Mená Masiho a Tombazisa zmizli zo stránky FIA, nemusí to však nič znamenať | Magazín F1 - F1online.sk

@Bretnix
Presne tak. Este by som poukazal na priklad futbalu. Kde sa minuly rok najbohatsie europske kluby dohodli, ze zorganizuju vlastnu ligu majstrov bez UEFA. Tam sa to strestlo v nevolou fanusikov a hracov, takze zatial je to pozastavene, ale projekt bol prakticky hotovy.
Ale zavery, ktore sa dam dali pozorovat boli, ze UEFA absolutne nechcela aby ti najbohatsi a najsilnejsi odisli. Z logickych dovodov - peniaze. Urcite nebol postoj typu, nech si idu spravime show aj bez nich.

Puff ma pravdu v tom, ze timy su v tomto pripade dolezitejsie ako “organizator”. Ved aj v F1 robia ustupky pre Audi a Porsche ohladom novych pravidiel buducich motorov a to este ani nie su v F1(!!!).

To, ze to ide bez FIA uzkazuju v Amerike. Ale tak isto tam ukazuju, ze bez gigantov ako Honda, Chevrolet, alebo Dallara to nepojde, pretoze by nemal kto vyrobit auto…

Cim vacsia automobilka pride, tym viac ustupkov sa jej bude robit aby ostala. Pretoze prinesie vela penazi a tym vela muziky a to vygeneruje este viac penazi. Urcite viac ako Daddy Stroll, Haas a Mazepin dokopy.

Samozřejmě že týmy mají určitou pozici. Samozřejmě že FIA nechce, aby Mercedes odešel. Ale příklad, který uvádíš, jasně ukazuje, že ani nejbohatší týmy v Evropě nakonec mimo UEFA neudělají nic. V F1 už takto zbraněmi chrastilo Ferrari, realističtěji Red Bull (který takto poukazoval na to, že chce motory, s kterými může něco dokázat, nic víc) - a neodešel nikdo. Odešly jen týmy, které se úplně rozhodly stornovat svou účast jako neperspektivní, ale ty nehrály s FIA vyděračskou hru.

FIA nechce odchod Mercedesu a ani LH, ale dobře ví, že ani Mercedes, ani LH neodejdou. Pro prvního je F1 pořád skvělý marketing (pokud Mercedes odejde, bude to proto, že Daimler se od F1 odvrátí úplně, podobně jako kdysi Toyota), pro druhého smysl života. Smysl má vyhrožovat jen takovou hrozbou, kterou jsi připraven splnit, a to ani Mercedes, ani Hamilton připraveni nejsou. Navíc Hamiltona vývoj nahradí jiným jménem, v té sedačce vynikne někdo jiný. Odešel Schumacher, doslova ikonický pilot F1, po sezóně, v které bojoval o titul mistra světa, a F1 žila dál - soubojem Raikkonen, Alonso, Hamilton. (Byť F1 jistě ztratila v Německu, ale není problém najít jiné trhy.)

Navíc Mercedes je jeden tým, ne konglomerát týmů jako v případě toho fotbalového projektu.

Nový šéf FIA maximálně udělá, že využije tuto věc k zvětšení vlastní moci - nahradí Masiho a Tombazise, ale místo nich dosadí lidi, kteří budou vyhovovat jemu.

Nejbohatší týmy mimo UEFU by se dokázaly o sebe postarat a to měrou vrchovatou.
Jen startovné v jejich superlize by činilo 8 miliard korun. Jen účast.
Pokud tým vyhraje všechny zápasy v lize mistrů a vyhraje ligu mistrů samotnou, tak obdrží 3,4 miliardy.
Trochu nepoměr ne?

Celé to padlo jen na tom, že uefa řekla, že ti hráči, kteří budou působit v této lize mají zákaz nastupování do mezinárodních zápasů. Čili ME, MS etc. a následnému tlaku fanoušků na vlastní kluby.

Samo o sobě by měly týmy úplně u zádele, jestli by byly pod hlavičkou uefa či nikoliv.

ano, ale zmyslom tejto diskusie bolo, ze ak je v zaujme oboch pokracovt tak sa vyjednava a robia kompromisy. toto nie je vztah nadriadeneho a podriadeneho, ale obchodne partnerstvo.

Ale toto právě není vyjednávání ve smyslu partnerského vztahu (pokud je to tak, jak to prezentují média). Vyjednávání ve smyslu partnerského vztahu - nelíbí se nám, co se stalo - OK, budeme to řešit, k něčemu konstruktivně dospějeme.

Žádat vyhazov někoho, protože prosadil dílčí změny, aby zvýšil úroveň soutěžení v F1, je za hranou.

A i u Masiho se dá postupovat zdrženlivěji: je rozdíl mezi “prověřme jeho působení ve funkci” a “buď jeho vyhazov, nebo”. Zvláště když tentýž Masi lpěl na dodržování limitů tratě, ale v Bahrajnu jejich porušování tolerovat Hamiltonovi tak často, že lze předpokládat, že bez toho by býval Verstappen vyhrál a Abú Zabí by tím pádem byla jen bouře ve sklenici vody. Což je má kritická výhrada vůči Masimu, ale nezdá se, že by právě toto Mercedesu vadilo. Pokud má Masi odejít, pak by to mělo být transparentním procesem, který zhodnotí jeho celkové působení, a ne protože Mercedes tím něco podmínil.

nie je to cez hranu. uz to bolo hore viac krat spomenute, ze mnoho sportov dovoluje timom zablokvat niektorych rozhodcov.
po druhe Mercedes sa vyjadril ze Masiho hlavu neziadal, ale ziadal konstruktivne riesenia a vylepsenia. Masiho hlavu tu ziadaju niektore media ( a ja :slight_smile: ).

Samozřejmě se na adresu Mercedesu vyjadřuji hypoteticky.

A pokud vím, F1 týmům možnost zbavit funkce toho či onoho funkcionáře FIA ( v době, kdy mu běží funkce) nedává, rozhodně ne z důvodu, že se jim nelíbí jeho konkrétní rozhodnutí.

Z pochopitelných důvodů.

toto je praveze uplne mylny priklad. V podstate vobec nechapes o co islo a takisto je uplne mylny priklad zo zamoria. Stale iba dokazujes, ze vobec nevies o co ide.

myslis si ze mi zalezi na tvojom nazore? :slight_smile:
stale tu kazdemu pises ze sa myli a len ty jedine vies vsetko najlepsie :slight_smile:

ved timy tu moznost ani nemaju. zbavit niekoho funkcie moze iba ten kto ho tam ustanovil. neznamena to vsak, ze to nemozu pozadovat v ramci vyjednavani. napriklad Sainz opustil Toro Rosso, kde bol viazany zmluvou, v ramci motorovych rosad ako sucast dohody vsetkych zucastnenych. v tomto pripade by to bolo nieco podobne. Teda hypoteticky, ak by to naozaj pozadovali.

nie kazdemu. tebe :wink:

Ale to je úplně jiná situace. Žádná funkční paralela tu není.

Massi nic zle neurobil. Pocuval svojho partnera a partner ho za to potrrestal. To mi pride presne ako potrestali maxa. Vratit poziciu a este aj dva krat trestat :grin:

A mercedes zas ako vitaz :joy::joy::joy:

Aj som premýšľal ako zareagovať na to ze mi niekto nadáva do pakov, nech ma ktokoľvek akýkoľvek názor nadávky si za to nezaslúži. Ale potom som si všimol ze marcifanda… Je to smutné, žiaľ v mnoho vašich komentároch zabúdate na slušnosť. Asi to proste inak neviete, žiaľ príroda nerozdava inteligenciu všetkým rovnako

Pako je synonymum ktorym som vas oslovil. Pako ma vacsie IQ ako ■■■■■ takze si myslim ze som vas povysil nie ponizil alebo urazil. Takze mali by ste byt stastny.

A vo stvorcekoch je D.E.B.I.L

Dame si trochu teorie… ■■■■■ je odvodeny od debilizmus co je jasne definovane ako lahka dusevna zaostalost. Pako je len slangova nadavka, takze ju vedecky nie je mozne porovnavat s jasne definovanym inym pojmom. V programatorskom jazyku je to nieco stylu “undefined variable” takze ak spravime podmienku
if (undefined variable > “■■■■■”)
Tak to kompilator nedokaze prelozit a vyhodi chybu.
Ale vy to viete porovnat… dokonca aj pouzit na skupinu ludi resp. na cloveka ktoreho vobec nepoznate a neviete ake je jeho spolocenske postavenie. F1 nepozeraju len pubertaci ale aj starsi ludia, ktorych prejav na diskusnych forach urcite nie je taky ako ten vas.

preklad pismen do stvorcekov zvladnete… zadefinoval ste to sam