Schumacher poráža Mazepina na celej čiare, hodnotí Rosberg | Magazín F1 - F1online.sk

Schumi odjazdil dobrý závod a pochvalu si zaslúži. Žiadneho boha z neho nerobím. Mne je celkom ukradnutý. A takisto nevidím dôvod zhadzovať jeho výkon. Prečo pilota za dobrý výkon nepochváliť?

Ja netvrdím, že je mladý Schumi celkovo o svetelné roky lepší ako Mazepin. Ale v tomto závode to tak vyzeralo. Možno je dôvodom to, čo si napísal. A možno niečo iné. Uvidíme aký bude trend vo zvyšku sezóny.

tak toto je pekna kravina, navyse v tom time je mozno viac zamenstnancov ktorym vyplata prichadza formalne od ferrari, ako od haasu :slight_smile:

ono sa tazko prisposobuje ked nemas moznost jazdit ani len na tom posratom simulatore
inak to musel haas riadne klesnut ked uz ani na simulator nema peniaze. nevie niekto ako to bolo za minulych rokov? mal vobec haas vlastny simulator, alebo si ho od niekoho prenajimal, alebo ako fungovali grosjean s magnusenom? ved dnes je simulator pre tim f1 existencna zalezitost a bez neho sa prakticku neda robit vyvoj a priprava na preteky. ostatne timy idu na simulatoroch prakticky nepretrzitu prevadzku a tu zrazu zistime, ze niektori tim ho nema vobec k dispozicii? ak by ho nemali ani v mimulych rokoch tak potom to uplne meni pohlad na vykony ich jazdcov

tsunoda je rychlostne konkurencieschopny? pekny vtip, ze som si to v sobotu a v nedelu nevsimol :slight_smile:

faktom je, ze momentalne nemaju obaja rovnake podmienky
tim haas je z polovice tvoreny ludmi od ferrari, kedze haas od ferrari odobera vsetko co pravidla dovoluju, takze ferari to auto pozna mozno lepsie ako samotny haas :slight_smile: plus ten chybajuci simulator,…
ak by na mieste mazepina bol skuseny jazdec 5-10 rocnou praxov v f1 tak by to asi prezil, ale pri novacikovi je to neskutocna nevyhoda

mazepin ked testoval mercedes tak niektori boli az prekvapeni, ze aky je rychly a mam taky pocit, ze v niektorom popretekovom teste zajazdil rychlejsie ako bol vitazny cas mercedesakov, takze uplne drevo to asi nebude lebo to by sa prejavilo uz aj v tych testoch. nuz len tam mal podporu spickovych ludi ktori vedeli ako to auto nastavit a mazepin uz len odviedol robotu priamo na trati.

Potreboval som asi tak dve minuty na to, aby som si vygooglil, ze Mazepin ma svoj osobny simulator doma v Moskve. Cize tolko k tvojmu hlavnemu argumentu, ze Mazepin sa nemoze pripravovat na simulatore. A inak si neviem predstavit, aky zaujem by mal Haas Mazepina znevyhodnovat. Su posledny a v ich pripade sa pocita kazdy vysledok. Co si myslis, ze mu tam pridavaju zavazie alebo co? Proste je to platic. Na toto konstatovanie nepotrebujem vymyslat ziadne smiesne konspiracie, staci sa pozriet na to, co Mazepin predvadza. Ako som pisal, nepatri do F1 a jediny dovod, preco tam je, je to, ze jeho tatko otvoril penazenku. Bavit sa pri takomto jazdcovi o sportovych kvalitach je priam banalne. Jazdi otrasne, lebo inak jazdit nevie. Nemusis ho tu ospravedlnovat.
A co sa tyka Tsunodu, ano, javi sa urcite konkurencieschopnejsie nez Mazepin. Nestraca na svojho kolegu v priemre sekundu na kolo a dodrziava aspon zaklady jazdeckej etiky. Netvrdim, ze jazdi fenomenalne, ale Mazepin je ozaj nizka latka.

Moje vyjadrenie k niektorým príspevkom na tomto fóre. Áno, Mick jazdí na posledných pozíciách, a teda na prvý pohľad nie je čo oslavovať, ale treba sa na jeho výkony pozerať v širších súvislostiach. Haas je ďaleko najslabší tím v celom poli. A to nie je úrážka, to je fakt. Nevyvíjajú a na aute to je vidieť. S takýmto vozom sa zázraky robiť nedajú. Preto musíme Mickove výkony hodnotiť len parametrami, ktoré je možné objektívne použiť.

Za tímového kolegu má Mazepina. Žiaden veľký talent, ale na druhej strane to nie je úplné jazdecké drevo. Veď v nižších sériách patril do širšej špičky a víťazstvá a pódiá neboli až tak zriedkavé. V F3 len tesne prehral s Hubertom, čo bol mimoriadny talent. A porazil Illiota. Minulý rok s novým tímom zaknihoval dva víťazstvá a len tesne neporazil vyhvaľovaného Schwartzmana v majstrovskom aute. Ale tímového kolegu Ghiotta, ktorý mal dlhodobo v F2 vysoký kredit, prakticky zadupal do zeme. Takže Nikita vcelku kvalitný jazdec je.

To, že Mick Nikitu dokáže s prehľadom porážať v kvalifikáciách aj v pretekoch, je veľmi dobrý ukazovateľ. A v aute nerobí až toľko nevynútených chýb ako Nikita. Čo viac od neho možeme v aute ako Haas chcieť? Včera bol Mick objektívne skvelý. A to, že dokázal na trati poraziť “mazáka” Latifiho v aute, ktoré je papierovo silnejšie ako Haas, je výborná vizitka. Na Mickovi je vidieť, že sa snaží a v každom závode vidno progres. Áno, v Imole sa šmykol, ale nebol sám. Chyboval aj Hamilton aj Verstappen. Takže nič, čo by sme mohli Mickovi vmetávať do tváre. Áno, bola to hlúpa chyba, ale podmienky neboli ideálne.

A to je to, čo príslušné osoby, ktoré možu ovplyvniť jeho kariéru sledujú. Asi nie je tajemstvo, že Mick pravdepodobne pojde do Alfy miesto Kimiho, keď sa rozhodne ísť do dochodku. Pre Fredericka V. je to skvelýdeal. Dostane mladého jazdca so zvučným menom, ktorý napreduje a jazdí stabilne aj so zlým autom.

4 Likes

Mazepin bol v juniorských sériách slabý? Veď v F3 skončil druhý s pár víťazstvami. A minulý rok v F2 tiež vybojoval dva víťazstvá a nejaké ďalšie pódiá. A to v úplne novom tíme. A jasne porazil tímového kolegu Ghiotta, ktorý mal v F2 vysoký kredit. Takže žiadne slabé výsledky. Nebol to žiaden top jazdec, ale jeho výkony boli vysoko nad priemerom.

pre boha uz sa tu nestrapnuj. vazne si myslis, ze mazepin ma doma simulator aky maju timy f1 vo svojich tovarnach? ak si to myslis tak si bud naivny, alebo totalny hlupak :slight_smile:
taky simulator ako ma mazepin doma ma pravdepodobne doma vacsina(tych mladsich) jazdcov f1 a aj tych z nizsich serii, ale to sa neda ani len porovnat s tym co pouzivaju timy v f1. vystavba skutocneho pretekarskeho simulatora pre tim f1 je zalezitost niekolkych mesiacov a potom ho neustale musis updatetovat a korelovat s datami z cfd, tunela a priamo z datami z trate. na to maju timy specialnych tim ludi co sa o to staraju
to ani len v najmensom nemozes porovnavat s nejakym komercne dostupnym simulatorom

ani sa necudujem, ze niektori mate nazory ake mate ked dokazete tresnut taku kravinu, ze mazepin ma pristup k simulatoru lebo mu nejaky fotrik kupil v amazone :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

ja netvrdim, ze haas znevyhodnuje mazepina, ale ze vztah ferrari k mladej schumienke ho zvyhodnuje kedze haas je velmi previazany na ferrari a ludia priamo z ferrari sa podielaju na vyvoji a vyrobe toho auta, su prenajati na pomoc timu pri prevadzke toho auta a este ma mlady pristup k spickovemu simulatoru, ktory obsluhuju spickovi ludia, zatial co mazepinovi neostava nic ine len sa pripravovat na nejakom bezne dostupnom komercnom “simulatore” ktory ani nahodou nedosahuje tych kvalit ktore ma ten vo ferrari

1 Like

Sorry ale toto si trepol riadnu kravinu :joy: :joy: :joy:
Ty chceš porovnávať “home” simulátor so simulátorom vo fabrike??? to akože VÁŽNE??? :thinking:
Wau , tak potom aj ja kľudne môžem ísť jazdiť F1, pretože mám doma simulátor (PC, hry a volant :joy: :joy: :joy: )
Pozisťuj si trošku veci okolo profi simulátoroch ktoré majú vo fabrikách a skús sa ešte raz zamyslieť nad tým, čo si napísal

Ano, to je presne tak, ked si povypichujem hrozienka z kolaca a tvarim sa, ze je to cely pribeh. Nuz sa pozrime na Mazepinove vysledky v nizsich seriach v celej krase:

  1. Formula Renault 2.0 - 12.miesto
  2. FIA F3 2016 - 20. miesto
  3. FIA F3 2017 - 10. miesto
  4. FIA GP3 2018 - 2.miesto
  5. FIA F2 2019 - 18.miesto
  6. FIA F2 2020 - 5.miesto
    (vypisal som relevantne serie)
    Cize podtrhnute vcelku, z siestich sezon v juniorskych seriach to iba dvakrat stacilo na TOP5 a to tiez vzdy v druhej sezone, ktora ma podla vsetkych odbornikov mensiu vypovednu hodnotu ohladne kvalit jazdca, nez ta premierova. Najma 18. miesto v F2 s majstrovskym timom toho vypoveda dost vela. Za dalsie, keby si sledoval juniorske serie dost pozorne, tak by si vedel, aku rolu tam pri vysledkoch hraju peniaze. Mazepinove zlepsenia neboli produktom jeho talentu, ale toho, ze mu fotrik zaplatil dobru techniku a treningovy material. Ostatne o jeho kvalitach sa vsetci mozeme presvedcit na vlastne oci. To co predvadza Mazepin, nepredvadza ziadny jazdec, ktory je aspon trochu schopny.

je to rus, syn bohateho oligarchu. to niektori nedokazu prekusnut a pozeraju sa na neho cez optiku geopolitiky

a mlady schumienka bol ako na tom vo svojich prvych sezonach v f3 a f2? :slight_smile:

Nemusis tu prechadzat do osobnych invektiv, ja si myslim, ze normalne diskutujeme, nehram sa tu na vsevediaceho a ked napisem nieco, co je nespravne alebo s cim nesuhlasis, tak to vyvrat argumentami a nie urazkami, ak na to mas. Pisal si, ze Mazepin nema ziadny simulator a nema moznost trenovat, tak na to sa vztahovala moja pripomienka. Ze nie je kvalitny? Mozno, ja sa do tychto technickych zalezitosti nevyznam, ale cital som vela clankov o tom, ake treningove moznosti zabezpecuje Dimitrij Mazepin svojmu synovi a mozem ti povedat, ze do toho leje nemale prachy. Okrem sukromnych trenerov, testov s autami F1 si kludne viem predstavit, ze ten simulator, ktory ma Mazepin nie je ziadne becko. Asi to nezodpoveda tomu, co maju velke timy F1, ale v konecnom dosledku je vsetko otazka penazi, a tie Mazepin ma. A taky profesionalny simulator o ktorom pises ostatne nema ani Mick. Mozno mu nieco take da Ferrari, ale co myslis, kolko casu na tom moze travit, ked v Taliansku ani nezije a Ferrari ma x dalsich jazdcov? Moc vela asi nie, cize mysliet si, ze nejakych par dni na simulatore od Ferrari je dosledkom toho markantneho rozdielu, to je jednoducho pritiahnute za vlasy.
Ale aby sme neusli od podstaty. Aj ked ma Schumacher lepsie podmienky, ako to sluzi Mazepinovi ku cti? V zasade sa v tvojej argumentacii snazis obhajit neschopnost jedneho jazdca tym, ze podhadzujes neschopnost aj druhemu jazdcovi. To mozes robit, ale najlepsi zaver, ktory ti z toho vyjde je ten, ze do F1 nepatri ani jeden z nich. Mazepinovi to na kvalitach nepridava. Ja sa drzim faktov a tie su take, ze Mazepin svojimi vykonmi mimoriadnym sposobom zaostava od toho, co si vyzaduje uroven F1, a to dokonca aj vtedy, ked si latku nastavime mimoriadne nizko.

Som rad, ze si to napisal, nakolko mam pocit, ze presne toto ti na Mazepinovej kritike vadi. Myslis si, ze ludia ho kritizuju preto, ze je Rus. Zial, zijes v omyle. Mazepinova narodnost je mi ukradnuta. Jeho vykony a aj spravanie su mimo akejkolvek profesionality a to je dovod mojej kritiky. A samozrejme to, ze je jeho tatko prachac iba podporuje argument, ze je v F1 iba vdaka peniazom. No keby si cital vsetky moje komentare, tak by si vedel, ze rovnako kriticky som aj voci Strollovi, co je Kanadan (a to Stroll ma podstatne lepsie vysledky ako Mazepin). Nemusis do vsetkeho trepat politiku a nenavist k Rusku ako Blaha, svet je komplexnejsi, nez len Rusko a Amerika :wink:

1 Like

Priemerne, ale este vzdy lepsie ako Mazepin.

to som si myslel aj ja kym si nevytiahol ten mazepinov domaci simulator. ako nehnevaj sa, clovek co venuje f1 tolko casu ako ty(sudiac podla poctu prispevkov) musi mat aspon elementarnu znalost toho ako prebieha vyvoj

ja som nepisal, ze mazepin nema ziadny simulator, ale ze haas nema simulator a teda mazepin nema pristup k pretekarskemu simulatoru. to o tom jeho domacom som samozrejme vedel, lenze to je uplne ina kategoria, to sa naozaj neda porovnavat so simulatorom v tovarni timu f1
nejde o to, ze ten mazepinov nieje kvalitny, urcite si moze dovolit kupit ten najlepsi komercne dostupny simulator, ale aj tak to bude na svetelne roky daleko od toho do coho zasadne schumacher vo ferrari
aj fabia je auto, ale asi jazda v nej nieje to iste ako jazda v f1 :slight_smile:
nie neje to len otazka penazi, ale otazka know how, jednoducho postavit pretekarsky simulator je praca na niekolko mesiacov, musis ho nasledne skalibrovat aby si dostaval dobre vysledky a potom ho potrebujes krmit novymi datami z vyvoja auta aby to bolo aktualne k tomu na com realne jazdis na trati.
ked prichadzal stroll do f1 tak stary zaplatil williamsu vystavbu noveho simulatora. preco myslis, ze to zaplatil timu a nekupil mu ho domov do obyvacky? nuz lebo doma v obyvacke by mu nikto taky simulator nepostavil resp. nebol by relevantny kedze by nedisponoval datami samotneho auta a musel by platit tim ludi co bby sa starali o jeho chod

ja len tvrdim, ze ten rozdiel nieje sposobeny len kvalitami jednotlivych jazdcov, ale zasahuju do toho aj externality ako napr. pristup aj ktomu simulatoru a pod.

samozrejme, ked to povies tak je to pravda :slight_smile:

takze tebe vadia synovia bohatych fotrikov, ale zaujimave, ze ti nevadia prachy a kontakty rodiny sedembolestnej schumienky :slight_smile:
mlady schumienka by skoncil v f4 ak by nenosil meno svojho fotrika a o vstupe do akademie ferrari by mohol len snivat
mlady zdaleka nema taky talent ako ho niektori tu ospevuju a ako ho ospevovali uz odkedy zacal jazdit juniorske serie. nevolat sa schumacher tak je to pre vacsinu z vas priemerny jazdec nestojaci za pozornost, ktorych je v nizsich seriach plno

Coby nie, samozrejme mi vadia a asi ti kazdy na tomto fore potvrdi, ze som ten posledny, kto ma k Mickovi nejake sympatie. Este pred vstupom do F1 som pisal, ze by som tam miesto neho videl radsej inych jazdcov (napriklad Schwartzmana, ktory je Wunder oh Wunder, RUS!). No to akoze za kazdym, ked kritizujem Mazepina, musim rovnakym dielom nalozit aj Mickovi? Ako som pisal, Mazepin pre mna do F1 nepatri, jeho vykony to potvrdzuju a to ze Mick tiez nie je hviezda, na tomto fakte nic nemeni. A objektivne Schumacher predvadza podstatne lepsie vykony. Tak sa nemienim tvarit, ze su s Mazepinom rovnako dobri. Moze to byt podmiene lepsimi podmienkami, no na to sa spatne nikto pytat nebude. A jednoducho a priori nesuhlasim s tym, aby sa tu z Mazepina vytvarala nejaka obet a chudacik, ktory ma nevyhodne podmienky. Mozno v porovnani s Mickom, no faktom je, ze jeho moznosti su nadstandartne a peniazom vdaci za to, ze v F1 vobec je. Cize pouzivat jeho, ako exemplarny priklad toho, ze mu skodi podpora inych jazdcov, to je proste nefer. Tento argument by som bral u jazdcov ako Frijns, Filippi, co boli realne talentovani jazdci ktori pre nedostatok penazi sancu nikdy nedostali. Ale nie u Mazepina, ktoremu tatko kupil miesto v F1 a ktory sa vo vseobecnosti tesi nadstandartnym podmienkam.

1 Like

Tak tady bych zareagoval, jestli mohu.

Osobně bych se neoznačil ani za “pro” nebo “proti” “ruského” ani “západního”. O cílech a metodách elit si obecně nedělám iluze a nepodléhám mediálně živeným hysteriím typu Skripalovi nebo nejnověji naší slavné vrbětické kauzy, která chce především manipulovat veřejností (viz fake news s ricinovým agentem). Takže optikou geopolitiky se na kauzu Mazepin opravdu nedívám a třeba takovému Petrovovi jsem přál úspěchy, a to už když vstoupil do F1. Přál jsem i je Kvjatovi, i potom, kdy se mu podařilo v Soči dvakrát torpédovat Sebastiana.

Pokud jde o majetkovou stránku věci, tady je to zajímavější. Nebudu lhát: k moci velkých peněz mám averzi a tady na fóru jsem se už nechal slyšet, že pilotům bych jejich nehorázné příjmy tvrdě zdanil. Ale snažím se oddělit i to a nepřenášet na Strolla skutečnost, že se narodil v privilegované kastě. Mladý Stroll tomu napomáhá tím, že má ve skutečnosti klidné, řekl bych až skromné vystupování. Mazepin reprezentuje jiný typ osobnosti, pro mě ten horší.

Pointa je ovšem jinde. Právě ty obrovské peníze Mazepinovi určitě pomáhají, ostatně bez nich by angažmá v F1 určitě nenašel, ne na základě svých výsledků v nižších sériích. Role tutoringu v těchto sériích dělá svoje, poměrně hodně se o tom hovořilo v prvních letech Lance Strolla v F1, kdy kupil snad až příliš velké množství chyb. Jinými slovy, k Mazepinovi jsem skeptický právě proto, že za jeho dřívějšími výsledky a zlepšeními stojí finanční injekce, tam, kde Mazepina tlačila bota, otec investoval a poskytl mu všechno, co bylo potřeba. Jiní takové možnosti neměli a mít nebudou.

Nevím, jaký má Mazepin doma k dispozici simulátor, ale nepřekvapilo by mě, kdyby to nebyl standardní komerční simulátor pro movité nadšence, ale specializované zařízení na míru, které tatínek zaplatí levou zadní, protože nějaký milion dolarů pro tuto kastu představuje druhotný výdaj. Samozřejmě úrovně továrenského simulátoru dosahovat nebude, ale pokud každopádně existuje nějaká cestička, jak synovi pomoci, Mazepin ji už synovi se svými penězi zajistil, jen to nevytrubuje do světa.

Presne tak Bretnix, podla mna na tejto logike nie je nic zvratene. Stary Mazepin natrieskal do synacikovho hobby uz obrovske prachy, ved do konca planoval na aukcii odkupit cely tim Force India, tak neviem preco by pre neho mal byt neprekonatelny problem, zohnat nejaky poriadny simulator, pripadne zabezpecit Nikitovi ine moznosti, aby svoje problemy vyriesil.