Ohromujúcu britskú GP ovládol Sainz, preteky začali hororovou nehodou | Magazín F1 - F1online.sk

Teraz nech sa na mňa fanúšikovia Ferrari nehnevajú a Sainzovi to prajem, ale dnes to bol ďalší príklad toho, že Ferrari na tituly nebude mať, práve vďaka takýmto rozhodnutiam. Ale možno o to im ide, že im tam stačí jazdiť a sem tam nejaký závod vyhrať. Za mňa dnes veľký borci Leclerc a Mick :+1:

1 Like

Paradne preteky dnes, suboj Perez-Leclerc-Hamilton na konci bavil, dost tvrdy, ale v ramci pravidiel.

Inak som sam co cakal, ze Mick to nezvladne na konci a vyleti, ked sa snazil obehnut Verstappena? :grinning:

Verim, ze po dnesku si Charles aj Ricciardo hladaju novy angazman

No čo na to povedať…poďme po témach

George
Asi sa stáva mojím favoritom - to sú presne tieto marginal losses/gains a remote misses. Kvalifikácia bola divoká, George nedal dobré kolo. Štartoval preto ďalej a snažili sa to zrejme kompenzovať stratégiou a hardami. Ale o to viac bolo evidentné, že potrebuje šťastnú poštartovú melu, aby niekde príliš nezaostal a vyťažil zo strojového tempa.

Lenže včera dosť pršalo, bolo jasné, že grip bude takmer nulový, ešte na tej strane. Takže logicky George s tými gumami odštartoval biedne a v tom zhone neurobil TOP rozhodnutie. Nie je to chyba v zmysle očividnosti, alebo že by sa musela trestať. Je to chyba v tom zmysle, že dalo sa prejsť stále bez straty a brať nejaké body. Podobne chybu urobil Alonso v Japonsku 2012 na štarte, dal tam jemnú vlnku, trafil ho Kimi a odstúpil na štarte. A možno tým prehral titul.

George sa tieto veci bude musieť naučiť zvládať a správne rozhodovať keď chce byť raz majster sveta. Priznanie strát a štart aspoň na medium, ktorý by mohol byť o čosi agresívnejší a v konečnom dôsledku bezpečnejší by možno bývala lepšia voľba, hocako počítače určite ukazovali, že toto je maximálna šanca ako napraviť straty z kvalifikácie. Hlavne, že je Zhou v poriadku.

Charles
Nebudem opakovať mnohými povedané. V každom prípade volania po zmene tímu sú jalové. Kam by išiel? Red Bull má Maxa? V Mercedese už majú Georga a ťažko by sa tam cítil tak pohodlne a v pozícii jednotku ako vo Ferrari. A iný top tím do 2026 nevyzerá, že bude. Je odkázaný na Ferrari.

Na čom by evidentne mal zapracovať je vydupať si vlastný decision making. To zvláda aj ten Carlos lepšie, hoci majster sveta nikdy nebude. Už to, že mu nevymenili krídlo som považoval za krátkozraké. Neviem koľko to teraz trvá, ale povedzme 5s by bola prijateľná strata za to, aby najsilnejší ako mohol byť. Ale oni prepočítavali track position zrejme.

Tlačiť na výmenu šéfa by bolo drzé a nerozumné aj keby už bol 2-3x MS, takže jednoducho musí sa zmieriť s tým, že ryba smrdí od hlavy, Binotto je síce dobrý technik ale zlý manažér a tieto veci následne potom nižšie a nižšie.

Ale ťažko si predstaviť, že bude majster sveta inde ako vo Ferrari, táto sezóna je už bohužiaľ v zlom stave, kedy je príliš dobrá aby ju už odpísali, ale titul takmer určite nevyhrajú. Ale taktický ústup a orientácia na 2023 je nemožná, ukameňovali by ich. A ani tá by nebola garanciou výhry.

Tieto veci si Charles musí zrovnať v hlave, inak bude platiť “penále” za to ako sa mu budú vracať.

Carlos
Gratulácia, zaslúžená - v zmysle jazdí dobre, je na čele, raz to muselo prísť, využil príležitosť - výhra. Nemal by ale urobiť chybu, že si začne myslieť, že má na to byť majster sveta. V jeho veku asi už nikdy, ale teraz určite nie a potrebuje na sebe ticho pracovať ďalej.

Max
Dnešok bol pre neho očistec, ale aj to - inak na čistý 5s trest - vytlačenie Micka v poslednom kole ukazuje, že to je majster sveta a zdolať ho môžete len frontálnym nasadením všetkých dostupných prostriedkov.

Mick
Gratulácia k prvým bodom a ten jeho súboj s Maxom bol mikrosvetom toho čo si myslím, že Mick je a bude. Nikdy nebude majster sveta, to už je takmer isté. Ak by rýchlosť a chyby doteraz nestačili, to ako sa obával to tam Maxovi šupnúť to ukazovalo. Majster sveta by to tam poslal z princípu. Ale nemyslím, že by nemohol v F1 mať nejakú obstojnú kariéru v strede poľa, pár pódií. Možno náhodná výhra. Niečo na štýl Gasly alebo Ocon. Zase Tsunoda dnes ukázal, aké to je, keď niekto síce má/vie ako sebavedomie a drzosť by mal mať majster sveta, ale nemá tie schopnosti. Už len preto Mickovi prajem nech maximalizuje svoj potenciál, je to slušný skromný chlapec a hoc by sa bez svojho mena do F1 asi nedostal, zároveň za neho nemôže a snaží sa budovať si svoj kredit. Treba sa snažiť ho vnímať ako keby stále jazdil s pseudonymom, hocako je to veľmi ťažké.

:grin: Nebyl od toho zas tak daleko.

Kto pamätá ako Vettel ťahal v nejakej Monze Kimiho na pole? Tak dnes byť Vettelom prídem za Charlesom a poviem mu vitaj v klube Ferrari talentovaných pilotov.

1 Like

Gratulujem mlademu MSC…isiel bravurne,konecne body.Fakt som stastny!
Este viac za Ferda,bal som sa,ze mu zasa cosi prdne na monoposte…parada!
A skladacka doplnena o VET…super!
Toto bola konecne paradna velka cena…tesim sa na EisKing :slightly_smiling_face:

1 Like

Nie, ty si rasista. Veľmi očividný.

5 Likes

Inak oni Sainzovi dali instrukcie, ze ma zvysok pola zdrzat. On sa ale nezdrzal a uprednostnil seba pred pokynmi z pitwall. Keby to tak urobili, tak by Leclerc dostal moznost zahriat gumy este pred tym ako by sa dostal do suboja, ak nie so Sainzom tak urcite s Perezom a Hamiltonom. Ku koncu uz bol aj na zjazdenych bielych rychlejsi ako Perez na cerevenych.
V kazdom pripade vo Ferrari na muriku asi podriemkavali ked Leclerca nezavolali do boxov, hned ako to tam Ocon odstavil.

Nie polopigment ale bozmozek bývajúci u mamky, silný komentátor neznalec gramatiky a mentálny atlét @Dark_Black je rasista.

Skvelé preteky ale bola to divočina. Charles a Max dnes spokojný veľmi nebudú ale Max si za poškodenie mohol sám a nečudoval by som sa +5 proti Mickovi to trochu prehnal ale tak podobne tvrdý bol aj Carlos no ale uňho som rád, že konečne vyhral i ked by to bolo Charlesovi keby ho nechali prezuť.

Jedina moznost co ma napada je mercedes ak by to hamiltona prestalo bavit a zabalil by to. Ale ktovie kedy sa to stane. K verstappenovi ho neposadia urcite

ten timovy prikaz na restart stal a padal na tom ze Sainz udrzi za sebou jazdcov na ferovku na rovnakych gumach. v mometne ak by sa cez neho niekto dostal tak ma Ferrari po vitazstve… nehovoriac o tom ze Leclerc by bol 9 kol na cele DRS vlacika…
Ano Ferrari to strategicky poskalo viac krat, aletoto rozhodnutie zobral na seba Sainz a podla mna urobil dobre.

1 Like

Hallo dnes zachranilo v Silverstone dva zivoty. Nadaval som, ked to zaviedli, s “argumentom”, ze profesionalni jazdci musia akceptovat istu mieru rizika. MYLIL SOM SA! To som sice vedel uz po Grosjeanovej nehode v Bahrajne. Po dnesku je uplne jasne, ze FIA mala pravdu.

1 Like

Dufam,ze VER tych +5s dostane.

A zem je plocha a modrá je zelená

Pevne verím že Ricciardo už po letnej prestávke nebude strapnovat seba a McLaren takýmito výkonmi a v kokpite ho nahradí niekto iný

Dneska se netrestá.

A kto že je 1 v Mercedese ? Ja tam žiadne delenie nevidím.

Tieto veci mi prepáč lezú na nervy robnako ako útoky na GR.

Rozloženie síl v Mercedese je nejasne a rozhodne nie 1-2

Obaja mali smolu, šťastie, urobili pár chyb.

V realite sú si aj výsledkovo aj tempom veľmi vyrovnaný. Lepšieho či horšieho tam nevidím.
Čo je pozoruhodne u oboch - jeden je nový a menej skúsený a druhý ma takéhoto kolegu ale 37 rokov.

Majú 2 z najlepších 6 jazdcov na gride - z 2 rôznych generácii krori navyše zatiaľ nemajú interne problémy a spolupracujú. Ten presun mozw byt veľmi pekný a plynulý.

Zatiaľ všetko okrem autá urobili v tomto dobre. A na trati ozaj tlačia z autá maximum obaja - občas to nedopadne jednému či druhému, ale to auto je viac ako komplikovane ešte stále.

V momente keď nebude problém bude mať zvyšok Gridu s oboma.

Delenie v RB a Ferrari je naopak jasne - len Ferrari to nedokáže presadiť na trati

2 Likes

Takisto Ako ho z tých istých dôvodov neposadia k Russellovi.

Tam cesta nevedie - všetci sú momentálne dosť zabetónovany kde sú.

A Lewis nehodlá skončiť skoe ako na konci budúceho roka.

To už podľa mna Leclerc nebude dupľom dávať zmysel. Dvaja vyrovnaný jazdci z 2 generácii sa da zvládnuť ale z jednej robí iba zle.

Když to tak zůstane, tak je vše v pořádku.