veľké nič . ![]()
Moc pěkně 
151515
efektivita motora bude nizsia ako pri motore s mgu-h
ako spajat efektivitu motora s rekuperaciou pri brzdeni, alebo dokonca s aktivnym aerom to je fakt vtipne ![]()
Ekológia v motoršporte nie je len o emisiach z paliva, výroby batérií. Ide o celkový dopad na životné prostredie. Ak vybuchne počas pretekov motor a monopost sa odprace niekam za zvodidlá do konca pretekov. Koľko oleja stečie do pôdy? Ako trpí okolie okruhu v Belgicku, Rakúsku, RZ pri súťažiach rallye.
Človek, vychádzajúci peši do lesa “tlačí” zver cca 100 metrov pred sebou … Ako ďaleko zaženú zver revúce autá?
A to všetko len preto, lebo sa chceme baviť. Sme voči prírode hnusní a príde deň, keď sa nám to vráti
Pššššššt, nebo zelení zruší závodění. A co se pak stane? Místo rychlých vozů může část inženýrů přejít k výrobě zbraní, protože tam se na ekologii nikdo neohlíží.
Třeba zadýmovaní tanků se provádí vstřikováním nafty do horkého výfuku. Spotřeba je 10 litrů za jednu minutu.
Tak by jsme mohli pokračovat dále od běžně používaných střel s ochuzeným uranem až po jaderné zbraně.
Aby to neskĺzlo k tomu, že sa budeme nenaťahovať o slovíčka. Nenapísal som motor, ale
Pohonná jednotka vrátane všetkých rekuperácií a beterky.
Vtipné to nie je. Ty do efektivity počítaš MGU-H tak ja to efektivity počítam MGU-K. Ak počítame rekuperácie, tak všetky. Množstvo energie, ktoré môžu každé kolo uložiť do baterky a opätovne použiť je väčšie ako doteraz. Viac energie využijú z baterky a teda menej energie budú potrebovať z paliva. Z pravidla 3000MJ/h vychádza, že počas pretekov nie je dovolené použiť taľko paliva ako doteraz. Pohonná jednotka ich dovezie do cieľa s menším množstvom paliva ako doteraz.
Nikto ešte presne nevie, ako budú vyzerať preteky. Už majú za sebou Bracelonu. Skutočné pretekové aj kvalifikačné tempo bude OK. Vo veľmi studenom počasí bez precízneho nastavenia s “nedokončenými” autami (hovoria, že do pretekov budú ešte výrazne vylepšovať) zajazdili necelých 5 sekúnd pomalšie ako vlani za ideálnych podmienok. Tempo bude prinajhoršom pár sekúnd pomalšie ako doteraz. Zato sa dokážu do cieľa dostať efektívnejšie s menším množstvom paliva. Vyzerá to dobre.
ty miesas jablka s hruskami
kers alebo mgu-k, nezvysuje samotnu efektivitu pohonnej jednotky
ked pojdu tie auta 300km bez brzdenia tak ktore auto podla teba minie menej paliva auto s minulorocnym motorom kde bola mensia mgu-k a bateria ale bola tam mgu-h, alebo auto s tohto rocnym motorom s vacsou mgu-k a bateriou? 
jednoducho minulorocne motory boli tie najefektivnejsie ake kedy v f1 boli
Lenže nepôjdu. Pozri ja si nepotrebujem vytvárať nereálne scenáre aby som vyvrátil realitu. Power unit F1 je určená pre F1 a v F1 sa brzdí. Z brzdenia je možné získať nejakú energiu. Od 2026 bude možné z rekuperácii získať pre power unit viac energie do baterky ako to bolo doteraz. Z rekuperácie mohli doteraz využiť 4MJ/lap. Od 2026 je to 8,5MJ/lap. Je jedno z akej rekuperácie to je. Power unit ako celkový balík bude mať v reálnych podmienkach viac rekuperovanej energie a teda si vystačí s menšou emergiou z paliva.
Získaných +4,5MJ v jednom kole (oproti 2025) = povedzme 250MJ v jedných pretekoch = povedzme ušetrených 6kg paliva (oproti 2025). Ak doteraz jazdili so 110kg paliva a ušetria 6kg, je to asi 5% zvýšenie efektivity (oproti 2025) v rámci power unit. Je to paráda, ako sa dá silnejšou rekuperáciou zvýšiť efektivita.
fakt nema z blbcom asi vyznam diskutovat
len blbec moze rekuperaciu brzdnej energie pripocitavat k efektivite pohonnej jednotky
efektivita pohonnej jednotky sa pocita z toho kolko energie dokaze ziskat z paliva a nie kolko jej dokaze ziskat pri brzdeni
netreba si pliest hrusky s jablkami. jedna vec je porovnavat termalnu efektivitu - kolko tepla dokaze motor premenit na kineticku energiu, druha vec je porovnavat, nazvime to systemovu efektivitu kde musime zobrat do uvahy cely prevadzkovy cyklus, cize aj energiu, ktoru sustava vie v ramci prevadzkoveho cyklu zrekuperovat a nasledne znovu vyuzit.
no lenze ja o hruskach a on do toho zamiesal jablka
navyse ta “systemova efektivita” extremne zalezi od toho ako dany motor/pohonnu jednotku budes vyuzivat na trati akou je monza bude uplne ina ako v monaku
no a na takom ovale by bola, ze uplne inde
efektivita motora je efektivita motora, nema sa tam co miesat rekuperacia brzdnej energie
Pozri si aké parádne počasie bolo počas korony, celosvetový priemysel sa brzdil a zrazu bolo úplne normálne počasie počas roka bez extrémov. 
Nič lepšie si príroda želať nemohla.
S tou termální energií je to tak trochu podvod na lidské ušo.
Ono se totiž vůbec nejedná o výrobu elektrické energie termočlánkem, ale o mechanickou turbínu, která je roztáčená prouděním výfukových plynů a na jejích teple vůbec nezáleží.
nejaké MGU-H. Alebo ak MGU-H, tak aj MGU-K, lebo je to úplne rovnocenné. Rekuperácia ako rekuperácia.
Rekuperácia MGU-H: motor spáli palivo, spaliny opustia motor, spaliny roztočia turbo, turbo poháňa elektromotor, elektromotor rekuperuje kineticku energiu.
Rekuperácia MGU-K: motor spáli palivo, spaliny roztočia motor, motor rozbehne auto, rozbehnuté auto poháňa elektromotor, elektromotor rekuperuje kinetickú energiu.
Obidve sú rekuperácie kinetickej energie, ktorú motor vyrobil z paliva. Obidve sú rekuperácie toho, že niečo sa točí (turbo alebo kľukovka to je úplne jedno) a z toho točenia si to uloží elektriku do baterky. Je jedno z akého točenia sa tá elektrika vyrobí. Počíta sa to do efektivity power unit. Elektromotor na turbíne aj elektromotor na kľukovke je súčasťou power unit. Všetka rekuperácia sa ráta do efektivity power unit. Efektivita power unit je pomer, s akým vstupom energie dokáže vykonať užitočnú prácu. Koľko paliva power unit potrebuje, aby dostala auto do cieľa pretekov. Od 2026 to bude menej paliva ako doteraz. Efektivita power unit 2026 je vyššia ako 2025.
Nahlásil som ťa. Ty si tu často ideš myšlienkový freestyle. Keď ti to niekto vysvetlí, použiješ takéto vyjadrenia. Komu niet rady tomu niet pomoci.
Termalna efektivita je len jeden s parametrov systemovej efektivity, alebo jej hranicnou projekciou (pripad, ze sa vobec nebrzdi). ci vezmes monzu, alebo monako iba menis referencnu rovinu, na ktoru to premietas. jeden extrem je nekonecne dlha rovinka, druhy extrem je start/stop. na kazdom okruhu bude ta systemova efektivita trochu ina.
Uvidíme ako to bude. Keď sme pri tom, aj fázy SC menia systémovú efektivity, lebo počas kôl pri SC spotrebujú menej paliva ako normálne.
je vo svete F1 Monza, kde sú aspoň 4 brzdné zóny. Môžeme si dať hypotézu že F1 2026 bude jazdiť ako ovál a nebude rekuperovať z brzdenia. Ale robiť z toho akékoľvek závery nemá cenu. Taká situácia nikdy nenastane. F1 nikde nejazdí na plný plyn viac ako 25s. Ak by F1 nebrzdila, tak problém bude že to zapikuje do bariéry a nie efektivita. Nemá zmysel uvažovať čo by bolo keby nebrzdili. Budú brzdiť a budú aj rekuperovať.
Bude fajn ak po nejakom čase zverejnia, o koľko bude nižšia spotreba a teda o koľko sa zvýšiefektivita oproti 2025. Bahrajnské testy sú tu už o pár dní. Uvidíme vylepšené autá, prácu s nastaveniami, kvalifikačné a pretekové simulácie, lepšiu prácu s energiou.
nieje to to iste a nieje to rovnocenne
rekuperacia brzdenia sa nepocita do efektivity motora a ni power unit
naucil ta otecko ako udavat? pozdravuj, ze odviedol dobru pracu
efektivita motora je efektivita motora
pliest do toho rekuperaciu brzdnej energie je blbost
jednoducho, minulorocne motory boli tie najefektivnejsie motory ake kedy f1 mala a to asi na dlhu dobu
nemas pravdu. precitaj si nieco o tom. robis projekciu termalnej efektivity. co nie je spravne. pri hybridoch je dolezita systemova efektivita nie je termalna efektivita spalovacej casti.
s tymto suhlasim.
ja som od zaciatku pisal o efektivite motora
ta ako to ty nazyvas systemova efektivata je proste extremne zavisla od povahy okruhu
a ono je pekne, ze si vystacia s mensim mnostvom paliva, ale na to museli aj povolit aktivnu aerodynamiku co s efektivitou motora nema nic spolocne, ale tu “systemovu” to zlepsi
ktovie o kolko kg paliva menej by stacilo na rovnaky cas ak by na minulorocne auto namontovali tohtorocne aktivne aero