Jordan o Vettelovi: Psychologicky nezvláda ani Leclerca, nie to ešte Hamiltona | F1online.sk

Z toho co jsem viděl mám Pereze za toho lepšího než Vettela, vyhodnotil to tak můj rozum a mám k němu větší důvěru. Jordan svá slova také opírá o to jak to vyhodnotil, to je přece normální. No a vyvracet můžeš co chceš a mávat dalšími spekulacemi, to že by ale chtěl Stroll ke svému synovi někoho s kým to bude mít jeho syn lehčí je možná věc, naplňuje to podstatu toho aby jeho syn byl vnímán za toho úspěšného. Nemyslím si že by Vettela pravidelně porážel, Strolla mám na žebříčku jezdců úplně vespod.

Dobře, Hogare, je to tvůj pohled na věc, dál bychom asi jen recyklovali vyřčené. Ale Aston Martin nebude brát Vettela proto, aby splnil nějakou domnělou představu o snížení laťky pro mladého Strolla. V takovém případě by ten projekt ani nebyl seriózní, byl by to projekt, který existuje jen pro mladého Strolla. Osobně jsem přesvědčen, že tento projekt bude vytvářen jako do budoucna vítězný, tím myslím s ambicí dostat se na vrchol. Zájem o Vettela je součástí této ambice. Image mladého Strolla je tu druhořadý. Vybudovat vítězný tým je úspěch úplně jiného kalibru než mírně vylepšit Lancův kredit. Proti mladému Strollovi stojí starší Stroll, ambiciózní byznysman, který chce ukázat, že neprohrává a čeho se dotkne, to se promění ve zlato.

Sorry ale tohle je naivní. Pokud považuješ tým který vytváří jen kopii jiného týmu s ročním zpožděním jako cestu dostat se na vrchol tak se hodně neshodneme. Aston díky Mercedesu může hrát sice druhé housle, ale vždy jen maximálně ty druhé housle. Zájem o Vettela krom zmíněného také jistě bude v marketingové otázce, tam se můžeme shodnout.

Ale to platí o RP, Aston Martin se z toho týmu teprve stane. Jak to vidím já, RP je jen předstupeň AM. A to nepříjemné kopírování z tohoto hlediska dává dokonalý smysl, byť s pachutí dalšího ohnutí pravidel až do extrému: vytváří se tu lepší výchozí pozice pro Aston Martin. Kromě jiného mají inženýři týmu funkční monopost s řadou vychytávek Mercedesu, byť loňských. Nemusí tedy zjišťovat, co a jaká kombinace funguje, pracně nad tím přemýšlet a lít do toho velké peníze. Dostali to na stříbrném tácu a teď se mohou učit. A ušetřené peníze + zisky z PK vrazit do vozu pro rok 2022.

Podle mého názoru je to kopírování jen jednorázový rok, možná si takto pomohou i v příštím roce, když letošní vozy jsou evolucí minulých. Ale pak se AM - věřím - vydá vlastní cestou, byť odvozenou od toho, co získali od Mercedesu (to je teď jejich záchytný bod).

Tím pádem máme kritérium potvrzení nebo vyvrácení (alespoň pokud jde o ambice týmu): buď z nich tedy budou věční kopírovači, aby měl Lance v čem jezdit, smíření s tím, že na titul AM nedosáhne, nebo se odpoutají a pokusí se stát novým vítězným týmem. Osobně sázím na to druhé, byť podařit se jim to nemusí.

Tak tomu se říká čistá víra, nikde ani náznak že by Aston byl opravdu samostatným konstruktérem ale ty o tom píšeš. Můj názor je mimochodem opačný, bude to jako Haas ale propracovanější a s lepší spoluprací od Mercedesu.

Ano, ta moje predikce ohledně AM je čistá víra, nic jiného to ani být nemůže. Nicméně je to přesvědčení s určitou logikou, byť to, jestli tato logika odpovídá logice lidí v RP, resp. AM, opravdu nevíme.

Tu logiku ale podporuje i fakt, že mateřská firma má problémy (tak jako řada dalších automobilek), koneckonců, Stroll tam přišel jako vítaný investor. Jenže Stroll má asi pětinu akcií AM, takže čistě své si neprohlasuje. A vstupovat do F1 s tím, že tým v ní bude hrát jen druhé housle, ale syn bude mít v čem jezdit, by asi jako důvod Aston Martin neakceptoval. I proto věřím v ambice jiného řádu. Ale ještě jednou, je to spekulace. Škoda, že jsme tu teď de facto sami, názory jiných by byly zajímavé.

1 Like

Budoucnost nás rozsoudí, dle mě Aston i do budoucna bude jen tým s úzkou spoluprací s Mercedesem, nic víc.

Osobne súhlasím s @Bretnix. Jasné, že všetko to sú len predikcie a domienky. Všetko nám ukáže len čas, obidva názory majú dačo do seba, ale myslím, že zaslepene sa netreba “hádať” o jeden či druhý názor. Debatovať o tom je už iná vec.

Tiež si myslím, že AM nemá v úmysle sedieť za Mercedesom, i keď budú odoberať ich motory. To ich kopírovanie je môjho uhla pohľadu rozumné riešenie, keďže im to malo ušetriť peniaze pre nové previdlá na rok 2021. To, že sa pravidla posunú nemohli tušiť, ale určite boli potešení, lebo im to ušetrilo peniaze ešte za ďalší rok.

Trochu jsem googlil, jestli někde nenajdu nějaké prohlášení, které by umožnilo naše věštění z křišťálové koule trochu upřesnit. Našel jsem jedno vyjádření Sergia Pereze, který asi před týdnem přímo mluvil o tom, že Aston Martin vyzve Mercedes, Red Bull a Ferrari, ale je to prohlášení na úrovni PR. Něco víc naznačil Andrew Green, který prozradil, že Aston Martin nebude alespoň zkraje tak velkým týmem jako Mercedes nebo Ferrari, nepůjdou cestou, že by nabrali dvojnásobný počet zaměstnanců. Spíše by chtěli udržet maximální efektivitu práce: “sweet point” typu cena versus výkon. To by nahrávalo víc Hogarově pozici, ale ne úplně, protože navýšení rozpočtu tam bude. Uvidíme, no.

Překvapilo mě kdyby jsi s ním nesouhlasil, ty jsi k němu něco jako RP k Mercedesu :slight_smile:

urcite to nebolo hlavne na zaklade poslednej sezony

Súhlasím s jeho názormi to je pravda. To ale neznamená, že nemám tie svoje.

1 Like

Ako píšeš, uvidíme. Pri nástupe rozpočtového stropu už Ferrari hovorilo, že bude musieť presunúť svojích zamestnancov, aby ich nemuselo vyhodiť, takže nábor veľa zamestnancov asi veľmi cesta nie je. No keď sa pozrieme na zázemie tak akurát sa buduje (keď už nie je vybudovaná) nová moderná továreň, čo by im mohlo pomôcť. Force India bola známa tým, že s malým rozpočtom dokázali robiť veľké veci a keďže ľudia tam ostali rovnakí, im financie naviac veľmi netreba. Tak ako hovorili pri nástupe Strolla, že s toľko peniazmi ešte neoperovali.

  1. Hill prvýkrát sadol do Williamsu keď mal 30 (na testoch v marci 1991 v Silverstone) - a 2 roky najprv testoval! Predtým som sa prepočítal o rok - keď mal 33 tak už končil svoju prvú sezónu za Williams. Lenže Schumi debutoval v F1 keď mal 22 - to bola tá istá doba, keď “jazdili muzi” podľa teba. ČÍTAŠ DOBRE - 22! Häkkinen 22, Coulthard 23, Senna a Prost 24, Alesi 25, Frentzen 26, … Hill 31. Hill bol prosto výnimka a doba s tým nič nemá - napriek tomu ho Jordan podpísal v 37 rokoch! Vettel môže byť po neuveriteľných 13 sezónach v F1 už dosť vyšťavený, ale s vekom to nemá nič spoločné - to je nezmysel. Kimiho znovu podpísalo Ferrari v 34 rokoch a Alonso naopak v 33 z Ferrari ušiel a McLaren-Honda ho radi podpísali (že to napokon dopadne ako dopadlo vtedy nik nemohol tušiť). A to sú piloti mladšej generácie než Hill, či Schumi.
  2. Ferrari by sa ale malo dívať aj na to, koľko bodov im Vettel získal. Napr. tým, že robí prácu ich stratégov, či naposledy dokonca mechanikov, keď si kontroluje pedále… Chcel by som veriť tomu, že pustenie Vettela majú dobre rozmyslené, ale robí mi to problém.
1 Like