Waché o motoroch Red Bullu: Je to obrovská výzva, ale učíme sa rýchlo | Magazín F1 - F1online.sk

Kto by to bol pred rokmi povedal, že „malinovkári“ raz budú stavať vlastné motory? Red Bull sa od roku 2026 plánuje stať plnohodnotným továrenským tímom a aj keď ešte nie je úplne vylúčená spolupráca s niektorou z automobiliek, nateraz je plánom stajne pokračovať úplne samostatne.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/77227/wache-o-motoroch-red-bullu-je-to-obrovska-vyzva-ale-ucime-sa-rychlo

Jestli tuhle výzvu zvládnou bez pomoci jiné automobilky, tak hluboce smeknu.

moj nazor je, ze na 99% rb nikdy nenasadi nimi navrhnuty a vyrobeny motor
ved uz mali vyrabat a aj dalej vyvijat motory honda, tam im bola ochotna poskytnu vsetok know-how a to v podstate za drobne, ale rb nakoniec presvedcil hondu aby az do 2025 tie motory stale robila ona
a rovnako to dopadne aj s ich novym motorom pre rok 2026, ze ho bude vyrabat honda :slight_smile:

1 Like

Myslím, že ta elektrická část bude rozhodující. Ambice vyrábět spalovací motory mají už dlouho, to zvládnou.

Zvládnout elektřinu by neměl být problém. Spalovák je mnohem složitější.

RB nebyl na vlastní výrobu dost připravený, tak si výrobu motoru dál ponechala u sebe.
Z vyjádření Hondy taky vyšlo najevo, že nechtěli pustit do světa své technologické vlastnictví.

fiaskom by sa zatial dalo nazvat iba prieser Porsche a ich ambicie sa prizivit na uspechu majstrov sveta.

1 Like

No, myslím, že problém byl hlavně strategický. Pokud by pracoval RBR na současném motoru, nemohl by čerpat výhody v 2026 jako přicházející nový výrobce. Proto se toho vzdali.

To je taky velká pravda. Jako nový výrobce by měl mít RB možnost testovat motory snad o 20% než všichni současní výrobci.

A dalsie fiasko este moze byt audi, ked som kdesi cital ze motor maju UZ nakresleny na papieri, pricom RB ho uz ma na dynamometroch

a naozaj je to vyhoda? nebolo by vacsia vyhoda ak by ten tim aj realne videl vysledky svojej prace priamo na trati a nie len na dynamometroch?

tie motory nebudu az tak odlisne od terajsich motorov

a nie nevzdali sa preto, ze chceli mat vyhodu pre 2026, ale sa toho vzdali preto, ze na to jednoducho neboli pripraveni
ak by sa do toho pustili tak by to bolo velke fiasko

a ty odkial vies aky motor ma rb na dynamometroch?

Ako je inak rieseny rozpoctovy strop?

Ak si Ferrari riesi motor pre 2026 - rata sa to do stropu, alebo? A RBR tam ma 300 zamestnancov, ktori to uz riesia? to mi nejak nevonia…

Jaký strop chceš dnes řešit po dalekou inflanční dobu?
To co dnes rozhodneš to je jinak ještě před oficiálním schválením.

Docital som sa to na tejto stranke

Pozor, bol tu clanok o tom, ze Honda im nic zasadne nezverila a motory im dava zapecatene. Honda stale vyraba a sklada tie motory a do RBPT know-how neslo. Mozno sa Japoci motaju po tovarni RBPT a kde co poradia, ale urcite nedali know-how k celej PU, ked nedavno bolo riziko, ze sa k tomu celemu dostane Porsche. Kazdy vyrobca ma urcite tajomstva, ktore sa nedaju bez originalnych dat replikovat, nepomoze ti ani mat v rukach ich produkt, tuto reverzne inzinierstvo nefunguje tak lahko. Honda moze pouzivat urcitu zliatinu a na zaklade xy rocnych skusenosti(bezne auta/zavodenie) vedia preco ju pouzivaju a ako sa bude spravat v urcitych podmienkach, ale je problem ju replikovat bez navodu a aj tak potom nevies, ako sa zachova s dajme tomu inym chladenim. Porsche, Mercedes, BMW a ini svetovi motorari detto. Preto kazdy ide svojou cestou.

Ze sa Honda na rok 2026 “vrati” povazujem za dost pravdepodobne, vlastne ani neodisli, na PU dalej pracuju, aj ked je motor rebadged na RBPT. Oficialne museli odist aby sa motory zmrazili a neoficialne funguju dalej

Že priživiť sa :rofl: koľko rokov a akú históriu má Porsche a akú Red Bull v F1? a ako by sa aj mohli priživiť? oni chceli byť dodávateľom motorov a ak by bol ich motor nanič, bol by nanič celý Red Bull a ak by sa im podarilo uspieť, tak by to bola z veľkej časti ich zásluha, takže o priživovaní by nemohla byť ani reč

Nerozumiem, prečo sa pýtali niekoho, kto do toho vôbec nevidí…To isté, čo povedal Waché, mohol povedať úplne ktokoľvek

docital si sa to co tvrdi RB, ale nikto z redbulu nepovedal co je to za motor a nikto nevie ci je to pravda

ono sa hovori, ze papier znesie vsetko, ale usta este viac :slight_smile:
snad vies co som tim chcel povedat

ale to je preto, ze rb nebol schopny rozbehnut vyrobu a dalsi vyvoj tych motorov tak ako to chcel potom ako honda oznamila odchod a tak sa s hondou dohodli, ze az do skoncenia tychto pravidiel bude motory stale dodavat honda kompletne vo svojej rezii

a teraz sa japonci nemozu motat po rbpt lebo by hrozilo, ze ak sa rb nedohodne s hodnou aj pre rok 2026 a dalej tak nebude moct vyuzit vyhodu noveho motorara ak by im honda teraz poskytla nejake informacie k vyvoju noveho motora

ja som ale pisal o tom, ze rb a honda boli dohodnuti a honda s tym aj suhlasila, ze redbullakom poskytne know how na tie motory aby si ich mohli vyrabat sami, lenze potom to z mnohych dovodov stroskotalo a tym hlavnym bolo, ze redbull sa jednoducho precenil a nedokazal zohnat ludi a vybudovat motoraren za tak kratky cas a tak to cele padlo
a teraz chcu zas v rekordnom case poskladat tim ktory z nicoho vyvinie konkurencieschopny motor a to bez zazemia automobilky