Snažil som sa predstierať, že sa to nikdy nestalo, hovorí Lawson o dvoch víkendoch s Red Bullom | Magazín F1 - F1online.sk

Liam Lawson je ďalší z dlhého zoznamu pilotov, ktorí dokázali vzkriesiť svoje kariéry napriek tomu, že v Red Bulle utŕžili poriadnu športovú i psychickú facku. Novozélandský pretekár však napodobnil Pierra Gaslyho, Alexa Albona i Sergia Péreza, ktorí si napriek nepeknému rozchodu s tímom udržali miesto na rošte a znovu podávajú špičkové výkony.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/236976/snazil-som-sa-predstierat-ze-sa-to-nikdy-nestalo-hovori-lawson-o-dvoch-vikendoch-s-red-bullom

Tohle byl podle mě obrovský fail RBR. I takhle se teamy chovaji k pilotům. Pro ty, kteří se pohorsuji nad Maxovou výstupní klauzulí.

RBR nemal moc kam s dvojkou, Perez bol cooked, ale jeho vymena ich v konecnom dosledku stala jazdecky titul. Tie 2 chybajuce body by im Perez ukradol pocas sezony, napriklad v Baku, keby dokazal byt P7 a Lando tym padom P8.

Ale v danej chvili sa odchod Pereza javil ako nutny a mali na vyber medzi Lawsonom a Tsunodom. Tsunoda na prvy tim nikdy nemal a vsetkym to bolo jasne, no Lawson zablesky v Bcku mal. A vymena po tych dvoch VC mu v podstate zachranila karieru v F1, pricom obetovali Tsunodu.

Otazka je, ci sa nemohli po odchode Pereza poobzerat po stabilnych dvojkach do inych timov. Bottas, Hulk alebo taky Ricciardo by boli lepsim riesenim bez ohladu na to, ci by v RB odviedli lepsiu pracu ako Perez alebo horsiu.

1 lajk

Max neměl hlavně bourat do George, to si přiznejme.

Spekulovat nad Checkem, no nevím, byl to zlomený pilot a jak píšeš, jeho odchod byl nutný.

Ale i tak, vyhazov Liama byla čuňárna. Proti tomu bylo i rozloučení s Pierem noblesní.

Ti tři co jsi vyjmenoval, tam souhlasím s jedním jménem. Hulk. Ten by se mi tam libil. A ještě bych vzal Carlose. Ale ten by se asi Maxovi nelibil. Ne kvůli vykonům, ale Carlos Maxe nemusí.

No a Yuki. Vetsi klikar v F1 nikdy nebyl. Logiku RBR v tomhle nechápu. Piere ho zajezdil v RB a oni ho posadí do te bestie, proti Maxovi. Ale jeho kariéra měla skončit uz dávno před touto epizodou.

3 lajkov

Určite to Španielsko bola chyba, ale športovec, ktorý sa vie do neho vcítiť, to dokáže pochopiť. Georgov manéver bol mimo pravidiel, takže Max nemal byť nútený prepúšťať pozíciu.

Na druhú stranu takto sa na to pozerať nedá. Max predviedol najlepšiu sezónu spomedzi všetkých pilotov, zatiaľ čo Lando predvádzal nielen v prvej polovici sezóny chybu za chybou, no vyhralo auto, ktoré bolo o míle lepšie ako Red Bull. Nikto nie je perfektný a nikto nikdy nepredvedie celú sezónu bez jedinej chyby, to je nemožné. :slight_smile:

Tu nesúhlasím. Carlos nemal pre RB zmysel. Ten by dostal od Maxa podobnú nakladačku ako Pérez, preferoval opačný typ auta ako Max, a navyše Carlos by nikdy nerešpektoval tím. Mohli sme to vidieť aj vo Ferrai, kedy furt špekuloval a vyjednával vo vysielačke aj napriek tímovým dohodám a pravidlám.

Tu tak isto nesúhlasím. Keby ho nedali naspäť do Bčka, tak má po kariére a celú sezónu by sa tak trápil, že po roku by bol psychicky hotový.

Ak RB niekedy spravil nejakú veľkú “čuňárnu”, tak sú to dva odchody, ktoré mali byť zvládnuté úplne inak:

  • odchod Ricciarda
  • odchod Hornera

Obrovské osobnosti, ktoré ten tím milovali. Bohužiaľ po smrti Didiho pirane začali bojovať a takto to dopadlo.

2 lajkov

Carlos celkem držel krok s Charlesem a ten rychlej je. Proti zákulisním hratkam pilotů v F1 nic nemám. To tam patří. Tak jako psychologický tlak na soupeře.

Vyhodit pilota po dvou cenách, kdy jsou evidentní problémy s vozem, je u mě čuňárna, ale shodnout se nemusíme.

To že měl Max 25 fantastickou sezónu je bez debat. Tolik oslav na jeho adresu jsem snad nikdy neviděl.

Lando neměl první půlku dobrou, souhlas, ale druhou měl vynikající a titul si zasloužil. Auto měl lepší, ale zase měl oponenta v kolegovi. To se nedá kvantifikovat.

Vyhrál to jediné se počítá. Podle mě je to vynikající pilot, kterému titul sluší.

A co se týče Richiho a Christiana. Richi šel sám, ten se neptal. Sám přiznal, že nechtěl jezdit s Maxem. Kdyby tam zůstal, musel by odejít Max. To by byla špatná sázka.

Christian se přežil. Tak to bylo. Schopnosti se v F1 špatně posuzují. Jsi organizátor, politik, nebo zákulisní hráč? Co je lepší? Nemyslím si, že měl zůstat. Ať tak nebo tak, byl důvod aby odešel.

3 lajkov

Nemyslim si ,ze titul v 25 se toci okolo jednoho incidentu ve Spanelsku .. Stejne bychom mohli rict co kdyby ho Antonelli nesejmul v Rakousku Maxe v prvni zatacce, co kdyby Landovi nevybouchl motor v Holandsku , co kdyby RB v Brazili zariskoval a neposilal Maxe do boxu a udrzel track position ? . .proste sezona byla dlouha a veci se stala spousta . Tak jako vzdy rozhodovala cela sezona tj 24 zavodu a 6 sprintu a vse s tim spojene .

Na druhou stranu si pro zmenu myslim , ze to co udelali Law byla podpasovka .. Ano , s odstupem casu, to vypada jako nejlepsi moznost (Tsu si sice zajezdil v RB ale pak byl odejit ) a Law dostal sanci pokracovat i dalsi sezonu .. Na druhou stranu to mohli udelat daleko lepe .. Komunikace s Law co od nej ocekavaji , proc prestupuje atd .

TZN ze ve finale to pro nej vse dopadlo “dobre” neodstrani urcitou pachut v “ustech” po tom jak to cele bylo provedene. ..
Za me , Law i kdyz vim, ze neni nejoblibenejsi jezdec mu docela drzim palce at se v RBR chytne a treba dostane sanci i nekde jinde ukazat svuj potencial.

1 lajk

Kdyby nebyly ryby v řece ale v prdeli, tak nemusíš chodit rybařit, no kdyby se nehraje. Jen si zapomněl dodat, že za Španělsko si mohl Verstappen sám a sám si tím zahodil body. Takže nevím, proč tu provnáváš jezdecké selhání s technickým odstoupením.

1 lajk

Lawson byl ve špatnou chvíli na špatném místě. Jsem zvědavá, co s ním RB zamýšlí dá. Zatím se myslím druhá šance v áčku už nedávala, možná se ale i vzhledem k personálním změnám ve vedení změní i tahle praxe.

1 lajk

Co ja znam rybare tak chodi rybarit vice kvuli “rybareni” nez kvuli rybam :smiley:

Sezona je vzdy dlouha a vyhraje ten kdo jde stesti naproti , dela minimum chyb a ma silny monopost .. a minuly rok v dane rovnici byl nejlepsi Lando a proto zaslouzene vyhral.

Co se tyka Maxe (protoze o tom to vse je , ze ? ,.. jinak by si nereagoval) rikam, ze tech situaci ktere mohli dopadnout jinak byla spousty , nekdy si je privodil Max sam viz Spanelsko , nekdy to byl tym viz Brazilie a nekdy to byl nekdo jiny viz Rakousko ..

Vse se ve finale secetlo a on skoncil druhy . Vitez hold muze byt vzdy jen jeden .

2 lajkov

No vidíš, můj děda je rybář a chodí na ryby s tím, že polovinu času si bere kapříky na uzení a polovinu jezdí rybařit pro zábavu.

No přesně na to jsem reagoval, ono je rozdíl, jestli pilota někdo sejme nebo mu odejte technika oproti tomu, když si sám zahodí body. Tak to je, bylo a bude, to je celý. Ve výsledku Španělsko a Monza 25 to rozhodli

2 lajkov

Predstirat, ze kazdy bod ma jinou hodnotu je ucelove a zavadejici filtrovani reality. V tabulce neexistuji body s vyssi ci nizsi vahou. Ukazovat neustale na jediny incident jako na vinika ztraty PJ je logicky klam.
Ztrata bodu bud kvuli technicke zavade, jezdecke chybe ci nezavinene nehode ma stejny efekt na vysledek .
Kdyby Kimi v Rakousku nezablokoval zadní kola a v treti zatacce a netrefil Maxovo auto tak by Ver závod dokončil na bodech a titul by slavil i s “chybou” ze Španělska.
Kdyby Lando nehavaroval v Montrealu nebo McLaren nezpackal strategii ala Ferrari v jiných závodech, mohl byt bodovy rozdil uplne jiny.

F1 je dynamický a nevyzpytatelny sport. Nelze mechanicky vymazat jednu chybu ze začátku roku a předpokládat, že zbytek sezóny by proběhl naprosto identicky. Pokud by Max ve Spanelsku “nezkratoval” a získal body, McL a Nor by v dalších závodech museli více riskovat, pouzivat jinou týmovou režii, menit strategii a vyvíjet na auto větší tlak. Celý vývoj šampionátu by se okamžitě přepsal a byl uplne jiny .. jaky ? .. to uz se nedozvime .

Mimo jine, oba dva moji starsi synove taky miluji rybareni.. i kdyz podle jejich “ulovku” bych tipoval, ze kvuli kaprum to neni :grin: A ja tak miluji uzene ryby :smirking_face:

7 lajky

Ale já neříkám, že body mají jinou hodnotu. Říkám, že je rozdíl mezi tím, jestli si pilot ztratí body vlastní chybou nebo ne, protože od toho se ti to MS odehrává též, to je celý.

Tak přeju synátorům úspěšnou rybářskou sezonu, uzený ryby v létě jsou parádní :slight_smile:

1 lajk

Absolútny súhlas a presne to som sa snažil aj popísať:

Tu už sa ale nezhodneme:

Už keď tam ten Lawson bol, tak vymeniť ho po 2 pretekoch bolo pre neho vykúpenie a zachránenie kariéry. Určite súhlasím, že to prevedenie, komunikácia okolo atď neboli zvládnuté, ale preradenie späť do Bčka bolo správne za mňa. Skôr by som rozporoval to, prečo silou mocou ho tam tlačili a nehľadali náhradu inde ako som spomínal (Bottas, Hulk, Ricciardo).

Presne tak. Hoci Hadjar bol minulý rok mierne lepší od neho, Lindblada zatiaľ zvláda celkom v pohode a svoje miesto v súčasnej F1 určite má.

Presne tak Honzík, Alonso si skrátka tituly 2007, 2010 a 2012 prehral sám. Byť to trochu schopnejší jazdec, tak mohol mať 5 titulov a úplne inú kariéru po roku 2013.

Presne tak Honzi, v každej zo spomenutých sezón si Alonso stratil počet bodov chýbajúci na titul sám svojou vinou. Ba dokonca oveľa viac.