Formulovú obdobu Djokovića v Austrálii nečakajte, F1 chce mať zaočkovaný padok | Magazín F1 - F1online.sk

Kauza neočkovaného Novaka Djokovića, ktorý sa spočiatku len márne snažil dostať do Austrálie na tenisový Australian Open, neobišla azda žiadneho človeka s prístupom na internet. Športové redakcie boli zamestnávané Djokovićovými snahami celé dni, a srbský tenista si za ten čas získal mnohých ľudí. Ak ste už začali uvažovať o tom, či by podobné haló mohol pred Veľkou cenou Austrálie spôsobiť aj niektorý z pilotov F1, vedzte, že kráľovná motoršportu sa chce proti niečomu takému poistiť.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/53470/formulovu-obdobu-djokovica-v-australii-necakajte-f1-chce-mat-zaockovany-padok

F1 nemusi na svoju obdobu cakat, predstihla dobu a zrusila sofera “medical car” Alan van der Merwe-a. Potom co v Spa zahviezdil ako alternativa k Safety Car pre prieskum pocasia. V Instabule v uz bol pozitivny a nakoniec sa zistilo ze je neockovany. Na to ci sa vobec vrati v 2022 sa uz nikto z medii ani nepytal.

Smutná doba… Co k tomu dodat.

V Australii je momentalne 72tisic pripadov denne, prepocitane na obyvatelov, zachvilu dosiahnu podobny pomerovy vrchol ako my, to myslim je ciselne, vrchol mozu mat pravdaze vyssi… aj ked neviem aku maju pozitivitu.19. decembra mali este len 3 tisic pripadov.

-Ergo ta ich karantena ocividne nefunguje pri rychlejsie sa siriacich variantoch a ani striktny lockdown. To sa vie uz davno, ze to bude neefektivne a nevedecke.

-Tvrdit, ze ked budu prijimat len ockovanych a nevedecky ignorovat prekonanych, ze budu na tom nejak lepsie, resp. ze to ma nejaky dovod, je opat nejaka loz a nevedecke.

-Australia ma velmi nizky pocet covid pripadov, my mame 860 tisic, je nas 5,5 miliona. Ich je 25 mil a pocet evidovanych pripadov len 1 mil, teda ani nie 10% populacie. To moze smerom do buducna sposobit rychlejsie siranie infekcnejsich variant.

" Ale aby ste zostali v bezpečí a aby všetci ostatní zostali v bezpečí, musíte byť očkovaní,"

Vakciny nie su 100%, ucinnost boostrov proti infekcii klesa pod 50% uz po mesiaci, cize dalsia do neba volajuca loz, ale tak v ramci agendy, tak fact check nebude.

Potom sa cudujte, ze ludia neveria, nedodrzuju opatrenia, su skepticki, ked jednym je dovolene klamat, druhym nie.

Suma sumarum, napriek, ze je to izolovany ostrov, napriek tvrdym opatreniam, strategia sa ukazala ako neuspesna a su infikovani masovo tak ci tak.

Manazovanie pandemie je o manazovani poctu infikovanych, nie spomalovani poctu hospitalizovanych. Lebo spomalovanie poctu hospitalizovanych sa deje, teraz ti poviem nieco sokujuce, rapidnym poklesom narastu novych infikovanych. To nie su dva vzajomne nezavisle veliciny a z jedneho vyplyva druhe.

Po druhe, ked chces na mna reagovat, poprosim aplikovat citanie s porozumenim.

Australia zavadza drakonicke lockodowny a bezprecedentne obmedzovanie prav a slobod ludi uz pri malom pocte pripadov. Kapacity nemocnic nepresiahli, lebo ani nebola sanca. A teraz si ich s najvacsou pravdepodobnostou konecne aj vyuziju.

Po druhe, prekonani maju nizsiu mieru hospitalizacie ako ockovani.

Teraz sa mozme akurat bavit akurat o tom, ake mnozstvo mrtvych je pre teba prijatelne, lebo pandemia sa zastavit neda a ako daleko si ochotny zajst a obmedzit prava a slobody ludi. Lebo ludia budu zomierat tak ci tak. Cize akurat sa tu spravi od nejakeho bodu urcita imaginarna ciara, kde sa povie dost.

Po tretie, skus mi tu nepisat zname genericke fakty, ja som reagoval na ABSOLUTNE LZI. Kde niekto povedal, ze aby KAZDY zostal V BEZPECI, musime byt ockovani.

Co je absolutna loz, jednak kazdy v bezpeci nebude.

Jednak vakcina nie je 100%.

Jednak je nemozne logisticky zabezpecit preockovanie celej populacie vo svete kazde 2 ci 3 mesiace.

A pri niektorych vekovych skupinach ockovanie ani nie je protrebne.

Ze efektivita vakcin klesa po mesiaci je taka blbost az strach… ved len 2 tyzdne po davke “nabieha” plna ochrana. takze podla teba trva 2 tyzdne a potom zacne klesat? neviem na akej vysokej skole zivota si studoval. Ja ako zdravotnik z nemocnice ti poviem, ze tie vakciny funguju velmi dobre. Vidime to na pomere hospitalizacii.
Dalej k ignorovaniu prekonanych… nuz po prekonani sa protilatky vytvaraju v zavislosti na priebehu, ak bol lahky, tak imunitna odpoved je takmer nulova. Aj po prekonani nejaku dobu trva, kym sa zacnu protilatky tvorit, takze ak mal Djokovic 16.12. pozit test znamena to, ze mal covid rna na vzostupe, nasledoval vzostup IgM, cca 14 dni od nakazenia zacnu stupat IgA a IgG prisom hlavne IgG ziskavaju na sile 4-6 tyzdnov po. Ruka v ruke s tym ide bunkova imunita (tiez nevznika okamzite) tzn, Djokovic este nema protilátky ani omylom…

1 Like

Presne tak. ked virus casom oslabi (co sa nevyhnutne stane, tak ako H1N1 pred 100 rokmi), uz nikto nebude riesit pocet nakazenych… maximalne budu nejake skolske prazdniny ako u influenzy… dolezite je nepretazit nemocnice a neobmedzovat bielu medicinu,.

2 Likes

Veru smutna doba, stacilo sa dat zaockovat a pocty mrtvych na svete by boli ovela nizsie, obmedzenia miernejsie… nastastie to uz vacsina ludi pochopila.

2 Likes

staci pozriet statistiky skrz celu europu. Ockovanie nakazlivost nijako neovplyvni, ale ovplyvni priebeh.
napr Irsko, zaockovanost dlhodobo cez 90%, vsetko otvorene, 20k pripadov denne, 50% pozitivita, ale mrtvych 8x menej ako na slovensku a nemocnice v norme.
Problem je ked sa tema spolitizuje a ludia prestanu doverovat odbornikom, ale veria populistom, ktori temu zneuzivaju na vlastny prospech.

1 Like

Správne je len prvá časť – rozsudok ale nič nehovorí o tom, či výnimku dostal oprávnene alebo nie. Sudca rozhodol, že mu nemohli vízum odobrať, pretože mu nedali dostatok času na vyjardenie – teda Djoković to uhral na procesnú chybu.

Studoval som na takej vysokej skole zivota, ktora mi umozni citat s porozumenim, napisal som booster vakcina a ochrana proti infekcii. U starsej popolucie 60+ je to cislo aj nizsie :slight_smile:

Cize cav pa, ty vysoka skola zivota.

Ja odporucam citat s porozumenim, ja neviem, ale ja som nikde nekomentoval ucinnost vakcin okrem boostrov pri infekcii, ja som komentoval vyrok, ze ak MA BYT KAZDY CHRANENY. Co je loz.

A cela moja pointa prispevku je, ze vzhladom na nizku pocetnost pripadov v Australii a vysoku mieru vakcinacie, neboli dovody na drakonicke opatrenia, ake mali.

Vy nie ste schopni precitat si part viet, pochopit, co chcel autor povedat a potom mi tu zacnete hadzat absolutne genericke veci.

Nielen – práve očkovanie je krásny príklad: očkovaný človek sa nakazí, ale neskončí v nemocnici (s nejakým vysokým percentom pravdepodobnosti, keďže nič nie je na 100 %), teda počet infikovaných sa zvýši, no nie záťaž nemocníc.

“Očkovaní” je pestrá kategória (vek, komorbidity, …) no a “prekonaní” navyše k tomu ani nedostali rovnakú nálož víru, nestretli sa s rovnakým variantom atď. Teda, že “prekonanie” niekoho chráni nemusí znamenať, že chráni aj niekoho iného. A ak aj napriek tomu by chcel niekto z toho vyvodiť záver, že očkovanie je zbytočné, tak je potrebné zahrnúť mŕtvych neočkovaných ako “nežiaduce účinky” premorenia.

mozno je chyba v tvojej schopnosti sa vyjadrovat…

Zataz nemocnic sa zvysi aj ked je populacia ockovania, len ta zataz za zvysuje nizsim tempom. Covid je RNA virus, to znamena, ze nechces, aby sa v populacii siril napriek vysokemu percentu ockovanych, preto sa odporucalo nosenie masiek aj po ockovani, jednak, lebo sme nevedeli, ze ci ockovani siria virus, po akej dobe siria virus, ci ochoreju, ci vobec ochoreju, ci siria ak ochoreju a aby nezmutoval na rezistentny variant.

Ockovani je taka pestra kategoria ako prekonani. Ockovanie tiez nechrani vsetkych, jeho ucinnost sa rapidne znizuje s odpstupom casu, s novymi variantami, 2 davky vektorovych vakcin su fakticky voci omicronu k nicomu. Data su jasne, prekonani maju nizsiu mieru hospitalizacie a vyssiu mieru dlhodobe imunity ako len cisto ockovani dvoma davkami a najvyssi mieru imunity prekonanie a potom vakcina.

Nikto tu netvrdi, ze ockovanie je zbytocne, to, ze si tak kondiciovany mediami, ze akakolvek kritika blbosti na strane zastancov ockovania je tvrdenie, ze ockovanie je zbytocne a musi to podsuvat a opakovat, to uz nie je moj problem. Ja som bol vo svojim vyjadreniach dost presny.

Ja som napisal toto:

" Ale aby ste zostali v bezpečí a aby všetci ostatní zostali v bezpečí, musíte byť očkovaní,"

Vakciny nie su 100%, ucinnost boostrov proti infekcii klesa pod 50% uz po mesiaci, cize dalsia do neba volajuca loz, ale tak v ramci agendy, tak fact check nebude.

Potom sa cudujte, ze ludia neveria, nedodrzuju opatrenia, su skepticki, ked jednym je dovolene klamat, druhym nie."

Zamerne som prestal pouzivat “-”, aby bolo jasne, ze to nie su samostatne body, ale na seba nadzvazujuce tvrdenia.

Normalny clovek, ked na to pozrie, vidi citat, lebo su tam uvodzovky. Potom vidi komentar autora k tomu citatu, vysvetlujuci, preto je to loz, zamerne klamstvo.

A potom vidi vseobecny nazor oddeleny dalsim riadkom, teda novu myslienku, kde sa komentuje, ze sa jedna o loz, ale kedze je to loz rezimisticka, tak nedostane faktcheck a na tomto je zalozena cela pandemicka komunikacia voci verejnosti.

Cize rad by som vedel, kde je tam moj problem vo vyjadrovani, ked ty si si vypichol len jednu vedu.

evidentne veris kadejakym sarlatanom. 50% po mesiaci :smiley: ved po mesiaci ti len imunita nabehne. to si si nejak zle precital ten vedecky zurnal…
ludom ako ty nedocvakava, ze sa nejedna o jednotlivcov, ale epidemiu. samozrejme, ze nie na kazdeho vsetko funguje rovnako, ale to predsa nie je pointa. pointa je udrzat ovce mimo nemocnice aby spolocnost mohla fungovat relativne normalne.

Ty si normalny? Ja som niekde napisal, ze imunita sa po ockovani vytvori hned? Vzdy, ked sa bavime o ockovani, teda pri aj covide, tak sa bavime po odbodi po plnom vytvoreni imunity.

Vies o tom, ze ucinnost ochrany voci prvym dvom variantom pri ockovani klesala rapidne po 3 mesiacoch.

Co sa podla teba mysli po 3 mesiacoch? Je tam v tom uz tenmesiac a pol vratane celeho procesu, ked si dostal prvu davku, potom mesiac cakal na druhu a potom cakal 2 tyzdne po druhej davke, kym si bol legalne uznany za plne ockovaneho alebo je to 3 mesiace po 2 tyznoch od druhej davky, teda po ziskani legalneho statusu? No, druha odpoved je spravna.

Normalne sa ta pytam, ci si idiot.

Po druhe, plny efekt boostra nastupuje do 2 tyzdnoch od vakciny.

A ano, booster ma po mesiaci efektivitu voci infekcii ±50% pri omikrone podla predbeznych dat, stvrty to zvysi na vyssiu ochranu, tam nemame plnohodnotne data, len velke rozpatie 75-90% a niekde uz podavaju aj piate davky.

20s pohladu na statistiky a tieto tliachaniny nepotrebujem ani citat.

:smiley:

Efektivita boostra 2 az 4 tyzdne po zaockovani - 60%

Plati pre booster Moderna a Pfizer

Efektivita po 10 tyzdnoch po 2 davkach Astry a hore uvedenych boostrov

Pfizer 45%
Moderna 35%

Efektivita po 3x Pfizeru

Prvy tyzden 70%, nasledne klesa
10 tyzden 45% a klesa

2 Pfizer, nasledne Moderna

efektivita po 10 tyzdnoch 70%

Eto ochrana proti infekcii proti omikrone. Klasicke 2 davky maju neutralizaciu na urovni 0-10/20%.

Cize tolko asi k tliachaniu. Ucinnost boostru uz klesa po 2 tyzdnoch :smiley: Nabuduce lepsie statistiky pozri. To vies, anglictina ma take, ze mild infection, severe infection, asymptomatic, symptomatic infection. Treba vediet aj citat. Niekto asi cital 80+% len si nevsimol, ze tam pisalo severe. Ooof.

1 Like