Verstappen vybrzdil Hamiltona, rozhodli komisári a udelili mu trest | Magazín F1 - F1online.sk

ja myslim, ze Lewis by isiel velmi podobne keby bol v Maxovych cizmach. V Silverstone to bol on kto zbytocnou agresivitou sposobil nehodu, z ktorej profitoval.
Namiesto hanenia mu naopak treba tlieskat. Vdaka nemu mame sezonu. Keby mali v Redbulle dvoch Perezov tak sa nemame naco pozerat.
Verstappen jazdi na hrane fyzickych limitov auta aj pravidiel a niekedy to prezenie. Sobotna kvalifikacia bol exemplarny priklad. Sezona ma nejakych 60 hodin sutazneho jazdenia a Verstappen nato tlaci viac ako ktorykolvek pilot v poli. Snad niekto necaka, ze sa to da urobit bez chyby.

1 Like

Ja skôr narážam na 2 skutočnostni a to:

1.) Verstappen trest dostal za neocakavane brzdenie co je minimalne divne vzhladom na to ze ocakavane to bolo aspon z pohladu toho, ze RB a Ver. uz mali info., že musia prenechať poziciu. Ak tú info. nemal este Hamilton tak je to chyba buď a) FIA alebo za b) Mercedesu. Vzhľadom na to, že jazdci tú pozíciu väčšinou prenechávajú keď sa im to hodí, a Verstappenovi sa to hodilo v danom momente, mal to Mercedes/Hamilton už vedieť a je to skôr náhoda, že to brzdenie bolo tak náhle.

2.) Kontakt nebol spôsobený tým brzdením Verstappena aj ked tam bolo nejake 2,4G preťaženie. Hamilton bez problémov spomalil a šiel nejakú chvílu za ním. Následne sa z ničoho nič rozohodol predbehnúť, čo spôsobilo ten kontakt. Verstappen “lineárne” držal stopu (nevybočoval zo svojej ideálnej stopy) dostatočne dlho na to, aby ho Hamilton bez problémov predbehol.

Vyzerá to, že Crashtappen stráca nervy a vracia sa k starým podlým zvykom. Je zázrak koľkokrát sa v závode Hamilton vyhol kolízii s Maxom, ale keď spomaľuje a pridáva a medzitým kľučkuje jak blázon, tak holt ani Hamilton kolízii nezabránil.

od Verstappena to bolo velmi pragmaticke a vynikajuce predstavenie. Tahal za kratsi koniec a skusil vsetko co mohol. Hamilton detto. Zato co som videl tuto sezonu si obaja titul zasluzia. Zo stajni je lepsi Mercedes a tam asi titul aj poputuje.

1 Like

Presne tak. Dneska RB jednoducho nemal na výhru a Verstappen robil co mohol aj ked miestami to bolo na hrane pravidiel. Aj keby včera dá tú PP, tak Hamilton ho cez DRS obehne do pár kôl a za predpokladu štartu bez SC, tak by mozno mal co robit aj aby udrzal Bottasa za sebou.

Dneska teoreticky štastie prialo Verstappenovi napriek konečnému výsledku, a to len poukazuje na výkon Mercedesu. Najskôr červené vlajky a prerátanie sa Mercedesu s pit stopom. Potom dlhý SC, ktorý teoreticly uberal šance Hamiltonovi na predbehnutie. No a teoreticky aj prebrzdenie Verstappena v prvej zákrute, kde keby neprebezdí, Bottas ho znova zostrelí.

@Shark moja pointa s rozsudkom nema nic spolocne. A pojem neobvykle nemusi znamenat chaoticke. Neobvykle to bolo v tom ze Verstappenovi vyhovovalo prepustit poziciu prave v tom momente. Ak tam bolo nieco chaotické, tak to, ze to Mercedesu/Hamiltonovi nedali vediet skôr. Verstappen sa riadil podla dostupnych informacii. A vzhladom na to, ze Verstappen jasne predbehol mimo trat, tak bolo jasne ze poziciu bude co najskôr musiet vratit. Verstappen dostal info., zabrdzí lebo sa mu to hodilo kvoli DRS, Hamilton isiel chvilu za nim a potom do neho nabúral.

Len ak sa jedna o zakonom chraneny druh, inak im to je jedno

Samozrejme, dnes ked uz aj prepustit poziciu, FIA to berie tak, ze si to neurobil.
Dokonca ani dvakrát a este dostanes trest 5 sekund asi za to, ze si to neurobil ani tretikrat !
Skoda ze si Hamilton nerozmlatil predne kridlo uplne, mohol ist do boxov. …

Aha, takze sumar celej akcie:

FIA:Max, vrat Lewisovi poziciu
Hamilton:Ale tuto na tomto mieste sa mi to nepaci, ja ho predbiehat nebudem
FIA:Rozumieme Lewis, jasne ze ty si mozes vyberat kedy ti vratia poziciu, vybavime, bude trest pre Verstappena zatoze si ho nechcel predbehnut

2 Likes

taka hovadina až to boli max ho chel pusťať ale hamkač mu nechel dať DRS a tak max ešte viac pribrzdil a čo že nahle zabrzdil ??? čo je to za hovadinu aže hamkač otom nevedel nie vôbec určite nebol prvy čo sa stažoval že max si skratil trať a tak by mu mal poziciu dať určite dalšie max spomaloval a hamilto nevedel čo sa deje nie max mohol mať poruhu motora nebo mať defekt navyše ak by boli žlte vlajky nebo VSC tak by to mu svietilo na volante ale ako ok poradie nemenia tak aspon to ale čo su to za tresti dostaneš 5 sek lebo si nepustil predseba supera ale ten očivydne ta nechel predbehnuť a ty aj ked vyvinieš silu aby ta predbehol tak nie super doteba vrazi pak dostaneš trest že si ho nepustil pred seba aj ked si sa snažil a pak dostaneš trest lebo si sa až moc snažil prepustit poziciu a ten somar zatebou to do teba napali lebo už dial ky nebolo vydno že spomaluje nie vôbec určite pane ale dnes cele to rozhodovanie vedenia pretekov bolo tak trohu mymo

1 Like

Keď tak nad tým uvažujem…no…chlapci mali vymeniť motor…minimálne jedna red flag alebo vsc sa dali podľa simulácií očakávať…aj keby mali len o 0.1 des. k dobru…nechceš mať keď chceš vyhrať???

jedyni špinavy pretekar je tam hamilton ajked ano max nie je onič čistejši ale zrovna tito dvaja si nemaju čo vyčitať lebo jak jeden tak druhy nemaju problem urobiť špinavosť ak stoho niečo budu mať a dalšie opitam sa hamkač vie aky je max načo sa nanho lepil ked vydel že max očivydne spomalil ??

To slovo na konci tvojho príspevku “mymo s tvrdým y” je brutalita :slightly_smiling_face:

Ty akú F1 sleduješ? xyz-krát sa Hamilton vyhol Verstappenovi minimálne v tejto sezóne, inak by to skončilo vzájomnou haváriou a keď sa to aj stalo, tak to bola chyba Maxa, jedine okrem Silverstone, tam si jednoducho Lewis povedal, že neuhne, aj keď aj tam predtým radšej zvoľnil minimálne raz

asi takú relevantnosť má jeho názor…

tak ty budeš asi “nezaujatý odborník”. Takúto hlúposť to nenapíše ani Chroustal :slight_smile: Ešteže taký ako ty nerozhodujú nikde a o nikom. Tieto tvoje skreslené predstavy už vyvrátila telemetria, ale ty zrejme ani netušíš, čo to je a čo je to preťaženie 2,4G pri brzdení. Pre úplného laika ako ty - Ham NEZRÝCHLIL pri obiehaní VER, práve vtedy prudku zabrzdil VER a on sa snažil vyhnúť (inak videť to aj na videu z kokpitu Hamiltona, stačí pozerať na reklamy vľavo). Toľko fakty z telemetrie. Takže máš niečo okrem slovíčka “lineárne”, čo tiež nie je pravda? :smiley:

Pozrite si zábery nižšie… VER klame, Že bol na kraji trati a odovzdával pozíciu, proste sprosto kľučkoval až kým neodstal HAM za seba aby mu mohol skočiť na brzdu…

youtube. com /watch?v=Km4em3VHTnE

BTW ten prvý reštart po červenej vlajke bol tiež pekný kamikazde…

Verstappen sa včera zmenil na Hnustappena.

A Bot nič ved počas VS narástla strata na Ham z 2,5 na 9s aby stihli prezut oboch aj tých 10miest medzera mi prišla o moc väčšia. To brzdenie by som dal za incident ved spomaľovať obaja tak neviem za co tých 10s.

K vcerajsku len toľko. Myslím, že Lewis bol kedysi dosť veľký fanúšik Maxa. Dokonca mu radil v kariére a hlavne radil mu byt trpezlivejší (minimálne 2x aj v priamom prenose - vid Brazília Ocon/Max pred pár rokmi). Zároveň aj verejne spominal, že si pri tomto chlapcovi radšej necha 2x viac miesta, pretože nikdy neviete, čo urobí.

No a Max za ten cely čas si nič nezobral k srdcu. Radšej počúva arogantného ocinka a cely RB. Včera to bol už vrchol čo stváral ale je to výsledok jeho “manažérov”. Max je talentovaný jazdec, ale spôsoby ma katastrofálne.

Neviem ako sa zakončí tato sezóna, dufam že fair play. Ale Max by mal zmeniť prístup keď chce byt šampión. Zatiaľ predvádza úplnú aroganciu a nerešpektovanie žiadnych pravidiel. Včerajší “pokus” o predbehnutie po prvom reštarte, keď bol 2 dĺžky za Lewisom a pustil to úplne mimo trate do vyjazdovej zóny, bol nad chápanie asi väčšiny ľudí. Ten chlapec ma problém sa zmieriť s tým, že prišiel o pozíciu…asi by mu prospel prestup do ineho teamu, lebo ten tlak že Golden boy Red Bullu ešte nemá titul je dosť velky na neho…

2 Likes

No zas sa ukazuje, že to prepúšťanie pozície sa zneužíva a absolútne neplní účel. Toto bol teda ešte nevídaný extrém a pokiaľ by Hamilton dobrzdil, tak tam idú hádam 50-kou až k safety-car line a snažia sa navzájom vycukať ako pri reštarte po SC. Lenže o tom to predsa byť nemá: Verstappen má vrátiť výhodu, ktorú neoprávnene získal, nie vrátiť ju len naoko.

A druhý pokus prepustenia to krásne ukázal – Verstappen si vzal pozíciu späť hneď v prvej zákrute. Tretie prepustenie už bolo zbytočné, to už vedeniu pretekov došla trpezlivosť - a správne.

Buď ten pľac vrátiš naozaj alebo tu máš +5 s a nemáme sa o čom baviť.

Pravdou ale je, že to spravilo preteky, pretože na konci nemal Verstappen rýchlosť a ku koncu pretekov by ho Hamilton dal v polke rovinky a vybavené.