Vyšetrovanie Hamiltonovho trička sa skončilo skôr, ako sa začalo | F1online.sk

Konkrétne malo ísť o článok 1.2 kódexu FIA, v ktorom sa FIA “bude v rámci svojich aktivít vyhýbať propagácii diskriminácie na základe rasy, farby pleti, pohlavia, sexuálnej orientácie, etnického či sociálneho pôvodu, jazyka, vierovyznania, filozofického či politického presvedčenia, rodinnej situácie či zdravotného znevýhodnenia, a tiež od zasahovania v tomto smere.”


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/11388/vysetrovanie-hamiltonovho-tricka-sa-skoncilo-skor-ako-sa-zacalo

Samozrejme. Nechapem co na tom chceli riesit. ked nemaju oficialny “dress code” tak za je porusenie nemozu nikoho napominat.

Neskutocne mi s tym lezie na nervy…uznaval som ho ako pilota a stale uznavam ale ako clovek sa mi zacina cim dalej tym viac hnusit…taketo prejavy sem nepatria a este aj nutenie k takymto prejavom ostatnych pilotov.neskutocne sa mi tymito cinmi zhnusil.
Ked chce nech si to propaguje na socialnych sietiach a na inich podujatiach ved je slavny dost ale sport nech z toho vynecha.

3 Likes

ved aj ty si nosis na tricku co chces nie?

Tady ale nějaká omezení být musí. Spousta lidí vnímá celebrity jako autority, hlavně děti a mladší ročníky. Pak dochází k slepému přebírání názoru. Dejme tomu, že aktivismus je jedna věc, druhá bude, když se ze sportovců stanou chodící reklamy na politiky nebo dokonce placené reklamy na politiky. Štvalo mě, když herci a jiné osobnosti v ČR propagovali Karla Schwarzenberga jako kandidáta na prezidenta (byť se tak děje běžně), protože pak samostatný úsudek voliče podléhá reklamě, v tomto případě bohatí a známí členové společnosti manipulovali chudšími lidmi, aby volili politiku, která je výhodná pro bohaté a destruktivní pro chudé (často tvrdě pracující).

Takže nějaké limity tu být musí. Nevím, proč by zrovna sport měl být doménou politického marketingu. Otázka je, kde je dělicí linie mezi politickým marketingem a přijatelným nebo dokonce žádoucím aktivismem. Ale obávám se, že tady se vyklízí pozice stejným způsobem, jakým se vyklízí před celou cancel culture, ačkoli cancel culture je v své podstatě destruktivní.

1 Like

argument 5 ročného…

1 Like

ved nech si zavedu dress code v pitlane. Nic proti tomu nemam. Aktivista este nepretekal, takze je to pre nich nieco nove. Mne pridu smiesne tie reakcie jak ho treba za to vytrestat. V podstate len preto, ze maju iny nazor.
Nadavky uplne chapem aj ked s nimi nesuhlasim, ale volanie po nejakom vymyslenom treste za toto? Nedivim sa, ze v slovenskym koncinach sa totalite darilo tak fajne. Radost pracovat s takym davom co hned stavia sibenicu

aby si pochopil aj ty.

Já bych prostě lépe precizoval tu hranici. Ale v zásadě spolu souhlasíme.

Adekvátní reakce na Hamiltona právě v této konkrétní situaci = vyjádřit věcnou kritiku, nesouhlas, případně zdůvodnit, proč ho nevnímám jako hlas morální autority. Eventuálně vyjádřit, s čím souhlasím a s čím už ne, co je mi sympatické a čeho se naopak obávám. Místo toho, jak píšeš, se volá po trestání, lynčování, což je šílenství, které vyčítám “cancel culture”. Tady de facto odpůrci “cancel culture” provozují vlastní “cancel culture” a vůbec jim ten rozpor nedojde.

dovolil som si to prefrazovat :smiley: :+1:

Ano ale nevyplakavam do medii ze mi tqm maju poklaknut vsetcia piloti a ak niekto nepoklakne coz ja by som urcite nepoklakol ihned je rasista…nepytam od fia alebo liberty takisto ziadny extra cas prave na toto poklaknutie a ine stupidity…

nepostrehol som, zeby tych co nepoklakli niekto oznacil za rasistov. Hamilton kritizoval organizaciu nie pilotov. BTW tiez si myslim, ze to bolo dost nasilo a kontraproduktivne.
F1 by kludne mohla vyhradit nejaky politicko spolocensky stanok ako na festivale :slight_smile: a kto potrebuje by si zaregistroval temu, prezentaciu, vystavu , diskuziu. V tom by som problem nevidel. Kludne by to mohli hodit na nejaku organizaciu nezavislu na F1 aby to spolu nemixovali a maju aj kozu celu aj vlka nazrateho.

Hamilton samozrejme kritizoval aj pilotov, co nepoklakli s tym, ze asi nechapu veci a ze si s nimi pohovori.

Od 5-ročného ani nič iné neočakávam.
Už si s tým trapný, je to tam jasne napísané že porušuje pravidlá FIA, lebo sú zakázané “akékoľvek demonštrácie, politická, náboženská či rasová propaganda a to je presne to, čo robí.
To, že prekrucuje fakty Lojzo je OK, pretože on je rasista a potrebuje to do svojho príbehu, ale ty tu vypisuješ o nejakej udalosti, hoci vieš o tom hovno čo sa tam stalo.
Všadebol, všetkovidel helmutko…

2 Likes

Ty si asi neuvedomuješ že ty ako osoba si nikto v porovnaní s tým že Hamilton určitým spôsobom ovplyvňuje veľké množstvo svojho publika a keď si oblečie tričko kde je napísané že ľudia maju voliť Trumpa tak 30% ludi to urobí lebo si myslia že to tak má byť keď už to propraguje Hamilton. Takže áno musia tam byt nejaké pravidlá obzvlášť keď to sleduju miliony ľudí.

Očakával som že si zmúdrel ale čím ďalej tým viac osprostievaš. Niečo ti ubližuje tak to skús eliminovať.

2 Likes

“akékoľvek demonštrácie, politická, náboženská či rasová propaganda.”

propagacia BLM jednoznacne toto porusuje, kdeze ide o rasovu propagandu a hlavne ide o rasovu diskriminaciu. staci si precitat nieco o cieloch blm a o nazoroch zakladatelov :slight_smile:

1 Like

zase urazky :smiley:
zacinam to brat ako kompliment. Jednoducho asi nevies svoje pocity civilizovane formulovat.
BTW vyjadrenie podpory konkretnej obeti nie je politicka, nabozenska ani rasova propaganda.

Poprosím některé přispěvatele, ať se zkusí zdržet útoků typu “pětiletý”, případně mentorování “Ty si asi neuvědomuješ… čím dál víc hloupneš…”. Není to věcná diskuse. Resp. kdyby někdo napsal vyloženou blbost, ale tu helmutko v žádném případě nenapsal. Kluci, sami tím křičíte, že nejste zrovna intelektuální esa. Překvapte nějakým neotřelým argumentem, strukturovaným pohledem na věc, ať se máme o čem bavit. Upřímně, někteří tu píšete triviální věci, nic víc.

Osobně Hamiltonův aktivismus nemusím, ale jedna věc je reagovat věcně a s vědomím, že určité problémy, na které poukazuje Hamilton, jakkoli často nešťastným způsobem, existují, a druhá reagovat hrubostí vlastního typu.

Sorry, ale musel jsem to napsat.

1 Like

no ty si tomu dal korunu, nebuď taký riťolezec bez vlastného názoru… všetkých tu poučuješ a sám píšeš omáčky s vymyslenými “argumentami”…

1 Like

Neviem o aky dress code tebe ide. Nikomu nevadi tricko, ide o to, co na tom tricku je. Formula 1 je dost vyznamna platforma a treba davat pozor na to, co propaguje. Preto skoncili reklamy na cigarety a podobne. A fanusikovia su dementni. Prevezmu ideologiu svojho oblubeneho pilota bez toho, aby o tom vedeli len preto, lebo sympatizuju s tym, ze ma hromadu titulov. Tu treba urcite byt opatrnejsi. Pokial niekto pojde tych policajtov zastrelit na zaklade toho, ze sa jeho vzor Hamilton dozadoval spravodlivosti, co potom?

Ide o to, ze Hamilton vyuziva svoj cas na obrazovke na to, aby propagoval vlastne nazory, ktore podla mna vobec nie su v poriadku. Vola po rasovej rovnosti a nikdy nespomenul cinancov, indianov, mexikancov a ine. Pritom Mexicania tiez nemaju v US na ruziach ustlane. Ked ideme uplne od nuly, tak heslo BLM je rasisticke. Sam Hamilton je proste rasista. Stale melie len o ciernych. Keby ma na tricku All Lives Matter, nepoviem ani pol slova.

Osobne po treste nevolam, odoberanie bodov, zakazy startu a podobne. Nech si ten dalsi titul necha. Ale nech mu zakazu tieto iniciativy. Len so slovami “toto do sportu nepatri”. Sponzori mu to zakazat nemozu, lebo by ich obvinil, ze kaslu na svetove problemy. Spinzor len dava peniaze. Ale niekto zodpovednost prebrat musi a ma to byt riadiaci organ

3 Likes