Massa: Verstappen sa môže stať šampiónom aj šesťkrát v rade | Magazín F1 - F1online.sk

Vsichni vime, ze Ferrari podvadelo s motorem, stejne tak je znamo, ze titul 2021 je v nespravnych rukou :x:

Kdybych si měl tipnout, tak myslím že hlavní kouzlo bude v hmotnosti, myslím, že hodně dovažují a na to žádné pravidlo nikdo nevymyslí.

To je ako povedat, ze Mercedes sa v boji o titul v sezone 2021 udrzal len tym, ze Hamiltonovi vymenil motor v Brazilii.Tiez su to podvodnici, lebo vedome porusili pravidla a trest bol smiesny.

Ci vidime nejaky rozdiel?

RB prekrocil strop realne o pol miliona. Ak mi chces povedat, ze to ich vynieslo tam kde su, tak sa zasmejem…

Treba sa na situaciu po,riet realne. Boli pravidla postavene na motor, dominoval Mercedes. Teraz su pravidla postavene na podlahe, dominuje RB. Rozdiel je v tom, ze RB skusili obmedzit hned v prvom roku novych pravidiel, kdezto MB sa nikto poriadne zastavit nesnazil

3 Likes

RB dominuje s kauzou costcap, ale to ma realne minimalny vplyv na vykonost.
mercedes dominoval vdaka podvodu pri vyvoji motora, to malo extremny vplyv.
najlepsie z toho vychadza ferrari za domincie schumiho, to bolo ciste.

nevyhoda RB je ze pravidla casu vo vetrenoˇ tunely znevyhodnuje lepsich.
to liberty nastavylo dobre

kdyby se probral Schumacher,tak ho trefi šlak

Od Imoly to přijde

Od Imoly Alpine před AM.

Tomu po tom co jsi viděl první dva letošní závody nemůžeš věřit ani ty :thinking: Takhle jestli se chceš sázet tak každýmu musí být blbý tě okrádat.

1 Like

O láhev Legada…
Od Imoly 0-0 body.

Když jsem tě přes soukromou zprávu nepřsvědčil, přijímám.

2 Likes

To je jen, aby ta sezona byla trochu zajímavá. :slight_smile:

V minulosti se dominance, nekdy uz naznak dominance resil zakazem auta, bez blizsiho vysvetleni.

Napriklad:

Brabham BT46B s velkym fenem vzadu, prvni zavod a vitez - ban
Lotus 88 s dvojitym chassis, uzasny casy v treninku na prvni zavod - ban

Duvody byly, ze zaprve aby to nevypadalo jako dneska, za druhy ze by se nestalo nic jineho, nez ze by byli ostatni nuceni auto zkopirovat aby se dotahli, na coz vetsina tymu nemela rozpocet a know-how. Nekompromisni reseni.

Lotus 79 nezakazali, protoze zkopirovat ground effect auto bylo pro kazdeho dostupne, taky to nebyla zadna veda, system byl znamy.

1 Like

Po vymene motora mas jasny trest, uz roky, nikto sa nestazuje a berie to ako vedomy fakt a tym padom neporusujes pravidla, pretoze to umoznuju. V Abu Dhabi tie pravidla porusene boli, taky je tiez fakt a nic na tom nemeni ani to, ze sa pred zavodom dohodli, ze to neukoncia za SC. Dohoda sa nerovna zmene pravidiel, teda aspon o tom neviem, ze by na ten 1 zavod zmenili pravidla. Ja ked sa s tebou dohodnem, ze obabreme stat na DPHcke tiez neznamena, ze ak sa na to pride, nepride trest a ze to nie je mimo pravidiel. Neplacem, titul ma Max, zasluzili si ho obaja a je ako je, nerozumiem nekonecnemu vyplakavaniu ludi, ktore aj tsk nic nezmeni, iba som chcel povedat, ze si dal zly priklad :slight_smile: nic v zlom

Neviem ale prečo si teraz vytiahol AD ktoré Raptor ani Zorko nespomenuli a uvádzaš to ako protipríklad tomu čo povedal @raptor22.

Paradoxne si si sám uvidiedol príklad ale tvrdíš, že to isté nie je to isté.

Teamy majú povolené X komponentov na sezónu (v tomto prípade sa bavíme o motore). Ak tento limit prekročia, nastáva trest kedže nedokázali splniť kvótu a trest je v tomto prípade definovaný v pravidlách ako posun na štartovom rošte o Y pozícii dozadu.
Logika je to jednoduchá - Pravidlo = Nesplníš = Trest.
Koniec koncov, v extrémnom prípade možeš kľudne nosiť na každú VC nový motor kedže táto čiastka nie je pod cost capom ak sa ti oplatí toto pravidlo porušovať.
Získať výhodu možeš aj nemusíš.

Na druhú stranu máš cost cap a jeho prekročenie. Rovnaká logika ako pri motore. Máš povolené použiť X penazí na sezónu (a rátajú sa kategórie A-B-C). Ak tento limit prekročia, nastáva trest kedže nedokázali splniť kvótu, a trest je v tomto prípade trošku vágnejšie definovaný resp. spektrum je veeeľmi široké.
Logika je opäť rovnaká - Pravidlo = Nesplníš = Trest
Áno, vzhľadom na variabilitu vo výške trestu vzhľadom na množstvo penazí ktoré minieš naviac sa neoplatí radikálne prekročiť strop (povedzme 50%) ale tu je rozdieľ jednoducho iba v komplexite trestu.
Získať výhodu možeš aj nemusíš.

Oba príklady sú jasné pravidlá, majú jasne vopred definované tresty a akékoľvek ich nedodržanie je proste porušenie pravidiel.

Ja som ten jeho vyklad zle pochopil na prvu dobru, cize moja chyba, ospravedlnujem sa a chapem, co si chcel povedat aj ty, tomu rozumiem. Za vyuzitie komponentov nad limit prichadzaju jasne tresty o XY pozicii, to vieme, to je uz dane. Ale pri poruseni rozpoctoveho stropu v danych odvetiach pri poruseni o tolko, tolko a tolko je uz definovany presny trest, ci ak ku tomu opat dojde, bude sa strielat “od brucha”?

1 Like

Pohode, ja chápem (teraz nemyslím že ty ale všeobecne lebo som mal rovnaký problém) že, vo všeobecnosti to nikto takto nerieši lebo ľudia sa tak nejak zžili s tým, že prekročiť počet motorov za sezónu je “normálne” a v “poriadku”.

K tým trestom, ako som písal je to trošku vágnejšie napísané resp. tá škála je naozaj široká. Nuž ale keď si tak napísali a odsúhlasili pravidlo :upside_down_face:

The possible penalties are as follows - ranging from a fine to disqualification:

A fine - financial penalty to be determined on a case-by-case basis
Public Reprimand
Deduction of Constructors' Championship points
Deduction of Drivers' Championship points
Suspension from one or more stage of a season (such as qualifying, but excluding the race)
Aerodynamic testing capability reduced
Reduction in future cost cap limit.
1 Like

Sorry, zle som pochopil na prvu dobru tvoj vyklad, tak som aj zle reagoval, rano…🫣😀

2 Likes

Dakujem ti pekne za informacie :slight_smile: aspon som o nieco mudrejsi zasa, resp lepsi rozhlad

2 Likes