok pokracovat v dalsom vyvoji toho oneho dielu sam.

Však ano, to jsem vysvětloval Hogarovi pod článkem o tom, jak se Ferrari angažuje ve věci RP. Že RP pořídil ty kanálky v době, kdy na seznamu nebyly, a legálně (nápodobou) je převedl do letošní podoby, kdy už na seznamu jsou. Takže je to takový paradox, s kterým si FIA teď láme hlavu - výsledek je problémový, ale cesta k němu ne.

Tomu, co píšeš, odpovídá i analýza, na kterou jsem někde narazil (Tomáš Richtr?, jistý si teď nejsem) a kde autor tvrdí, že jediné, co by mohlo Racing Point shodit, by bylo, kdyby někteří ze zaměstnanců potvrdili, že RP měl k dispozici výkresy od Mercedesu a ty své vytvořil jen naoko.

Nicméně ten článek tvrdil, že nějaké informace od bývalých zaměstnanců tam jsou, že právě oni nějak upozornili na brzdové kanálky. Takže asi nezbývá než počkat, jak se to celé vyvrbí. Vzhledem k tomu, že je tu možnost, že za ně bude jezdit Vettel, mě to zajímá o to víc.

presne tak. co raz zamestnanci videli uz neodvidia. ide presne o to co si napisal. Ak RP vytvoril dokumentaciu dodatocne. cize najprv tie kanaliky vyrobil a potom urobil k nim dokumentaciu a niekto to vie aj vierohodne potvrdit, tak ano vtedy bude ma RP problem.
Ak to nejaky byvaly zamestnanec tvrdi, ale nema hmatatelne dokazy tak je v pruseru skor ten zamestnanec ako RP.

tam je podla mna seda zona tychto pravidiel. Mozno tu dokumentaciu na stole aj mali - minuly rok, a uplne legalne.
Normalne to opajcli a od tohto roku uz pracuju iba s dokumentaciou “svojou” tak FIA nemoze nic urobit.