Renault s protestom uspel, Racing Point potrestaný | F1online.sk

Nikoli. Zvýšení trestu může přijít, ale jen v případě, kdy se odvolává druhá strana (žalovatel). Máš to i v trestním právu: proti rozsudku, který uznává vinu obžalovaného, se odvolá jak státní zástupce (protože trest se mu zdá mírný), tak odsouzený.

Základní právní princip: odvolání přece nesmí být penalizováno. Nikdo nesmí být zastrašen před právem odvolat se v strachu z vyššího trestu. Tam, kde odvolací soud zpřísní trest, dává za pravdu odvolání ze strany státního zástupce. A nezáleží, zda se současně odvolal nebo neodvolal odsouzený. RP může dostat vyšší trest, pokud se účinně odvolá Renault. Pokud se Renault neodvolá, ale RP ano, vše skončí tak, že odvolání RP buď uspěje (a trest bude snížen nebo zrušen), nebo neuspěje (a původní verdikt zůstane v platnosti).

tak skus povedat policajtovi ze pokutu nezaplatis a chces ist na posudenie na dopravny inspektorat. :slight_smile: Ano kazdy na pravo na odvolanie ale odovlanie musi byt opodstane a musia predlozit nove dokazy, ktore asi nemaju

Jenže pokuta ze strany policisty je jiná situace, to je pořádková pokuta, kterou má policista právo vyměřit na místě a má být zaplacena buď na místě, nebo do určité lhůty (pokud třeba nemáš hotovost). To je něco jiného než rozhodnutí soudního orgánu, které není okamžitě pravomocné, jsou tam právě zákonné lhůty na odvolání. Když vyfasuješ dva roky odnětí svobody, nenastupuješ hned do vězení (pokud nejsi ze závažných důvodů držen před soudem a v době soudu ve vazbě). Navíc když řekneš policistovi “nezaplatím”, dochází tu k zneuznání zákona a pověřené autority = porušení zákona. Odvoláním se ničeho takového nedopouštíš.

Ten příklad s pokutou vůbec není dobrá analogie.

A neopodstatněným odvoláním žádný trest neriskuješ. Může být jedině zamítnuto jako zjevně neopodstatněné. Toho běžně zneužívají právníci, kteří hrají o čas - podávají neopodstatněná dovolání k Nejvyššímu soudu, případně i Ústavnímu, vědí, že to bude smeteno ze stolu, ale oddalují tím den, kdy rozsudek nabude právní moci. A nic jim za to nehrozí.

dobre a aky dalsi dokaz maju komisarom prelozit ktory by zmenil ich nazor?

To už chceš po mě hodně. Já opravdu nevím, to je otázka pro profesionála v oboru, který je s touto věcí detailně obeznámen. Tento vhled nikdo z nás nemá. Já jsem napsal jen to, že RP se může odvolat, nejen Renault. Podle mého názoru mohou zdůraznit tu dobrou víru a tvrdit, že FIA je zcela uvedla v omyl, proto by neměli být trestáni vůbec. Nebo namítat, že FIA nemá přímý důkaz (což by ale byla subtilní právnická hra se zjištěným stavem věcí). RP může klidně argumentovat, že něco v procesu posuzování bylo zhodnoceno nesprávně. My se můžeme jen dohadovat.

Být na místě RP, osobně bych zaútočil na nekonzistentnost daného rozhodnutí.

Pokud Renault nemá víc než ty brzdové kanálky, pak to podle mě celé rychle utichne. Čistě tuto kanálkovou aféru Renault k arbitrážním orgánům hnát nebude.

FIA perli.
takze na jednej strane uznaju, ze v pravidlach nebolo definovane ako maju stajne nakladat so suciastkami, ktore odoberali minuly rok, ale aj tak im naparili trest za to ze sa neopytali na upresnenie :smiley:
Podla mna by mala trest dostat skor FIA za na hovno napisane pravidla.

presne tak. orgie za zelenym stolom. FIA je banda nekompetentnych trolov na cele s chujom.

Jsem docela zvědavý na reakci Renaultu - zatím není. Racing Point se už veřejně postavil do role poškozeného týmu.

ak by sa renault odvolal, alebo to napadol tak samozrejme moze copypoint dostat aj prisnejsi trest, ono by to nebolo dvojnasobne potrestanie lebo ten prvy trest by samozrejme nebol pravoplatny a uplatnoval by sa len ten novy

To samozřejmě ano, to je zcela v souladu s tím, co píšu výše. Bylo by vyhověno odvolání stěžovatele (na mírný trest pro viníka). Pokud by se ale odvolal pouze RP, zvýšení sankce by nehrozilo.

V případě arbitrážního sporu by Renault usiloval o nové posouzení situace s anulováním původního verdiktu a vynesení nového v podání arbitrážního soudu. Ale pozice Renaultu by byla ztížena tím, že RP už potrestán byl. Fakticky by to totiž byla arbitráž proti FIA (jejímu rozhodnutí) i proti RP. A myslím si, že do toho se Renaultu moc chtít nebude. Kromě jiného by musel zdůvodňovat, proč sankci pro Renault považuje za mírnou (strašná ekvilibristika), případně proč mělo dojít k diskvalifikaci vozů ze závodů. Jenže tady je pro RP velkou pákou to, že FIA přiznává, že je sama udržovala “v dobré víře”. A tohle se bude Renaultu přebíjet hodně těžko.

Jinak osobně té čistotě RP dvakrát nevěřím, ale bez tvrdých důkazů Renault neuspěje. Tady něco uhrál. Otázka je, zda s tím jsou spokojeni.

Podle mě si FIA nasadila dost velké oslí uši:

  1. Nerozumím proč je reverzní kopie kanálků v pořádku ( cca 100% kopie ), ale použití originálu jako předlohy pro výrobu vlastních kanálků už ne, z konstruktérského hlediska by to mělo být přesně naopak.

  2. Na základě nelogiky v prvním bodě nemůže FIA po někom chtít, aby se doptával zda je vše ok, jednoduše proto, že to nikoho nenapadne. Uvažoval bych stejně, neudělám reverzní kopii, abych nebyl obviněn, ale použiji originál jako předlohu při výrobě vlastní verze.

  3. Pokud to porovnám s tím průšvihem Ferrari s nelegálně navýšeným výkonem motoru, utajeným obsahem dohody a formátem trestu, každý ať si udělá obrázek sám.

Podle mě má Racing Point prostor k odvolání, FIA pouze maskuje nedomyšlená pravidla, resp. nelogickou chybu v pravidlech.

tak ono je dost problem s vysvetlovanim tych pojmov, lebo to co spravil RP je fakticky reverzne inzinierstvo. mas nejaky vyrobok, rozobernies ho na drobne a okopirujes a to oni spravili
navrh podla fotiek nieje reverzne inzinierstvo

Racing Point nikdy neměl W10 k dispozici a ještě navíc rozebrané :slight_smile:

Vzhledově jsou auta téměř totožná, pokud použili reverz, tak na interiéru. Podle bočnic se jedná o W10 z úvodu minulého roku.

tie kanaliky mal k dispozicii a o nich som pisal

a nieje take iste ze nemali aj ine veci k dispozicii ktore mat nemali

Přečti si pořádně co člověk na kterého reaguješ píše, popřemýšlej ( to je důležitý krok ) a pak, pokud máš co napsat, nebo se zeptat, tak to udělej. Já se s tebou rád pobavím, ale na nějaké běžné úrovni, stačí se trochu posnažit.

Tu jde ale právě o to, že kanálky se reverzním inženýrstvím obšlehnout nedají. Buď uděláš přímo kopii předlohy, nebo máš projektovou dokumentaci.

Ale paradox tkví v tom, že ty kanálky pocházejí z doby, kdy si je tým mohl prostě koupit, a na seznam “vyrobte si sami” (nebo obpajcněte to z fotek sami, pokud to dokážete zrentgenovat) byl zařazen až pro tuto sezónu - jenže auta na ni se stejně chystala už loni.

Nečetl jsem originální článek, ale pokud budu vycházet z obsahu místního překladu, kanálky reverzně vyrobit mohli, měli je na autě celý loňský rok, ale neudělali to, místo toho je pro letošek lehce upravili a to právě FIA vadí, protože to udělali nedostatečně, proto jsou kanálky stále duševním vlastnictvím Mercedesu, málo se odlišují od originálu, prostě nesmysl.