Norris je možno najlepším jazdcom mladej generácie, myslí si Rosberg | Magazín F1 - F1online.sk

8x upravený příspěvek?
To už je vážně nemoc.

1 Like

… to záleží kdy se k danému komentu dostaneš :grin: Když si to přečteš až teď o nic jsi nepřišel, hledat ale co se změnilo po každé změně může být vyčerpávající :grinning:

Ani to dál nebudu komentovat. Doktorát z lékařského prostředí nemám ani už nikdy mít nebudu. :innocent:

Skus napísať príspevok takto komplexný a nie 2 riadky hlúpeho usripacneho komentára a daj to naraz.

A
Keď dokážeš vyprodukovať aspoň 2 odseky o niečom na moju adresu bez urážok tak príď si pokecať.

Zmení sa navyše vaxisnuou nejaká štylistická alebo syntakticka blbost ktorá nedáva zmysel ak to niekto číta - a musí byt preformulovana.

Promiň, ale psát padesát řádků nesmyslů a ještě je X krát měnit opravdu nemám v úmyslu.

1 Like

Já si teda taky docela často text upravuju, protože mi místní algoritmus mění slova občas za nesmysly, ale takhle dlouhé komentáře už z podstaty ani nezačnu číst. Mám asi pár úchylek a efektivita je jednou z nich. Samozřejmě nic proti Kiks…

@jason_bourne1995
Postnem tu niečo a bude to veľmi dlhé - Ale väčšina nie je moja myšlienka ani moja produkcia. Len zaujmavy postreh niekoho iného. ( reagujem na teba lebo to súvisí s tým čo som napísala hore)

KTO chce nech si to prečíta ak ma chuť a čas :wink:

**včera som ešte v Angličtine zachytila pekný príbeh - a chcela som to tu parafrázovať skôr, ako sa ozvali odborníci na moje komentáre. Ak mas chuť prečítaj si to. A krásne vystihuje vzťah Nor- Rus a prečo sú takí iní. **

**Príbeh bol o 2 chlapcoch zo stredného Anglicka. Krajiny ktorá dala svetu F1 a motorsport a v ktorej každoročne súperia o miesto top talentu tisíce mladých chlapcov a dievčat. **

A presne vystihuje podstatu motorsportu, ktory je aj o podmienkach, okolnostiach (šťastí) s najmä peniazoch. !

Príbeh bol:
Dvaja chlapci v takmer rovnakom veku, sedia v škole. Jeden v súkromnej škole, druhý v štátnej škole. Každý z nich vyrastá vo veľmi inom prostredí - to sa neskôr odzrkadlí na ich povahe, správaní, prezentácii aj komunikácii.

Veľa majú ale aj spoločne. Jeden aj druhý chlapec 14/15 ročný školu opustí pre domáce vzdelávanie. Jeden aj druhy sníva o tom, že raz bude tam kde Lewis, Jenson či Fernando, ktorého sleduje každú Nedeľu v telke. Obaja majú obrovský talent a chcú aj sa ich hobby stalo ich karierou. A tak musí vybrať čo je jeho priorita.

Obaja vyrastajú v rodine podnikateľa a ženy v domácnosti. Obaja majú starších súrodencov. Jeden otec je milionár. Druhý ma vcelku prosperujúcu farmu na strukoviny a ich spracovanie.
Obaja chlapci majú staršieho brata. Obaja bratia pretekali a dokonca dosiahli úspechy v motokárach. Rodiny oboch teda majú skúsenosti v športe, ešte skôr ako sa chlapci prvý krát zvezú v motokare.

Jeden z chlapcov a jeho brat sa rozhodnú robiť motokáry. Robia to obaja naraz, a každi z nich ma svojich mechanikov, manažéra, najlepšie vybavenie.
Hoci tento šťarsi brat neskôr súťaži s druhým chlapcom, ktorý mu aj ako o 3 roky mladší naloží. Napriek tomu ma úspechy, lebo ma podmienky ako mnohí ini nie. Neskôr sa, ale rozhodne dať sa na biznis - lebo tam vidi väčšiu perspektívu - vie že úroveň brata nedosahuje a hoci by mohol pokračovať, už je vo veku keď je čas nájsť si prácu a pretekanie ostane len zábava.
Tu je od začiatku jasne, že mladší brat je ovela ovela lepší- kariéru staršieho to ale neobmedzuje a neohrozuje. Hoci mladší brat jeho výsledky výrazne predčí, a pomaly sa stáva výrazným talentom vo VB.

Druhý z chlapcov dostane prednosť od vlastnej rodiny. O 11 rokov starsi brat ktorý sa práve stal MS v motokárach, usúdi, že brat je predsa len šikovnejší a rýchlejší. Je mu jasne, ze naraz pretekať nemôžu- lebo rodičia na to nemajú finančne ani časové kapacity. Pre rodičov je síce možné zaplatiť chlapcom vybavenie, aby mohli súperiť v najväčšom levely. Ale nie naraz. A tak sa starsi brat zamestná vo firme ktorá predáva motokáry, študuje a popri tom coachuje brata, pomáha rodičom robiť mu mechanika a radi im čo ako nastaviť, aby bol malý brat čo najrychlejsi. Svoju potenciálnu kariéru obetuje v prospech brata. A aj staršia sestra, sa dokonca sa naučí pracovať na motokare a popri Studiu manažmentu pomáha rodičom ( neskôr sa stane manažérkou vo Formule W). Rodina v chlapcovi vidi niečo špeciálne a investuje do neho čas aj peniaze. Všetko preto, že všetci vedia, že mladší z chlapcov je evidentne veľmi talentovaný.

Takto to pokračuje pár rokov.
Obaja chlapci zbierajú úspechy, v svojej kategórii. Hoci staršiemu s chlapcov sa darí o čosi lepsie.

Okolo veku 16 rokov sa situácia zmení.
Otec milionár sa rozhodne, že chlapec ma väčšiu šancu na úspech ked svoju budúcnosť spojí s nejakým veľkým tímom. Kontaktuje McLaren ktorý sa talentovaného chlapca rad ujme a pokryje ho svojou značkou, avšak akadémia funguje ako väčšina iných a tak to nie je celkom zadarmo- výdaje na chlapcovu kariéru ďalej plati otec.

Otec číslo 2. Predáva firmu, pretože už je na dôchodku. Je síce zabezpečený do konca života, avšak synovi musí oznámiť, ze ak postúpi do F3, jeho kariéru nebude môcť financovať. Chlapca sa najprv ujme Hi-tech ( najmladší a jeden z najmenších tímov F3) a istý Jost Capito, ako hlava Volskwagenu sa rozhodne, chlapcovi zaplatiť motory a prevodovky na celú sezónu. Veľká časť peňazí potrebných na sezónu je teda zaplatená a chlapec pokračuje ďalej. Vie ale, ze dlho to asi nebude. Napíše e-mail Totovi Wolfovi a vyzbrojený Power pointom o svojej kariére, návštivy TW v továrni, kde neskôr strávi veľkú časť kariéry. Ten vidi potenciál, ale nič mu nesľúbil- len ze ho ostane sledovať. Chalan sa stane objavom roka, získa odcenenia ktoré v jeho veku nezískal ani LH.

Chlapec, ale pokračuje kde bol a dosahuje výsledky, dokonca súperi na cele. Avsak zmierený s tým, ze si to bude musieť zaplatiť sám, absolvuje testy s BMW v DTM, ktorá mu ponúkne miliónovú zmluvu. To vidi ako šancu ktorá Spomaly jeho karieru, ale môže mu pomôcť financovať ju ďalej. Už to takmer podpise, keď sa ozve pán ktorý mu povie, ze Mercedes mu zaplatí najlepšie možné podmienky na rok. Keď ukáže čo vie tak ho berú ako juniora a posunu ho hore- otvoria mu dvere do F2 a možno aj F1. Ak sa mu to nepodarí- jeho kariéra v motorsporte nepovedie do F2, F1, ani DTM a možno úplne skončí.

Druhý chlapec zatiaľ nerušene preteká v motokárach, a menších monopostoch, pozbiera výsledky, aj nejaké tituly, a v 16 rokoch aj on vyhrá odcenenie, ktoré získal o rok starsi kamarát. Napriek tomu, že nemá lepšie výsledky, Nestará sa o to či bude pokračovať, a miery si to do ďalšej a ďalšej kategórie- v mnohých rovnako, ako rok starsi chlapec zvíťazí.

Starsi chlapec je Ale naďalej mediami v UK tlačený ako väčší talent. Tento rok dostava od Mercedesu top podmienky, aj tim kde to už funguje a ide do ďalšej sezóny. Napriek tomu v nej ostane porazený top Tímom (prema) a 2 milionarskymi deťmi, Mercedes to považuje za znak kvality, podpise ho do akadémie, da mu rolu rozvojového pilota- simulátor, testy, maximálne podmienky na rozvoj a investuje do neho ďalšie peniaze. A presvedceny že našli ten vynimocny talent, necaka že vyhrá F3 ale pošle ho skusit si Gp3, ktorú rok predtym vyhralo zázračne dieťa Ferrari. Latka je vysoko. Chalan dostáva jeden z top tímov a najmä to Mercedes cele zaplatí. Chalan sa teda môže sústrediť len na výkony.

Chlapec príde - sériu relatívne ovládne a v pohode zvíťazí s rekordným víťazným rekordom. Mladší chlapec spolu s Carlinom vyhrá F3 a keďže Gp3 zrušia a precemenuju na F3 rozhodne sa ísť rovno do F2 ( a absolvuje v nej v sezóne 2017, aj testy, dokonca preteky). V Británii je chaos a hype. Dve takéto talenty sa budúci rok stretnú v jednej sérii.

2 Likes

Konečne Príde rok 2018. Chlapci sa 1x stretávajú v jednej sérii. Na začiatku sa zda že navrch ma mladší z nich- preberá aj rolu hviezdičky. Po počiatočných technických problémoch, ale starsi chlapec začne sériu valcovať tak ze získa rekordný počet víťazstiev, v konkurencii 3 iných pilotov F1 a MS FE jasne zvíťazí. A hoci na DNF je to 5:1 v jeho neprospech, mladší chlapec prehra z dosť veľkým rozdielom a takmer ho preskočí aj Alex Albon.

Hype sa otáča - hviezdou je opäť starsi chlapec, media tlačia story že je výnimočný, dokázal čo málokto a ma o čosi navrch voči mladšiemu kamarátovi.

Hop hop hop. Mercedes chlapca pošle do najhoršieho tímu F1, a aj to ma napriek výsledkom veľmi zložitý priebeh, nie je iste či miesto v F1 vôbec dostane. Jeho kariéra je znova na hrane.

Mladší chalan podpise s Mclarenom dávno pred koncom sezóny, lebo Alonso odchádza a on je v jeho akadémii. Od prvej sezóny teda jazdi v strede poľa. Ma výsledky, pozornosť, opäť sa zda že ma nad starším minimálne mediálne navrch. Šíri sa narativ ako je jazdecky vo celá veciach lepší ako kamarát, hoci ma aj lepšie podmienky. Ľudia ho uznávajú a verejne chvália jeho kvality. Jeho hviezda rastie. Kým starsi chlapec sa trápi na konci poľa a snaží sa presvedčiť všetkých, že naň nepatrí a ostať motivovaný a pozitívny -) inú možnosť aj tak nemal. A darí sa mu Vcelku úspešne- až tak veľa Ľudí to, ale nezaujíma, vyčítajú mu všetko možné. Nikto si ho nevsima, tak ako u jeho kamarátov, až kym nepríde pár výnimočných vykonov. Zrazu ho všetci začnú tlačiť do Mercedesu. Mercedes nemá na výber. Chalana podpise, v snahe pomôcť mu s rozvojom a zúročiť dlhy proces spolupráce a obrovskú investiciu v pilota, ktory môže byt ich náhradou za MS.

Po 3 rokoch sa veci zmenia. Mladší chlapec ostava v strede poľa, kým kamarát dostáva šancu na cele. Vedľa neho 7x MS, no po polovici sezóny je mu veľmi vyrovnaný a rozhodne to nekončí hanbou……. Situácia sa teda znova a opakovane otáča- jazdecky aj mediálne.

Všetci vieme, o kom ten príbeh je.
Ja nie som jeho autorka. Iba som ho parafrázovala do slovenčiny. Autora/autorku ani nepoznám. A je jasne, že to je v prvom rade príbeh - hoci postavený na reálnych základoch

Nwdavam to tu ani preto aby som Georga ľutovala, aké to mal ťažké. A už vôbec nie preto aby sme sa tvárili ako to Landovi Padlo same. Obaja museli drieť a makať a bez obrovského talentu nemali šancu. Nejdem z Landa robiť ani protekcne dieťa, týmto príbehom a nemyslím že sa o to pokúšal autor- lebo o nom si to rozhodne nemyslím. O jeho bratovi Už áno - ten rozdiel v talente medzi oboma Norrisovcami, bol vždy obrovský. A klobúk dole pred ním, že sám zo pochopil a nestal sa ďalším Nissanym juniorských kategórii - dal sa na to čo ku ide lepšie a úspešne podniká.

Dala som to sem len preto. Lebo mi ten príbeh prišiel ako pekna ukážka o čo v motorsporte ide a ako veľmi je to závislé na iných vplyvoch.

Anedala som ho sem ani preto, že sa týka Georgea- aj keď preto som na to natrafila.
Alé preto, že títo dvaja su krásny príklad, ktorý vychádza z podobnych premenných - dvaja piloti z rovnakej krajiny= rovnaká konkurencia, čo prešli podobnými kategóriami, rodiny oboch vedeli o čom motorsport je- obaja sú z minimálnej vyzsej strednej vrstvy takze rodičia nemuseli na ich kariéru predat dom alebo ine šialenstvo, podobný vek, bez väčšieho rozdielu v talente- kariéra oboch je aká je vďaka nemu, pre oboch to konci happy endom. Ten príbeh pekne zhŕňa prostredie v ktorom vyrástli a toho ako sa dostali kde su. Znova podotýkam obaja zaslúžene.

Ale Ako píšem aj hore - ukazuje, že to aká je tvoja cesta niekam nie je v športe iba o drine a talente - ten mať musíš. A ukazuje ako veľmi ti v motorsporte, môžu pomôcť peniaze - lepšieho jazdca z teba neurobia, Lando jazdi ako jazdi lebo je taký dobrý, ale cestu ti veľmi uľahčia.

A zaujalo ma to aj preto, lebo sa zrazu zjavil narativ,ako to ma George všetko pomaly zadarmo, ako len tak šiel do top tímu a ako Lando niečo buduje a ako to on ma jednoduchšie a všetko dostal hotové. A mám dojem že aj autor to napísal preto. Nemám pocit, že to ozaj tak bolo.

P.S je mi jasne, že zase budú k tomu kecy a obvinia ma z veci ktoré som tým nemyslela ( doplním, že svoju časť som schválne oddelila hrubým)

Ale pri tejto teme mi to prišlo zaujmave.
Takze Kto ma záujem nech si to tiež prečíta :wink:

2 Likes

Taky si text musím upravovat zcela běžně, ale většinou to zvládnu ještě dříve než ho pustím do světa. I tak v něm mám občas nějakou chybku, ale abych napsal odstavec, ten odstřelil, pak připsal další odstavec a tak zopakoval třeba 10x, tak to určitě nee.
V tomhle počinání je Kiks absolutní jednička a obávám se jestli tyhle elaboráty čte někdo aniž by se s ní nechtěl pohádat.

Bylo by zajímavé tu vložit anketu kolik má skutečných čtenářů. Já to neumím.

Kiks je žena? To by leccos vysvětlovalo :sweat_smile:

1 Like

Hej, je to žena a jej životnou prioritou je vášnívé fandenie Georgeovi Russellovi, ktorý o nej ale netuší.

1 Like

Jak říkám, to by leccos vysvětlovalo…
Když tak nad tím přemýšlím, tak podle toho, co popisuješ je tady zase naopak několik žen, vydávajících se za muže :sweat_smile:

Pochopil niekto ako bol tento príbeh na 10000 znakov k téme?

Tak bol k teme že sme tu riešili ako Lando Norris je najlepsi z generácie.

A poukazuje o tom ako rozhodujú ine premenné a preto je to ťažko určit. Čo som písala predtým aj J sama v tom komentári hore !

Títo dvaja a ich príbeh sú len na to zjavne podľa autora toho príbehu dobrý príklad a sama som dodala že súhlasím s tým že vo veľa veciach je možné ich porovnávať ale v mnohých nie a tie veľa veci ovplyvnili.

Ale tieto dristy instantné som čakala

Príbeh som nečítal, takže neviem.

Jak říká jedno přísloví;
Muže poznáš podle toho jak umí držet slovo.
Ženu podle mnoha slov.

2 Likes

Veľmi som rada ako sa niektorí hrdo hlásia k tomu že sú zadubneny sexisti.

Ozaj zase úroveň diskusie len narastá !

Obsah nepodstatný - námahu sú nedajú ale dristy instantné !

Myslím, že za to může ten chybějící chromozom, oni jsou jinak holky docela fajn :smiley:

Holky jsou super. Já chodím každý pátek hrát pinec s babkama a jsou super. Ani neuvěříš jak jsou na mě kočandy hodné. :slightly_smiling_face:

2 Likes

Dohodli sme sa že na seba nebudeme reagovať a zase mi píšeš ale budíš.

Keď si myslíš že si tak nad vecou prečo nepíšeš napríklad o Charlesovi ktorý to mal asi najťažšie v tej dobe? Že keby nebolo Julesa tak o ňom ani nepočujeme… zase len Russel Russel ako vždy. Celá tvoja slohovka je mimo. Nico len vyjadril svoj názor a ty ako reakciu na neho vytiahneš detstvo Russela… nezdá sa ti to mimo?

Ja si napríklad myslím že nedosahuje úroveň RUS, LEC, nedajbože VER ale dá sa to opísať normálne a nie životopisom ich dvoch. Potom sa nečudujem že na teba všetci reagujú ako reagujú.

Viac ma uz neoznačuj prosím pekne. Nezaujíma ma to.

2 Likes