Szafnauer: Návrat Ricciarda by nebol problém | Magazín F1 - F1online.sk

Svetom kráľovnej motoršportu otriasa ďalšia neprehľadná kauza. Tím Alpine v utorok večer oznámil, že od budúcej sezóny zaň bude jazdiť talentovaný pretekár Oscar Piastri. Ten to však poprel, pričom doposiaľ nepotvrdené správy hovoria o tom, že sa dohodol s McLarenom. Vo francúzskej stajni stále dúfajú, že mladý Austrálčan zaujme miesto po Fernandovi Alonsovi. Úplne vylúčený však nie je ani príchod Daniela Ricciarda.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/73221/szafnauer-navrat-ricciarda-by-nebol-problem

Hlavne, nech teraz Alpine nevyplakáva. Lebo úprimne, k Piastrimu sa zachovali odporne. Tak nech sa nečujú, že sa im vys__l na hlavu a hľadá (a podľa všetkého aj našiel) svoje šťastie inde.

Rok ho nechali šúchať nečinne nohami. A záujem o jeho služby mali až potom, ako sa na nich vykašľal Alonso. Keby tam zostal, tak Oscara už tlačia do Williamsu alebo iného podpriemerného tímu, nech si tam ďalší rok hnije. To takto nefunguje, nakladali ss ním ako s odpadom. To fakt má nastúpiť od tímu, v ktorom vie, že oňho majú záujem len preto, že im niekto dal na poslednú chvíľu košom?

Konečne to nejaký jazdec vrátil tímu. Lebo doteraz boli jazdci len handry, s ktorými sa narába všelijako.

2 Likes

No hlavne mu nenasli do konca jula miesto ani v tom podpriemernom Williamse.

2 Likes

Súhlasím že sa asi ne chovajú v Alpine normálne keď sa tam stále dejú takéto veci, ale čo sa týka toho ze Piastriho chcú iba preto ze im dal Alonso košom, tak to si myslím ze je úplne normálna vec v F1… Proste je limitovaný počet sedaciek a vždy do auta posadis najsilnejšiu možnú zostavu (do sily sa počíta aj kapitál)… A nikdy nebudes rozmýšľať štýlom ze aby som sa tomu odvdacil, aby som nebol v jeho očiach zlý atď… Tak sa chová jedine šéf Ferrari a nikdy úspech mat nebude…

Veď samozejme, že nie. Ale celá táto záležitosť len ukazuje, že v zákulisí Alpine sa niečo deje a nie je to pekné. Alonso za 24 hodín otočil svoje vyjadrenia a podpísal niekde inde. To je ale Alonso, ľudia sú už zvyknutí, že svojmu tímu rozdáva rany pod pás.

Ale čo sa stalo medzi Alpine a Piastrim? Vzťahy doteraz vyzerali priam idilicky. A toto všetko nie je z Oscarovej hlavy, myslím si. Pomohol Webber a jeho najlepší kamoš Alonso.

Očekávám Ricciho znovuzrození dost podobné jeké jsme viděli u Gaslyho při návratu do Toro Rosso.

Áno, celá záležitosť sa dá vyriešiť bez emócií a čisto racionálne. Ale nech potom Apline nemá snahu vyvolávať emócie. Lebo rozhodnutie ponechať si Alonsa bolo čisto racionálne, chceli si ponechať toho lepšieho.

A mladý na to šiel tiež bez emócií. 31.7. Alpine naňho stratil právo a tak si našiel miesto inde.

Alpnie z toho urobil čisto obchodnú záležitosť. Piastri len pristúpil na ich hru. Tak nech teraz Alpine nevyplakáva, že do Piastriho toľko investovali. Nemali záujem o jeho služby, tak šiel niekde inde. Alebo reálne očakávali, že Piastri bude čakať, kým sa mu ozvú. Nie. On už al dopredu všetko pripravené a čakal na 1.8., aby mohol všetko podpísať.

Alpine dlho špekuloval a teraz nemá ani jedného z dvojice Alonso-Piastri. Tak im treba.

1 Like

Ja som to vcera pod iny clanok napisal ze sa im Ricciardo vrati ako bumerang.

To vypadá, že máš tu smlouvu do detailu nastudovanou :joy: jestli si náhodou Webber někde nedrbe hlavu co vyvedl…
Alpine to řeší úplně stejně jako jiné týmy. Pokud tam nejsou na hlavu padlí,tak mají neprůstřelnou smlouvu a můžou si s ním dělat co chtějí stejně jako to dělá RB. To se časem ukáže …

1 Like

Tak obecne sa v F1 vie, že zmluvy od RB sú kvalitatívne na trochu inej úrovni ako bežné zmluvy v iných tímoch. Helmut si svojich jazdcov drží naozaj pevne… Ale to je iná téma…

Každopádne, termín 31.7. ako dôležitý dátum sa skloňoval pri Piastri v minulosti opakovane. A tiež opakovane v médiách lietali informácie, že Apline sa musí ponáhľať, lebo hrozilo, že o Piastriho prídu.

A porovnávanie prípadu Piastri a prípadu Button podľa mňa nie je celkom na mieste. Button mal v tej dobe fakticky podpísané dve zmluvy priamo s dvoma tímami. Predpokladám, že Piastri fakt nepodpísal žiadnu zmluvu, z ktorej by vyplývalo, že sa zaviazal jazdiť za Alpine ako jazdec v roku 2023. Takáto zmluva sa totiž podpisuje samostatne a nemá nič spoločné s tým, že nejaký jazdec má obecnú zmluvu s nejakou organizáciou ako jej junior. Takže kým Alpine nebude schopný predložiť papier, že im Piastri podpísal jazdeckú sedačku na rok 2023, tak žiaden spor ani nevyhrajú. A myslím, že taký papier ani neexistuje. To by sa Piastri vyjadroval inak. Alpine jednoducho prespal deadline a teraz nevedia, čo robiť. Ako človek, ktorý rieši uzatváranie zmlúv prakticky každý deň, viem, že uplatnenie akejkoľvek opcie je skoro vždy len prvým z viacerých krokov k uzatvoreniu nejakej zmluvy. Uplatní sa opcia a následne sa uzatvára nejaká zmluva. Je to bežný postup, nemyslím, že Piastrimu len uplatnením nejakej opcie vznikla povinnosť za niekoho jazdiť. Maximálne mu mohla vzniknúť povinnosť s tímom vstúpiť do jednania o zmluve.

Predposledná vec. Ak Piastri nechce jazdiť za Alpine, tak prakticky neexistuje sila, ktorá by ho k tomu prinútila. Alpine ho môže žalovať koľko chce, ale výsledok jeho myslenia tým nezmenia. Neexistuje sila, ktorá by ho natlačila do monopostu a prinútila jazdiť rýchle kolá.

A posledná vec. Zbavme sa všetci myšlienky, že zmluvy v F1 sú nepriestrelné a žiadna zo strán sa nemá zo zmluvy ako vymaniť. Nepriestrelná zmluva neexistuje. A ani nečakajte, že Ricciardo má na 100% isté miesto v Mclarene na ďalší rok. To tvrdí len on. Jazdec F1, ktorý navyše nie je žiaden žiarivý príklad inteligencie. Nechcem ho urážať, ale on proste ni je inteligentný človek. Stačí len preštudovať jeho vystupovanie. Ak Saidl a Brown povedia, že existujú mechanizmy, aby Daniela dostali z tímu skôr, tak také mechanizmy existujú.

4 Likes

Malé upřesnění k Buttonovi - on měl primární smlouvu s Williamsem, který ho přivedl do F1, ale potom ho “půjčoval” na hostování do jiných týmů (Renaultu, BAR). Primárně ale zůstával jezdcem Williamsu. V Renaultu se mu to vrátilo v “zlém”, tím, že odváděl nevděčnou práci v době, kdy tým testoval originální zavěšení motoru (časté výpadky), ale když se tým začal lepšit, sedačky obsadili jezdci, které měl pod palcem Briatore. A když BAR koupila Honda, Button měl zájem zůstat, jeho vztah s Williamsem byl už hodně oslaben a on sám asi nebyl spokojen s tím, že by měl opustit další tým s perspektivou vzestupu (velké plány Hondy) jenom proto, že je vázán u Williamsu, který mu sám nehodlal dát znovu sedačku. Ale ze smlouvy s Williamsem se musel Button vykoupit - platil to ze svého a byly to tuším tři miliony.

Pokud bude chtít McLaren pustit Ricciarda k vodě, souhlasím, Ricciardo s tím nic neudělá, tak jako kdysi u Sauberu nic neudělal ani van der Garde, ačkoli měl dokonce v ruce předběžné opatření soudu. Jednat se bude jedině o finanční stránce věci, kde McLaren bude muset sáhnout do kapsy, protože mu to jinak nařídí soud (v tomto Ricciardo tahá za delší konec provazu).

Mám ten pocit, že Kimimu Ferrari v roce 2009 taky ukončilo platnou smlouvu, aby za ně v dalším roce jezdil Alonso, ale Ferrari pak posílalo Kimimu smluvní peníze, zatímco ten jezdil v rallye.

Ale překvapuje mě, že Ricciardo zůstává tak klidný. Jedině že by spekulace o Piastrim v McLarenu byly liché a Webber skutečně líčil ještě výše, jak spekuloval @helmutko.

Případný právní spor mezi McLarenem (nebo jiným týmem) a Alpine (kdyby k němu mělo dojít) by řešil sportovní arbitrážní soud a tomu by se musel podřídit i Piastri.

V takovém případě možná Ricciardo věří, že Alpine uspěje (třeba i s dopomocí argumentu, že McLaren má v době sporu obě sedačky smluvně podchyceny, takže de facto nemá pro Piastriho místo). McLaren zatím nevydal žádné prohlášení, ale patrně proto, že toto musí sami teprve právně analyzovat. Před případnou arbitráží by měli ukončit smlouvu s Ricciardem, ale hrozí jim, že nakonec nebudou mít ani Piastriho (pokud soud uzná nárok Alpine), ani Ricciarda + budou platit jako mourovatí Ricciardovi.

K věci smluv na závěr: nejsou neprůstřelné, ale za delší konec provazu tahají týmy. Jedině v případě, že pilot chce úplně skončit, týmy tomu obvykle nebrání (demotivovaný pilot nemá smysl).

Ty smlouvy budou dost podobné. Mladí chtějí do F1 a tým ji vše platí a diktuje podmínky.
To že někdo mele o nějakém termínu nemusí vůbec nic znamenat .
Piastri má smlouvu s Alpine a plánovali ho do svého týmu nasadit v 2024, Rici s McL tam se to řeší déle.
Pokud bude smlouva platná bude jezdit jak o život,jede za svoji kariéru…
Pár smluv jsem viděl, a ta strana co platí si to vždy ošetří. Ale občas jsou tam pěkné chyby , ale radši sjedu do škarpy než se srazit s náklaďákem…

AK by Ricciardo skoncil v Alpine tak po par pretekoch by zacal podavat lepsie vykony ako v McLarene. Ten koncept auta mu sedi viac.

Myslím, že je to více o lidech, než o konceptu vozu. V McLarenu se stal až příliš brzy nežádoucím.