Todt nechápe, čo má fanúšikom priniesť druhý tréning pred šprintom | Magazín F1 - F1online.sk

Šprintový formát má svojich zástancov i odporcov. Oba tábory sa však zhodnú na tom, že na ňom ešte stále je čo vylepšovať. Podľa prezidenta Medzinárodnej automobilovej federácie Jeana Todta sa treba pozrieť v prvom rade na druhý tréning, ktorý z diváckeho pohľadu takmer nič neprináša.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/42673/todt-nechape-co-ma-fanusikom-priniest-druhy-trening-pred-sprintom

ano, ved to tvrdili vsetci, ze druhy trening je zbytocnost. Uz len ten nazov je hlupy. Na zaciatok by to mohli volat piatkovy a sobotny trening.
Q podla mna na piatok nepatri. Myslim, ze nejaky ten “buildup” je dost potrebny. Ja by som dal Q v sobotu rano, sprint popoludni. Hlavne preteky v nedelu popoludni.
Ked tvrdohlavo chcu ponachat Q v piatok, tak potom by mohli zrusit druhy trening a zo sprintu spravit normalne preteky a v nedelu dalsie normalne preteky s obratenym rostom.

aby mal 2 trening logiku tak parc ferme ma platit az po nom, max. ze sprint musi byt vo “friday setting”.

Panejo Todt nechape trenink, ten neslouzi fanouskum, ale pilotum a tymum v priprave na zavod, tohle musi bejt nejakej fake.

Ricciardo, nevim jestli odpovidal pred nebo po zavode, ale zrovna on by mel potrenovat, Mclaren double dobry, ale vime ze diky slavnemu crashi, navic byl pomalejsi nez Norris, tym ho nechal vyhrat.

Když už na tom všem trvají kvůli zvýšení páteční sledovanosti, tak mně by to připadalo zajímavé jinak:

  • v pátek trénink a potom sprint třeba s obráceným roštem z posledního závodu, asi trochu upravit i body (pro 1.-5. místo);
  • v sobotu klasicky trénink a kvalifikace, parc ferme normálně po sobotním tréninku.
    Ale asi s tím u FIA neprorazím :-).

Cely format je o nicom.
Ale ked uz tak by mali dat aj Q aj sprint na sobotu. S vacsim casovym odstupom (pre pripadne opravy).
2. trening je pre nas nezaujimavy a ako hovori RIC, im ublizuje lebo vsetci sa v nom sustredia na dlhe stinty a vydrz gum, cim sa stavaju pre seba navzajom predvidatelni. V klasickom formate je to v treningoch vzdy mix kratkych a dlhych jazd.

Najlepšie bude keď zrušia celý šprint a vrátia sa ku klasickému formátu víkendu :thinking:

1 Like

Prvykrát musim s tebou suhlasit. Pride mi naozaj divné, že pri treningoch sa rieši, či je to show pre divakov. Ved sa to volá tréning.

1 Like

co ti je na tom divne? ved je to cele show pre divakov. Pokial by sa naslo nieco zaujimavejsie tak preco nie?

Jasne ze to ma byt show pre divakov ale pre mna je optimalne nastavovovanie monopostov jednoducho sutaz vikendu a F1. Ano, vacsinou to zvyhodnuje najlepsie timy ale to je len sekundarny dôsledok celkovej dominancie najlepsich tímov. Trening maju v kazdom sporte tak preco iba v F1 z toho robit show? Maju sice predsezonne testy ale kazda trat je ina, rovnako ako enemy tím v inom sporte tak treba zoptimalizovat prave na danú trať. Dodam len, že som študoval optimalizaciu (z matematickeho hladiska) na vysokej škole čize viem docenit matematiku a prácu za tým :smiley: F1 je dostatocne technicky zalozeny sport na to, aby optimalizovali v nastaveniach monopostu, ktory je 95% uspechu.

Piatok 1 a 2 trening.
Sobota - kvalifikacia na sprint, sprint
Nedela - race

Problem?

Ked chceli urobit vysledky kvalifikacie v piatok zaujimavejsie, lebo timy nemaju data, nech ju daju hned ako prvu :smiley:

Piatok: kval, 1 trening
Sobota 2 trening Sprint.

Boli by za kktov, ale su aj tak :smiley:

1 Like

ha, s tym suhlasim :))

a body:

1 miesto 8 bodov
2 - 6
3- 4
4 - 3
5-2
6-1

Nech je to zaujimavejsie…

3b za vyhru v sprinte je onicom

33% zavodu, a vitaz dostane ledva 10% bodov co by inac dostal za win v race?

Dík, tak už jsme dva :-). Za první místo by mohlo být 9 bodů a máme retro 70. léta. Ale vážně, horší než tohle, co vymysleli, by to asi nebylo!

Myslím že ještě v 90s bral vítěz 9b.

No jo, ještě např. v r. 1990 se takhle bodovalo (9-6-4-3-2-1), k tomu se počítalo jenom 11 nejlepších výsledků z 16 závodů. Aspoň wiki to říká, tak dobře si to zas nepamatuju :-).

1 Like

Kedže chcú zanechať aby výsledky kvalifikácie platili na nedelné preteky a zo šprintu spraviť zvlášt pretek plus dodržať vysielací čas tak by som to vymyslel takto:
Piatok - 1. Tréning
2. Tréning

Sobota- kvalifikácia
1.pretek (polovičné body resp. Menej bodov , s tým že by sa prvá desiatka kvalifikovaných vymenila s druhou desiatkou)

Nedela- pretek v normálnom poradí kvalifikácie s plným počtom bodov

Ale oni potřebovali zvýšit páteční sledovanost, proto tam dali kvalifikaci a celé to takhle vylepšili.

1 Like

Slovo vylepšili by som dal skôr v úvodzovkách.

2 Likes

Staci ked sprintu spravia novu kailifikaciu na miesto FP2, kludne v nejakom inom formate. FP2 nie je treba a parc ferme mozu by kludne 2 - nezavysle na sebe. do pretekov potom mozu aj s inym nastavenim ak su dost odvazni si to tipnut bez testovania. nie je treba ziadne obratene poradie ani nic podobne.

Piatok:
FP1
Q na Sprint

Sobota:
Sprint
Q na Feature race

Nedela:
Feature Race

Pokud změní formát sprintu na závod, tak se určitě dají najít různá zajímavá řešení s druhým tréninkem i bez něho. Problém je podle mě hlavně současný formát “kvalifikace na kvalifikaci-kvalifikace-závod”, to se nepovedlo.

1 Like