Vo veci legálnosti Racing Pointu sa už angažuje aj Ferrari | F1online.sk

Mercedes jim ale mohl poskytnout své kanálky loni, to nebylo proti pravidlům. Letos už nemůže a RP od letoška musí používat jen takové které navrhli oni sami.

To je prave to co ti unika. Nemusia pouzivat take co si navrhli sami cele. Staci ked budu sami - bez pomoci mercedesu - dalej vyvijat tie co uz mali kupene minuly rok.

Z toho co se píše v článku že bonzují bývalý zaměstnanci ty brzdové kanálky sestrojili tak že vzali ten kousek od Mercedesu a zkopírovali ho. To dle Renaultu odporuje tomu navrhnout si brzdové kanálky sám a proto protestuje.

Ano, ale podla vsetkeho to kopirovanie legalne ak sa k tomu kusku dostali este v minulej sezone vtedy legalnou cestou

Pravidla ale hovoří pro všechny stejně, musí ho navrhnout sami. Žádné výjimky. Ten brzdový kanálek co používá RP je nejspíše jen zkopírován z fyzického kusu Mercedesu, takže tu podmínku dle mého názoru nesplňuje a dle Renaultu také ne. To rozhodnou komisaři FIA kde se prý čeká z prohrané strany odvolání a arbitráž.

Kopirovanie nie je zakazane pokial ten originalny kus ziskali legalne a pokial si to kopirovali sami a nie nejaky iny tim za nich. RP to zvladol sam a budem velmi prekvapeny ak FIA rozhodne inak.

Pokud máte pravdu a navrhnout sami znamená že si můžeš vzít kus od jiného týmu a zkopírovat ho tak protest bude zamítnut. Já bych se ale divil kdyby tohle FIA nechala, to by totiž požadavek v pravidlech na navrhnout sami byla spíše fraška. Rozsudku se snad již brzy dočkáme tak uvidíme který pohled jsme měli správnější.

To som zas nenapisal. Ja tvrdim, ze tim ma pravo pokracovat vo vyvoji a evolucii dielu z minuleho roka, ktory ziskal legalnou cestou. Musi to vsak spravit sam, a to bolo dodrzane, pretoze tuto sezonu neprebehla ziadna vymena informacii.

V případě, že použili loňské koupené potrubí jako předlohu k výrobě letošní verze, mělo by být všechno v pořádku.

A to já si myslím taky že by i mohli, brzdové kanálky Mercedesu měli a nabyli o nich vědomosti. To je v pořádku a mohli takto nabyté vědomosti využít pro tvorbu těch svých letošních brzdových kanálků. Jenže tam to vypadá že používají jen takové brzdové kanálky které vznikly tak že vzali kus od těch v Mercedesu, postavili ho na stůl a udělali kopii. Proto se podle mě můžeme dočkat toho že protest bude přijat a RP diskvalifikován z dosavadních závodů. Je to už za hranou.

Nikto nemoze cakat ze RP prerobi polku auta len preto aby brzdove kabaliky vyzerali inak ako tie od mercedesu. Je len normane, ze sa snazia nasadit to co vedeli od minulej sezony, ze funguje na ich aute. Ziadne pravidlo nehovori o tom ze brzdy musia byt 50% podobne ako tie minuly rok, alebo 90%, 99% alebo hoci aj 100% rovnake ako minuly rok. Podstatne je ze tento rok neprebehla vymena informacii.

No ale to je problém RP že si nechce vyrobit svoje auto se svým konceptem a svou myšlenkou ale jen kopii Mercedesu. Já se vůbec nedivím takovým protestům když má jít o souboj konstruktérů a v pravidlech je seznam částí které si každý musí navrhnout sám. Jde o to aby tak FIA začala vyžadovat. Protestující týmy toho nenechají a já jim rozumím, budou na to tlačit. Pokud se F1 smíří s tím že tam budou jen kopírovači jako teď RP, tak existují cesty jak mu to ztížit a po nich se půjde. Prakticky shodné kanálky které vznikly okopírováním z fyzického kusu je jedna věc, když to neprojde přijde odvolání. Když neuspějí bude se tlačit na změnu pravidel aby to nešlo jen tak nebo se změní seznam toho co jde koupit aby se tak takové týmy nemohli dostat k tomu co vidět není atak dále. Cesty jsou a F1 si musí nechat v F1 zejména vlastní myšlenky a tvořivost :wink:

Nikde v pravidlach nemas napisane ze to musi byt vlastny koncept a vlastna myšlienka. Inak by nemohol byt skopirovany napr dvojity difuzor, ktory vymyslel Brawn GP.
Ty vidis, ze problem je kopirovanie. A to problem nie je. Problem je ci to zvladli sami alebo nie, a prave o tomto rozhoduje FIA.

Ale je tam napsáno že si to musí navrhnout sám což jsi ještě včera neuznával. Vždyť celé je to o tom jak si vlastní návrh daných součástí FIA vyloží nebo bude chtít vyložit. Já nemám vůbec nic proti kopírování kde někdo přijde s dobrou myšlenkou a ty se tím inspiruješ a zapracuješ to do svého auta. Když ale jen přebíráš vše co můžeš od jiného týmu a zbytek doslova kopíruješ tak to je určitě proti tomu co se v F1 zamýšlelo. Takže tu máme postupný proces eliminace. Nejdříve se zkouší tento protest kdy Renault tvrdí že tyto brzdové kanálky si RP nenavrhl sám. Uvidíme jak to dopadne a kam až to zajde, o co celkově jde je jasný.

Ale ty od timu nemozes ziadat aby po takejto zmene pravidiel zahodili suciastky z predchadzajucej sezony do kosa hlavne ked na aute fungovali dobre. V tomto pripade je dolezity datum od kedy zacali pracovat na tej suciastke sami. Je nepodstatne, ze vyzera ako ruzovy mercedes. Podstatne je ze od januára pokracuje RP vo vyvoji sam a Mercedes sam. To ze diely su na 99% podobne je len prirodzene pretoze vychadzaju z toho isteho modelu z roku 2019.
Tak isto sa vyjadrili delegati FIA, ze dolezity je datum kedy doslo k vymene informacii.
To, ze ten napad nedostali sami ale to okopirovali s najvasou pravdepodobnostou nebude porusenie pravidla o dizajnovani vlastnych suciatok, pretoze v roku kedy plati pradilo si to uz dalej dizajnuju a vyvijaju sami.

Heleď podstatné je že konstruktérům kteří soutěží v F1 se jen takové kopírování nelíbí a chtějí bojovat také proti konstruktérům. Tak se prezentuje F1. V pravidlech je že si dané součástky musí každý tým navrhnout sám, tím by se nemělo myslet na a zkopíruj si to. Tak to ale RP se svými kanálky zdá se udělal a podle mě takový užití brzdových kanálků jsou letos mimo pravidla. Nevím kam to dojde, ale nemyslím si ani zdaleka že Renault je bez šance.

Jinak už jsem to psal, když se koukám na RP z roku 2019 vidím zcela jiné kanálky. Oni je od Mercedesu loni podle mě nepoužívali a měli svoje. Ale nemyslím že je to uplně podstatné.