Oficiálne: Esteban Ocon podpísal dlhodobý kontrakt s Haasom | Magazín F1 - F1online.sk

To nevim, nemam prehled.

Jak zadarmo?
Neviem ci sa nechapeme, alebo nechces pochopit…
Ked tam bude Doohan tak ziskaju zadarmo nejakeho vyborneho pilota a ked Mick, tak uz nie?
Doteraz sami tvrdili, ze ho zvazuju, tak preco by za “ich” jazdca im mal za to niekto platit tazke miliony a top jazdci sa tam ani nehrnu…

No tak Mclaren taky nema motor F1, to je ale historicky dane.

Dokonce ani předchůdce Renaultu Benetton nepoužíval pouze motory Renault.

Benetton mel motory BMW a pak Ford, Renault a Playlife, to byla asi nejaka uprava nevim ceho, ted ctu ze to byl Renault.

Renault, který přepustil svůj název hadrníkům, kteří Renault sponzorovali. Neboj, taky jsem to nevěděl, ale musel jsem si to najít. :wink:

1 Like

Novým šéfem Renaultu prý má být zakladatel společnosti Hitech GP Oliver Oakes.

1 Like

Mick dokonca vraj mal nejaky rozstrel s Doohanom a bol rýchlejší než Doohan, ak sa nemýlim. On nie je pomalý jazdec - na základe pár nehôd z Haasu a pár vtipných Steinerovych nadávok z Netflixu tu Micka odsudzujete, no v skutočnosti si myslím, že je lepší než Doohan. Ten ak to miesto dostane, tak skôr po protekcii - vid Briatore. Toto Wolff asi Mickovi chce pomôcť, ale asi nie až tak moc, aby za to musel niečo dať. Inak by už dávno vymenil Sargeanta. Preto tipujem skôr Doohana, ktorého Flavio proste uprednostní.

O tom kdo bude jezdit vedle Gaslyho už nejspíše nebude rozhodovat Renault, ale nový vlastník Hitech.
Klidně se může stát, že to bude Mazepin.

Podľa všetkého Oakes nie je vlastníkom ani zakladateľom Hitechu, je len tímový šéf. Šanca na návrat Mazepina je tak 1%, nemyslím si, že by sa v dohľadnej dobe nejaky Rus vrátil do F1 už len z politických dôvodov - a už vôbec nie Mazepin, ktorý je priamo napojený na ruskú vládu. To by bola od Alpinu definitívna samovražda a za tie peniaze sa to rozhodne nevyplatí. Športovo taktiež nie, ved ten chlapík bol márny v F2 aj F1 a vlastne všade.

Oakesa si udajne priviedol Briatore, aspoň tak som to čítal. Evidentne on je ten, kto tam velí. Takže asi Doohan (ak nezískajú Carlosa).

Vycházím z tohoto článku.

Nové jméno je horce tipováno na roli šéfa týmu Alpine, Bruno Famin se chystá odejít (planetf1.com)

To nepopieram, ja som taktiež čítal, že Oakes príde.

Avšak nikde v tom článku sa nepíše, že by Oakes bol zakladateľ alebo majiteľ Hitechu. Ako by aj mohol - Hitech vznikol, ked mal Oakes 14 rokov.

Takže rozhodne sa nedá hovoriť o tom, že by Hitech prebral velenie v Alpine. Tým pádom žiadne šanca pre Mazepina sa nekoná.

Moze to tak dopadnut.
Doohana som v F1 nevidel, Micka dve plne sezony, tak ho nebudem moc posudzovat a porovnavat, ale aj na zaklade F2 mam tiez pocit, ze Mick moze byt lepsi. Lenze rovnako mam pocit, ze Doohan na F1 ani nema, cize sa treba porovnavat s lepsimi pilotmi, aby bolo miesto v F1 “zasluzene”.

No a tie dva roky Micka za mna: Porovnanie s Mazepinom, jednym z najhorsich za posledne roky, je irelevantne a porovnanie s priemernym Kevinom po rocnej pauze hovori statisticky uplne jasne. Navyse tych “par” nehod stala Haas tazke miliony (myslim ze bol c.1 v naj sposobenych skodach), co teda ako chudobny tim fakt nechces, ked vacsie skody bolia dokonca aj RB (vid. Perez a Monako) a potom trpi aj vyvoj monopostu… No a ak by to bolo len o Steinerovi, tak sa Micka nevzda aj Ferrari a siahnu po nom ine timy, co sa nestalo.

Dostal 2 roky ukazat sa, ano, mozno v tretej by bol este lepsi a nebural by, mozno nie… Ale mnohi nedostali sancu na F1 vobec, alebo co by taky Gasly dal za to, mat v RB sancu 2 sezony… Dostal len pol… Ale na tom sa nemusime zhodnut, viem ze ste to riesili nedavno aj inde, to je vpoho. Len F1 je neuprosna a nestava sa casto, ze by skutocny talent z F1 vypadol, no Mick je mozno vynimka :slight_smile:

Tohle říká Wiki.

Hitech Grand Prix – Wikipedie (wikipedia.org)

akeho ich jazdca? nad schumakom prebral zastitu wolff, takze je to jeho jazdec a ak ho chce niekde umiesnit tak bude musiet zaplatit
a to, ze nejaky tim povie, ze zvazuje nejake meno neznamena, ze tam je velka sanca, casto je to len na zlepsenie vyjednavacej pozicie s tym o ktoreho maju naozaj zaujem

ako o vedeni renaultu nemam vysoku mienku, ale zeby boli az taki sprosti, ze zoberu mladeho schumaka zadarmo? tak to asi nie

doohan tiez bude musiet doniest sponzorske

Ja stale nerozumiem preco pises zadarmo.
Ved u Micka bude tiez sponzorske plus mozne tlaky a zlavicka od Mercedesu
vs.
Doohan sponzorske a tlak Briatoreho
vs.
Ine moznosti a nejak sa rozhodnu…

Nezhoda bola na tom, ze Micka nezoberu kvoli peniazom, ale Doohana ano. To nevieme. A vykonostne je to asi viacmenej jedno…

A “ich” jazdca som myslel, ze je predsa rezervny jazdec a jazdec v inej serii za Alpine.

Oakes s Hitechem měli přihlášku jako nový tým do F1 a snad se prý dostali v jednáních dále než Andretti.

Vím že byli ve výběru, ale moc informací se na veřejnost nedostalo. Nejspíše kvůli spojitosti s Mazepinem.
Kdyby skutečně koupili Renault, tak by se mohlo udít několik zajímavých situací.
A to:
Haas byl možná prvním spozorem, který by platil konkurenci. :grin:
A třeba by měli zájem o Lawsona, který za ně úspěšně jezdil.

Skutočný talent častokrát z F1 vypadne - Wehrlein, Vandoore etc.

Mick vždy potrebuje chvilku čas, kým sa na nové auto zvykne a lepší je až časom. O tom svedčí aj sezóna 2022 - rutiniér Magnussen tuším hned v prvom závode získal 6. miesto a pre Haas ohromný balík bodov. Mick si zatiaľ zvykal, kým bolo auto celkom konkurencieschopné.

Haas bol veľmi rýchlo dobehnutý, no Mickove výkony sa postupne zlepšovali. V neskorších pretekoch Kevina porážal, no bodovú stratu zo začiatku už dohnať nedokázal, pretože proste ani jeden z Haasov už nekončieval na bodoch - nemali na to výkon. Oni tie výsledky hovoria jasne v prospech Kevina, ale na druhú stranu - koľkokrát Mickovi vypovedala technika? Koľkokrát mu to posrali stratégiou? Niekde som čítal, že Haas obral Micka o viac bodov než Mick obral Haas. Niekedy to proste nevyjde, zvlášť ako mladík na novej špecifikácii vozu v porovnaní s rutiniérom, ktorý hned v prvom preteku zajazdil senzačný výsledok. Sezónu predtým Mazepina porazil, Mazepin bol síce tragéd, ale nepovedal by som, že sa to neráta.

Tie peniaze za nehody by som tam nerátal. V každej sezóne je tu niekto, kto spôsobí najviac škôd, no nikto z toho nerobí takú dramu, ako robil Steiner. Je to aj dielo smoly, ked sa šmykneš, tak nemôžeš predsa ovplyvniť, ako tú bariéru trafíš, čo zničíš a koľko to bude stáť. Mick sa z toho shitboxu snažil dostať maximum a v takej situácii ti to auto jednoducho občas ustrelí, ak jazdíš nad jeho hranice. Podobne ako Russell kedysi vo Williamse. Chápem, že Haas bol low-budget tím a Steiner proste potreboval jazdca, ktorý to radšej prinesie domov než jazdca, ktorý sa na tom bude snažiť predviesť, ale tiež si za to môže tak trochu sám. Vytváral na neho zbytočne priveliký tlak. Už len to, ako o ňom hovorí v Netflixe, by si proste team principal o svojom jazdcovi nemal dovoliť.

Ja chápem, že niektorí o Mickovi majú pochybnosti a chápem, že talent ako jeho otec to nie je. Skôr iba solídny jazdec ako strýko Ralf. Ostatne sám neviem, či je Alpine pre neho teraz správna voľba. Pri tom, ako to tam vedú, by to nemuselo skončiť úspechom a prípadný neúspech by potom u ľudí a médii samozrejme šiel na jeho triko. Vždy som si vravieval, že radšej nech si Mick urobí meno vo WEC - tam jeho otec nebol slávny (rovnako tak Carlos sa šikovna rozhodol nejazdiť WRC ako otec, ale skúsil si niečo vlastné.). Ale aj tak si myslím, že je pre Alpine lepšia voľba než Doohan (ktorý ale tiež nie je žiaden tragéd, v F2 mi prišiel jeden z lepších) a že jeho angažmá v Haase je častokrát interpretované príliš tragicky, kvôli tomu, že ho na body porazil Magnussen, ktorý proste zajazdil svoj one hit wonder v prvých pretekoch a následne väčšinu szóny jazdili na rovnakej úrovni (plus teda Micka sabotoval - či už schválne alebo nie - tím).

1 Like

A jo, máš pravdu, tak teda od 2015 má nejaky podiel. Stále si však nemyslím, že by tieto čachry Hitechu s Mazepinom mali nejaky podiel na jazdecké zloženie. Na to bude Oakes moc malý pán. Vyššiu pozíciu má podľa mňa stále Flavio, ktorý je poradca samotného CEO Renaultu.