Hamilton o Verstappenovi: Musíte byť pripravený vyhnúť sa kolízii za každú cenu | Magazín F1 - F1online.sk

Ty toho nechápeš zjavne viac…Šumák pritiahol z Benetonnu kľúčových ľudí spolu s know how do tímu, ktorého financovanie objemovo nebolo neporovnateľné s tým dnešným u Mercedesu. A nie, Schumacher naozaj nezasadol za rysovaciu dosku, alebo za sústruh - ako každý iný jazdec mohol nanajvýš ponúknuť spätnú väzbu a mechanikom nosiť pizzu a kávu, prípadne im podávať kľúče - ale to už je aj o politike, ako si usporiadať a hlavne namotať tým okolo seba A obzvlášť neviem čo takého svetoborného mal Mercedesu ponúknuť 40 ročný jazdec, ktorý tri roky nesedel v monoposte, v Maďarsku sa myslím nedokázal ani správne postaviť na štartový rošt a po rokoch jazdy v namieru vyvíjaných pneumatík mal aj zásadné problémy s pirellkami. To by ma fakt zaujímalo, ako sa konkrétne a zásadne podpísal na voze, ktorý snáď ešte aj pošteloval tak, že si Hamilton už len zadok mohol vyvážať…
Mercedes v čase prestupu Hamiltona bol prinajlepšom priemerný tým, nech už bude okolo toho písať ktokoľvek čokolvek. Nech už bol v jeho hľadáčiku Mercedesu hoc aj desiaty v poradí, tak ho museli dosť prehovárať, pretože odchádzal z tímu, v ktorom získal titul, dokázal každú sezónu vyhrávať preteky do tímu, ktorý mal plány, peniaze, technické zázemie ale takmer žiadne výsledky.

Veď aj Alonso mohol sedieť v Red Bulle namiesto, alebo vedľa Vettela, lenže vtedy neboli výsledky, tak nebol ani Alonso. Mimochodom ak bol Hamilton roztrpčený, že mu McL nevie dať víťazné auto, aký bol Verstappen vlani, či predvlani, keď sa čosi kdesi písalo o výkonostnej klauzule? Šťastím bez seba?

ani ty nie. Ja mam nato nazor a nevycucal som si ho z prstu, ale je na zaklade dlhorocneho pozorovania ako to v F1 chodi.

Ďalej som ignoroval milá hyena. Môžeš si zmeniť nickov aj 10, ignorovať to budem stále…

1 Like

Čiže sa zhodujeme že Lewis záujem o vrátenie sa na výslnie s “jeho” tímom záujem nemal len podobne ako Senna hľadal skratku ako “bez” roboty sa dostať do najlepšieho nie?

2 Likes

Áno…
Ale nie :smiley: jasné, že nie, podľa mňa je určite generačný talent, o tom niet pochýb, ja si myslím, že aj druhý najlepší na jedno kolo, po Sennovi samozrejme :slight_smile: ale neverím tým báchorkám, ako argument, ktorý používajú jeho fandovia alebo celkovo všetci, keď sa o tom diskutuje. Lepšie výsledky, napríklad v motokárach, má aj Max, lepšie výsledky v F2/F3 má napríklad George a Leclerc. Určite to nebolo zavrhnutiahodné, práve naopak, jazdil super, ale nebola to žiadna práca “poloboha”, ako to niektorí radi zveličujú. Ak by to tak malo byť, “namazal by si tie tituly z F3/F2 na chleba” hneď v prvej sezóne a to sa jednoducho nestalo.

A dieťaťom šťasteny určite je, nikoho som nikdy nevidel mať toľko šťastia ako on, nech sa hockto aj na hlavu postaví :smiley: Hamilton je jednoducho “luckersky” jazdec, pomer jeho šťastných momentov a tých smolných je vo veľmi veľkom nepomere.

A nie sú to tí, ktorí práve hovorili, že ak by si mali vybrať, vyberú si Schumiho? Nad nimi stojí s bičom práve Wolff a nie Hamilton. Hamilton sa do istej miery adaptoval, pretože videl na akých základoch bol postavený daný tím, najmä keď potreboval poraziť Nica, keď mu to už nešlo čisto len za pomoci jeho talentu. Ale nič to nemení na tom, že je okolo neho vytvorená atmosféra ako v bavlnke a je presne vidno, že ak sa táto bavlnka naštrbí, začne robiť chyby a reve ako chorá vrana a pomaly hádže vinu na všetkých okolo (nepíšem vždy, lebo niekedy si to aj priznal, to áno). A áno, nie je to zase taký playboy, ako si všetci myslia, to nie, určite si splní svoje a pritom všetkých “motivuje” - “we gotta work better guys” :smiley: a iné taľafatky ale nikdy som nepočul o ňom podobné veci, ako o Schumim - akú stopu v ľuďoch zanechal.

Ja by som rád videl tento jeho “budhizmus” v iných tímoch, pretože byť vkuse v jednom tíme, ktorý je navyše nad mieru dobre organizovaný (Wolff), nie je zrovna nejaká extra výzva, je to v podstate udržiavanie náskoku zo začiatku hybridnej éry.
Motivácia sa nehľadá ľahko, keď niekto vyhráva vkuse, to áno, ale keď sa mu už na začiatku začne nafukovať ego a daný život sa mu nadmieru páči, pretože je to akoby vyletel z ulity, vtedy sa mu to práveže nezunuje.

3 Likes

ja by som len dodal, ze Mercedes je nielen dobre zorganizovany, ale ma aj 2x taky rozpocet ako jeho prenasledovatel.

1 Like

Ehm, myslím, že sa trochu míňame v porozumení.

Áno, s párty prístupom ako mal Hunt by si rozhodne neškrtol, veď ani nehovorím, že robí to čo Hunt. Ale nie je to tak dávno, čo sa riešilo, že medzi dvoma veľkými cenami letel do USA na oslavu nejakej celebrity. Na módne prehliadky chodí dosť pravidelne, sám hovorí, že ho to veľmi zaujíma. A nie že to zase budeš prekrúcať, že veď každý má nejaké hobby, čo mi na tom vadí… Všetko je v poriadku, nech robí to, čo ho baví. Pointa bola iná. Ty si tvrdil, že Mercedes by bez Lewisa nebol tam kde je a ja som na to reagoval, že Lewis si odjazdí čo má, a odjazdí si to dobre (ale rovnako by to tak dokázalo odjazdiť niekoľko iných jazdcov), ale k vývoju auta a napredovaniu tímu nijak inak neprispieva. Ako som napísal v jednej diskusii kde sa porovnával Max s Lewisom, obaja sú veľmi talentovaní jazdci, ale zatiaľ čo Max je povahou pretekár, Lewis je povahou celebrita. A on si ten status celebrity užíva so všetkým, čo k tomu patrí. A to je v poriadku. Ale tvrdiť, že robí pre Mercedes niečo viac, než že si len odjazdí to čo má, je veľmi idealizujúce. Teda ak nemáš na mysli, že je marketingovou postavičkou Mercedesu.

Áno, znamená to, že dáva všetkých s prstom v nose. Tím mu postaví úplne geniálne auto, on si doň sadne a odjazdí to s prstom v nose. To dokázal aj Rosberg, aj Bottas, kým nebol totálne demotivovaný. Aj Russell, keď za neho zaskakoval, proste sadol do auta, v ktorom nikdy nesedel a ktoré mu bolo navyše malé, a jazdil na ňom tak, že ak by to Mercedes nepokašľal v boxoch a nedostal defekt, tak by s prehľadom vyhral. A rovnako by to dalo s prstom v nose viacero iných jazdcov. To bolo pointou druhej časti príspevku.

2 Likes

presne. este dodam, ze talent storocia jazdi tak, ze ked do rovnakeho vozu posadia ineho pretekara tak ten ma permanentnu stratu niekedy aj 8 desatin a nic s tym nevie urobit ani za pol roka ani za rok ani za jeden a pol roka.

Tak snáď si spozoroval aj Toyoty, Hondy, Renauty, BMW, … s vysokými rozpočtami a hviezdnymi pilotmi. Len tie výsledky buď neboli žiadne alebo moc dlho netrvali. Mne pripadá, že ten hodinársky stroj na tituly je pekne vyladený, ale zrejme aj dosť citlivý a meniť kolieska sa zrejme nevyplatí. Pretože tak to v tej F1 chodí – 7 titulov za sebou nik nemá. A aj Hamilton je jedným z koliesok toho stroja a jedno z tých väčších.

Že či stratil vieru, že s McLarenom získa ďalší titul? To rozhodne. Mercedes zas hľadal skratku ako “bez” roboty dostať najlepšieho pilota.

GP2 vyhral v prvej sezóne. Každopádne skutočne sa počíta až F1.

Nie, to nehovorili. Hovorili ale napr. o “incredible work ethic”, “hard work, dedication”.

Hm, to je totiž hrozne jednoduché. Že si Red Bull vyplakal jednu z najdramatickejších (a zároveň divácky najtragickejších) zmien pravidiel v roku 2017 a aj tak im to nebolo nič platné je už zabudnuté (Newey mal všetkým opäť vypáliť rybník). Pre porovnanie: po zmene pravidiel v roku 2005 rozmetal Schumiho aj s dominantným Ferrari nejaký Alonso na Renaulte s polovičným rozpočtom. Také jednoduché je v F1 udržať náskok. (A ostatne to vidíme aj tento rok, ako úspešne Mercedes udržal náskok.)

To nič nevypovedá o jeho kvalitách ako pilota. Že je Verstappen introvert neznamená, že venuje F1 viac úsilia než “povahou celebrita” Hamilton. Nepočul som inžiniera, čo by potvrdzoval tvoje dojmy, že Hamilton vlastne rieši F1 len keď je v kokpite počas súťažného víkendu.

no a? Piloti boli uplne posledny problem, ktory Toyota mala. To mi snad chces nabalachat, ze keby mali Hamiltonov klon tak su majstri sveta?

Mercedes bez roboty? To vážne? A preto ich prvotným cieľom bol vettel. Sam si rezes konár pod sebou.

Len pre srandu rýchly google search Ferrari 336.2
Toyota 321.15
Mclaren 313.5
Renault 300.8
Williams 276.31
BAR 244.2
Jaguar 229
Sauber 142.43
Jordan 76.20
Minardi 50.34

Kde presne je ta polovica?
Bola by FIA na poslednú chvíľu predstavila pravidlá ktoré by zasiahli mercedesacku najväčšiu výhodu ako v prípade ferrari a vrátili by V8 garantujem ti dominancia mercedesu by sa skončila tam a vtedy.

1 Like

Pozri, buď nevieš čítať s porozumením, alebo zámerne odvádzaš diskusiu určitým smerom. Celé to začalo tým, že si tvrdil, že tak, ako by Hamilton bez Mercedesu nemal toľko titulov, tak by ich nemal ani Mercedes bez Hamiltona. Na to som ti oponoval a poskytol niekoľko faktov podporujúcich tvrdenie, že to tak nie je. Ale ty si sa pri každej mojej odpovedi chytíš nejakých menej dôležitých vecí a nakoniec sa bavíme o niečom inom. Proste Mercedes by mal tie tituly nech by tam namiesto Hamiltona sedel Rosberg, Vettel, Alonso, alebo niekto o čosi lepší než Bottas (ale aj Bottas by to v niektorých rokoch zvládol). Lewis by tie tiuly v žiadnom inom tíme nemal. Bodka. Koniec diskusie. Opakujem, netvrdím, že Lewis nie je veľmi dobrý jazdec, ale všetky tie reči o najlepšom jazdcovi histórie sú marketingové sprostosti.

Aby som reagoval aj na tvoju odpoveď: prečo by inžinieri niečo také verejne hovorili? Ktorí inžinieri sa verejne negatívne vyjadrujú na nejakého svojho pilota? Nehovoriac o tom, že Lewis by sa po takých vyjadreniach psychicky zrútil, pri ňom sa treba do médií vyjadrovať, že nikdy nerobí chyby, ako povedal Wolff. To je len ďalší dôkaz o tom, aký je rozdiel medzi Hamiltonom a napríklad takým Schumacherom. Schumacher má obrovskú zásluhu na úspechu Ferrari, v podstate celý tím postavil na nohy, dostal doň dobrých ľudí a motivoval ich. Lewis sa proste dostal do dobrého tímu a celý tím okolo neho poskakuje, hladká mu ego a otvorene klame do médií, aby náhodou nenaštrbil jeho krehkú psychiku.

A ako čítam tvoje reakcie aj na iných diskutujúcich, čoraz viac sa do toho zamotávaš a v snahe niečim podložiť svoje tvrdenia si tu začínaš vymýšľať dosť hlúpostí.

3 Likes

To práve vôbec netvrdím. Celý čas píšem len o tom, že na 7 titulov po sebe musí sadnúť všetko (!): rozpočet, tím, … aj pilot! Ja nie som ten, čo fixkou maže mená z konečnej tabuľky a na základe toho mu je jasné, že aj Bottas ja neviem s Heidfeldom by s Mercedesom prekonávali rekordy rovnako ako Hamilton.

Tu zas môj:

From F1 Racing, 2005 F1 Operational Budgets:

1- Toyota $499.05m
2- Ferrari $432.98m
3- Mclaren-Mercedes 419.95m
4- BAR Honda $360.16m
5- BMW Williams $360.12m
6- Renault $287.81m
7- Sauber Petronas $161.32m
8- Red Bull $139.22m
9- Jordan $104.20
10- Minardi $50.31m

Tak 2/3 – pointa bola ale o tom aké “ľahké” je udržať náskok. Pravidlá sa menili aj v turboére, aj čo sa týka motorov. Že na to Mercedes vždy (až na posledný rok) zareagoval najlepšie je druhá vec.

Ako píšem od začiatku – nemyslím si to. Všetko musí sadnúť, vrátane pilota. Keď ho vymeníš, tak to nebude to isté: sezóna-dve pri dominantnom aute nerobí rozdiel, v tom súhlasím. Bavíme sa ale o 7 tituloch po sebe.

Ak nemáš vyjadrenia ani bývalých spolupracovníkov, tak sú to len tvoje dojmy a viera: ty by si možno povedal, že dosť vymyslené hlúposti.

.

a co tvrdis? pretoze sa so mnou hadas a tvoj argument je, ze nie. uspech v turboere je hlavne uspechom mercedesu. Vyhravali by s Rosbergom, Vettelom, Alonsom ci Verstappenom a mozno aj ten Heidfeld by si dokazal nieco urvat.

4 Likes

To bolo prirovnanie “namazať si na chleba” ergo dal by to s prstom v nose a to sa nestalo, nech to ktokoľvek otáča, ako chce - táto minca má len jednu stranu. GP2 vyhral, áno ale pointa bola, nie až tak ľahko, ako niektorí ľudia radi spomínajú.
Vyhral to v predposledných pretekoch, konkrétne vo “Feature Race” na Monze, kde mu práve jeden bodík bol v podstate darovaný, pretože najrýchlejšie kolo bolo vymazané kvôli žltým vlajkám, ktoré daný jazdec ignoroval a bod šiel Hamiltonovi, ktorý tak získal titul a potom na druhý deň v šprinte to už len v podstate odkrúžil. :slight_smile: To mi nepríde dominantné ale trochu “luckerske”, nik nevie, čo sa mohlo odohrať počas šprintu, takto to bolo rozhodnuté práve takýmto štýlom alá “is that Glock?!” :smiley:

Hej, to spomínali, i keď to miestami znie ako to, čo presne spomína Gastone, ja som ten podcast počul a síce tam o ňom takto “pekne” hovorili ale nebolo počuť z ich hlasu to, o čom som písal, že v nich zanechal Schumi, ktorý ich v podstate posunul k lepšiemu. Hamilton sa zmenil v tomto prístupe potom, ako už nedokázal porážať ľudí čisto cez jeho talent ale zase je to o tom, že on do toho už viacej nemá ako dať, nikde som nepočul, že by bol taký zžitý s tým tímom, (ako spomínal Gastone) on je charakterovo viac celebrita ako niekto, kto by pracoval deň a noc s tímom, a obetoval by tomu nadmieru viac času, ktorý by strávil normálne s rodinou alebo niekde na párty. Presne preto nikoho nemá len toho vegánskeho “čokla” :smiley: potreboval sa štítiť všetkého aby sa mohol sústrediť na tie svoje celebritné parádičky a potom jazdenie, akonáhle mal niekoho ako tú Nicol, tak mu to robilo problémy. Preto ho majú, ako vo vatičke - “Lewis je hento a tamto ale nikdy, nikde nechyboval a ak áno, tak to bolo lebo Bottas” :smiley: asi tak by som to videl.

Aké jednoduché? “Nie je to extra výzva” neznamená, že je to jednoduché, ale nedá sa to porovnávať s tým, keby Wolff a Hamilton začali v Mercedese ešte v Brawne v 2009.
Áno, nie je to jednoduché, hlavne túto sezónu, ALE nedá sa nespomenúť si na ich pomaly 5 ročný výkonový náskok, čo sa týka motoru.(stáčanie výkonu aby nebolo vidno ako sú ďaleko) Potom tie stupidne tokeny, ktoré im dali príležitosť si ich výhodu zabetónovať a pracovať na šasi a aero.
Celá ich počiatočná výhoda im dala šancu si navyknúť na istý trend pracovania na ďalšom projekte skôr, ako iní a to ani nehovorím o ľuďoch a rozpočte, ktorý majú k dispozícií. Oni nasadli na vlak, ktorý mal veľmi pekný náskok a až teraz im reálne niekto dýcha na krk a je vidno, že to s nimi zamávalo ale zase uplatnili svoju silu aby si misky váh naklonili na svoju stranu (pit-stopy, záťažové testy, etc.) a je vidno, že im to zase vyjde. Doteraz to bolo v podstate stále benefitovanie z predošlého náskoku, ktorý im dal šancu prepracovať šasi, aero a neposlednom rade vylepšovať už veľmi dobrý motor, na ktorom vedia pravdepodobne stále nájsť nové limity.
Keby začínali tam, kde ostatní, tak nič nepoviem, ale z toho predošlého náskoku sa z nich vykľul veľmi dobre organizovaný a fundovaný tím, to im dalo výhodu potom dokázať riešiť tie menšie polienka, ktoré im tak na oko hádzali pod nohy aby sa nepovedalo, že “sme sa nepokúšali zastaviť Mercedes”. :slight_smile:

1 Like

mas v tom dost hokej. zmeny si nevyplakal Redbull, prave naopak. povodne sa planovala zmena PU, ale Mercedes si vyplakal aby sa ohladom motora nic nemenilo a tak sa aj stalo.

1 Like

Že si Red Bull niečo plánuje neznamená, že sa to schváli. A menili sa aj pravidlá PU, konkrétne sa rušil žetónový systém na vývoj v priebehu sezóny a obmedzovali sa hmotnosti a materiály niektorých častí motora.

A Marko sa kasal, že s novými pravidlami dajú Mercedes s prstom v nose aj s motorom od sekačky, pretože Newey.

Redbull si nic sam neplanoval. povodny zamer bol mat v roku 2021 motory zmenene, To bol originalny navrh, ktory mimochodom natlacili Redbullu dolu krkom este niekedy okolo 2011. Zavedenie novych PU sa neskor prekladalo az sa nakoniec prelozilo az niekde do 2025. Hlavny vyplakavac bol samozrejme Mercedes.

2 Likes

Zmeny motorov schválila Svetová rada motoršportu ešte koncom roka 2010 a pôvodne mali platiť už od sezóny 2013, potom to posunuli na 2014 a spolu s nimi prišli aj nejaké zmeny v aerodynamike (nižšie nosy). Rozhodovali majitelia F1, nikto nikomu nič nemusel tlačiť krkom ani inakadiaľ. Ak sa nepáči – tam sú dvere. O nejakej platnosti len na 8, či dokonca 7 sezón vtedy samozrejme nik nehovoril (načo meniť motory, ak to nemá byť dlhodobá záležitosť?)

Ďalšie aero zmeny chcel Red Bull už pre rok 2016 (začiatkom roka 2015 sa k tomu verejne hlásili) a dokonca sa už vtedy zvažovali 18" gumy (ktoré v roku 2014 testoval napr. Lotus). Že to bude hrozne super a diváci budú plakať od šťastia a tak. Mercedes upozorňoval, že by to chcelo trochu premyslieť, no ale nestalo sa (dominovali, tak bolo jasné, že im ide len o udržanie statu quo…) a od 2017 (predsalen v priebehu roka 2015 začať kompletne nový vývoj by bola blbosť) tu máme tieto mastodonty, s ktorými sa nedá predbiehať.

Inak zmeny motorov vtedy nechcel žiadny z výrobcov.

Nakoniec ale predsa koncom roka 2017 zverejnila FIA roadmapu k zmenám motorov od roku 2021. Lenže o rok neskôr aj samotný Red Bull (Horner!) upozornil, že načo meniť pravidlá, ak to neprinesie žiadneho nového dodávateľa motorov (to už oni boli “náhodou” továrenským tímom Hondy…) a nakoniec sa pekne krásne plánované zmeny aj odpískali.

specialne Mercedes, naopak Redbull by si zmenu zelal uz vtedy. To len ilustruje ako tancuje FIA poslednu dekadu.

1 Like