Hillov odkaz fanúšikovi Hamiltona: Preneste sa už cez to | Magazín F1 - F1online.sk

Bývalý pilot a majster sveta z roku 1996 Damon Hill sa na Twitteri dosť oboril na jedného z fanúšikov. Síce sa k tomu nepriznal, no zjavne sa jednalo o fanúšika Lewisa Hamiltona. Ten reagoval na príspevok, ktorý s Formulou 1 nijak nesúvisel, ale Hill v ňom vzdal hold zosnulej speváčke Ronnie Spector (vlastným menom Veronica Greenfieldová) zo skupiny Ronettes, ktorá v stredu zomrela vo veku 78 rokov.

Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/53590/hillov-odkaz-fanusikovi-hamiltona-preneste-sa-uz-cez-to

Preniesť sa cez to, že váš favorit prehral, nie je také ťažké. Preniesť sa cez to, že rozhodla náhoda, smola alebo nejaký vonkajší vplyv, je ťažšie ale stále sa dá. No preniesť sa cez vedomie, že rozhodnúť o výsledku celej sezóny, ktorej som si nenechal ujsť ani minútu, a to ani počas 4 hodín čakania v Spa, môže jedna osoba rozhodnutím proti pravidlám, len aby bola show aj keď v danej chvíli neférová, cez to sa preniesť neviem… Akosi mám problém s hľadaním motivácie sledovať celú sezónu takto intenzívne znova. Našťastie mám ešte viac ako 2 mesiace na prenesenie sa aj cez toto…

3 Likes

tak nesleduj ked sa nevies preniest… koho to trapi…

Tento príspevok bol označený komunitou a je dočasne skrytý

d158, ak si si nenechal ujst ani minutu tak si si musel vsimnut ake obrovske stastie mal pocas sezony Hamilton a aku smolu mal Max.
Ty snad nikdy nepochopis ze nebyt toho, Maxo by oslavoval uz v Brazilli.

smůla a štěstí patří ke každému sportu, to všichni víme. Okolnosti posledního závodu však nebyly ani jedním z toho, fakt nechápu, proč to to pořád dokola, pod každým příspěvkem už asi pátý týden pořád meleš, ty musíš být vážně řádný degent

1 Like

Tak načo sa išli všetky preteky??? Podľa teba teda mu mali dať titul už tam lebo mal smolu??? choré!!! Keď píšeš A napíš aj B že mal šťastie v Baku keď Ham vypadol, Belgicku kde mu za 2 kolá za SC dali víťazstvo! v Monze kde zostrelil Hamiltona!!!

1 Like

Poklekavaci breci, ostatni se radujou. Tak to ma byt.

Kuklajsi ty si jeden z tych, ktori stastie a smolu relativizuju.
OK je to tvoj pohlad na vec.
Tak inak, kto dostal cervenu a moznost prezut gumy v Baku a ziskat prvenstvo ?
Kto dostal cervenu v Imole a mohol si opravit auto ?
Mimochodom tam narazom do bariery ukazal ako jazdi pod tlakom.
Kto prizabil supera v Silverstone a dostal smiesny trest ?
Kto nechape ze Maxo mohol mat titul v Brazilli nebyt tychto okamihov - tentokrat si to ty.
Vladimir - takze defekt v Baku ktory Max dostal ty volas v podstate stastie.
Ste neschopni normalneho usudku, meliete si to svoje stale dokola.
Nakoniec mi tu napisete ze titul 2020 a 2019 bol zasluzeny - aj ked s nikym realne nebojoval, len si to odkruzil v dominantnej káre.
Maxo tento rok ziskal viac vitazstiev, viac bodov, podstatne menej chýb = jednoznacne si to zasluzil viac.
Snad mi nechcete napisat ze Lewis mal viac vitazstiev, viac bodov, a urobil menej chýb ako Maxo ?
Alebo ano ?
Tak to napiste.
Uz s vami prepokladam nestratim ani minutu, nechce sa mi.

1 Like

Kde je oficiálne potvrdené alebo napísané, že jednal proti pravidlám?

Stastie je sucastou sportu, kopec stastia mal aj Max, ale to nie je podstatne. Je to sucast sportu. V minulosti na stastie/smolu doplatilo mnoho pretekarov. Massa prisiel o titul, Raikkonen ho inokedy ziskal, Hakkinen ziskal titul vdaka tomu, ze si Schumi zlomil nohu, Villeneuve len vdaka tomu, ze poskodenie jeho auta mu nezabranilo dokoncit na bodoch. Smola a stastie skratka do F1 patri. Bezprecedentna manipulacia zo strany riaditela pretekov sucastou sportu byt nemoze. Ak je normalne, ze nieco taketo vstupuje do hry, potom uz nejde o sport. Iste by Hamiltonovi fanusikovia tazko niesli, keby sa Laffiti vysypal o par kol skor, a restart by sa udial podla standardnych procedur a Max by Hamiltona v poslednom kole rovnako predbehol. Plakali by, ze smola smola… Ale nikto by nemal pocit, ze sa s vysledkom manipulovalo na urovni riaditela pretekov.

Priklad: Aki sme boli nasrani, ked na Milano - San Remo Kwiatkowsi zachytil nastup Sagana 5 kilometrov pred cielom, ale odmietal spolupracovat a na konci Sagana prespurtoval. Ano mozno trochu nefer, ale taktizovanie je sucastou cyklistiky. Sagan nemal dobre karty a hoci by si vitazstvo zasluzil viac, na konci mal viac sil Kwiatek. Ale riaditel pretekov neprisiel manipulovat pretekmi a hodil Kwiatekovi do kolesa palicu, lebo Sagan si vyhrat zasluzi viac.

1 Like

v pravidlach predsa…

1 Like

Je podľa mňa mylné písať, že získal viac bodov tak si titul zaslúžil viac. V každom roku predsa majster sveta získa najviac bodov. Skúšam sa na to pozerať z rôznych pohľadov a stále mi to vychádza, že titul bol zmanipulovaný. Predsa keby sa Abu konalo ako prvý pretek tak Masi by konal zrejme inak a vyhral by Hamilton. Čiže Hamilton by mal na konci sezóny viac bodov. Počas celej sezóny sa vplyvom vonkajších okolností niečo udeje: havária, defekt, zlá stratégia. A toto všetci akceptujú. A pred poslednými pretekmi bola na body remíza. Procedúra za SC je nejaká a rovnaká za posledných 20 rokov. A zrazu v posledných pretekoch keď ma Hamilton titul v rukáve tak tá procedúra prebehne inak. Ako fanúšik ŠPORTU bez ohľadu na víťaza mám celú sezónu ktorá bola výborná zaradenú medzi najhoršími v historii.

2 Likes

Tak postupne:
Tak inak, kto dostal cervenu a moznost prezut gumy v Baku a ziskat prvenstvo ? - vsetci okrem babraka, ktory sam cervenu vlaku sposobil…
Kto dostal cervenu v Imole a mohol si opravit auto ? - vsetci okrem babrakov, ktori sami cervenu vlajku sposobili…
Kto prizabil supera v Silverstone a dostal smiesny trest ? - Verstappen sa sam prizabil svojou extremnou agresivitou…
Kto nechape, ze Maxo dostal body zadarmo v Spa aj v Monaku, ked jeho super ktory vyhral kvalifikaciu sam zablokoval sanc eostatny, ho prekonat, a nakoniec aj tak prepustil prve miesto.
A hups, hned piseme o dvoch stastilvych vitazstvach, nebyt ktorych by na titul ani len nedovidel…
A klames, klames, klames!!! Samozrejme, ze skor ci neskor odpises, to by ti tvoja hrdost nedovolil neodpisat… :smiley:

1 Like

d158 - o Kwiatovi a San Remo si nemal pisat.
To je cisty hnus co Sagimu urobil.
Cyklistika je svina v tom, ze moses setrit sily na ukor supera.
Existuje este vôbec iny sport kde je to mozne ?

Napise mi nekdo z tech poklekavacu, co presne Masi porusil za pravidla? Uz jsem to tu psal, ale nikdo nebyl schopnej odpovedet…

Ale je to sucastou cyklistiky, Sagan to vedel, a vedel ako to moze dopadnut… Kwiatek mal lepsie karty v tom, ze v skupine za nimi isiel lider/spurter ich timu na ktoreho bola taktika timu postavena. Niekotry iny pretekar ako Sagan by v utoku nepokracoval, skupiny by sa spojili a Kwiatek by nevyhral. Skratka to patri k cyklistike… Moralne je to svinarna, ale aj tak riaditel pretekov nezasiahol…
PS: a vidis aj tak si odpisal…

a ak by sa išla posledná VC Anglicka tak by Ham nedostal trest 5 či 10 sekúnd ale by ho vylúčili zo šampionátu podobne ako Schumiho v 97

Presne tak.
Diskvalifikacia.
Ale to si nemal napisat.
Svedkom Hamiltonovym odstreli dekel.
Ono s nimi je to tazke, mozes napisat co len chces, vsetko otocia naopak :slight_smile:

Nemal by som ti odpovedat, lebo nie som poklekavac, ale aj tak skusim:

1. Pravidlo hovori, ze pred skoncenim safety car sa dopredu maju pustat vsetci jazdci o kolo spat a to az potom, ked je trat bezpecna, nie iba vybrana skupina, tak aby pomalsi jazdci neboli medzi prvym a druhym, ale ani medzi druhym a tretim, a tak dalej…
    Skratka kazdy pilot ma mat pravo bojovat o lepsie umiestnenie, teda napriklad aj treti Carlos Sainz, alebo stvrty Juki Tsunoda, ktory by predbehnutim Sainza ziskal 3 body (mimochodom Sainz bol tiez na starych hardoch a Tsunoda na cerstvych softoch), vdaka ktorym by v celkovom hodnoteni predbehol Strolla. Siedmy Lando Norris zase mohol za urcitych okolnosti predbehnut v celkovom poradi Sainza.
    Riaditel pretekov vsak umoznil predbehnutie iba jazdcom medzi prvym Hamiltonom a druhym Verstappenom.
    Pre uplnost treba dodat, ze riaditel pretekov a aj Red Bull sa vyhovara, ze v anglickom zneni pravidiel je pouzity vyraz “any drivers” a nie “all drivers”, no tiez treba povedat, ze vyraz “any” sa pouziva na mnohych miestach pravidiel a vzdy v kontexte tak, ze znamena vsetci.

2. Dalsie porusene pravidlo je to, ze safety car sa ma do boxov vratit najskor az na konci nasledujuceho kola potom, ako posledny z pretekarov o kolo predbehol safety car. Kedze pretekari o kolo boli pusteni vpred na zaciatku predposledneho kola, SC mal zist z trate az na konci posledneho kola pretekov. To by znamenalo koniec pretekov v poradi v akom jazdci boli pocas SC.

3. Existuje aj moznost nepustit pretekarov okolo, co bol vlastne prvy pokyn, ktory Masi vydal. V takom pripade by sa restart stihol pred poslednym kolom, no Verstappen by musel najprv predbehnut 5 aut o kolo, a pravdepodobne by jeho sanca na predbehnutie neprisla skor ako po druhej dlhej rovinke, ale skor asi vobec. Tuto moznost ale Masi nakoniec zrusil dalsim rozhodnutim.

4. To o tom, ze Verstappen na dlhej rovinke kluckoval, aby mu Hamilton nemohol vratit predbiehaci manever, za co niektori ini piloti dostali 5s penalizaciu skoda hovorit… Vedel, ze za prvy prehresok v pretekoch dostane maximalne warning a hlavne ze komisari nebudu mat gule na taketo rozhodnutie o titule. To by som ale nepotrestal ani ja.

Pre objektivitu treba dodat, ze udajne existuje nepisana dohoda medzi timami, ze pokial je vsetko ok, je mozne restart urychlit, no osobne si myslim, ze pri takychto dohodach je nutne aby urychlenie bolo v zaujme vsetkych timov… Ide totiz o to, ze ak by strategovia Mercedesu vypocitali, ze sa restart este stihne, Museli by sa rozhodnut, ze Hamilton do boxov zajde, v takom pripade by ale Verstappen nesiel, a ak by restart nakoniec neprisiel, Verstappen by ziskal titul bez boja. Islo teda o kalkulovany gamble. Strategovia Mercedesu sa vsak nepomylili, SC podla pravidiel nemal odist pred koncom pretekov. A takyto gamble nemozno robit na zaklade svojvolneho rozhodnutia riaditela pretekov, ale na zaklade toho co je na papieri.