Vips zostáva v Hitechu do konca sezóny, Formulu 2 toto rozhodnutie prekvapilo | Magazín F1 - F1online.sk

Osud estónskeho pretekára Jüriho Vipsa je nateraz známy. Tento pilot už síce nie je juniorom Red Bullu, avšak zostáva jazdcom svojho tímu Hitech GP. Ten na sociálnych sieťach uviedol, že spolupráca medzi oboma stranami pokračuje, čo viedlo k pomerne silnej reakcii zo strany samotného šampionátu.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/68952/vips-zostava-v-hitechu-do-konca-sezony-formulu-2-toto-rozhodnutie-prekvapilo

Za mňa klobúk dole pre Hitech. Juri urobil chybu a ospravedlnil sa. Teraz pre 1 slovo talentovaného jazdca, ktorý by sa možno nedostal do F1, ale mohol pôsobiť v inej serií, urobíme verejného nepriateľa číslo 1. Za 1 slovo. Keď si to porovnám s podobným incidentom, ktorý sa teraz rieši ohľadom Piqueta.

Piquet označil Hamiltona „malý ne*er“. To je priama urážka ako človeka na základe jeho rasy. Myslel to úprimne a nebolo to mimo kontext.

Visp povedal n-word na videohernú postavu, ktorá v podstate nebola nikto konkrétny. Nebola to urážka ani napadnutie. Ušlo mu to. To ho neospravdlňuje, ale zase z neho nerobne druhého Hitlera.

Keď si porovnám tieto 2 udalosti, tak v 1. Piquet konkrétne zautočil na človeka. V 2. Visp veľmi neslušne pomenoval videohernú postavu tmavej pleti. Nebolo to na nikoho konkretne mierené.

Visp sa pravdepodobne do F1 už nedostane, keďže ho Redbull vyhodil a nemá zatial inú podporu. (Moja konšpiráčna teoria je, že Redbull potreboval zmenšiť počet juniorov a toto bola zámienka, ktorá im prišla pod ruku.) Ale zase nerobne z chlapca, ktorý povie blbosť najhoršieho človeka.

Na druhú stranu F2 sa týmto príspevkom zachovala strašne. Čo sa oni starajú ako sa tím rozhoduje.

3 Likes

Ale jo, vždyť je mu 21 let… Málokdo je od narození svatý!

ja len dodam, ze spolocnost naozaj musi zacat riesit aj kontext takychto slov, resp. slovo ne*er proste neznamena automaticky a hned nic extremne neslusne ci hanlive, ak by sme to takto brali, tak vlastne za akukolvek nadavku hocikoho by sme teraz mali asi rovno vesat…

som absolutne proti akemukolvek rasizmu, naopak, patrim k ludom vyrazne inkluzivnym a nemam problem s narodnymi mensinami, inymi pohlaviami ci duhovymi jednorozcami

napriek tomu proste treba rozlisovat realny rasizmus ked je clovek nejako realne diskriminovany/urazany - co je v slusnej vyspelej spolocnosti nepripustne - a taketo pubertiacke v podstate neskodne prejavy

mna ovela viac vytaca skor tzv. “pozitivny rasizmus” ked prave mensiny nie su realne diskriminovane, ale z nejakeho dovodu sa tak citia a nasledne buzeruju ostatnych… lebo napr. zien je malo v IT tak teraz musime zobrat nejaku slecnu len preto, lebo je zenska, aj ked na pohovore pred nou bol chalan jednoducho sikovnejsi (to je len ilustrancny priklad samozrejme)… taketo veci ma dokazu vytocit rovnako, ako ked vidim ze niekto nedokaze v autobuse pustit slepca sadnut

3 Likes

Všechno zlé je k něčemu dobré.
Třeba takové osvobození z područí Helmuta může být existenční výhra na celé čáře.

Cela tato rodova, politicka, rasovo, gaaaj, džender, trans, zoofilna korektnost povedie k tomu, ze napr. namiesto oslovenia “pan Bielik” budeme musiet v buducnosti pouzit “nieco Bezfarby”, aby sme neurazili, neurobili narazku na pohlavie ani farbu pleti…

no tak teraz este nieco ukazat aj na trati. Polovicu svojej tretej sezony v F2 uz tento talent prehajdakal.

supeer, no aspoň niekto ukázal zdravý rozum

Sorry za komentár, ale nech sa z toho nepo*erú…ako keby neviem čo strašné urobil

1 Like

Nemyslím, že to bolo len kvôli nejakej nadávke v hre. Skôr bol ten problém podstatne hlbší, len toto bolo verejné a teda poslúžilo ako posledná kvapka, resp. zámienka. Možno bol ten problém vlastne úplne iný, ale o tom už špekulovať nebudem…

Christian Horner potvrdil, že pozíciu testovacieho a rezervného pilota preberie v roku 2023 po Jürim Vipsovi Novozélanďan Liam Lawson.

Lawson se mi hodně líbí, takže proti téhle výměně nic nenamítám.