McLaren predal svoje technologické centrum, kúpila ho americká spoločnosť | Magazín F1 - F1online.sk

Tím McLaren predal svoje technologické centrum (MTC) americkej spoločnosti Global Net Lease (GNL), ktorá vlastní nehnuteľnosti v USA a v západnej Európe. Predajná cena predstavovala 200 miliónov eur.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/27254/mclaren-predal-svoje-technologicke-centrum-kupila-ho-americka-spolocnost

Toto nechápu. Jak může být výhodnější prodat barák, který vlastním a pak v něm platit nájem? Přece ten, co to koupí a pronajímá, to dělá za účelem zisku, což je moje ztráta. Ještě je možnost, že utržené peníze dokáží zhodnotit víc, než kolik prodělají za pronájem. Takhle vydělávají finančníci, obchodníci s akciemi apod. Ne vždy jim to vyjde. Ale nejsem si teda jistej, že je to tenhle případ. Tady mi to spíš příjde jako půjčka na vánoční dárky nebo dovolenou.

To je pravý kapitalizmus. A niekedy normálnemu človeku z toho hlava nebere. Každopádne na jednej strane to nechápem a na druhej tomu rozumiem. V mojich očiach je to stávka All-in. Buď sa McLaren vyšvihne medzi TOP tímy F1 a v dlhodobom horizonte na tom královsky zarobí alebo príde kríza a príu o všetko.

1 Like

Vždyť o tom píšu. Prodají barák a prachy utratí za provoz. A za chvíli budou možná tam, kde předtím. Kdyby se jednalo o pokrytí naprosto mimořádné situace s jasným výhledem na zlepšení, dá se to pochopit. Nečekám ale v nejbližší době nějaký boom a extrémní zisky zrovna v prodeji sportovních aut. (Covid krize zasáhla globálně poměrně velkou část světa, potencionálních zákazníků možná ubylo a navíc novej sporťák je zbytná investice.) Sice prototyp nového modelu se velice opatrně už projel, ale stejně.

1 Like

Ja by som to nevidel az tak cierno. Ak je tam jasna strategia tak v tom nevidim problem. Je to lepsie ako zatazit firmu nejakou pozickou. Za 20-30 rokov bude technologicke centrum zastarale. McLaren je technologicka firma a nie realitna, takze sa zbavili nehnutelnosti a investuju to do technologii.
Firmy, ktore sa venuju takymto akviziciam su zamerane na dlhodobe investovanie. McLaren ma pravdepodobne plan na rychlejsi vynos z tych 200m za co to predali.

Je to pro motorsport náročná doba, potřeba přežít je velká a drahá. McLaren už nemá moc kde brát.

No ona to vlastně půjčka je. V bance by si půjčili 200m, ručili by barákem a měsíčně spláceli. Až by splatili vše (+ úroky), bylo by po dluhu a měli by barák. Tady prodali barák, ale měsíčníma splátkama si ho koupí spátky. Na konci budou mít zase barák. Akorát že banka jim půjčit nechtěla, tak to udělali takto.
Ty znáš nějakou automobilku nebo třeba jinou továrnu, která má budovy v pronájmu?

to ja neviem, ale prenajimat kancelarie je dost bezna prax. Taketo maloprodukcie ako ma McLaren zas nie je problem prestahovat keby to bolo nutne. Vsetko sa odvija od toho ci Zak vie z tych 200 milionov urobit jednu miliardu, alebo to minie.

Tento typ leasingu je dosť bežná vec. Svojho času to využila automobilka Peugeot, keď predala svoje administratívne a ak sa nemýlim aj niektoré výrobne budovy.

Ja to vidim skor tak, ze teraz vidia velku prilezitost investovat a pod rozpoctovym stropom z toho dlhodobo profitovat, ale nevedeli ziskat tie prachy inak ako predajom budovy, ktoru casom mozu odkupit spat, ked budu lepsie casy.
Pod rozpoctovym stropom sa prevadzkovanie timu ako McLaren javi ako dobry a vynosny biznis, ale treba prezit pandemiu a odbobie, kym rozpoctovy strop bude fungovat naplno.
Cize ako bolo v clanku, je to len a hlavne o cash flow.
Samozrejme je v tom aj ista miera rizika, ale ked zasadne nepokazia auto dalsej generacie, mali by byt aspon na par rokov v pomerne dobrej pozicii, na to vsak treba tie prachy teraz…

No jestli jsem to dobře pochopil, oni vlastně mají tu budovu na leasing. Tedy postupnými splátkami si ji koupí zpět. Takže provoz zaplatí v těch splátkách a starej barák za těch 20 let budou mít stejně na krku. Čistě pouze toto je prodělečné. Smysl to dává pouze, pokud z těch peněz dokáží vytřískat větší zisk, než kolik ztratí na tom leasingu. To pochopitelně není nereálné. Ale pokud to nevyjde…

To je právě to, co se mi na tom moc nezdá. Je to risk, a že jim nechtěl nikdo normálně půjčit (a banky půjčují rády, oni z toho žijí) ukazuje, že to považovali všichni za veliké riziko.
Tak snad to vyjde. Hlavně aby byly ty lepší časy.

nie som uctovnik, ale nie som si isty ci sa splatky pozicky daju odpocitat zo zisku. podla mna sa daju odpocitat iba uroky. Leasingove splatky, sa ale odratavat iste daju. Neviem presne ake maju firmy v UK podmienky pri predaju nehnutelnosti, ci platia nejaku dan z potencialneho zisku, asi ano, ale evidentne to cele pre nich bolo natolko vyhodnejsie, ze sa pustili takouto cestou. Nemyslim si, ze to robia zo zufalstva.

Vidíš, takhle do hloubky jsem to nezkoumal. Ale napřed se určitě obraceli na banky dokonce i na britskou vládu a všude s nimi vyběhli. S tím prodejem přišli až poté.

Mimochodem, jak sem dáváte odkazy? Když sem chci nějaký vložit, vyskočí na mě hláška a nejde mi odeslat příspěvek.

u mna funguje copy/paste.

Tak pokus. Zde je to docela dobře shrnuto:

www.autoforum.cz/predstaveni/mclaren-je-dal-na-pokraji-bankrotu-pujcky-ani-propousteni-nestacily-tak-prodat-to-nejcennejsi/

Musel jsem smazat https:\ a pak to jde
Jinak mi vyskočí hláška “You can´t paste a link…”