FIA si určila minimálne “kvóty” na ženy v rozhodujúcich pozíciách | F1online.sk

Ženy by šancu mat mali a nemali by byť diskriminované to miesto získať ak na neho majú kompetencie =ale Kvóty??? To nikdy a v žiadnom sektore nefungovalo.

Navyše to je ako zaviesť kvótu koľko mužov učiteľov alebo žien hasičiek musí byť keď je to povolanie ktoré prirodzene viac preferujú ženy/muži.

Už čakám kedy zavedú kvôty na ženy na štarte. Pritom vieme že rýchlosť ako muži proste z nejakého dôvodu (najskôr pre fyzickú náročnosť F1 a jej nižších sérii) nemajú. Pozrime sa na Chadwickovú formulu W môže vyhrať 100x keby sme ju posadili na štart porazí ju aj Lattifi.

Ak niekedy nejaká žena výhra formulu 2 alebo aspoň F3 tak ok miesto si zaslúži (a nech ho kľudne dostane uprednostnená pred mužom) ale to by malo byť na základe talentu a zásluh nie čisté pohlavia.

2 Likes

@ Kiks @Zyklo
najprv si treba precitat co FIA planuje a preco su “kvoty” v uvodzovkach. Mam pocit, ze stranka sa tu iba vezie na vlne koltebackej anti EU vlny, pretoze si nato ludia v zlosti kliknu.
@ Kiks nato aby nejaka zena (ci muz) mohla zastavat funkciu vo vedeni FIA rozhodne nepotrebuje vyhrat “aspon F3”.
V pripade FIA ide iba o zlozenie senatu, nejako ten senat musia poskladat a vzdy tam budu nejake kriteria okrem odbornosti. FIA chce novy rybnik, tak sa musi prisposobit.

Ja som písala najmä o tom ako sú Kvóty ako celok nezmysel v čomkoľvek. A to ja rozhodne nie som anti EÚ. Ale nefunguje to. Ja pracujem v čisto ženskom kolektíve z mužom ako šéfom a nehadze sa o zem že je jediný chlap tak prečo by to malo byt naopak?

To nebolo mierne na funkcie vo FIA ale k tomu, že dúfam ze sa nikdy nezavedú kvoty na pretekárky… Napr v tých nižších sériách a že to stále musí ostať aj v rovine výkonnosti a tam ženy bohužiaľ z mužmi pretekať nevedia.

Preto sa mne osobne páči nápad formule W kde vedia pretekať aj ženy a som za to aby ozaj bola súčasťou víkendu F1, a pokladám to za super. A myslím si ze by sme mali ísť skôr tou cestou tak ako sa rozdelil tenis, lyžovanie, futbal a pod. A mal by sa aj motoršport.

A ak sa to stane potom OK musíme sa baviť o rovnakých podmienkach atď. Momentálne to zmysel nemá… Lebo akokoľvek skvelá žena nemôže s mužmi súťažiť rovnocenné. To je ako keby si poslal Vlhovu poraziť Mayera alebo Hirshera. Alebo Tiffany Cromwelovu poraziť Chris Frooma v cyklistike. Automaticky pri nich bude vyzerať slabšia ako oni aj keby bola sebe lepšia. Preto sa musí aj motorsport uberať skôr tou cestou a nie nasilu tam tlačiť ženy medzi chlapov.

Politické funkcie sú iná vec ale držať v nich ženu len preto aby tam bola tiež nie je dobre. V tom silné maskulinnom prostredí to ma vždy ťažké. Pozri sa na C. WILLIAMS. ŽENY tam sedieť kľudne môžu ale kvalifikované. A úprimne žien z ktorých môžeš vyberať je omnoho menej ako mužov pre to aký segment F1 je. Aj vo vedení samotnej formuly W máš prevažne mužov. Ženy sedia len na komunikačnom a styk z verejnosťou/partner manažment. Obe sú to ženy ktoré sú na to ale kvalifikované a skrze rodíny majú nejakú nepriamu väzbu / skúsenosť s motoršportom…

Inak tým ženám nepomôžes ale robíš z nich navonok nekompetentne =CW je tiež príklad

1 Like

co konkretne nefunguje? nejake kvoty EU? to su obchodne dohody a pravidla pre kazdeho, kto chce byt v spolku. Ked sa niekomu nepaci co si vyrokoval moze spolok opustit pripadne vyrokovat si nieco ine. V kazdom pripade to nie je na debatu na tychto strankach.

FIA senat nie je o nejakom “kolektive”, ale je to medzinarodna asociacia. Ked sa rozhodnu, ze chcu mat svoje rozhodovacie organy zlozene podla nejakeho kluca, tak je to ich vec. Nikomu z toho nevyplyva nejaka vseobecna povinnost, alebo pravo.

Véd a ja ti píšem niečo iné? FIA sa môže zajtra ráno rozhodnúť že ju budú riadiť len ženy…A je to len ich vec. Btw A ten senát nie je kolektívny orgán? Mimo to kde tie ženy nabrať zrazu keď doteraz niektoré funkcie nezastavili alebo sa v nich ťažko presadzovali a zrazu čakáme že bude 100 uchádzačok na jedno miesto? No nebude bude ich pár a väčšinou menšina v porovnaní s mužmi. To chce roky práce a jednu generáciu minimálne ktoré bude žiť v tejto tolerancii nie nejaký zákon EÚ a Kvóty.
Mne ide o to že si nepochopil čo sa ti snažím povedať a síce že nejaká rovnosť (kdekoľvek) atď musí byť budovaná inak ako kvótami.

Toto nie je vec EÚ. Ten nápad môže byť v svojej podstate OK.

Problém je jeho násilná realizácia. Nebudem čakať že v polici bude 50 na 50 len preto aby sme splnili nejakú kvótu, v školstve rovnako. A takisto mi to príde na hlavu v motoršporte. Navyše ani v EU ako takej sa nedodržiavajú… Síce ženy nie sú diskrominovane na pozície ale sú tam stále v menšine. Lebo rozhodujú schopnosti a skúsenosti a nie Kvóty a skúsených žien politiciek co by tie funkcie mohli zastávať proste nie je tak veľa ako mužov. To je vec dlhodobého vývoja. A pointou ma byt práve zamedzenie diskriminácie = vyrovnanosť v počte potom príde sama vďaka tomu ze zeny a muži si sú rovný aj bez kvót.

A to co som sa ešte ja snažila povedať bolo že dúfam ze “problém” žien v motoršporte sa vyrieši inak ako kvótami. A nešlo mi o vedenie FIA ale o ženy v motoršporte ako takom.

Lebo presne takéto veci potom vyvolávajú komentáre ako vyzsie ktoré zjavne aj tebe vadili ako idú mužov násilné diskrominovat. A to nie je dobre ani pre spoločnosť ani pre tie ženy samotné.

Mňa ako ženu štve to že chlapi si odhlasujú nejaké Kvóty ktoré nič neriešia a majú pocit ako nám pomohli ako hrdinovia a teda problem sa vyriešil. Ďalej sa to už nerieši či to aj vôbec môže fungovať a funguje v praxi.

Okrem toho OK prípad FIA nie je ten kde presadzujú násilné 50 na 50. Ale je takých X.

To co urobila FIA je symbolová politika. Sú tam 3 ženy ale reálne to rieši čo? Vôbec nič.
A aj toto cele je len divadlo a fraška keď potom mame preteky v krajinách kde sa nedodržiavajú ani základné práva žien a na rošte týpka ako Mazepin ktorému ale dáme šancu veď možno sa zmení.

Potom sú tie hesla a takéto veci len prázdne gesto.

Ja si myslim, ze tak trocha mixujes jablka s hruskami.
Ani Rim nevybudovali za vecer. FIA chce jednoducho zalovit v najvacsom moznom rybniku. Rozhodli sa pre takyto symbolicky krok. Toto je v ich kompetencii. Organizovanie GP a najimanie Mazepinov v ich kompetencii nie je.

Neprehanaj. Pokial som spravne pochopil ide o minimalne tri namiesto doterajsich dvoch. Problem by to nemal byt kedze zaujem o sport rastie aj medzi zenami.

FIA ide nato spravne kedze chcu mat sirsie zastupenie roznych skupin populacie v rozhodovacich organoch. Nieco co uz je davno odskusane a fungujuce v inych odvetviach.

kde napriklad?

Kde tam vidis nasilie?

No násilné to je v tom ze potom ti vznikajú hnutia co protestujú aj preto že niekdd nie je 50%žien a radikáli zuje sa to. Na Slovensku nie ale v iných krajinách to je. Tuším v Rakúsku protestovali že je málo žien v armáde. Hnutie z ktorého nikto nechcel do armády len chceli aby tam bolo 50% žien.:woman_facepalming: To nejde silou mocou. Ono ten počet bude rást presne ako píšeš lebo ten záujem (aj napr o sport narastá) lenže nájsť aj ženy kvalifikované ktoré nikto nebude spochybňovať napr v technických oboroch alebo aj političky stále nie je jednoduché lebo roky mnohé veci ženy nerobili a sú aj povolania ku ktorým ženy proste prirodzene neinklinujú. … a potom je to kontraproduktívne a len to nahráva ľuďom čo potom napíšu niečo o diskriminácii penisov ako kolegovia hore a ako argument majú to že toľko žien v tom alebo onom dobrych ako chlapov nie je a len preto je tam väčšina mužov atď. Ja verím ze v roku 2050 budeme mat na technickom odborné kľudne 20 žien a 20 mužov v školách ale zatiaľ je to tak 35 k 5 a ten výber je proste náročnejší z 5 ako z 35 a práve preto skôr uspeje muž. Lebo ešte 20 rokov dozadu máloktorá žena študovala technický odbor. Je to logické ale niektoré aj ženy to nie sú ochotné pochopiť.

Ja ti tu teraz nehovorím o FIA už som ti to napísala v poslednom poste tam je to len symbolická vec 3 alebo 2 ženy z 27 je jedno. Ale celkovo prečo sú tie Kvóty zle a nefungujú lebo na to si sa pýtal v predchádzajúcom poste a nechceš to pochopiť.

Ale ok zase máš len ty pravdu tak si v nej ži… Lebo ty vieš lepšie ako ženy aký to má vplyv.

Mňa toto ozaj nebaví tu debata o rodovej rovnosti na 10 príspevkov a ani ostatní nie sú povinní to čítať.

mala by si diskutovat k veci. toto co hovoris nie je ziaden argument ale demagogia. FIA chce mat vacsie zastupenie zien v riadiacich organoch nie 50% zien v rakuskej armade. K veci Kiks, k veci.

Ale túto debatu si zvrtol inam ty.

Ja som ti len napísala že Kvóty ako take považujem za nefunkčné v čomkoľvek a hneď som prišla k tomuto problému v motorsporte =za ktorý je zodpovedná FIA!

ty si tu začal vypisovať o EÚ. (presne preto sa tu teraz bavíme o existbencii kvót ako celku nie len u FIA). A ako som ti napísala aj tie samotné sú skôr divadlo ako reálne riešenie ale OK.

A namiesto toho aby si sa chytil argumentu o ženách v motorsporte začal si tu rozvádzať toto tak neviem kto píše odveci…

zacal o tom vyplakavat tamten zeleny a ty si sa pridala.

to sice mozes, ale nic to nemeni na veci, ze kvoty ako take su funkcne a potrebne. to mas jedno ako to nazves su to nejake pravidla hry. Ked sa ti nepaci podla akych pravidiel funguje FIA tak mas moznost zalozit ine zdruzenie, alebo tam vstupit a ovplyvnit to podla tvojho nazoru. Nadavat a priori na “kvoty” bez akejkolvek znalosti o com hovoris je minimalne nedomyslene.

Jasne ty máš vždy pravdu… A baví ma ako si sám seba postavil do pozície že jediný máš znalosti o tejto problematike a jediný sa k nej môžeš vyjadriť. Navyše si sa vôbec nechytil toho podstatného len toho kde si mal pocit že vzíde konflikt (a nie prvý krát ). X krat som ti ponúkla možnosť stočiť tú tému k reálnemu postaveniu žien v motorsporte a príčinám ich absencie a ty 10x napíšeš to isté (o práve FIA diktovať pravidlá samej sebe, ktoré som ja navyše nikdy nespochybnila).

Nereaguj už ďalej prosím ťa ozaj bolo dosť a myslím si že toto tu nikoho nezaujíma. Bolo tu oveľa viac komentárov ktoré si zaslúžili naložiť, ako ten môj, ale OK. A keď ti to pomohlo tak OK.

reagujem na obdobne hluposti ako tato a vzdelavam vas. :stuck_out_tongue: 50% slovakov nadava na vsetko co pride z EU, ale vyhody z clenstva pozivaju zasadne potichu. Namiesto EU si dosad akykolvek spolok, ktory sa drzi nejakych pravidiel.

To ze ty niečo považuješ za hlúposť neznamená že každý. A znova neviem kde si prišiel k právu vzdelávať nás (ale ok najbližšie keď budem nesúhlasiť s niečím co napíšeš a začneš mi nakladať poviem ti že ťa len vzdelávam… A keď mi napíšeš ze opakujem 100x to isté toto ti pošlem odfotene … som zvedavá či to bude argument )

Ubezpečujem ťa že ja k tým 50% nepatrím určite a ani k nijakým antisystemovým živlom čo nadávajú na všetky pravidlá na svete. A už vôbec nie na EÚ ani iné inštitúcie. A ešte raz nenadavam ani na FIA že chce mať 3 ženy, nech ma aj 5 ak chce. Len na to že to je znova symbolová politika ktorá má všetkým za pchať ústa ako všetci bojujeme za práva žien aj keď v celom tom výbore to nič nemení.

A osobne si myslím že nepatrím ani k ľuďom ktorí nemajú poznatky o téme kvót týkajúcich sa žien. A znova všetko čo som ti o nich povedala bolo že nápad síce dobrý, realizácia v praxi nefunguje až tak ideálne. A preto si myslím že tento vzťah nemajú upravovať Kvóty ale keď sa stane normálne akceptované že ženy môžu a dokážu väčšinu veci rovnako dobre ako muži tak ten problém sa stratí lebo ženy budú vedieť ze majú tí šancu a same to budú chcieť robiť… Súhlasím s tebou v tom a 3x to píšem že je zjavne že mnohim to normálne nepríde ale chce to čas… a to teda nevyriešia ani KVÓTY. Lebo uprednostniť niekoho LEN preto že je žena je zle rovnako ako preto že je muž.

Pravidlo ktoré zabezpečí že ženu nevýhodia z prace lebo bude tehotná, pravidlo ktoré zabezpečí že ma rovnakú šancu ako muž miesto získať, že zvládne riadiť rovnako dobre, že ma za to mat rovnaký plat a dostať rovnaké podmienky je v poriadku.Ale aj sa šéf firmy rozhodne vziať na to miesto muža lebo žije mentálne v stredoveku ako to ovplyvníš? Toto nevyriešia Kvóty ale len zmena mindsetu ľudí. A preto nefungujú.

A ak chceš znova od citovať to isté a chceš nám znova vysvetliť ako sme nevzdelany ignoranti, kým ty si uvedomelý občan tak už ozaj dosť.

A uprednostnit niekoho pretoze je z Afriky, alebo pretoze je z Finska je lepsie? v Medzinarodnych organizaciach to proste tak chodi, ze organizacia chce mat co najsirsie zastupenie z oblasti kde posobi resp chce posobit. FIA taka organizacia je. FIA nie je nemocnica. Tam nejde len o to, ze co kto dokaze robit, ale aj o reprezentaciu.

Véd dobre nech tam tie ženy majú ja im to neberiem a ani netvdim že to je zle. Tak ako si nemyslím ze je zle ak LH bojuje za práva BLM, lebo je to človek najpovolanejsi. Ale toto je dobré presne ako si práve napísal len ako signál…

Ja sa ti snažím CELY čas vysvetliť prečo nesúhlasím s temou kvót v oblasti práv žien voči mužom v iných oblastiach lebo to ma často iný ako želaný efekt… A už 10x =lebo tam ta debata zašla vďaka tvojej 1 reakcií.

A jedine co som ti napísala v tom 1 príspevku je že dúfam že sa po takomto signals touto cestou silou mocou neuberieme aj napr. U pretekárok lebo to dobre nebude. To jediné som chcela povedať tým komentárom. A ze nájdeme inú cestu ako im reálne dat šancu závodit a byť vidieť. Prvým krokom je pridanie Formuly W k F1. A musí to ísť ďalej.
A ako som ti písala nepochopil si (najmä jeho posledný odsek)už podstatu môjho úplne 1 komentára. Ja som ten nárativ ťahala úplne inde ako k tomu ci je vo FIA 3 alebo 5 alebo 8 žien. A toto mi prišlo ako dobre miesto na otvorenie tejto témy najmä v tom kontexte príchodu formuly W … a nie debaty týkajúcej sa práv žien a kvót.

Akože sorry ale práve sa tu tváriš ako ja som proti právam žien, systému a pravidlám, alebo FIA=ani jedno nie je pravda.

staci vystupit. nech sa paci.

Som zacal vyplakavat? :smiley:

“to sice mozes, ale nic to nemeni na veci, ze kvoty ako take su funkcne a potrebne.”
Su nepotrebne a nefunguju. Teda ak hovorime o zamestnani ci postoch. Obchodne kvoty neriesim.
Prave staty kde maju najlepsie rovnotarske zakony a pravidla, zvysili prirodzene rozdiely medzi muzmi a zenami a ich vyberom povolani. Prirodzene maju menej zien medzi inziniermi, vo vykonnych poziciach a podobne. Zeny si proste prirodzene vyberaju ine povolania ako muzi.
Ten novodoby laviciarsky feminizmus je postaveny iba na pocitoch blaznov, ktorym su socialne studie (a ludia) uplne ukradnute. Chcu mat iba viac vagin vsade, aj ked to tie vobec nezaujima.
Najlepsim prikladom je sklamanie modeliek a hostesiek, ked ich zrusila ta Careyho feministka. Prisli o lukrativnu pracovnu moznost a ani jedna sa nepostavila za jej feminizmus.
Tato FIA kvota je postavena na diskriminacii. Maju ju iba preto, lebo chcu do sveta vyslat nejaky signal, ze su inkluzivni??? Ucili sa socialne vedy od Hamiltona, ktory ich vystudoval na twitteri? Lebo takto to vyzera. A ked si vsimnes ako ju postavili, tak im samotnym bolo jasne, ze je to diskriminacne, tak si urcili kvotu minimalne traja zastupcovia z kazdeho pohlavia. :smiley:

Kritizujem to preto, lebo toto nefunguje. Snazia sa vyzerat pred svetom ako progresivna organizacia, ale doslova stavili na twitterovske slogany a prapodivne marxisticke individua s megafonmi.

2 Likes