Mercedes strhol volant, no prestavbu šasi vylučuje: To neprichádza do úvahy | Magazín F1 - F1online.sk

Podlahu maju poriesenu. Venturiho kanaly pod podlahou zrychluju prud vzduchu a tym generuju pritlak-princip obrateneho kridla lietadla,potrebuju aby vzduch pod podlahou zrychlil oproti vzduchu nad podlahou lebo tak klesne jeho tlak a vyssi tlak nad podlahou auto pritlaci. Pri skakani dochadzalo k "vypnutiu"toku vzduchu pod podlahou. Zjavne sa sustredili na riesenie,ako zabranit tomu vypinaniu- zrejme tvrdsim pruzenim. RB -aj ostatni- vedel,ze viac z podlahy nedostane a zameral sa na podseknute bocnice. Ale ako som pisal,je to moj laicky pohlad,hoci v robote mam Venturiho trubicu na meranie prietoku vody a viem ako funguje.

ale to predsa nieje je len o bocniciach, ale ked myslis, ze je tak si v tom ostan, hadat sa s tebou nebudem

ja tiez viem ako funguje venturiho trubica a pod. ale na zaklade toho by som si netrufol povedat, ze priamo tvar bocnic rebullu generuje dalsi pritlak
ako pises ide o to, ze potrebuju z auta spravit obratene kridlo, cize uplne idealne by bolo ak by vsetko nad podlahou bolo rovne/ploche :slight_smile: aby vzduch co najrychlejsie dorazil do zadnej casti auta a tym padom musi aj vzduch pod autom prudit rychlejsie a teda sa bude generovat vacsi podtlak a preto podla mna isli do minimalizacie bocnic. lenze to co fungovalo teoreticky pripadne v tunely tak na realnom aute im to nefunguje, lebo by potrebovali aby ta podlaha bola v urcitej vyske nad vozovkou ale ked to tak nastavili tak im to poskakovalo
to poskakovanie bolo sposobene prave tym, ze auto generovalo az privela pritlaku a pricuclo tu podlahu tak nizko, ze az prestala fungovat a auto vystrelilo hore, vtedy sa pritlak vratil prekrocil unosnu hodnotu auto sa pricuclo, pritlak sa stratil a tak dookola

mercedes to riesil tym,ze auto nastavoval vyssie ako by potreboval lenze vtedy uz negenerovalo tolko pritlaku ako ine riesenia, lebo pracovne okno mercedesackeho riesenia bolo velmi uzske
ostatne timy a hlavne redbull mohol auto nastavovat nizsie a tak v mercedese skrsla myslienka, ze zalobujme za zmenu aby auta museli byt nastavovane vyssie a konkurencia tym pride o svoju vyhodu a my bude tam kde sme teraz(myslene minulu sezonu) lebo predsa my to auto tak ci tak musime nastavovat vyssie, nam to uz viac neublizi
no a tu sa v mercedese preratali, oni su sice tam kde boli v minulej sezone, ale redbullackemu rieseniu ta zmena pravidiel neublizila
ak by sa pravidla nemenili tak mercedes by vobec nerozmyslal nad zachovanim svojho konceptu lebo by to nemalo zmysel. cize mercedes teraz doplatil na svoj lobing :slight_smile:

Nerozporujem,ze tak rozmyslal mercedes. Je to dost mozne. Ja si vsak myslim,ze si celkom nepochopil princip vzniku pritlaku. Vsetko co pises je spravne. Len v bode,kde pises ze chcu aby vzduch isiel rychlo nad aj pod podlahou-aspon ja to tak vnimam- sa mylis. Pritlak vznikne tak,ze pod podlahou potrebuju vzduch zrychlit,aby tak vznikol mensi tlak vzduchu pod autom,ako je nad nim a tym ten vyssi tlak vzduchu pritlaca auto k zemi. Cize sa snazia dosiahnut rozdiel v rychlosti vzduchu nad a pod autom,chcu zrychlit prudenie vzduchu pod autom. Rovnako ako v minulosti znamym ventilatorom-vysavacom…
Myslim si,ze aj tie bocnice tak mozu fungovat. Dokazom by mohlo byt,ze v Mexiku,pri vyssej nad.vyske bol RB menej efektívny.

ale ved ten rozdiel v rychlosti vzduchu ktory sa rozdeli na nabeznej hrane kridla a spoji sa na odtokovej hrane sa dosahuje tym, ze vrchna cast kridla je dlhsia(vypukla) ako spodna ktora je plocha a tym padom vzduch musi vzduchu na vrchu kridla ist rychlejsie aby stihol na konci kridla spojit s tym ktory ide pod kridlom
no a v f1 je to obratene a teoreticky najvacsi pritlak by vznikol ak by vrchna cast auta bola plocha, presne tak ako spodna cast kridla, ziadne obtekanie okolo bocnic a pod.
preto mercedes chcel “bezbocnicove riesenie” aby co najskor dostal vzduch na koniec auta a aby tak vznikol co najvacsi pritlak, lebo pod autom by tym padom musel vzduch prudit rychlejsie ako ked musi obtekat bocnice. no len im to funguje len za idealnych podmienok ktore na trati nedokazu dosiahnut.
mozno ak by mali tie svoje specialne tlmice ktore boli v minulom roku zakazane tak by dokazali auto nastavovat v tom uzkom okne a fungovalo by im to

Moje myslienky smerovali k tomu,ze RB vytvara dve samostatne casti,ktore generuju pritlak. Ze aj tvar bocnic,ich podseknutie vytvara ten efekt co kridlo lietadla -ktory spravne popisujes