“Myslím si, že sa ocitol v jednej veľkej negatívnej špirále. Začne sa to drobnosťami, nasleduje jedna veľká chyba, keď ste vo vedení v Hockenheime, tu i tam nasledujú ďalšie. Vzniká z toho jedna veľká lavína. Dostanete sa do negatívnej špirály. Čím ste po mentálnej stránke negatívnejšie nastavení, tým viac o sebe pochybujete, tým viac chýb robíte. Smeruje to len k horšiemu,” odpovedal Rosberg.
Jaké vlastní chyby? Probrzdění, smyky, hodiny a karamboly za to Vettel přece nemůže. Za to může jen ten šrot od Ferrari a jejich špatné vedení, Vettel z toho tahá maximum. Jak často říká nejde to s tím autem lépe O nějakou negativní spirálu nejde, jen má rozbité šasi a vlastně i celé auto. A nebo nechce, v roce 2014 naschvál prohrál s Ricciardem a teď naschvál prohrává s Leclercem ať má Ferrari méně bodů
Souhlasím. Od Nica je to de facto zbytečný komentář. Osobně bych opravil ten Hockenheim jako zlomový moment, ve Spa Vettel přesvědčivě vyhrál a na samotném Hockenheimu šlo o chybu z přílišného sebevědomí. Krize podle mě začíná až s Monzou 2018 a kryje se s eskalací napětí v týmu po smrti Sergia Marchionneho (ten zemřel 25. července 2018, závod na Hockenheimu se jel 22. července, nějakou dobu trvalo, než odezněla “šoková reakce” a rozpoutaly se zákulisní boje o moc, v kterých hrál podstatnou úlohu Mattia Binotto). Jak v jiném vláknu napsal kolega “Max is faster…”, případně to zmínili i jiní přispěvatelé, Vettel poměrně citlivě reaguje na změny v týmu, kdy mu tým přestává projevovat oporu, a tady byl tím hybatelem Binotto, s kterým měl Vettel patrně napjaté vztahy. Vettelova krize se časově kryje se slábnutím pozice Maurizia Arrivabeneho a vzestupem Mattii Binotta a specifickou roli v jejím vývoji hraje debakl auta v Austrálii 2019, kdy Vettel okamžitě pochopil důsledky, a to, že toto auto znamená nejen krok špatným směrem, ale fakticky zánik jeho mistrovských ambicí u Ferrari. Což ho následně ovlivňovalo v řadě závodů. V roce 2019 se nicméně Sebastian statečně pral s nepříznivou realitou i sám se sebou (výborný výkon v Kanadě, výhra v Singapuru, výborný výkon v Rusku…), ale zvětšovala se tam mezera mezi ním a týmem, který se rychle přeorientoval na Charlese Leclerca (při zachování chybné filozofie jezdce - spasitele). Aktuálně už je to důsledek naprostého odsunutí SV na vedlejší kolej a skutečnosti, že SV podle mě přestal cokoli od týmu očekávat a víceméně se smiřuje s tím, že tuto sezónu už pouze dojede. Podle mě už myšlenkově prodlévá u Aston Martinu.
Vettel se určitě letos snažil s autem sžít a jezdit na úrovni, ale nepochopitelná liknavost týmu (otálení s výměnou vadného šasi, týmový diletantismus se strategiemi a využívání Vettelova vozu jako měřítka efektivnosti pro nasazování novinek na Leclercově vozu) pomohla dostat jeho výkony tam, kde jsou. Opravil bych Rosberga i v tom, že Vettelovi nesedí hybridní vozy - v letech 2015 - (pozdní léto)18 jezdil velmi dobře, v roce 2015 bych jeho výkony ve Ferrari srovnal s letošními výkony Maxe Verstappena v RB (vysoká konzistence, maximalismus, schopnost využít občasnou příležitost a vyhrát). Jeho současná nervozita podle mě vyplývá především z psychické reakce na poměry v týmu, na který se nemůže spolehnout.
Já vím, já to jen tentokrát chtěl napsat jako první aby to už nemuseli psát Vettelovi fanatici Ale stejně tu zase napíšou že vlastní chyby Vettela vlastně jeho chyby nejsou a tak dále a tak dále
Je to ze strany Ferrari kompot na Vettela Jeho výkony byly nejlepčejší a to že s ním už nechtěli pokračovat je největší zrada toho zlého ošklivého Ferrari.
Podla mna ides z extremu do extremu. Nemam pocit, ze by tu ktokolvek na fore tvrdil, ze to co Seb teraz predvadza je perfektne a ze jazdi bezchybne. Ano nedari sa mu, urcite ma na to vplyv politika v time ale aj jeho vitazna mentalita a neschopnost sa na situaciu adaptovat tak lahko ako povedzme Sainz ci Ricciardo.
Na druhej strane, ty sa tu snazis vytvorit dojem, ze to na co sa pozerame je vlastne nejaky Vettelov standart a je to u neho uplne bezne. To nie je pravda. Vettel ma za sebou skvele uspechy a tato mizeria trva najma posledne dva roky. Zhodou okolnosti, tie dva roky, kde zacalo byt v time pod Binottom nechutne dusno. Nahoda?
Cize ano, mas pravdu, Vettel nejazdi idealne. Ale ma to svoje dovody a urcite ma na to, aby v Aston Martine jazdil o triedu lepsie. A akokolvek sa da jeho posobenie vo Ferrari kritizovat, nechal tam kus dobrej prace a dobrych vysledkov. A viedol si znacne lepsie nez ospevovany Raikkonen, na co tiez netreba zabudat. V zasade si podla mna viedol celkom obdobne ako Alonso. Robit tu z jeho posobenia v Maranelle tragediu a jazdecke zlyhanie sa mi preto zda byt jednoducho nefer.
Já počínání Vettela ve Ferrari jako selhání vidím. Když měl auto schopné zabojovat o titul tak selhal velkou měrou. Není na tom nic nefér, je to konstatování jeho výkonů kdy se neměla stát chyba a kdy to měl podržet. Každý občas chybuje a nechci někoho pomlouvat za každou chybu, ale Vettel má sérii chyb monumentálních rozměrů. Ukázala se u Vettela ve Ferrari plně jedna věc. Čím více je kolem něho aut s podobnou konkurenceschopností tím více on v tom boji selhává. Myslím že to byl nedávno Coulthard který řekl že Vettel nikdy nebyl dobrý v bojích kolo na kolo, a to je právě ono. Nemá tu závodnickou přirozenost na takové boje a snaží se to vyrovnat prací a vydřít si to, jenže tohle se naučit prostě nelze.
Co se týče toho Alonsa ve Ferrari, ten v zásadě přece jako Vettel vůbec nechyboval. Jeho výkonům s autem těžko něco vyčítat. U složitosti jeho povahy je to něco jiného.
Toto vnimam inak. V prvom rade uz to, ze Ferrari bolo v boji o titul bola podla mna do velkej miery skor zasluha Vettela, nez Ferrari (podobne ako u Alonsa). Ano najma v roku 2018 tam chyby boli. Ale ako som uz pisal inde, vo vela pripadoch na tom malo podiel aj samotne Ferrari. Suma sumarum by som roky 2017 a 2018 urcite z Vettelovej strany ako zlyhanie neoznacil. Mal proti sebe velmi silneho supera, takze uz len to, ze bol v tom boji hodnotim vysoko. Navyse si myslim, ze Vettelovej reputacii najviac skodi jeho osobnost. On si svoje chyby uznava, nevyhovora sa. Alonso sa naopak tvari ako majster za kazdych okolnosti, cim vyvolava dojem, ze chyby nerobi. Plus je otazne, ako jeho povaha prispela k vztahom v time a vyvoju auta.
Vůbec se neshodneme, takhle by vlastně jezdec nikdy za nic nemohl Když uděláš chybu, tak ji uděláš. Když jich uděláš tolik jako Vettel v tak důležité momenty, přijde logicky kritika. Jeho vlastní chyby mají následky. Nakonec mu Ferrari přestalo věřit a už ho nechtěli. Takhle to s Alonsem vůbec nebylo. Alonso zůstal ve Ferrari po celou dobu jednoznačným měřítkem s neobvykle malou chybovostí. Vettel má seznam takových chyb že by to vydalo na samostatnou knihu.To není dojem to je fakt. A teď navíc proti Leclercovi tolik ztrácí. Nenapadá mě nějak nikdo kdo ve špičkovém týmu nasekal tolik chyb jako Vettel ve Ferrari od toho roku 2018 včetně.
Ale ved ja som pripustil, ze tam chyby boli. O tom sa nehadam. Ja sa ale snazim Sebove posobenie vo Ferrari vnimat v celom kontexte a nie si len vypichovat to negativne. Ked si dam na misku vah Vettelove uspechy vo Ferrari a jeho chyby, tak tam jednoducho vidim viac tych dobrych momentov. Preto si myslim, ze v konecnom dosledku Ferrari viac dal, nez zobral. A preto nie je fer rozpravat o zlyhani. Ono ja aj to, ake auto malo Ferrari povazujem z casti za Vettelovu zasluhu. Vieme aky je to perfekcionista, ako zlepsuje kazdy detail. Toto podla mna Alonso nerobil v takej miere ako Seb a preto si myslim, ze nebol schopny tim potiahnut az tak dopredu.
Prezentovat Vettelove posobenie vo Ferrari ako obdobie, kde robil len chyby je preto podla mna zaujatost. Zopakujem to, ale porovnaj si ho napriklad s Raikkonenom. Ved ho Vettel jednoznacne zdolal. To hadam o jeho vykonoch trochu vypoveda, nie?
Ale já přece netvrdím že Vettel ve Ferrari jen chyboval, pointou je že chyboval strašně moc. Nějaké spekulace kde je auto díky komu a tak je pro mě zbytečné protože to nevím. Myslím si že když vidím kde je auto teď tak to kde jejich auto bylo bylo z velké části díky trikům na motoru. Pro tebe je zaujatost ty chyby zdůrazňovat ale u mě je zaujatost to nedělat. To jak moc jezdec chybuje je jedna z nejdůležitějších vlastností každého závodníka. Hamilton byl ten pod tlakem první polovinu sezony 2018 a které body Vettelovi daroval a které sám ztratil? Já ti nevím téměř o žádných. Jenže Vettel ztrácel body a dával je i Hamiltonovi, ať už měl navrch či i když neměl. Nemohu si pomoci ale být tam ten rok Max nebo Ricciardo nebo Alonso nepochybuji že by jsme viděli víc a bylo by to mnohem déle napínavé mezi nimi a Hamiltonem. Proto Vettela s tolika chybami hodnotím záporně.