Povedal Salo, čo nemal? Ferrari vraj malo zakázané využiť plný výkon motora | Magazín F1 - F1online.sk

Medzinadrze su zakazane a myslím si že aj lahko odhalitelne/dokazatelne. Toto by sa podla mňa von dostalo a ako priame porušenie pravidiel by znamenalo aj patričný trest

Ak Ferrari obchadzalo senzory FIA a spalovalo viac paliva, ako je mozne, ze im nikdy nedoslo? V takej Monze na to Leclerc tlacil pomaly cely pretek, aby sa udrzal pred Bottasom. To staci tak malo na dosiahnutie vykonovej prevahy?

Boze moj, sak im na to dosli !
Taketo veci sa v F1 deju uz desatrocia.
Sede zony, spominas si ako sa RedBullu ohybali kridla viac ako bolo povolene, nedostali ziaden trest …
Mercedes na konci sezony 2018 priniesol ráfky, o ich (ne)legalnosti sme citali stale, nakoniec ich na koniec sezony stiahli, lebo zacalo ist do tuheho.
Minuly rok RacingPoint brzdove kanaliky, takisto bude trest, nebude, jasne sa pisalo ze je to nelegalne …
2009 Brawn - dvojite difuzory - Newey jasne vysvetlil, ze boli proti pravidlam.
To mas takto furt a bude to aj nadalej …
K tomu preco by mali dostat trest Alfa + Hass - je to jednoduche, oni rok predtym profitovali z toho vykonu a ziskavali pozicie + body + peniaze.
Nebolo mozne ich oddelit, na zaklade coho ?

Možná proto nahlašovali méně než tam skutečně v nádrži měli :grin:

Vzhladom k tomu, ze sama FIA nevie 100% dokazat nelegalnost PJ Ferrari su niektore komentáre uplne mimo.

a to vies ako? videl si tajnu dohodu?

Cital si clanok?

Podla mojho skromneho nazoru byt sankcionovani znamena, ze FIA dokazat porusenie pravidiel vie celkom spolahlivo. Spresnenie meracej metody prietoku nevysvetluje obrovsky vykonnostny prepad.

1 Like

V budoucnu se detaily o podvodu dozvíme, je to velké téma, zájem taky a jak to bývá za vším hledej peníze. Určitě už to někdo sepisuje, bude to bestseller.

Bretnix tento krat musim napisat niekedy je menej viac :).
Vsetko su to bohuzial len dohady a podla mna ti unika ten podstatny problem a to ci Ferrari podvadzalo. O nic viac nejde. Ak ano tak akakolvek dohoda a aj rocny “handicap” je vysmech sportu ako takeho a F1. Ak podvadzali mali byt diskvalifikovany BODKA. Som fanusik Ferrari ale toto do sportu nepatri.
Ak by nahodou taky Usain Bolt bral doping myslis ze za trest by musel namiesto 100m sprintovat 105m a vybavene?
Samozrejme je to len moj nazor.
PS: a ak Ferrari naozaj podvadzalo tak o to trapnejsi je fakt, ze ani tak nedokazali Merc porazit :confused:

My mozme len spekulovat, dovod tej sankcie zatial nepozname ale jak pise Bob, raz sa to dozvieme.
Na jednej strane nevedeli vyvratit resp. potvrdit legalnost/nelegalnost PJ, na druhej strane prisla sankcia. Prapodivne rozhodnutia, ale to uz tak nejak zacina byt standardom v F1.

Zdravím, Bujdy. Osobně jsme přesvědčen, že Ferrari skutečně podvádělo, a v mém příspěvku šlo o něco úplně jiného. A to o myšlenku, že Ferrari fakticky nemuselo předělávat motor, zůstalo u starého, ovšem s omezeným průtokem paliva, resp. omezeným proti konkurenci, což měl být trest za podvody. A nyní už toto omezení mít nebude.

Mé argumenty směřovaly k tomu, že toto se mi nezdá věrohodné. Registruji Salovo vyjádření, ale stále věřím (možná mylně) tomu, že Ferrari muselo před sezónou 2020 výrazně upravit svůj motor, a právě tím ztratilo vůči konkurenci.

Radost z toho, že Ferrari bude mít zase motor jako hrom, bych tedy úplně nesdílel.

(S tím, že klidně měli Ferrari za rok 2019 zpětně diskvalifikovat, souhlasím. Absurdnost situace, že by dohoda mezi FIA a Ferrari obsahovalo ve své podstatě protiprávní ujednání, které navíc postihlo i zákaznické týmy, jsem ostatně zdůraznil - s tím, že to nepovažuji za věrohodné. Přikláním se k tomu, že trest - nedostatečný, ale přesto - spočíval v nutnosti udělat si nový motor.)

Mne sa naopak ten salov vyklad zda vierohodnejsi a mam taketo dovody.

  • Tajna Dohoda - ked sa naozaj pohybovali “iba” v sedych zonach a opatrenia FIA sposobili, ze museli nejak vyrazne prerabat motor, velmi nechapem zmysel utajenia. Naco utajovat nieco co uz aj tak nemoze nikto pouzit a je to minimlalne rok stare?
  • Todtove vyjadrenie o sankcionovani. to hovori samo za seba. nezda sa mi, ze by samotne ujasnenie sedych zon malo sposobit najhorsiu sezonu za poslednych 30 rokov a vykonnostny prepad z takmer cela mimo top 10.
  • Ferrari stratilo oproti 2019 odhadom 65 koni. neexistuje aby toto bolo tym, ze priniesli nejaky “narychlo” urobeny novy motor, ci iba nasadenim druheho meraca prietoku. Podla mna to bol ten isty motor co pohanal SF90 resp velmi podobny.
  • Ferrari pomenovalo svoje auto SF1000 a v Monacu sa malo oslavovat 1000 GP Scuderie. Nielen pre Ferrari, ale aj pre cely sport a biznis Liberty Media by oslava podvodnikov bola PR blamaz… Nejake zametanie pod koberec bolo zas neprijatelne pre Redbull a ostatnych konkurentov. Takze Ferrari v tichosti prijalo sankcie, priskrtili vykon a zacali pracovat na motore pre 2021.
  • na zaciatku sezony Binotto sa dost nejasne vyjadroval. Pamatam, ze najprv tvrdil, ze sprisnenie merania na nich nemalo vplyv a na vine je SF1000, neskor priznal, ze stratili vykon. Nechce sa mi verit, ze iba upravou merania stratili 65 koni.
1 Like

toto by som ku sprintu neprirovnaval. Toto by som skor prirovnal ako keby sa prislo nato, ze J.P. Morgan Chase nejako manipuluje s datami na Wall street. Viem si predstavit, zeby prislo nejake politicke riesenie ako v pripade Ferrari. Z dlhodobeho hladiska je urcite transparentnost lepsia taktika, ale z kratkodobeho hladiska je tam vela zaujmov a tie tentokrat prevazili. Viem si predstavit, ze majitelov F1 chytali mdloby pri predstave transparentneho riesenia.

Bretnix ono je to o tom ako to nazves.
Ja to volam vyuzitie sedej zony, Ty podvod.
Nikdy to nebude cierne, ani biele, nikdy cista seda zona, cisty podvod.
Ak to nazveme podvod tak podvadzali a mozes si odpoved ci dostali trest :
2019 Mercedes s DAS - Newey jasne vysvetlil preco je to proti pravidlam - meni to aero co je zakazane
2019 Racingpoint s nelegalnymi brzdovymi kanalkami, pouzili zakazany postup
2018 Mercedes s nelegalnymi rafkami, ktore koncom sezony radsej stiahli
2014 Mercedes s párty módom, kde vyuzili sedu zonu a palili olej
2012 RedBull so spoilermi, ktore sa ohybali viac ako dovolovali pravidla
2009 Brawn s dvojitym difuzorom - Newey jasne vysvetlil preco je to proti pravidlam
Dostali tito vyssie menovani trest ?

Ja to chapem tak ze v danom case cez meranie senzoru malo prejst tolko a tolko paliva.
A to ferrari dodrzalo.
Senzor nameral tolko kolko mal.
Ak dokazali cez to presupat viac, je to mimo pravidiel ?
Bolo v pravidlach ze pomedzi frekvenciu meraca nemozes supat dalsie palivo ?
Ak nie, je to seda zona.

Já to vnímám tak že v pravidlech bylo jediné a to že maximální průtok paliva nesmí překročit určitou zvolenou hranici (100 kg/h). Jelikož je to fyzikální veličina pak pokud ji kdykoliv překročíš porušuješ pravidla. Druhá věc je takové podvodné jednání odhalit. Oni tam asi nějaký mechanizmus u jejich zabavených palivových systémů našli, jinak by z toho nic nebylo.

nemas tak celkom pravdu, kedze v pravidlach je jasne, ze maximalny povoleny prietok paliva je 100l/h. FIA si dala zalezat aby sa to dodrzovalo a instalovala senzor co meria prietok 2200x za sekundu.
Seda zona sa moze nazvat situacia s prednymi kridlami, ktore sa neprehybaju pri pokojovom merani, ale pod aero zatazou ano. Tam sa da argumentovat, ze cesta nie je rovna a kazda konstrukcia ma urcitu mieru flexibility. Kontinualne meranie nie je prakticke. 2200x za sekundu sa ale za kontunualne meranie povazovat da.
Ja by som situaciu prirovnal skor ku afere okolo skrytej nadrze BARu.

DAS bol legalny, uz pred sezonou to potvrdili autority. Newey nie je autoria, ktora by o tom rozhodovala, ale konkurent. koniec koncov akekolvek tocenie volantom meni aerodinamiku, zakazeme volant uplne?

RP trest dostal a tak isto sa pri tom zohladnilo to ze nemaju nahradne riesenie… ano aj Ferrari mohli nariadit postavit pred sezonou novy motor, ale to by asi nestracali iba 65 koni

rafiky boli legalne, ku koncu ich stiahli aby sa vyhli protestom kedze mali taky naskok ze to nebolo treba. vysledok bol ze take riesenie mozu pouzivat vsetci .Ak sa nemylim tak po konci sezony sa menili pravilda aby sa tomto smerom zbytocne nemrhali peniaze.

ano vyuzili sedu zonu, pretoze olej sa pali v kazdom spalovacom motore. bolo to absolutne legalne, kedze az potom prisla zmena pravidiel, ktore to obmadzila.

pokial viem spravne tak pravidla vtedy zneli tak, ze vyska sa meria pri stojacom monoposte takze predne kridla boli legalne. pravidla sa menili az potom.

Brown GP dal difuzor pred sezonou prekontrolovat komisarom a mal papier, ze to legalne je. pravidla sa menili az potom

Co sa tyka Ferrari to nie je seda zona, pretoze pravidla zneli jasne. maximalny prietok je maximalny prietok, akurat FIA ich nemala ako namerat. pokial dobre viem tak dohoda prisla od Ferrari nie od FIA takze technicky sa o ziadnom treste ani nebavime.

1 Like