Magnussen sa na kľačanie vykašľal, Hamilton žiada väčšiu jednotu | F1online.sk

Tady je naprosto zbytečné reagovat, jen se vyčerpáš. O inteligenci některých jedinců svědčí i níže prezentovaný návrh “řešení”: vojáci s paralyzéry, obušky, projektily… Nedospělost na entou - a to mě některé aspekty BLM děsí. Nicméně vojenskou cestou problémy nemizí, spíše jen eskalují, řešení předpokládají inteligentnější přístup (řešení sociální otázky, funkční aplikace práva). A podstatná část problémů s BLM tkví v bohaté liberální elitě, která přebírá agendu BLM k vlastním cílům. Jenže to jsou ti mladí fanatici v drahých oblecích, s prestižními školami, kteří sedí v redakcích vlivných médií jako NY Times a bohatě sponzorovaných neziskovkách. A před těmi se mají na pozoru i ti černoši, kteří vidí věci realisticky. Matematik a bloger Marian Kechlibar přeložil dopis jednoho černošského učitele z jedné univerzity v Kalifornii, který ho napsal anonymně, aby nepřišel o místo, a tento učitel kromě jiného prozradil, že zažil na vlastní kůži gangsterismus skupiny černochů, kteří jim vtrhli do domu a vyloupili je - delikt, jehož se dopustil i Floyd. Chvíle hrůzy.

Jádro problému se neodehrává v ulicích, ale v zákulisí, kde strůjci velké kulturní revoluce po americku upevňují svou moc nad společností a přehlížejí sociální rozměry situace ideologickým lakem slova rasismus.

1 Like

Ich problem je rovnaky ako nasich ciganov. Zivot v gete, katastrofalna vzdelanost, nezaujem rodicov vychovat svoje deti tak aby sa odtrhli z toho bludneho kruhu. A keby tu po uliciach zacali vyskakovat cigani a slnieckari, ze aki sme my gadzovia rasisticki, rabovali, palili, nicili a zabijali, tak sam sa povolam spat do armady a idem ich upratovat. Po upratovani nech si diskutuju kolko chcu. Ale je to problem hlavne rodiny a vychovy. Mne tiez nikto nic nedal iba tak, sam som si vsetko musel odmakat.

Jo, ale úklidové akce mohou jenom uklidit aktuální rozruch (brajgl), jenže nevyřeší příčiny. Je to jako dávat paralen na snížení teploty a ignorovat to, co tu nemoc způsobuje. Někdo prostě musí začít budovat smysluplné systémy zacílené hlavně na děti - vzdělávání, komunitní život, dostupnost techniky a sportu, perspektiva… Samozřejmě že je to běh na dlouhou trať, ale jinak to nejde. Realita (nejen) v USA: kvalitní vzdělávání - pouze pro malou část společnosti. Možnosti sportovního vyžití - americký sen. (Vidíme i u nás - samotná výstroj a sportoviště jsou tak drahé, že pro většinu rodin je začlenit dítě do nějakého sportovního koloběhu nemyslitelné.) Možnost kariéry - pouze ve vyšších patrech společnosti (západní společnost je neprostupná, fakticky segregovaná - doloženo nesčetným množstvím studií). Komunitní infrastruktura - v amerických městech se nalévají peníze primárně do čtvrtí bohatých, zbytek chátrá. Těch pár výjimek jen potvrzuje pravidlo a tyto výjimky nakonec stejně jen bojují za zachování systému - viz Hamilton, který nepustí ani dolar na podporu dětí ze znevýhodněného prostředí.

Poslat armádu, když propuknou nepokoje, a jinak nedělat nic, znamená donekonečna přešlapovat na místě v svrabu. A každý systém, který dokázal reagovat pouze represemi, skončil v krizi a historicky ztroskotal. Což čeká i Západ.

Koneckonců, to, co dělají bílí liberálové, je jen jiná forma potlačování nespokojenosti: je to represe, která místo fyzické armády posílá do boje nesmlouvavou armádu kategorických odsudků. A oběti jsou sociálně paralyzovány, zrovna tak, jako ti, proti kterým zakročí armáda.

Zatčení a potrestání těch, kteří rabují, je v pořádku, ale asi je jasné, že dané demonstrace nevznikly s cílem rabovat. Rabování doprovázelo i žluté vesty, jejichž protesty neměly s BLM nic společného - a taky se ozývaly hlasy “nastolme pořádek tvrdou cestou”.

Tvoja inteligencia je tu najsamvacsia, ked nevies prekrutit slova vo svoj prospech zacnes kazdeho urazat inteligenciou, pritom si tu najvacsi rozpravKAR. Dvojhodinove slohy plne vymyslenych pricin a dohadov. Ty tu kazdeho kto s tebou nesuhlasi hejtujes a ides druhych poucovat a moralizovat.
Na F1 si liezol ludom na nervy, urcite ta aj doma na cz portali vystvali, preto si doliezol aj na toto nove sk forum. Ani sa nedivim, ked si dookola piskas svoju pesnicku a realita v rozpravkovom svete.

Zmysluplne systemy zamerane na deti existuju, volaju sa skoly. Individualna priprava doma je vsak uz uplne ina kava a tu maju na starosti rodicia a tu je bod problemu. Nie je nasou povinnostou vychovavat im deti, to musi kazdy rodic sam.
Kvalitne vzdelanie je len pre malu cast spolocnosti? No ak hovoris o Harvarde a inych top vysokych skolach, tak maju teda obmedzene kapacity a vysoke naroky. Ja vsak hovorim o zakladnej skole. A ked hovorim o domacom vzdelavani, tak ti nasi cigani zacinaju stracat uz v predskolskom veku, ked ich rodicia im ani knihy necitaju, kedze citat nevedia.
Moznost sprtoveho vyuzitia? Ved si pozri NBA, sami cernoch a co myslis odkial prisli? Basketbal nie je finacne narocny. Futbal tiez nie.
Maznost kariery? Kto maka, tak si vymaka a na to existuje vela ludi s osobnymi skusenostami.
USA je presne o tom, ze stat ti da hovno a co chces mat, si musis odmakat. Kto nemaka, nezere. Oni nerobia socialny stat.
Ak si toto “obete systemu” po celom svete neuvedomia, nikdy sa nebudu mat dobre a to nikde.

Já bych řekl, že to naopak nikdo pod kontrolou v USA nemá, každý si tam dělá co chce, naoko systém atd…

Tak tohle (“oběti” si za to mohou samy a systém je v pořádku) už bylo opravdu nesčetněkrát vyvráceno. Zkus si něco přečíst. Charlese Wrighta Millse, Zimbarda, Kleinovou - nebo u nás třeba Daniela Prokopa. Slepé skvrny jsou čtivá, přístupná, široké veřejnosti určená kniha, navíc se týkají českého prostředí (slovenské bude asi podobné), a tam uvidíš, jaký nesmysl jsi právě vyplodil.

Navíc v posledních letech se mění postoje i mezi ekonomy, tam už ten slepý neoliberalismus, v jehož duchu jsi se vyjádřil, taky koroduje. Čím dál více se poukazuje na systémové předpoklady současných problémů a jejich prohlubující se tíhu. Stačí se podívat třeba na tak umírněného autora jako Noah Smith. Couvají dokonce i postfriedmannovští Chicago Boys!

Ale no slniecko moje. Co som napisal je realita.
Alebo mi chces tvrdit, ze ciganski rodicia v gete od malicka svoje deti vychovavaju?
Chces mi tvrdit, ze ich ucia a citaju im knihy? (ked oni samotni citat nevedia)
Chces mi povedat, ze sa staraju o ich bezproblemovu skolsku dochadzku? (Aj napriek tomu, ze sme ich trestali pozastavenim davok ak ich deti nebudu dodrzovat povinnu skolsku dochadku)
Chces mi tvrdit, ze taketo deti, ktore uz v skolkarskom veku maju nizsie IQ a schopnosti nejakym sposobom vsetko dobehnu?
Chces mi povedat, ze zamestnavatelia by mali ochotne zamestnavat cigana s ukoncenou povinnou skolskou dochadzkou, pozor nie vzdelanim ale dochadzkou a bez pozitivnych pracovnych navykov?

Vyrastal som na sidlisku kde sme mali v susedstve ciganov. Chodili so mnou na skolu a sustavne patrili k najhorsim ziakom. Zatial co ja som robil domace, oni pobehovali po vedlajsom stavenisku, chodili do herne hrat hry a opakovali vsetky oblubene kopy a tahy s tak velmi popularnych akcnych a kung-fu filmov. Neboli to ti osadovi cigani, ziaden Lunik 9, ti uz boli vyssie a aj napriek tomu som evidoval rozdiely.

Tam sa zacinaju ich problemy slniecko, nie nasim utlacanim. Ak retard vychova retarda, tak z toho retarda bude retard a nic viac. Za vychovu vlastnych deti zodpovedaju rodicia.

Mna asi najviac zformovala kedysi velka tragedia na vychodnom Slovensku, kde po prietrzi sa maly potocik zmenil na velku prilivovu vlnu a zaplavil znamu osadu pri Svini. Dostalo sa im vsetkej moznej pomoci a ked na ranajky dostali pecivo a jogurty, tak tie hadzali o stenu a vykrikovali, ze chcu normalne ranajky a nie toto. Oni su problem, nie my. Kto tvrdi opak je blazon odtrhnuty od reality.

Odpusť si tu blahosklonnost, děkuji. A nejsem sluníčko, přesně naopak. Nadto romská komunita není vhodný příklad, který by vyvracel to, co jsem napsal, protože podstatná část problémů tady vychází z diametrálně odlišné kulturní historie (na romské děti se nekladou v domácím prostředí žádné povinnosti - až na výjimky), z toho, že bytostně kočovné etnikum bylo zbaveno možnosti vést kočovný život. S romským prostředím mám dokonce osobní zkušenost, obsahuje i některé velmi negativní prvky (byť rozhodně není černobílá). Ale problémy, které jsem naznačil výše, zasahují společnost bez ohledu na rasu (protože dnešní západní společnost až na nějaké bláznivé skupinky neonacistů není rasistická) a podlamují ji stejným způsobem, jakým by ji podlamovaly, i kdyby žádní Romové nebyli.

Vies aj nieco hodnotne napisat, ci furt len prazdne reci?
A cigani su velmi dobra vzorka, pretoze prave kulturne odlisnosti a rodinne navyky robia cloveka.
Cernosi nie su utlacani, ziaden systematicky rasizmus ich neutlaca. Zatial co sa oni vyhovaraju na bieloch, sikmooky to na vyskach drvia neskutocnym sposobom.
Kto chce, cestu si najde.
Pozri ja dokazem pochopit, ze socialne prostredie v ktorom clovek vyrasta ho ovplyvnuje, ale ked rodicia dietata nechaju to prostredie aby zozralo ich potomka, tak sa nikto nemoze cudovat ako ten potomok dopadne. Aj ked je clovek v srackach, vzdy je moznost dat svojmu dietatu start do zivota.
Vzhladom k tomu, ze do debaty neprispievas nicim hodnotnym, tak toto je moja posledna odpoved.