Osobně debaty na téma, kdo je nejlepším pilotem všech dob, považuji za věcně nesmyslné, resp. dávají smysl jako hra, která iniciuje debatu a zvětšuje zájem o F1.
Ale poukázal bych na něco jiného, co podle mého názoru Hamiltonovi naprosto uniká. Sport je fenomén, který jsme odvodili od řeckého pojetí sportu, tím myslím antického pojetí, kde se zrodila nejen idea sportovního klání, ale také vidění vítěze takového klání jako hrdiny, kterému náleží obdiv. Ten obdiv se vztahoval na to, že vítěz podstoupil tzv. agon, boj = boj se soupeři, boj s okolnostmi. Právě tento “agon” tvoří podstatu toho, co zakládá status úspěšného sportovce - a tento prvek, tak jako spoustu jiných antických prvků, jsme v naší kultuře nejenže neodstranili, ale umocnili. A právě “agon” je to, co Hamilton nepodstupuje - vítězí v důsledku nevídané technické převahy, která mu zaručuje hladké výhry. Hamiltonovy jezdecké schopnosti to nezpochybňuje, ale jeho převahu nad soupeři ano - jen blázen může věřit, že mít Verstappen srovnatelnou techniku, měl by letos pouze jedno vítězství a Hamilton šest nebo sedm (nebo kolik jich letos vlastně má). A právě proto, že Hamilton je vítězem, který nepodstupuje “agon”, jeho status nemůže být takový jako v případě pilotů, kteří tento “agon” sváděli, za prvé proti soupeřům, za druhé proti nebezpečné, smrtí hrozící technice. To je to, co měl asi na mysli Stewart.
Paradoxně tu vzniká snaha etablovat Hamiltona skrze něco, co bych označil za “agon” druhé úrovně, skrze jakýsi souboj napříč časem s Michaelem Schumacherem. Ale tento druhotný “agon” nemůže nahradit moc prvního, jednak proto, že ho podrývá právě ta technická převaha, a také proto, že ani Michael Schumacher tady nemá úplně čistý štít (výhodám se těšil i on).