Verstappen odchádza z Maďarska s víťaznou trofejou, Ferrari s depresiou | Magazín F1 - F1online.sk

Na Madarsko dobry pretek, ani raz som nemal nutkanie zavriet oci. Trosku skoda, ze ten dazd neprisiel, ale aj tak to bol super zavod.

Russell odjazdil pekne preteky, ziadna vyrazna chyba, o druhe miesto sa vsak pripravil sam. Mal velke oci a naivne chcel vitaztvo aj ked uz okolo desiateho kola mu muselo byt jasne, ze auto ma tak na podium a mal by sa sustredit na manazment a nie sa silou mocou drzat prvy. Zbytocne si znicil gumy, ked sa branil pred Ferrari, inak by podla mna zostal pred Hamiltonom. Ale nevadi, Wolff aj tak radsej vidi vyssie Hamiltona, takze v poho. Mercedes ocividne stale patri Hamiltonovi, aspon podla Wolffa.

K Ferrari asi nie je co povedat, kazdy kto to videl, vie a pomysli si svoje. Stary Enzo sa vsak musi v hrobe tak obracat, ze nanho mozu ist primontovat generator a cela Europa sa moze vysr@t na rusky plyn, energie by bolo aj na svietenie cez den na rok dopredu… Viac k tomu nie je co povedat.

Verstappen podal pekny vykon, Ferrari sa mu vsak efektivne odpratalo z testy. Hamilton tiez jazdil dobre, tiez sa mu vsak pekne odpratali z cesty. Ale pekne sa vypracovali obaja

Nechapem co sa stalo s Perezom, cisty traged posledne zavody, bude rad ked skonci siesty v majstrovstvach s takymto tempom.

2 Likes

Plne s Tebou súhlasím.

Dokonca by som povedal, že mať také auto ako majú bola priam nutná, nie postačujúca podmienka, vzhľadom na všetky okolnosti.

Lebo situácia je jasná - na titul majú momentálne dlhodobo podmienky len Mercedes, Red Bull a Ferrari. Či už sa bavíme ľudsky, technologicky alebo čisto finančne (hocako sa FIA snaží tento aspekt znížiť).

McLaren na tej úrovni nie je a bez jedinečného motorového partnera v budúcnosti ani už nikdy myslím úplne nebude. Alpine je jediný ďalší továrenský tím, ale je to taká továreň light. A Aston Martin sa vo veľkom hotoval taký kapitál postupne dať dokopy, ale či sa to podarí je vo hviezdach.

Alpha Tauri, Alfa Romeo, Haas a Williams sú radi, že sú radi.

Takže ak z tejto TOP 3ky má Ferrari 1,5 roka čas sa sústrediť na vývoj (odkedy v 2020 zistili, že kde sú). Má kvôli výkonnosti viac vývojových prostriedkov, tím sa má sústrediť hlavne na to a navyše čosi aj obetovali z 2021 (ako vtedy len minimálne upgredovali nos, aby zostali žetóny) - jednoducho je takmer nutnosťou postaviť v Bahrajne 2022 na štart NAJ auto, lebo kedy nie, keď teraz? Ak sa teda ešte chcem nazývať TOP tímom snažiacim o titul. A oni to dali - ale nie bohvieako presvedčivo a zvyškom si to skôr kazia.

To nevyhnutne nie je predpokladom, že v 2023 nedajú ešte lepšie auto. Môže sa to stať, ale obávam sa, že oni sami si neveria - a nevedia kde je problém. Takže skôr očakávam opak tak ako Ty.

1 Like

Zareagoval bych na tentýž odstavec u @Arafinwe . Tak kritický bych k Ferrari zase nebyl, protože vyvíjeli auto z horší pozice než Mercedes nebo Red Bull. Sice jde o novou generaci monopostů, ale přesto Ferrari nemělo takovou úspěšnou zkušenost jako výše uvedené týmy, zkušenost, která se nějakým způsobem přenesla do vývoje letošních vozů. Z tohoto hlediska bych Ferrari hodnotil velmi dobře. Navíc se nepotvrzuje ani skeptická prognóza, že Ferrari začne vývojově rychle ztrácet na Red Bull - nakousli jsme druhou polovinu sezóny a Ferrari je rychlostně plně konkurenceschopné, Maxův výrok, že má pocit, že pořád dohánějí Ferrari, to vystihuje.

Mercedes se může a je schopen v další sezóně dotáhnout do skupiny, která bojuje o titul. Zda v ní bude i Ferrari, to nevím, ale základ mají dobrý, stále lepší než Mercedes.

Problém spočívá v tom neuvěřitelném vyhazování šancí, v tomto rozsahu to už začíná aspirovat na historický fenomén.

4 Likes

Spíš si říkám, že takto letos padne sdílený rekord Michaela Schumachera a Sebastiana Vettela v počtu výher za sezónu - 13. Protože Verstasppen jich už má 8, před námi je 9 závodů, Mercedes v úplně vítězné lize ještě není, Perez začíná jezdecky odpadávat a Ferrari je Ferrari.

Vyrovnané monoposty, a přitom výsledková dominance jednoho z nich. Unbelievable.

Neviem ci tato takzvana stabilita ja nejlepsim receptom.
Po velkej zmene pravidiel v 2017 malo aspon podla mojho subjektivneho nazoru Ferrari auto schopne na vyhru v sampionate. Ale zacalo sa to vsetko burat, kedze Binotto a Arrivabene bojovali o moc v time a su aj info, ze Seb chcel dotiahnut Seidla co tiez tomu celemu nepomohlo a po letnej prestavke Merc zlepsil vyvoj, atmosfera vo ferrari bola zla a dopadlo to ako to dopadlo.

V 2018 mali apson prvu polku super auto ale Vettel nejazdil dobre a Binotto mal super vyhovorku. Dalsie roky asi ani nemusime spominat jasny je len fakt, ze od kedy tam vladne Binotto tak to slo len dole vodou.

Teraz su tu nove pravidla a podla Binotta maju 2och naj jazdcov, najrychlejsie auto tak kde je potom chyba ?? Mal by sa asi pozriet do zrkadla.

Boj o moc nastal přece až v roce 2018, kdy zemřel Marchionne, navíc Binotto vedl tým až od roku 2019, v roce 2018 byl u vesla Arrivabene a v první polovině roku 2018 vyhrál Sebastian čtyři závody z celkových šesti, které Ferrari v roce 2018 zapsalo, přičemž Bahrajn a Silverstone patří k nejlepším Vettelovým výhrám vůbec. Smolit se to začalo, kromě Německa, až s Monzou (ještě ve Spa Sebastian vyhrál).

Pardon za korekci, Bujdy.

2 Likes

To bude ešte zábava od SPA kde Flexi Floorstappen dostane legálnu podlahu ktorú Perez skúša od francúzska :smiley:

Bohužiaľ…talianska južanská mentalita je žiaľ taká aká je…žijem v Španielku a to je prakticky to isté…oni sú ti najlepsi, oni zožrali múdrosť sveta…tam to výmena Binotta za nejakého Taliana nevyrieši lebo oni si na svojich ľudí nedajú dopustiť…reálne to Ferrari bude bordel asi vždy…škoda…

Buď v klidu. I kdyby Verstappen jezdil ve Spa na 20. místě, Harry Potterovi v dresu Ferrari se podaří dostat ho na 21. místo. :wink:

To je na tom to najvtipnejšie a pre mňa jediné zadosťučinenie za to že boj o titul nebude vyrovnaný a dôvod, prečo mi ich vôbec nie je ľúto, okrem teda Leclerca samozrejme, ktorého ani nie som fanúšik.

Binottovi sa pekne vrátil trashtalk na Vettela pretože ako presne vravíš. Po dlhých rokoch majú najrýchlejšie auto, podľa Binotta najlepšiu dvojicu jazdcov, tak kde je chyba? No jedine v tom že sa radi obhadzujú špagetami počas pretekov. V rámci miernej malichernej škodorasti to vlastne aj poteší.

3 Likes

Klobúk dole pred Maxom. Pekne sa presekal cez prvú deviatku. Tiež sa mi páčil výkon mercedesov. Zdá sa, že W13 kengura už doskackala. Nad stratégiou Ferrari som vyvaliľ oči už, keď LeClerc vyrážal z boxov s bielymi gumami. Oni fakt nechcú titul. Zaujal ma v celkovom poradí aj vylepšený Magnussenov Haas, ktorý ale skončil dve miesta za nevylepšeným monopostom Micka Schumachera. Upgrade zrejme na nič, ale uvidí sa v ďaľších pretekoch po letnej prestávke

Bojovať s Leclercom nemal kedy konkrétne ?

Môžeš to upresniť ?

Lebo skúsil to len raz a tam teda musel ak chcel pódium- aj na pokyn z boxov.

Napriek tomu, ze dnes podal Max vyborny vykon, za mna jazdec dna jednoznacne Sir. :clap:
Paradny vykon, je vidiet, ze sa v monoposte citi coraz lepsie a da sa ocakavat, ze do konca sezony sa bude este zlepsovat.

2 Likes

Bretnix prave naopak dakujem za korekci :slight_smile:
Je pravda ze som to pisal este s horucou hlavou :smiley:

1 Like

Aniž bych chtěl měřit, kdo byl "nej"lepší, do pytlíku dnešních skvělých výkonů bych přihodil i Vettelovo jméno. AM není dobrý vůz, Vettel startoval z 18. pozice a dal to nakonec na 10. místo, ačkoli měl po kolizi s Albonem po startu poškozený vůz. Předjížděl, nechyboval…

…za mě spokojenost.

2 Likes

obhadzuju spagetami :smiley: :smiley: toto si dal pekne Donnie :smiley:

1 Like

AM je tragický v kvalifikacích a pořád se jim to nedaří zlepšit. Na delší jízdy je dostatečně dobrý, aby se vždycky prokousali k té desítce, dál už to nejde. Podle mě nejen Vettel, ale i Stroll vcelku dělají, co můžou. Minule měl bodík Lance, tak teď se vystřídali, aspoň se nebudou hádat :smile: .

1 Like

Souhlas. I Stroll se mimochodem lepší, jen to málokdo chce vidět.

Papírově je ale AM pořád v té skupince vzadu. První trojka (RB, Ferrari, Mercedes), to je šest míst. Potom jsou tu McLaren a Alpine, v obou případech obecně lepší monoposty než AM. Takže AM je v skupině s AT, AR a Haasem, Williams je už slabší - a s těmi se pere.

Vzhledem k tomu, že dnes nebyla prakticky žádná úmrtnost, jsou ta 10. a 11. příčka realistické maximum. Navíc oba kluci předjížděli, využívali příležitosti, nenechali se rozhodit ani kolizemi (do Sebastiana vrazil po startu Albon, Lancovi zkomplikoval život Daniel Ricciardo).

Sebastian bývá v závěrech pravidelně rychlejší než Lance, ale taky je to čtyřnásobný mistr světa.

1 Like

Chce to jen dělat svoje věci.
Přesně jako to zadní křídlo.