Sebastian Vettel zostáva v F1, Aston Martin potvrdil aj zotrvanie Strolla | Magazín F1 - F1online.sk

Aston Martin bude v budúcej sezóne pretekať s rovnakou jazdeckou dvojicou ako v tejto sezóne, monoposty novej generácie v britskej pretekárskej zelenej tým pádom obsadia Sebastian Vettel a Lance Stroll. Tím to oznámil po množiacich sa špekuláciách o možnom ukončení Vettelovej kariéry.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/42713/sebastian-vettel-zostava-v-f1-aston-martin-potvrdil-aj-zotrvanie-strolla

A taková senzace se kolem toho vyráběla.

Pokud zůstaneme střízliví, zdá se, že jediný problém vznikal okolo délky kontraktu. Logicky se nabízejí dvě možnosti:

  1. Aston Martin nechce dát Vettelovi dlouhodobou smlouvu (zatímco Vettel chce).
  2. Vettel se nechce upsat Aston Martinu na delší dobu (zatímco AM chce).

První možnosti se chytnou antivettelovští “fans”, kteří v tomto ohledu vyloží zvěsti o nabídce AM Alonsovi jako evidentní pravdu. AM nechce Vettela, chce Alonsa, kterému by dali několikaletou smlouvu, protože ho považují za daleko lepšího pilota.

Druhá možnost pro změnu stojí na tom, že Vettel nerezignoval na své ambice, rád by seděl ve vítězném vozu a není si jistý, že právě AM mu takový vůz poskytne, takže chce mít volné ruce.

Co je pravděpodobnější?

Určitě lze pracovat s hypotézou, že Vettel si nechce zavřít cestu k případnému přestupu do silného týmu, zvláště když v RB Checo dvakrát nezáří. Smlouva na rok 2022 z tohoto hlediska Vettelovi vyhovuje, protože si udělá představu, které týmy vyjdou ze změny pravidel jako ty silné. Pokud by to byl AM, může usilovat o další prodloužení kontraktu.

Ohledně AM: dejme tomu, že může mít své pochybnosti o SV vzhledem k některým chybám, které letos udělal (fatální byla pouze jedna, a to na Silverstone). Dále: Stroll má své místo prakticky předplacené. V tom případě vzniká legitimní otázka: hledá nebo nehledá AM lepšího pilota (Vettela v této verzi nechtějí, Alonso jim údajně měl dát košem)? Zajímaví piloti přece v F1 jsou.

Teoreticky lze pracovat i s možností, že Vettelovy zájmy a zájmu AM se “paradoxně” proťaly v tom, že žádná strana momentálně nestojí o dlouhodobý kontrakt. Ale tomu odporuje skutečnost, že prodloužení smlouvy je oznámeno až nyní, takto pozdě.

Za zmínku stojí i skutečnost, že samotný Fernando Alonso o nabídce ze strany Aston Martinu nic neříká, a přitom by se jí pravděpodobně rád pochlubil (je o mě zájem). V minulosti Alonso naznačoval zájem ze strany týmů, o kterých se nakonec ukázalo, že ho neměly (například při odchodu z Ferrari).

To je vtipné jak si názor, ktorý sa ti nepáči hneď označil za agendu antifans. Evidentne nemáš záujem diskutovať a len si tu honíš nad Vettelom.

2 Likes

Prosím, čti pořádně. Napsal jsem “chytnou” a “označí za evidentní pravdu”. Rozumný fanoušek F1 si samozřejmě uvědomuje, že zpráva o nabídce ze strany AM vůči FA byla prezentována jako “údajně” a oficiálně dementována.

Možnost, že AM nestojí o Vettela, výslovně zmiňuji, takže mě, prosím, neobviňuj, že zamlčuji výklad, který je nepříznivý pro SV.

To, že někteří okamžitě povýšili zprávu se statutem “údajně” na “určitě to tak bylo”, aby si mohli “honit” nad “neschopným Vettelem” a “skvělým a žádaným Alonsem”, je zjevné, tyto příspěvky se na fóru objevily. Bez přemýšlení okamžitě prohlásili, že to musí být pravda, protože Vettela de facto nechce nikdo, zatímco o Alonsa se týmy rvou a Lawrence Stroll se skřípajícími zuby podepsal Vettela, jelikož Alonso mu řekl ne. Vůči této předpojatosti a zkratce se vymezuji větou, kterou mi vytýkáš.

Pokud chce někdo danou možnost hájit, prosím, ať ji podpoří argumentem. Přímo k tomu vybízím a své stanovisko jsem podpořil argumentem s tím, že má status určité pravděpodobnosti, nikoli definitivní jistoty.

Takže ano, vyzývám k diskusi a tvé obvinění na mou adresu je nepravdivé. Myslím, že jsi můj příspěvek přečetl příliš rychle a následně dospěl k zkratkovité reakci.

Pokud máš nějaký argument ve prospěch možnosti 1 v mém prvním příspěvku, sem s ním.

Kdyby Alonsovi nabídku opravdu dal a Alonso by to potvrdil tak by si Strolla jenom poštval proti sobě. Takhle si správně jede svou s Alpine a nechá si dveře u nich otevřené. Nevím proč všechno to protahování mezi AM a Vettelem, každý jak že je to jen o detailech a nálada je skvělá ale průběh to vskutku nepotvrzuje. I ten jízdní projev mezi mladým Strollem a Vettelem vypadá jinak než na začátku. Z dlouhodobé smlouvy se z toho vyklubalo nejisté drama.

Ok, Astonu sa nikto lepsi neponukal. Podla mojho nazoru sa Vettelovi jeho karieru po neuspechu vo Ferrari moc nakopnut nepodarilo. Nejde zle, ale nie je to ani ziadna slava. Neviem si predstavit, ze po nom siahne nejaky top tim. Cize to vidim este na 1-2 roky v Astone a dovidenia. Podla mna este v dufa nejaky zazracny posun Astonu vdaka novym pravidlam, inak by uz skoncil.

OK. Díky za názory, kluci.

Mně připadá, že byli dohodnutí dávno a čekali na nějakou vhodnou příležitost (jestli AM něco ještě funguje, tak je to PR). Ta se nedostavila, naopak v posledních dvou závodech spolu pánové málem kolidovali. Tým se dostal pod tlak a už situaci vyhodnotili jako kontraproduktivní, takže bezprostředně oznámili pokračování. Je to jen hypotéza, ale rozhodně před Monzou a možná ještě dřív Vettel vysmátý odpovídal “myslím, že příští rok budu pokračovat” a když ho tlačili k jasnějšímu vyjádření, odpověděl “jsem si jist”.

1 Like

Osobně si myslím, že to chtěli oznámit v souvislosti s premiérou nové bondovky (No Time to Die), která má být v USA uvedena 8. 10. (v Česku 30. 9.). Ale jak píšeš, vynořily se spekulace, které tým spíše poškozují, prezentují ho jako tým s nevyřešenou jezdeckou záležitostí.

Vzhledem k symbolickému a ikonickému spojení značky Aston Martin a “značky” James Bond se divím, že tato souvislost nikoho nenapadla. Přitom odkaz na Bonda má AM přímo na plášti monopostu (pistoli a číslice 007).

Tak nemalo by to význam skôr. Keďže main Focus bol na Mercedese tak to by nemalo efekt.

Ale som rada, že ešte chvíľu ostáva. Seb je super týpek a človek. :blush:

2 Likes

Jak nenapadla? A co já zhruba před týdnem :-)?

1 Like

Tak promiň. Nějak mi to uniklo. Posílám palec za dobrý postřeh: :+1:

1 Like

Dík :slight_smile: -:slight_smile: :slight_smile:

1 Like

Taky nerozumim proc drzi Vettela, na druhou stranu planuji povinne novackovske patky, nema to hlavu ani patu.

Predstavuji si prichod mladych zkusenych pilotu kteri jsou schopni od zacatku plnohodnotne bojovat v poli, at nemusi zacinat v nejhorsich autech. Nekteri ani po nekolika letech neumi predjizdet, nebo dokonce udrzet auto na trati. Chci sledovat F1 a nejlepsi piloty sveta, od toho ta serie snad existuje.

A koho mali zobrat miesto Vettela?

Mladíka jménem Alonso. V testech nováčků prý exceloval. :wink:

1 Like

Nemam zadny tip, nebo se snad ptas jakoze neni nikdo jiny k dispozici?

Můj názor je, že nikdo vhodnější z hlediska momentálních (i střednědobých) zájmů AM opravdu teď k dispozici není. Aspoň natolik vhodnější, aby jim stálo za to dělat změnu.

preco by stracali na hodnote?

1 Like

Pár by se jich našlo, ale o tom nebyl můj příspěvek.

Navíc napíšu jména a hned jsem jejich fanoušek :slight_smile:

Ne vážně, proč bych měl sledovat pilota, který se skoro pravidelně roztočí, jen proto že se nějak jmenuje, nebo má tituly, vozí se v autě za miliony a k ničemu to není.