Zrútil sa Hamilton pod tlakom? Podľa Palmera takto nemusel riskovať už roky | Magazín F1 - F1online.sk

Lewis Hamilton sa v posledných sezónach ukazoval ako pilot, ktorý si takmer v každej situácii vie vybrať správne. Chyby robil len veľmi zriedka. Do akej miery to však bolo spôsobené tým, že nebol pod ozajstným tlakom a jazdil neohrozený na čele šampionátu? Niečo naznačila Veľká cena Emilia Romagna, kde sa Brit dopustil jednej z najzávažnejších chýb vo svojej kariére. Jolyon Palmer ju pripisuje práve tlaku, ktorému musel Hamilton čeliť.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/27274/zrutil-sa-hamilton-pod-tlakom-podla-palmera-takto-nemusel-riskovat-uz-roky

spravil jednu chybu v tazkych podmienkach a tu sa uz tara o zruteni. Keby sa Verstappen zasekol v rozjazdovom kole na strku tak by sa tiez pisalo, ze sa zrutil pod tlakom?
Ked uz sa niekto pod tlakom zrutil tak napr Bottas, ktory nevie najst pohodu a rytmus. Alebo Vettel vo Ferrari. Tak vyzera ked sa niekto pod tlakom zruti a nie to, ze spravi chybu a potom este vyjazdi podium.

Ja by som to videl ovela prozaickejsie… Ked nevedies zavod a snazis sa dostihnut veduceho musis riskovat. Veduci si ide svoje a nemusi. Hamilton nahanal cas a nevozil sa vo vlaciku ako rada dalsich.
Vola sa to zavodenie. Nie vzdy to vyjde, ale zisk je lakavy.
Robit z toho nieco viac ako je treba je len placanie a spekulovanie.

Helmutko je to presne naopak ako si napisal.
Ked to supol do muru, prve co ma napadlo, ze toto je “pravy stary dobry Hamilton”, ktory nejazdi na spici a niekto iny ho drti.
Celu tuto sezonu budem fandit Maxovi a drzat mu palce, aby dokazal Lewisa tlacit a znervnoznovat.
Je obrovska skoda ze neskoncil ako Vettel v Nemecku 2018, pretoze Lewis za nedelnu chybu NIJAKO nezaplatil, ako keby sa ziadnej nedopustil.
A to je zlé.

1 Like

Chyba bola skor na strasne Rus, ktory sa mu ani za boha neuhol z idealnej stopy a este pred zakrutou.
Hlavne, ze caka na miesto v medaku a takto im odpali 2jazdcov v jednom kole. Urcite bol v radiu oboznameny, ze Ham nahana Ver a vseci uz boli na zltych a on sa vozi v idealnej stope :smiley:
Hamilton chyby nerobi, ci uz cisto na trati, alebo pri predbiehani. Neni to horuca hlava, suboju sa skor vyhne, ako riskovat body. Sam velmi dobre vie uz od prvej sezony, ze sa rata kazy bodik :sunglasses:

No neviem, či to bolo tak :smiley: Russell spomalil a keď videl vedľa seba Hamiltona tak išiel mimo k pravej strane aby mu uhol - lenže Hamilton šiel šrégom pretože neodhadol mokrosť vozovky a unáhlil sa, toť celé. Mohol počkať na rovinku za tou konkrétnou zákrutou, kde sa pravidelne bez problémov púšťalo počas závodu, nevešal by som to celé na Russella, on “poslúchol” modrú vlajku a spomalil, Hamilton nemal byť unáhlený, kde bola jeho “chladnokrvnosť” ktorou tak bájne oplýva ako všetci hovoria?
Podľa mňa to neodhadol, preletel zákrutu lebo nemal grip - ponáhľal sa lebo videl Maxa, ktorý bol tiež zdržaný premávkou. Potom sa mu podarilo zaradiť Rko a vycúval to - za to klobúk dole :+1: ale tiež mal trocha šťastia, že to bolo plytké a hneď tam bola cestička pre žeriav, ako som spomínal už aj minule, byť to iná zákruta - zapadne a môže dať “bye,bye” pretekom tobôž ešte pódiu. :slight_smile:

2 Likes

Že Ham chyby nerobí? Súboju sa skôr vyhne ako by riskoval body? To akože vážne? Ty aké preteky zvykneš sledovať? To jak keby napíšem , že Verstappen bol radšej vždy kľudný a nerobil chyby , to vždy niekto iný spôsobil jeho kiksy :thinking:

1 Like

Mozes to tak vidiet. Aj ked hodnotu to velku nema kedze sa opieras o posledne preteky. Rovnako mozes zaradit ku stastlivcom Maxa, ktoremu v zahrievacom kole pri restarte tiez asi dobre stislo.
Co sa tyka tejto sezony tiez Maxovi drzim palce, je cas na zmenu. Max vyzrel a posobi velmi uvolnene. Uvidime, ci mu to vydrzi.

1 Like

Výstup z tejto diskusie

  1. za chyby LH môže vždy niekto iný = on neurobil nič = za všetky chyby môže vždy Russell aj za Hamiltonove
  2. pilot bojujúci o pozíciu sa má uhýbať na mokrú stranu= v inej diskusii to bolo prezentované inak
  3. pilot ktorý spravil jednu chybu ešte nie je zrútený ani nekvalitný, ale robí to pre výsledok

Zaujímavé je že toto platí len u LH.

Som ale rada že sme dospeli k tomu že vyhorený začína byť Bottas = keď to tvrdím ja tak Valteri je úplne v chille a má právo jazdiť aj 15 :smiley: Nikde som nezaznamenala žiaden komentár od tých čo bežne dávajú rady mne ako on robí presne to čo má :smiley: Zaujímavé je že keď to napíšem ja príde vždy.

@Jozef_Chroustal nezaplatil lebo mal šťastie že Valteri sa ponevieral tam kde sa ponevieral. Inak môžem len súhlasiť, to že pilot čo zrazu má konkurenciu, bojuje o výsledok nebude tak koncentrovaný a bez ohľadu na kvality občas urobí chybu tu tvrdím už vyše roka a aj posledné 3 dni.
A dávno som vravela že stačí konkurencia a LH nikdy nebude taký bezchybný = nikdy nebol. Nikto na svete by nebol= to je človek nie robot= má emócie a ambície.
Presne preto má vedľa seba pilota čo žiadne ambície nemá aby sa mu toto nedialo ešte aj v tíme = kde to viac krát objektívne nedal. A áno kopec krát aj dal = ale stalo sa aj jemu že nie.
A kto si myslí že do konca roka neurobí v priamej konkurencii s VER žiadnu veľkú chybu jeden alebo druhý tak je mimo. Pilot v priamom boji vždy urobí viac chýb= najmä ak obaja bojujú o to isté a obaja to chcú= jeden získať, druhý si nechať. A prídu od oboch = pôjde len o to kto ich dá menej a ako na ne doplatí.
ALE LH a MV je boh aj za jeho chyby niekto iný môže = obetný baránok sa vždy nájde, dnes je v kurze GR, doendávna to bol AA, nabudúce možno niekto iný .
U LH sú chyby pochopiteľné, u iných známka lability = ešte si to za 3 dni nepochopil ?

@jason_bourne1995 Russell už môže aj za Hamilotnove chyby. Lebo on sa asi mal uhnúť na mokrej trati = akurát on nič čím by LH ohrozil neurobil. LEn si bránil pozíciu pred Kimim a tak citujem klasika nechal LH miesto na celú formulu = to že on sa unáhlil a vyletel je len a len jeho chyba presne tak ako píšeš a presne tak ako je to vec čo vyčítame iným. Akurát jemu nikto k tomu ani náznakom nepomohol. MAximálne ostal v šoku že pred ním veľkým LH sa každý neuhne tak že môže predbiehať ako na letisku. Ak sú auta okolo v súboji nikdy sa to logicky nestane. A pekne krásne to zapichol.
A ako si písal mal šťastie že to vycúval = inak ho Imola vytrestá. Presne sa ukázalo ako závisí aj za akých okolností chybu spravíš = urobiť ju inde alebo až po SC bol by rád že pokračuje/za body. Takto skončil 2.
Páči sa mi aj časť z vetou mohol počkať = mohol, urobil zlý úsudok akurát on za neho nezaplatil a tak je za hrdinu = lebo určite to nie je jeho vina a už vôbec nie nejaká vážna. Zlý úsudok sa predsa udeje každému nevieš také. A tam sa udiala snáď každému aj MV aj LH. Len u každého na neho existuje iná miera tolerancie.

P.S chladnokrvnosť vedúca k chybám mu našťastie trošku chýbala lebo to je po novom zlá vlastnosť a nedá sa tak nič dosiahnuť, takže neviem o čom hovoríš :smiley: Dobrá je len u MV= si tu dosť dlho nato aby si sa to naučil už.

@atlon Kolega evidentne nepochopil, že pretekár je na to aby pretekal = ak budú všetci len krúžiť bude sa to volať voľný tréning nie preteky a asi to nebudeme pozerať. Väčšina tímov pplatí pretekárom nie pilotom = to je rozdiel ktorý on nechápe úplne zjavne.
Navyše Lewis ani MAx nikdy chyby nerobia, to je mantra tuto dlhodobo = tiež už je na čase si to zapamätať, inak skončíš ako ja.
Kedy sa LH vyhol súboju aby neriskoval body ? Tiež neviem lebo to žiaden normálny pretekár nie len jazdec neurobí. Taký čo to robia robia max presne nosiča vody ale nikdy nebudú úspešný = to mu nedochádza dlhodobo.
A ako som už napísala vyššie práve od neho ma obviňovanie ako chybu LH spôsobil niekto iný baví najviac. Ale to sa tu tiež môže napísať len u vybraných jazdcov.

TAKÁ RADA nechoďte proti prúdu = dopadnete ako ja. Radšej sa pridajte k gloriole MV alebo LH a fandite len úspechu. Iným jazdcom nestojí ani za reč fandiť = maximálne ak ste do nich platonicky zamilovaný = pre nič iné určite nie, a dočkáte sa len hlúpych poznámok. Také že talent, schopnosti, poznatky, dlhodobé fandenie sú irelevantné= fandí sa len pre víťazstvá alebo pre to ako človek vyzerá = zapamätať prosím. Lebo v F1 nikto iný okrem nich dvoch nevie jazdiť a už vôbec nie vyhrávať. Zo zvyškom by som ani do taxíka nesadla. :smiley:
Fandiť sa má iba úspešným = lojalita a fanúšikovstvo nie sú cenené vlastnosti.
Ak nechcete byť fanúšikom úspechu ani sa radšej k ničomu nevyjadrujte. Najlepšie asi bude zmeniť pilota každý pretek. Tak ako sa dialo pri CL bol za boha potom spravil chyby a tí istí mu nakladali aby mu zrazu znova lichotili :smiley: Čaro diskusného fóra.
A sorry ešte som zabudla ešte môžte písať ako VB podáva výkony a aký je super tam kde je = aj to je ešte akceptovaný názor.
Iné neodporúčam = lebo aj keby ho mal sám pán boh zo Senom a Schumacherom = ak tvrdíte iné určite to nie je dobre a ani tak. Je to maximálne hlúpe, irelevantné, a znak neznalosti.

Toľko rada na poobedie :slight_smile:

Tým nechcem nikde znevážiť výkon LH ani to co predviedol. Lebo to bolo brilantne a ukázal svoju triedu. Znova už niekolky krát.
Ale bezchybný nebol.

2 Likes

Zrútil sa ? Tá stíhacia jazda po druhom reštarte nesvedčí o zrútení sa, aj keď mu nefandím bolo to radosť pozerať. Trošku mi to pripomínalo 2005 ako Schumacher poloval na Alonsa akurát že Max mal slušný náskok.

Ty si velmo vtipný, hned riskoval v prvej zakrute po štarte. Radsej si poskodil auto ako keby mal nechat VER.

2 Likes

Sainz prepac, ale ved dostal druhu sancu, ktory si ani za svoje babráctvo nezasluzil. Dostal ju, vie ze ma najlepsie auto v poli (jeho zasluhy aj v tomto pripade su otazne) a s pomocou DRS (mat ho Alonso v Abu Dabi 2010 …) sa polahky dostal dopredu. Skutocne, predbiehacie manevre cez DRS, to nemozme brat vazne, tie sa nikdy nestanu legendou. Je to uboha narazka na to, co sa dialo v minulosti, predbiehanie bez DRS to bola ina frajerina. Pisat o jeho stihacej jazde, ze bola “uzasna” je trapne.

V prvej zakrute bol vedla neho, Ver ho vytlacil. Pamatam sa, ze za toto dostal Leclerc trest a to bolo na suchu.

Tak na druhý reštart šťastie mal, nebyť kolízie Russela s Bottasom by 2. nebol, ale tá stíhacia jazda po druhom reštarte popiera hocijaké teórie o zrúcaninách jeho psychiky… Hamilton znova ukázal čo vie, znova ukázal akým talentom disponuje a taktiež ukázal skutočnú rýchlosť Mercedesu. Keby bolo keby nemienim riešiť hlavne nie z roku 2010. Kimi by mohol byť 3x MS, Alonso 6x MS… atď, atď, atď… Summa summarum Hamilton spravil jednu chybu ktorú dosť dobre korigoval tým 2. miestom na bedni. Niekto sa v nedelu zrútil, no nebol to Hamilton.

PS: Ferrari v 2010 bol červený črep a to že Alonso bojoval o titul v tom črepe vypovedá skôr o jeho rýchlosti/talente než o rýchlosti toho črepu červeného.

PS #2: Trápna je tvoja neschopnosť a neochotnosť uznať preukázané kvality daného jazdca. Trápne je neustále zasieranie diskusie týmto lacným “hejtom” Viem že máš určitú averziu voči Hamiltonovi, ale neventiluj sa pod každým jedným prípevkom je to “trápne”. Ak dovolíš jednu kamarátsku radu, skús uznať kvalitu jazdca aj keď ho nemusíš, náš fórum bude hneď krajší.

Ver bol v predu, HAM sa tam taličil, jeho chyba… Sice VER mohol nechat viac miesta ale HAM do risku urcite isiel, si nemysli ze vsetci mu budu uhybat…

A posli odkaz na LEC ked myslis.

O com ty rozpravas kamarat ???
Hamilton je este pri ceduly s 50kou o koleso pred nim, lebo bol na vonkajsku isiel neskor na brzdy. Este do zakruty vchadza pred nim, az potom spomali, ked ho Ver vytlaci. Zajdi k ocnemu. :pinching_hand::man_facepalming:

Ku kontaktu doslo ked bol Hamilton este vsetkymi kolesami na trati asi 30 cm od bielej ciary a asi pol metra za redbullom. Z polohy auta MV je uplne jasne, ze mu neplanuje dat vobec ziadne miesto. Bolo to velmi tvrde. Na druhej strane taketo strkanice po starte v prvej zakrute za mokra sa veru naozaj nezvyknu trestat. Keby to urobil v priebehu pretekov podla mna by trest prisiel.

Praveze koli mokrej trati to maju vyriesit prisnejsie, ako viac nebezpecnu situaciu, nez za sucha. Ale tak kazdy chce viac zatazit medak, ked tolko vyhravaju. Fanusikovia su uz nervozni a nechcu vidiet Hamiltona vo vedeni. Preto bude mat Ver este viac prepacene, ako doteraz.

Nech je to tak ci onak, vzdy je niekto nespokojny. Keby dostal trest tak tu mame 2 tyzdnovu diskusiu ako sa preteky rozhoduju od zeleneho stola.
Pamatam na casy kedy by sa takeho nieco vobec neriesilo.
Dnes vsetci zfajnoveli pretoze sa tresta a piloti ocakavaju, ze ten druhy bude musiet nechat miesto. Chapem aj to, dnesne auta su absolutne neusposobene na predbiehanie takze aj takymto sposobom sa snazia umoznit suboje na trati. Bez DRS by sme mali vlacik. Dufam, ze nove aero pravidla to cele zlepsia.

1 Like

Tak prepac, ale ak do zakruty vbieha vedla neho, mal by mu nechat priestor, tak neviem co si opisoval v predoslom prispevku, ale do zakruty bol Ham pred Ver. Je jasne ze tam kde boli vedla seba uz Ham spomalil, ked videl, ze Ver ide sikmo ku krajnici a vytlaci ho. Preto v druhom zabere, ktory je uz z predu vidno, ako ma Ham predne koleso az v polke Verstapenovho monopostu. Takze darmo pises o polmetrovej medzere a o tom, ze je o pol auta pred nim, ked uz krizuje sikanu a ide ku krajnici aj napriek tomu, ze mu tam mal to miesto nechat.
Niekolko trestov padlo presne za toto. A zato, ze tam bol prave Hamilton sa boja dat ten trest, aby sa zase nepisalo vsade ako sa uhyba cernoskovi a uplakancovi. Ale o co by istlo, iba o to, ze fanusikovia co su frustrovani vykonmi vlastnych timov mu to nedopraju. Niekto tie tituly zbierat musi, ked je medak taky silny…