Boutsen: Kedysi sa o 80 percent úspechu staral jazdec. Dnes je všade elektronika… | Magazín F1 - F1online.sk

Ale no tak, Ty mas potuchy ?
Jasne ze si gumy nemohli znicit a davali si pozor.
Ale slo sa na hranu, auta sa kazili, mali poruchy, slo sa na hranu a za nu.
Dnes ani na hrane nie su.

motory sa casto krat setrili aby vobec dojazdili, a casto krat sa taktizovalo “blufalo” s tym setrenim

1 Like

ale chapem co chces povedat. Ale v sofistikovanom motorsporte to nie je mozne. Ked chces vidiet ako idu az za hranu, nesetria pneumatiky atd. tak si pozri NASCAR. Tam mi to pride, ze niekedy ani nemaju sajnu preco sa im deru pneumatiky

Fyzická stránka veci je zanedbateľná, pretože je to niečo, čo musia spĺňať všetci a jasné, že tí starí gladiátori by to nedali, keďže necvičili a nemali taký jedálniček, ako dnešní jazdci. :slight_smile:
Jasné, že sa nedá porovnávať ale pár vecí hovorí v prospech tých starých mazákov :slight_smile: , oni boli gladiátori, jazdili doslova v pojazdných rakvách, gumy si museli zahrievať odhadom, nebol posilňovač, trebalo preraďovať a niekedy držať “šaltpáku” na mieste lebo prevody nefungovali :smiley: , jazdilo sa na tratiach, ktoré neboli plné asfaltových zón, výbehových zón a ktovie ešte koľko iných taľafatiek. Ukočírovať staré monoposty bolo oveľa náročnejšie, preto sa potom zaviedla trakčná a neskôr aj gumy s drážkami. Dnes je to o aero-gripe a predtým to bol mechanický grip od zadnej nápravy, dnes sa v podstate jazdí “po koľajniciach”. :slight_smile:

Dobre to celé popísal Scott Mansel z Ytb kanálu Driver61, on jazdieval so staršími monopostami a aj tými novšími (až myslím po 2016ky, v tých novších a dnešných nejazdil), a vravel, že tie staršie monoposty = to je boj a viac sa vie v tom človek vyhrať a je to celkovo do istej miery väčšia výzva, zatiaľčo v nových monopostoch musí jazdec byť taký viac “fine-tuned”. Z toho usudzujem, že na tom boutsenovom “vytlačení sekúnd z monopostu” niečo bude. :slight_smile:

1 Like

O kolik ten vůz posunul?
Metr, dva?
To je ta dnešní mládež. :grin:

O hodně! A nezhroutil se z toho jak vidíš. :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Věřím, že dnešní dvacátníci by nezvládli ani metr. :grin:

Alonso: Hold my beer!

2 Likes

Hamilton, nebo Gasly by to odtlacil i s Manslem. A jak jsem psal vyse, Mansel byl sakra nasvalenec. Ale na ty dnesni roboty by nemel. Ale jak pisu. Muj nazor. Ale ten Vettel je taky dobrej.

1 Like

Ok, pekne napsano :+1:, ale stejne si necham svuj nazor. :wink:

1 Like

Dnes už by to nezvládl ani Mansell ve svých nejlepších létech.
Odpověď je zcela jednoduchá, přesto si dovolím položit otazku.
Proč. :wink:
Za správnou odpověď by se nejspíše daly uznat tři druhy odpovědí.

Nevim. Jsou moc tezke? Je to zakazane? :grin: Od doby kdy Mercedes opustil zeropods, nedosahne pilot pres bocnice na volant? :grin:

1 Like

Současné vozy jsou o třetinu těžší.
Hrozí úraz elektrickým proudem.
Ani pravidla to nedovolují a akční jezdec by nejspíše dostal nějakou pentli.

Ztížený přístup k volantu beru jako bonus navic. :+1:

1 Like

Absolutny suhlas!Presne tak to vidim aj ja,kedze sledujem f1 od roku 1984…Pred rokmi,aj ked v kvalifikacii pilot stratil sekundu na vitaza kvalifikacie,tak ho dokazal v pretekoch porazit,nebolo to nic nezvycajne,kedze piloti v pretekoch omnoho viac museli bojovat s volantom a iba dobri piloti boli naozaj dobri!Dnes,prakticky kazdy priemerny jazdec,moze jazdit velmi rychlo,jazdci su v podstate pasazieri,zalezi iba na aute,preto je uplne jedno,kto auto riadi,videli sme to na priklade Bearmana…A ze je maly rozdiel medzi autami v casoch ako predtym,je uplne nepodstatne,kedze vtedy boli rozdiely vacsie ,ale bolo to sposobene hlavne pilotmi,dnes iba autami!Preto aj Alonso,Hamilton,mozu kludne jazdit az do 60 tky v F1,pred 30 rokmi,by to fyzicky nevydrzali,dnes maju pohodlie ako v serii Le Mans,kde predtym chodili piloti na dochodok,teraz maju ten dochodok pre nizku narocnost F1,aj vo Formule 1…

Mne to bohužiaľ nejde prehrať, čiže neviem čím si chcel argumentovať. :slight_smile:
Alonso nezažil monoposty gladiátorov, čiže by som ho nepoužíval, ako validný argument.

1 Like

V pohode :slight_smile: .
Ja som síce mladší fanúšik, ale títo moderní jazdci mi prídu príliš zhýčkaní, majú to príliš dobre pripravené, čo sa týka po fyzickej stránke a aj tej technickej, kedysi to bolo fakt viac naturálne a hlavne to bolo aj ako v prípade Group B o “balls of steel” :smiley: , preto som ich nazval gladiátormi. Neviem, či by si dnešní jazdci sadli do tých starších monopostov, a aj keby, či by vedeli ísť na ten limit, ktorý už hraničí s balansovaním na čepeli noža. Preto mi príde dnešná F1 dosť sterilná. :slight_smile:

3 Likes

Ukazuje myslím AbuDhabi 2014, kdy jejich auto udržet na trati vyžadovalo velmi extrémní kroucení volantem :smile:

S tim jsem uplne v pohode. A kdybych nemel na to svuj nazor, vzal bych ten tvuj. :+1:

1 Like

Jáj, to je ten “super” monopost, ktorý bol pretáčavý a nedotáčavý zároveň? :smiley:
Ako klobúk dole, ale stále to je mierne glorifikovanie Alonsa.

Však proč ne, když Alonso je právě z těch kteří se složitým autem umí nějaká kouzla. Samozřejmě má to více rovin, ale zrovna on mi nepřijde že by se se starými auty ztratil. Ale nic proti Boutsenovi, myslím že má obecnou pravdu, byť je tam více věcí na další rozvinutí. Ano, jezdec dneska tolik neudělá, ale i připravenost jezdců, a tudíž konkurence, vidím o dost větší.

1 Like