Zatvoril si George Russell dvere do Mercedesu? | Magazín F1 - F1online.sk

Predstavte si, že ste šéf top tímu. Okrem toho ste manažérom viacerých jazdcov a práve dvaja z nich sa škaredo zrazia. Mladý talent cíti krivdu, že musí jazdiť v pomalom Williamse. Ten skúsenejší si poctivo plní úlohu spoľahlivej dvojky. Za normálnych okolností by ste asi poriadne vypenili. Možno by ste udelili nejakú pokutu, prípadne navrieskali na mladého. Možno na oboch.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/27303/zatvoril-si-george-russell-dvere-do-mercedesu
1 Like

Nech ta nehoda pôsobí hocijako Mercedes by sa mal zamerať na náhradu Bottasa predsa len ak ho ide predbehnúť Williams a on je v najrýchlejšom Mercedese tak to je predsa už dosť a tento rok to vyzerá že nemalé body Mercedes bude potrebovať aj od Bottasa aby mali konstruktersky pohár.

Tie keci su postavene na vode… Pridam rovnake keci.
Keby Russell nezavadzal v suchej stope “mozna” by bol Hamilton aj vyhral. Takze to ze si natlkol usta nebola zachrana Hamiltona, ale dalsia ptakovina co pridal do svojich zbrklosti. Na velky tim s ambiciou boja o pohar konstrukterov este nema…

Ak Ver prejde k Mercu, Russell si to moze namierit do RB. Ziadna tragedia.

Nemyslím si, že Wolff váhal alebo váha o tom či je Russel vhodná voľba pre Mercedes. Ide o to, že Russel má (zatiaľ) zlé načasovanie. V tomto momente nedáva zmysel posunúť Russela do Mercedesu ani pre Hamiltona, ani pre Wolffa a pravdepodobne ani pre tím. Pozrite sa na to z Wolffovho pohľadu: kebyže tam dá Russela a Hamilton by ho totálne porazil, Russelovi by klesla hodnota, a to ako jeho manažér určite nechce. Z pohľadu tímu: stále existuje priestor na pochybnosti o Russelovej pripravenosti na majstrovský tím, kombinácia Russel-Hamilton by mohla byť výbušná. Viem, že niektorí si myslíte, že by Russel porazil Hamiltona, ale nemyslím si, že to je pravdepodobné.
Wolff (a aj iní) chcú mať v tíme len jednu jednotku preto si myslím, že z jeho pohľadu by bolo ideálne aby Hamilton získal 8. titul, to je teraz priorita číslo 1 a potom nech sa “pakuje” a môže nastúpiť Russell. Mám dojem však, že Hamilton chce pokračovať a to vytvára napätie a celú tú šarádu okolo 1 ročnej zmluvy (ale toto už špekulujem).

Ono všetko čo Stevo píše je pravda a ma to logiku. Otázka je len to a vravím to dlho či Mercedes nie je v stave urobiť to riziko a ci k nemu nebude dounuteny. Ci pozerajú na dlhšiu perspektívu alebo nie.

A základná otázka ak bude mať chuť Russellovi naložiť ječo chce Toto Wolf vychovať?
A vrátim sa k svojej teórii =chce leva alebo žirafu? Predpokladám že leva. Takže môže mu to vyčítať že išiel po šancí ktorú mu dal samotný VB?

Dnes som čítala zaujímavý pohľad na the race a prikladám aj link https://the-race.com/formula-1/mark-hughes-mercedes-cant-expect-russell-not-to-attack-bottas/.

Je tam ten dávny citát TW že nemôžeš mať v aute dvoch pitbulov a čakať, že sa bude správať ako šteňa. A Huges to tam pekne propomína že aj pes sa dá vytrenovať aby sedel a čakal avšak nie ak pred neho položia kus mäsa. Takže treba vyriešiť prečo tam to mäso bolo.

Takisto ako dobre vyčíta TW že síce tvrdí že George nemusí už nič dokazovať a ma čakať lenže to sú vagne sľuby a je jasné že donekonečna sa na nich hrať nedá, nie ak máš potenciál dosiahnuť viac a trčíš kde trčíš. Aj keď ja mam z Williamsu pre budúci rok dobrý pocit.

A čo nové akože Toto teraz zistil ? Že Bottas je poslušná dvojka, bez ambícií a Russell je ambicióny a agresívny pilot ? To asi vedel nie ? Ak by si myslel že George je povaha ako VB už dávno by tam sedel. Podľa mňa ta nehoda nepriniesla žiadnu novú informáciu = Bottas je naďalej Bottasom = wingmanom, Russell je naďalej ambiciózny mladý talent čo potrebuje obrúsiť. Ozaj niekto verí, že pre TW je to nová informácia ? To že Russell je pretekár čo po šanci pôjde asi nezistil v Nedeľu nie ? Inak by ho nikdy nepodpísal. Veď toto Wolf tým ako k nim pristupuje vždy od nich chcel ten agresívny a goal oriented prístup čo Bottas nemá. Veď on dával ultimáta skončíš top 3 dostaneš od nás šancu, vyhráš GP3 ideš hneď hore, vyhráš F2 ideš do F1. Podávaš výkony ideš do Mercedesu, inak Clio cup :smiley:
Presne ako tam pekne píše že práve ten mindset čo Russell mal z neho robí pretekára a talent akým je a preto si ho asi Mercedes vybral. Veď tomu mindsetu ho naučil Wolf= a teraz sa mu vymstil = smola no ale asi očakávaná, nie ? A ako väčšina jazdcov by po tom proste v tej situácii išla už len z titulu že ide o Mercedes. A pekne tam je napísané že právo zakázať mu to nemajú =oni majú v poli 2 pilotov tretí preteká za iný tím a robí najlepšie pren. Toto je jeho výchova tie ambície lebo inak by sa s GR ani nikým iným dávno nebavil. A keď decko naučíš rozdávať facky nečakaj že skôr alebo neskôr nevylepí aj tebe :smiley:

Oba aj tento aj ten článok z the race sú zaujímavý pohľad na vec.

Russell mal povinnosť spomaliť nie uhnúť. Takže chyba to bola LH lebo Russell mal za sebou Kimiho nemal dôvod sa uhnut. Za chyby LH a zlý odhad on nemôže. Citujem klasika mal tam cele auto miesta.

Bol to takisto zlý úsudok ako pár sekúnd na to. A zvalovat tu chybu na Russella je úbohé. LH neodhadol podmienky a vyhodilo ho to z trate.

Ani žiaden iný pretekar by sa mu tam na stope neuhol o kolo ak by mal za sebou priameho konkurenta.

1 Like

Ja mam este jeden uhol pohladu, ktory sice mozno nie je relevantny, ale v kazdom pripade som nezaregistroval, zeby to niekto spomenul.
Wolff je Russelov manazer a podobne ako to bolo v pripade Bottasa, by sa musel z toho vyzut ak by ho najal na Bottasove miesto. To znamena, ze percenta z Russelovho prijmu v M, co by nemuselo byt v horizonte 5 rokov vobec mala suma, by sa musel vzdat koli konfliktu konfliktu zaujmov.
Wolff ma mozno plany, ze opusti AMG Mercedes a prave vtedy chce Russella do Mercedesu pretlacit.
Mozno je to blbost, ale moze to byt aj jeden z dovodov preco Woilff stale vaha.

Presne tak, to nebola vobec Russelova chyba. Verstappen tam tiez stratil za nimi kopec casu, pretoze si vzdy pockal na rovinku. Lewis to tam zbrklo strihol mimo stopy.

1 Like

V padoku sa vraj šíri správa, že pre rok 2022, bude v poli nový tím. Respektíve tým ktorý zmení meno.
Teda, ak by to bol Ineos, tak už by to asi nebol problém.

Lebo ?

Aký to má súvys s pozíciou TW voči GR a helmutkovou teóriou o jeho snahe na tom zarobiť.

Bez ohľadu na to že si myslím, že má trhliny.

wolff ho ale nezastupuje ako sukromna osoba ale cez firmu v ktorej je wolff spolumajitelom rovnako ako bottasa a ta firma este stale bottasa zastupuje, takze wolff ma z bottasovych prijmov stale nejake peniaze, sice asi nie take ako keby ho zastupoval aj osobne, ale ma
a ktovie co je viac byt priamo jeho manazerom vo williamse kde ma russell plat par stotisic, alebo brat podiel na zisku ako spolocnik firmy zastupujucej russella jazdiaceho za mercedes

z prveho kontraktu v mercedese by bral prachy ako jeho manazer, z dalsich by bral podiel na zisku ako spolocnik firmy zastupujucej russella
aj manazovania bottasa sa vzdal az potom co uz jazdil v mercedese

inak je dost zvlastne, ze mu taketo konflikty zaujmov v daimleri toleruju
ved ten mal jeden cas podiel v 3 timoch, zastupoval on resp. jeho firma zastupuje min. 2 jazdcov mercedesu a bohvie ake este dalsie aktivity ma

no russell tych zlyhani vzdy ked ma na dosah dobry vysledok v pretekoch ma viacero a akosi sa zabudlo na to, ze aj v bahrajne ked jazdil za mercedes zlyhal este skor ako zlyhal tim :slight_smile:

si treba pozriet ako presne zastal pri mechanikoch, ked minul asi o meter miesto kde mal zastat
cize jeho ciastocne ta chyba mechanikov zachranila predtym aby sa zas hovorilo o tom ako v kritickej chvili zlyhal

ked sa to tak zoberie ma 100% “uspesnot” v zlyhani v kritickych chvilach, co mu velmi nepomoze v otvarani dveri do top timov

nezda sa mi ako velmi realne, ze by sa mercedes uplne stiahol a ostal len ako dodavatel motorov, lebo potom by prichadzal o mnozstvo reklamneho priestoru
ale ak by to tak bolo comu mozno pomohlo zmrazenie motorov kedze sa tym vyrazne znizia naklady co bude mat mercedes, tak je potom velmi pravdepodobny aj odchod mercedesu uplne z f1 po zavedeni novych motorov, lebo vyvijat novy motor a ostat len v roli dodavatela nedava uz fakt ziadny vyznam

celkovo sa mi to ale nezda, lebo zavedenie rozpoctoveho stropu v pripade mercedesu znamena, ze prevadzka samotneho timu bude ziskova takze mercedes do timu nebude musiet dat ani cent, ale niesom si isty, ze ako je to v pripade vyvoja motora, ze ci po zmrazeni bude stacit na chod motorarne nejakych 80mil. co su prijmy od 4 zakaznikov
aky zmysel ma predat ziskovy(po zavedeni stropu) tim a nechat si stratovu motoraren

no neviem ci mas nejaku konkretnu stajnu na mysli, ale meno by mohla zmenit Alfa. Propagovat prakticky mrtvu znacku nema ziaden vyznam.


som nachylny verit skor tomu, ze naozaj nie je do toho zainteresovany nakolko v tych kruhoch sa konflikt zaujmov berie velmi vazne nie ako v nejakej ruskej satelitnej dzamahirii.

co si ja pamatam a aj z toho clanku mi to tak vychadza, ze len uz nieje sucastou jeho manazmentu, ale nie ze by uz nebol sucastou tej firmy cez ktoru bottasa manazuju

no formulacia “nie je zainteresovany do jeho manazmentu” je podla mna vcelku jasna.

Nemyslím si, že by si zatvoril dvere… Všetko je to o internej politike tímu. A už niekoľko rokov v Mercedese presadzujú krátkodobé ciele pred dlhodobými. Hamilton tam so svojimi politickými cieľmi už nebudesedieť dlho. A kto má byť po jeho odchode lídrom? Bottas? Tak to možu rovno zachodiť šance na titul. Bottas má totiž v poslednom období problém vobec končiť na druhom mieste za Hamiltonom. Myslímsi,že keď pojde Hamilton, rovno sa zbavia aj Bottasa. Načo by im tam bol.

Po Hamiltonovom odchode budú hľadať nového lídra. A kto by ním asi bol? Russell je na to vychovávaný. A pozná ten tím viac ako ktokoľvek iný (okrem Hamiltona a Bottasa). Jasné, možu povolať niekoho tretieho, ale koho? A prečo by to robili?

Áno, Ruusell občas robí chyby, ale to je sposobené tým, že to auto ženie niekam, kde W nepatrí. Ide na limite a občas sa mu to nevypláca. Ale je to majstrovský materiál. V kvalifikáciách je rýchly a konzistentný. Tímových kolegov poráža bez vačších problémov. A kvalitu ukázal v Mercedese. Prišiel, chladnokrvne sa prisposobil, skoro vyhral kvaldu v poloneznámom aute, na štarte bol famózny, kontroloval závod bez vačších problémov. A to mal pritom asi problémy s pohonnou jednotkou. Sám sa na to sťažoval a tím mu ich potvrdil.

Tak o troch tímoch Mercedes, Alfa a Haas.
Stále sú to ale len špekulácie.