LIVE: Kvalifikácia pred VC Toskánska | F1online.sk

Tretí tréning naznačil, že kvalifikácia môže byť napínavá. Dočkáme sa jej, alebo Mercedes opäť skrýval svoje karty a všetkým ujde? Dozvieme sa už o pár minút, na okruhu v Mugelle sa o 15:00 nášho času začne prvá časť kvalifikácie.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/10877/live-kvalifikacia-pred-vc-toskanska

Ten Ocon je pako… znicil kvaldu Bootasovi, Strollovi a hlavne Ricciardovi… Leclerc a Perez mu mozu podakovat…

Leclerc dneska jezdil hodně dobře a velmi pěkné páté místo. Vettel teď jezdí skvěle co má nové šasi :+1: Red Bull dobrá výchozí pozice a můžou na Mercedes tlačit takže uplně jasné to Mercedes mít nemusí.

Je pekne vidiet Verstappena relativne blizko za Mercedesmi. Vyzera to tak, ze zakaz kvalifikacnych rezimov sa predsa len prejavil, treba vsak este pockat par kvalifikacii. V dnesnej nizkej strate urcite zohral velku rolu aj jazdecky vykon Verstappena. Ale Red Bull bol celkovo rychly, aj Albon ziskal pekne stvrte miesto. Pekny navrat do formy po mizernej Monze.
Muzom dna pre mna Leclerc, piate miesto s tym srotom je vyborny vykon. Vettel naopak tragedia, ale prilis ma to uz u neho neprekvapuje. Slaby je konstantne celu sezonu, dufam, ze mu pomoze zmena timu a zacne zase predvadzat dobre vykony.
Zajtra to moze byt napinavy zavod, ak sa Bottas po starte znova prepadne, moze tam byt pre Verstappena mozno nejaka sanca, aj ked je favorit samozrejme jasny.
Aj Gasly po famoznom vitazstve minuly vikend sklamal. Ak si chce robit nadeje na miesto v Red Bulle, nieco taketo si nemoze dovolit.
Sklamalo aj tempo McLarenu.

Fakt velka skoda tej Oconovej chyby… inak je dost zaujimave ako sa poradie v strede pola od tyzdna k tyzdnu meni.
Leclerc to dal na pana aj ked mu ta chyba Ocona k piatemu miestu asi trosku pomohla. Seb by sa mal zamysliet. Viem, niektory su nazoru “on nemusi nikomu nic dokazovat” alebo “to auto mu nesedi” ale 0,5s je privela. Dobry jazdec sa musi vediet prisposobit, a ak nato kasle tak je to o to horsie.
Inak neviem ci tie obmedzenie motorovych rezimov pomahaju a len dufam, ze presne kvoli tymto obmedzeniam nebude zajtra este vacsi problem prebiehat ako pred tyzdnom a tie preteky nebude nudna vlacikova blamaz.

1 Like

Zítra jsem zvědavý na Maxe, podle včerejších analýz RB ztrácí na Mercedes jen minimum a byť se v Mugellu asi nebude dát moc předjíždět, s šikovnou strategií by bez šance být nemusel.

Charles: s tím autem skvělý výkon, velká gratulace. Sebastian: buď je zase něco s autem (včera měl problém s motorem, nikde jsem nedohledal, o co přesně šlo, ale možná ho dneska nemohl vytočit na maximum), nebo je to z jeho strany jednoznačný neúspěch. Pokud je auto v pořádku, za rámeček si to nedá, je to debakl. Uvidíme zítra. Čistě výsledkově pro mě zklamání.

Minimální rozdíl mezi Perezem a Strollem dokládá, že Strolla už nemůžeme považovat za slabého pilota - že je i pilotem skvělým, to naopak zatím dovozovat nelze.

Gaslyho bych nechal být. Alpha Tauri je pořád tým středu, možná je po vítězství na Monze přemotivovaný a musí si zase uvědomit, že sedí v týmu středu a na Monze měl i štěstí. Hodnotit bych ho hodnotil až po závodě.

Já Charlesovi fandím, Georgi. Popravdě řečeno jsem na něj upozorňoval už od jeho prvního závodu v F1 (jediný, kdo si ho v Austrálii předloni na f1.sk všiml). Sice teď, ve světle toho, jak Ferrari vybabralo se Sebastianem, a toho, že v tom měl nejspíš prsty i Todt, už to není z mé strany tak silné, ale pořád tam sympatie jsou. A s tím vozem zajel kvalifikaci výtečně, proč to neuznat?

Pokud naopak cítíš k Leclercovi antipatie, což je tvé právo, pak nějakými velkými úspěchy tě v dalších letech pravděpodobně neoslní.

JInak: souhlasím s Bujdym, že ani odcházející pilot nemá ztrácet motivaci, souboj s Leclercem má pro SV stále svou prestiž. Nicméně mě v návaznosti na názor kolegy Starce na chatu napadla spekulace, že Sebastian to možná opravdu bojkotuje záměrně. A to proto, aby pomohl svému budoucímu týmu k milionům dolarů v PK, kde Ferrari stále vystupuje jako reálný konkurent RP. Nakolik může být tato možnost, která mi jen tak bleskla hlavou, reálně opodstatněná, to nechám na názoru každého diskutujícího zvlášť. Osobně doufám, že k takto nesportovnímu kroku (by) se Sebastian neuchýlil, jakkoli by to mělo svůj narativní půvab.

Ocon aj do času kým ho Mercedes nevypinkal kvôli Bottasovi = aby bol pokoj a pokiaľ ho Cyril neposlal na ročný dôchodok aj mohol byť. Chybu môže spraviť hocikto stáva sa aj Maxovi aj Charlesovi, aj Lewisovi —otázka je len ako to je viditeľné takže neviem čo riešime. Rovnako Gasly…najmä na trati kde nikdy nepretekali je to o to komplikovanejšie najmä pre mladých chalanov. Btw videli sme že sa trápil aj Lewis (ten je ale samozrejme na toľko skúsený že to eliminuje).

Za mňa Mercedes proste nie je bez párty tak dominantný…a RB ho trošku stiahol. Určite nejde na pol plynu, prečo by to robili ?

A jinak, off topic, když jsme u bojovníků, podívejte se na Sagana. Tolik nepříznivých okolností - a řekněte, že nedře na maximum a nezaslouží si to respekt. Omluva za odklon diskuse mimo F1.

Ocon mal od majstrovskeho materialu vzdy daleko. Nemozes oznacit kazdeho jazdca, ktory predvadza slusne a sympaticke vykony za majstrovsky material.

Pochopte už že Vettel si s tým autom proste vôbec nerozumie a nesedí mu. Okrem toho jeho motivácia je nulová a práve naopak ako píše Bretnix čím viac rupne Ferrari tým pre ňho momentálne lepšie. Tím mu vôbec nepomáhal doteraz a ani už nemá dôvod práve naopak odstavia ho ešte viac. Mattiu on evidentne nezauíjma to je zrejme z toho čo tresol vo vyjadreniach pred týmto pretekom o tej rozprávke ako Vettela Ferrari vôbec nebude budúci rok potrebovať lebo má Sainza. :woman_facepalming:
Takže nechápem načo toto ešte riešime, rovnaké podmienky zjavne nemajú od začiatku roka minimálne v prístupe tímu a podľa mňa sa tým Ferrari ani netají že radšej do**bú Vettela ako keby mali získať body.
Nie že by bol Vettel v najlepšej forme avšak to je aj prostredím a okolnosťami nie len ním samým. Skúste si počkať rok ak zhorí aj v RP nepoviem pol slova ale ak nie čo budete hovoríť potom ?

1 Like

Mimochodem, neví někdo, čeho se týkal ten včerejší problém SV s motorem (těsně po ukončení druhého tréninku)? Včera v P2 měl Sebastian jen o desetinu horší čas než Charles a tuším, že ho udělal na žluté směsi, zatímco Charles ten svůj na červené. A najednou je takto daleko za ním…

Ferrari navíc nemůže vyměnit motor bez penalizace, což je na trati, kde se takřka nedá předjíždět, problém. Nechci přehnaně spekulovat, ale rád bych věděl, jestli za tím propadem nestojí třeba omezený výkon motoru.

Úprimne v tom ročníku s Albonom, Gaslym a Sainzom bol viditeľne najlepší takže v tom čase bol ( Ok Albon vtedy nebol v F1 ale vekovo to sedí kedysi spolu pretekali a to prečo tam šiel tak neskoro na rozdiel od nich tiež ukazuje teraz) rozhodne najlepší materiál čo v F1 bol čiže logicky mohol byť najskôr z majstrom sveta práve on. Takže v istej fáze bol najlepší možný materiál na MS. A osobne si myslím aj to že ten rok off ho dosť jazdecky zakopal.

To že o rok na tu máme ročník kde sú jazdci ako Verstapen, Leclerc, Russell a dajme tomu že aj Norris (ak ho zaradíme k nim, že pretekal s nimi v nižších sériach) to je iná vec ale to v čase keď Estebana ešte ako nádej držal Mercedes nikto nevedel a vtedy mal potenciál nahradiť aj Bottasa a ak by sa to stalo tak by bol určite mal po odchode LH najväčšie šance. Jediný čo bol v F1 v tom čase bol Verstapen.

Ja si naopak myslim, ze ten rok mimo mu jazdecky nijako neublizil. Akurat dostal za timoveho kolegu Ricciarda, ktory patri k sirsej spicke a naplno sa ukazuju ich jazdecke kvality. V Racing Pointe naopak sedel vedla Pereza, ktory je podla mna precenovany a tak sa zdalo, ze by aj Ocon mohol patrit k sirsej spicke. No vedla Ricciarda sa ukazalo, ze to tak nie je.

Ok ak to porovnáme s Ricciardom tak nie ale ten bez pochýb mohol byť MS …ale dovtedy sa to zdalo byť OK a to či to bolo Perézom (a súhlasím že priemerným) alebo nie je dnes ťažko zistiť. O tom že mu ten rok neublížil si dovolím pochybovať, pauza neprospieva nikomu a uvidite že ani Alonsovi. Ale názor ti neberiem- Ono sa to dnes ťažko posudzuje. A celkovo u pilotov z programu Mercedesu je to dosť komplikované a to všetko pre faktor Bottas, respektíve pre to že ten koncept je nastavený tak že nemá svoju plnohodnotnú akadémiu ako RB alebo aj Ferrari u AR a robí si ju z podpriemerného Williamsu alebo vtedy krachujúcej FI (či ako sa to vtedy volalo). A potom to situáciu výrazne komplikuje. Je jasné že RP už dnes jazdcov Mercedesu nepotrebuje…Williams áno lenže ten by zase potreboval pomoc od Mercedesu akú dostal RP a úprimne si povedzme dávno to mohli mať podchytené aj zmluvne (je jasné že to brzdil Frank). A ak majú v pláne ostať (čo nevieme) a držať akadémiu mali by to aj urobiť. A aj Williamsu by to určite do budúcna prospelo…tak ako AR a AT prospievala spolupráca s A tímom. Juniorský tím má každý top tím, ktorý má výraznejšie pôsobiacu akadémiu …( a Mercedes v tej svojej zhromaždil vždy dosť veľa talentu). Mercedes nie a preto to potom vyzerá tak že realita je výrazne skreslená a výkony tých chalanov proste dosť zanikajú. Ja to vidím takto.

Ja si vobec nemyslim, ze Oconovi nejakym sposobom uskodil faktor Bottas. Ba prave naopak. Mercedes bol po sezone 2018 s Bottasom nespokojny a Ocon mal sancu ziskat jeho miesto. No podla mna ho nedostal, lebo jazdecky v Racing Pointe nepresvedcil. Ocon mal narozdiel od takeho chudaka Russella v Racing Pointe oproti kolegovi Perezovi dobru sancu naplno ukazat svoje jazdecke kvality. No nedokazal to, bol dokonca horsi od Pereza. Tak ho logicky Mercedes nezobral, to by sa im neoplatilo, pravdepodobnost, ze by bol lepsi od Bottasa, nebola prilis velka, ked nezdolal ani toho Pereza.
Co by dal Russell za taku sancu? On ma moznost miesta vo Williamse proti kolegom Kubica a Latiffi, kde sa jazdecke kvality ani zdaleka nedaju ukazat tak dobre, ako v pripade Ocona.

1 Like

presne tak. Ocon dostal porovanie s world class. Perez je solidny pretekar ale nie je to level na top stajnu.

Ja si osobne nemyslím ze Ocon ma až Russellove kvality to rozhodne nie a dobre to vieš. A ani to že oslnil ale to momentálne ani Bottas a tak nejak si myslím že s ním ich aj treba porovnávať keďže “bojujú” o jedno miesto. Lenže za okolností mohol v čase keď si ho Mercedes vybral mohol byť podľa nič MS… Inak by tam nebol. Potenciál mal…avšak bol aj dosť mladučký… Dostať tu šancu bez pauzy dnes možno by to bolo inak. Preto si ho aj vybrali lebo vyberali to najlepšie čo ten ročník mal.
A v konečnom dôsledku Esteban neskončil zle. Ide o to ako končia chalani z Mercedesu práve pre konzervativizmus Mercedesu… A reálne ak to bude pokračovať aj po budúcom roku Russell môže dopadnúť ešte horšie ako Ocon. V F1 ale vo Williamse boh vie dokedy.
Ó tom že GR by bol za takú šancu viac ako rád a na 99 % by ju aj lepšie využil o tom nepochybujem a som rada ze ani ty. A mne skutočnosť že začal kde začal až tak nevadí… A skončil tam na tak dlho podľa mňa aj preto ze postupoval neštandardné rýchlo, čo nikto ani Toto nečakal a de facto to aj priznal. Ak ho nechceli poslať do inej série čo by význam nemalo (a v F2 ostať nemohol) tak ostal len Williams. A teraz je stav v A aký je a bohužiaľ do 2022 sa nezmení keďže ide o tituly a rekordy. Ale môže mu to pomôcť zachrániť sa pred scenárom Albon a spol a byť ešte lepším pretekárom, čo ozaj bude mať aj na to aby sedel v Mercedese. Hoci tie tri roky sa na ňom môžu tiež podpísať aj negatívne. Podľa mňa ukazuje dosť a podstatný ľudia to vedia… Mne by vadilo ak by tu šancu nedostal o rok kdekoľvek INDE lebo som presvedčená že by to využil lepšie ako mnohí pred nim… to ci to bude priamo Mercedes už neriešim to je na ich rozhodnutí (aj keď viete že ja byt oni risknem to) … Len nech ho preboha nezakopú lebo to bude mrhanie talentom a ničím si to nezaslúžil lebo podáva dobre a konštantné výkony často nad limitom Williamsu.

Aj keď dnešok zrovna reprezentatívny nebol tam to dosť zrušil v tej zatáčke​:rofl::rofl:… Ale akosi vždy keď ma šancu ozaj čosi ukázať aj na tom Williamse príde nepredvídateľná okolnosť a celé sa to poserie. Gio v Spa dnes v P3 brzdy a nedostatok najazdených kôl. Minulý rok ho Kubica dá 1x aj to v závode kde získajú bod :rofl::woman_facepalming::sleepy:

si zabil :clap: bretnixa trafi slak, kym vysvetli kolko toho zase bolo proti Fetelovi a s cim vsetkym musel bojovat :man_facepalming:

stale ma s tym monopostom nieco… ferrari ho sabotuje :joy:

ako s nim vybabralo ? skoncila mu zmluva, moze byt rad, ze tam este jazdil po spackanej sezone 2017

tak uz nechyba rychlost, ani nema nic poskodene, uz to sabotuje zamerne, preto je tak daleko od leclerca :star_struck: koho by to napadlo ?

vtip mesiaca :rofl:

este raz sa nenapadne spytaj, aby si zase doladil to nenapadne postrkovanie ostatnych k tomu, ze Fetel mal poskodeny motor, preto dostal nakladacku od Leclerca… ako som uz pisal, rad pracujes so slovickami a nenapadne podsuvas svoj nazor inym… ak by tam problem mal, spravili by s tym nieco a asi aj spravili… ale este o 2 zavody dalej budes pisat, ze Seb ma stale ten isty motor, ktory mal poruchu v Toskansku :sweat_smile: sasi vymenene, teraz treba motor… to je fuska, este vymenia jazdca o rok a bude hotovo :kissing_heart:

volny trening porovnaj s dnesnou Q, fakt impozantne :clap:

cize ho vymenia na trati rychlejsej, nieco, ako SPA, kde budu mat problem aj s Alfami ? :+1:

ved ty uz spekulujes, ine ako o motore tu uz ani necitam…
A este odpoviem v komente pre teba aj George ktory sa pyta na to chvalenie Leclerca…
Vsade si Leclerca opisoval, ako mladeho jazdca co nema ako pomoct pri vyvoji monopostu, bez pomoci Fetela a napisem presne preco… Teraz ho pochvalis, aby si mohol za tu pochvalu pisat vymyslene pribehy o Fetelovom poskodenom monoposte a aby to tak verejnost neodsudzovala, tak tam das pochvalu a potom si riesis tie svoje komplexy z Fetelovej zalostnej rychlosti…
Komenty, kde si stale riesil preco Fetel dostal nakladacku, sa nestretli s pochopenim, tak to skusas touto vychcanou cestou… nevadi, stava sa :yum: