Ako FIA vysvetlila Norrisov trest a prečo zabúda na jednu dôležitú vec? | Magazín F1 - F1online.sk

Z tohto pohľadu to vyzerá, že tých 5 sekund pre Džordža bol fakt vtip

1 Like

Komiaři si okecaj uplně všecko jak se jim to zrovna hodí. Pamatovat si to již ani nemá smysl, protože zítra využijí pravidla jinak aby jim to sedlo.

1 Like

FIA předvedla v Austinu fakt špatnou práci nejen u Maxe (a Norrise). Je to zase obrovská kaňka. :face_with_raised_eyebrow:

2 Likes

Norris je moc hrr do všetkého a zrejme si myslí, že mu všetko prejde. Obaja sa dostali von z trate, ale on vonku Maxa ešte aj predbehol. Ako tu niekto spomínal, tak Norris mal za to dostať desať sekúnd a Verstappen 5 sekúnd. FIA si to zjednodušila, zrejme sa im nechcelo viac rátať :smiley: No nič to nemení na fakte, že Norris mal pozíciu vrátiť a zrejme by ho ten trest obišieľ. A potom mohol skúsiť ešte raz z v tých zvyšných kolách niečo vymyslieť a predbehnúť ho regulérne. Dokonca aj keď hrám F1 na pc a obehnem niekoho mimo trate, automaticky hra priráta okamžite 10 sekúnd a nepýta sa ma na detaily, pričom koľkokrát ma tam aj vytlačia ostatné autá :smiley: . Norris na titul nedozrel a myslím, že tento rok ho ani mať nebude

1 Like

McL sa hlavne snažil opraviť všetky krídla lebo im hrozil trest.

1 Like

McLaren nebyl jediný tým, byly další dva týmy co si museli upravit zadní křídla.

Proč pro Maxe neplatí limity tratě? V prvním kole chápu jistou benevolenci ale získání výhody vyjetím z tratě na trest je vždy, zejména když tím někoho vytlačíte a ten kvůli tomu ztratí nakonec 3 pozice. No a vyjel z tratě i potom v tom souboji, kde též z toho těžil trvalou výhodu. Právě případy kdy jezdec při obraně vyjede mimo trať jsou taky jasný. To že Verstappen odchází z tohoto závodu bez trestu, čistej jak lílie, to se prostě nedá pochopit.

A to jak FIA svou zprávu uzavírá formulkou, že jednotlivé strany mají v jistých případech právo odvolat se vůči rozhodnutí, ale ve skutečnosti se McLaren odvolat nemohl. Do verdiktů ji vkládá automaticky bez ohledu na to, zda se v tom konkrétním případě tým může odvolat nebo ne. To je taky komedie :smile: Kde není zodpovědnost, tam to tak taky vypadá.

3 Likes

Obaja vyšli mimo trať. Max skončil tretí, Lando štvrtý.
Pravidlá hovoria, že výjazdom mimo trať nemôžeš získať trvalú výhodu. Kto má z tohto trvalú výhodu?
Max si odniesol z pretekov o dva body viac.

A pak se můžeme ptát dál, proč se někteří od FIA protěžují.

1 Like

FIA nástroje aby proti Maxovi zakročila má, ale u Maxe prostě nekoná. Kdo si dovolí bránit se tak že vyjede z trati? Nikdo, protože je to mimo pravidla.

1 Like

On jezdi svým způsobem chytře, prostě je potřeba na začátku sezóny mu nepovolit a srazit se s ním.

1 Like

Tak este ze je stary senilny bernie etalon objektivity

2 Likes

Toto je podla mna velky problem a nieviem preco FIA na to zabudla a to ze prva zakruta po starte sa berie u komisarov inak vieme. Lando by mal zacat jazdit trochu agresivenjsie lebo takto v rukavickach to nepojde.

A ak ide o to ze Lando predbiehal mimo trate tak si pozicam jeden vyrok pana z RB z Brazilie “let them race”

2 Likes

To je dobre clovece.
Pravnicky výklad :slight_smile: - ale dava to jasny zmysel.

Norrisovi měli dát 5s penaltu.
Verstappenovi měli dát 5s penaltu za vytáčení, a nic by se neřešilo. Všichni by s tím byli ok.

Nic by se neřešilo.
Ale když jinak nedáte… :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

2 Likes

Ano - takto by som postupoval.
Myslim, ze jazdec nemoze kvoli obrane vbehnut “naschval” do zakruty s “umyslom” sa branit za hranicou pravidiel - v tomto pripade tratove limity. Po starte su myslim, ze to bola Landiva chyba - mal sa branit lepsie a Max bol velmi sikovny a ano - dival by som sa na start s metrikou vhodnou len pre start.
Na konci mal Max pravo sa branit a robil to skvelo az na to, ze nezostal na trati - ak boli obaja za ciarou - mali dostat obaja rovnaky trest alebo obaja ziaden (s ohladom na to, ze bol Lando vytlaceny - ak by Lando vytlaceny nebol - musel by poziciu vratit)…
Ale hlavne - Lando takuto situaciu ak bojuje o titul nemal dopustit - jeho chyba a to mu drzim palce - je mi velmi sympaticky… a jasne ze aj Piastri - myslim, ze ma na titul a hlavne ma Maclaren motor Mercedes - to mozem :grinning:
Tesim sa na boj Mac, Mer, Fer, Red a dufam, ze sa prida este niekto - bude 2025 zabava :+1:

3 Likes

To je ta krasa prava. Svet nie je ciernobiely a jednou formulkou nevies pokryt milion moznych situacii ktore mozu nastat v praxi.Clovek by mal k citaniu paragrafov pristupovat trochu s citom no bohuzial realita je taka, ze ked date 1 paragraf precitat 100 pravnikom tak dostane 100 roznych vykladov toho paragrafu. :sweat_smile:

Napriklad taketo pravidlo za mna dava uplny zmysel. Si prvy na apexe, je to tvoja zakruta. V teorii velmi pekne, no co sa deje v praxi? Ono treba si uvedomit, ze apex zakruty je za brzdnym bodom a teda jazdec si vie “pravo” na zakrutu vydobit jednoducho tym, ze brzdi neskor ako super. A presne tohto si je Max plne vedomi a vyuziva to pomerne casto. Nejde do zakruty s tym aby ju vytocil ale s tym aby bol prvy na apexe a nasledne moze tvrdit, ze on bol na apexe prvy a teda ma pravo na zakrutu. A on to pravo na zakrutu naozaj aj ma.

Tu by ale mal zasiahnut trosku sedliacky rozum, prestat brat doslova kazde slovo paragrafu a pozriet sa triezvo na danu situaciu. Preco bol Max prvy na apexe? no lebo brzdil tak neskoro, ze sa do zakruty ani nevosiel. Za mna by toto bolo potrebne zohladnovat kedze na apexe bude prvy vzdy ten jazdec, ktory brzdi neskor. Ak ale jazdec nevytoci zakrutu v medziach trate tak je pre mna nepochopitelne chranit ho tym, ze bol na apexe prvy kedze bol na apexe prvy len pre to, ze nebrzdil v bode, kedy zakrutu mohol prejst bez porusenia tratovych limitov.

4 Likes

Není to nic nového. Tyhle pouštěčky na brzdách, aby tam byl bránící se první, a kde to ani jeden neudržel na trati se už řešily.
Řešily se po Brazílii, kdy to tam Max pouštěl podobně. Sama FIA řekla, že to je špatně, a že se to nemá.

Jen na to už jaksi zapomněli.

1 Like

Nic by se neresilo? Ty Od zaciatku zavodu si tu vyplakaval a hrotil redbull nic ine si nerobil iba prskal ako ufnukane decko a dosledok? hamiltonov zbabrany vikend… Dalsi do partie zeleni alzaci po zbabranom vikende alonsa, prisli vypisovat az po incidente norris verstappen dovtedy ani muk. Frustrati a :clown_face::clown_face::clown_face::clown_face:

2 Likes

@prancinghorse čím víc smajlíků, tím nižší IQ si říkal?