Talianske médiá vytvorili okolo nového motora Ferrari menší „seriál“ s hromadou zápletiek a vyvrcholení. Nová pohonná jednotka zažije súťažnú premiéru v Rakúsku a neprinesie masívne zvýšenie výkonu. Napriek tomu do nej fanúšikovia tímu, najmä vo svetle posledného víťazstva Lewisa Hamiltona, vkladajú veľké nádeje. Možno aj preto sa tím rozhodol ozvať oficiálnou cestou.
Bolo by zaujimave vediet, ako je vobec mozne, ze Audi nasadilo motor a vyuzilo ADUO uz v Spanielsku, ked ofiko info nebolo?..
Inak, to ADUO az taky zazrak nieje.. Jasne ze chcu vylepsit spolahlivost, to mozu aj bez ADUO, ale vlastne pri obmedzenom pocte motorov len 2x v sezone nasadia “update” motora… To neznie nejak uplne mega super, asi ani ten druhy ADUO update nedorovna Mercedes, alebo ano?
Ten ma vsak plne ruky prace so spolahlivostou, takze mozno sa na vykon vykaslu… alebo ich donutia okolnosti.
Toto je vyjadreni AI na dane tema .. snad to pomuze
Definitivní krok: Že je verdikt ze strany FIA vnímán jako uzavřený, dokazuje fakt, že FIA již oficiálně schválila první motorové upgrady na základě ADUO. Ferrari nasazuje evoluci svého motoru (s odhadovaným ziskem kolem 5 koní)
FIA na vsechny protesty reagovala tím, že poskytla všem týmům detailní rozbor svých měření a datových analýz, aby dokázala transparentnost. Podle zákulisních informací z padoku sice probíhala ověřovací komunikace (přeměřování), ale ta sloužila spíše k vyjasnění metodiky pro budoucí okna, nikoliv ke změně stávajícího žebříčku. FIA dala jasně najevo, že ADUO nefunguje jako klasické dorovnávání výkonu (BoP) celých aut, ale hodnotí čistě matematický index samotného spalovacího motoru.
Co bude následovat?
Systém ADUO není jednorázový. Během sezóny 2026 jsou naplánována tři hodnotící okna. První (po GP Kanady) sice Red Bull prohrál na politickém poli, protože jako jediný nedostane vůbec nic, ale po GP Maďarska a následně po GP Mexika bude FIA data analyzovat znovu. Pokud se výkonové poměry po upgradech soupeřů změní, může Red Bull teoreticky získat vývojové úlevy v dalším průběhu roku
Nemyslim si, ze budou posledni pri mereni . prece jenom tymy uz vedi jak se to meri a jak to “osulit” ale presto paklize by byl posledni dostal by ulevy i na pristi rok ..
Pravidla systému ADUO jsou nastavena tak, že každý získaný balíček úlev se vždy povinně propisuje do dvou let – do aktuálního roku a do roku následujícího
Jak by to vypadalo v praxi pro Red Bull?
Pokud by soupeři (např. Mercedes nebo Ferrari) díky svým současným ADUO upgradům odskočili tak výrazně, že by v dalším hodnocení (po 11. nebo 18. závodě) byl spalovací motor Red Bull Powertrains (RBPT) pozadu, stalo by se následující:
Ztráta 2 % až 4 %: Red Bull by získal 1 upgrade pro sezónu 2026 a 1 upgrade pro sezónu 2027.
Ztráta nad 4 %: Red Bull by inkasoval 2 upgrady pro sezónu 2026 a 2 upgrady pro sezónu 2027.
Finanční bonus: K tomu by dostal finanční injekci mimo rozpočtový strop (od 3 do 11 milionů dolarů podle velikosti ztráty) rozložitelnou mezi oba roky.
Pravidlo o nesčítání uvnitř jedné sezóny (Non-cumulative)
Je zde však velmi důležitý háček, který v budoucnu ochrání spíše soupeře Red Bullu. *V rámci jednoho kalendářního roku můžete ADUO úlevu aktivovat pouze jednou.
Ferrari, Mercedes, Honda a Audi již své upgrady pro roky 2026 a 2027 dostali v prvním okně.
I kdyby tito výrobci ve druhém měření propadli ještě hlouběji, další nové upgrady pro sezónu 2026 už nedostanou.
Jediný, kdo může ve druhém či třetím okně nově „vstoupit“ do systému ADUO a získat bonusy pro roky 2026/2027, je právě Red Bull, protože v prvním kole jako jediný nic nečerpal.
Propadnutí vs. přenášení žetonů do roku 2027
FIA striktně odděluje platnost žetonů pro jednotlivé roky:
Žetony určené pro rok 2026 musíte nasadit do konce letošní sezóny, jinak bez náhrady propadnou.
Žetony přidělené pro rok 2027 jsou bezpečně uzamčené pro příští rok. Pokud by se stalo, že tým získá ADUO žetony pro rok 2027 letos a v příštím roce (při revizi na začátku sezóny 2027) by spadl do úlev znovu, výhody pro rok 2027 se mu mohou nasčítat (stackovat). V extrémním případě by tak v sezóně 2027 mohl teoreticky nasadit až 4 upgrady motoru.
Systém je tedy navržen jako dlouhodobá záchranná síť. Pokud někdo motorově selže, FIA mu dává dvouleté okno (letošní a příští rok) na to, aby s extra rozpočtem a vývojovými dny ztrátu smazal.