Komisia F1 chce rokovať o novom bodovaní aj uliatych štartoch | Magazín F1 - F1online.sk

Už od nasledujúceho roka by Formulu 1 mohli zasiahnuť výrazné zmeny. V priebehu týždňa sa bude na pôde Komisie F1 rokovať o niekoľkých zmenách v súčasných pravidlách vrátane zavedenia nového bodovacieho systému.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/151469/komisia-f1-chce-rokovat-o-novom-bodovani-aj-uliatych-startoch

Klasika byla:

  1. 9 bodů
  2. 6 bodů
  3. 4 body
  4. 3 body
  5. 2 body
  6. 1 bod

Ja by som bodovanie nemenila. Na čo budú tímy bojovať, keď majú bod zaistený? (v prípade ak by prešiel nápad, že má bodovať každý). V dove keď musia šetriť všetko čo sa dá, by žiadny tím nešiel zbytočne do rizika radšej bod ako sa vybúrať. A nepáči sa mi ani tento návrh, že bodovať bude 12 jazdcov. Aj keď asi je to zlatá stredná cesta. Radšej nexh robia dačo s dominanciou jedného tímu a jazdca.
A tiež uliate štarty, ideme to robiť čo najkomplikovanejšie, takže až o také 2,3 hodiny po pretekoch, po preskúmaní bude jasné či sa ulial štart a teda príde trest alebo nie, miesto toho, aby ako ak tímy hovoria sa zainvestovalo do novych, citlivejších senzorov.
A keď už frflem, tak poriadne, páči sa mi ako sa vyriešil problém s nič neriešiacimi 5 sekundovými trestami. Zmeníme ich na 10 a budeme ich dávať každému hlava nehlava bez ohľadu za čo trest dostal. A ako príklad sme to videli v Číne, stroll dostal rovnaký trest ako logan, čo tam po tom, že Lance bol mysľou na Rolan Garros a zničil preteky Riccimu, proste iný ako 10 sekundový trest nepoznáme.
Z f1 sa stáva vtip a nie kráľovná motošportu

Radšej by mohli riešiť tresty za vyradenie súpera z pretekov, 10 sekúnd za také niečo sa mi zdá málo, hlavne keď má jazdec šancu na body.
Čo sa týka bodovania tak aspon bude mať zvyšok poľa o čo bodovať aj keď tie body už nebudú mať takú cenu ako do teraz. A možno by som znížil aj body za prvé miesto kľudne na 22.

1 Like

Když tedy chtějí dát nějaké body i druhé polovině, tak bych to rozdělil na body červené a modré. První desítka by dostávala červené body jako dosud. Druhá desítka by dostávala body modré, podle nějakého schématu. Pak by se jen muselo určit, kolik modrých bodů odpovídá jednomu červenému :slight_smile:

zeby preto preco bojuju dnes ti co maju zaisteny bod za 10.miesto?

to je fakt blby argument, ze ten co je uz na bodoch uz dalej nebojuje lebo sa boji vypadnutia. to potom nech boduje len prvy aby zvysok mal chut bojovat az do konca :slight_smile:

v indycar boduju vsetci v motogp 15
ja by som bol za to aby bodovali vsetci, ved poradie bude nakoniec ± rovnake, ale vypada to lepsie ked jazdci maju aspon nejake body a nie, ze po 5tich pretekoch nema 7 jazdcov ziadny bod

1 Like

12 bodovanych miest je vyborny kompromis ak pride 11 team🤗

Keď sa rozširoval bodovací systém z 8 jazdcov na 10, argument bol rovnaký ako teraz, keď uvažujú o rozšírení na 12.
Kde udělali soudruzi chybu?

Když dnes bojujete třeba o 8 místo, a riskujete 2 body pro 4, dává mi to smysl. Nově bojovat o toto 8 místo znamená že budete riskovat 4 body pro jeden navíc, to je ale vzrůšo. Nový systém degraduje boj mezi 10-7 na mnohem méně atraktivní. A to jen pro to aby tam byl jeden bod za 11 a 2 body za 12. Žel vypadá to že tak se stane.

Jako budu si muset chvíli zvykat že jedna bedna je jako dojet 5x10. Nebo 3x10 je víc než jedno 6 místo.

Asi už bych fakt bral od 15 místa teda začít bodem a s každým místem k dobru body zdvojnásobovat, ať je každý boj o místo dvojnásobek nebo nic. Když už tak už. Body tak budou katastrofálně vysoký a bude potřeba upravit jejich cenu pro FIA :smile:, ale celkové umístění bude asi nejférovější možné :man_shrugging: A mělo by to přispět k maximálním bojům o každou pozici.

Každé místo dvojnásobek bodů a začínáme na 15. místě s 1 bodem? Takže za první místo pak bude 16384 bodů, jo? :smile:

Ale jinak s bodováním od 15 místa s rozdělením bodů vlastně souhlasím, jen ten dvojnásobek asi nebude ono :smile:

Plakal bych když si uvědomím s jakými nedouky jsem v jedné komunitě.
A pak se divíme, že jsou v exekucích.

Přesně tak. Je to o tom jak moc preferuješ přírůstek za vybojovanou pozici. Ten nový systém mi tam mezi 10-7 místem fakt docela hapruje a nepřijde mi to dostatečně atraktivní, samozřejmě oproti současnému stavu. Ale bude atraktivnější boj o 12 a 11 místo. Každý ať si to vyhodnotí sám, ale jak píši, vypadá to že to tak bude.

ak by ale prisiel naozaj Andretti, tak tympadom sa nezmeni nic, nie?

No taky, vždyť jsme měli už více týmů před tím. Otázka je proč to bylo teda dobré do teď? Mě prostě body (až) od 10 místa nevaděj. To že se horší týmy musej snažit či spoléhat na štěstí aby urvali bod, tak nějak to vždy bylo a byla to jistým způsobem třešnička na dortu když se to povedlo.

Nakonec se přijme vše co se nám naservíruje, někomu to pomůže, někomu uškodí, někomu to bude buřt :man_shrugging: Já preferuji větší rozdíly v bodech, čím větší počet bodovaných pozic tím více bude boj o místa degradující.

no mne nejde do hlavy, preco tie body idu menit, btw podobne idu menit aj bodovanie vo WRC, ale to uz vobec neviem dovod

nemyslim, ze by bodovanie zmenili len tak z rozmaru … tam je bud seriozny lobbing, ale to je otazka od koho (alpine? Williams?) alebo je to ozaj priprava na dalsi team

No ale dvojnásobek bodů máš akorát na konci bodování, na začátku bodování to nemáš ani zdaleka dvojnásobek a stejně se bojuje o každou pozici…když teda nemáš náskok jako RB :sweat_smile:
Ne ale vážně, ty rozdíly v bodování hrají menší roli než někteří myslí. Týmy chtějí pořád skončit co nejlépe pokud je reálná šance. Pokud by jsi zavedl to s dvojnásobkem bodů, tak se v profesionálním sportu moc nezmění, řekl bych.

Za sebe bych dal bodování od 15.místa s rozumným odstupňováním, ať je to v druhé desítce spravedlivější ale zároveň ať nebodují všichni abych zase nebyl nařčený z toho, že rozdávám body lemplům :sweat_smile:

Jasně že tam vidím lobbing, všichni od 6 místa dál to zákonitě budou brát.

no ale od koho? RBR nic, Ferrari nic, McL nic, Aston asi tiez nic … u Mercedesu s ich vykyvmi neviem, Alpine seriozne premyslam, Williams mozno kvoli ich situacii? zbytok asi nema na to paky aby si to vydobili

Pokud se někdo vyřadí z boje o 8 místo tak nově bude hlavně jasný idiot kde se to absolutně nevyplatilo. Teď bych řekl že stojí za to pro to přijmout ten risk . Z pohledu RedBullu to je uplně jedno, to máš pravdu.

Já myslím že TOP týmy smýšlejí tak že ty příčky kterých se to týká je stejně nezajímaj :smile: