Vettel: Príliš veľa pretekov v kalendári môže znížiť ich exkluzivitu | Magazín F1 - F1online.sk

Oficiálny kalendár pre rok 2022 obsahuje 23 podujatí, pričom ide o rekordne najvyšší počet podujatí. A práve počet podujatí spochybnil Sebastian Vettel, pilot tímu Aston Martin, ktorý si myslí, že vysoký počet pretekov môže znížiť ich exkluzitivu.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/45233/vettel-prilis-vela-pretekov-v-kalendari-moze-znizit-ich-exkluzivitu

Tady to neplatí jak u bobků z cibetky. Tohle se musí udržovat neustále v podvědomí aby lidi neobrátili pozornost jinam. Popularita není to stejné jak luxus. F1 žije z popularity ne z luxusu že bude 6 závodů ročně.

Ale keď máš obmedzený počet zamestnancov, tak kto bude tie preteky pripravovať. Znižia rozpočet, prepustia desiatky ľudí, ale zvyšia počet pretekov, lebo peniaze sú až na 1. mieste.

Ja sa na to pozerám aj z hľadiska rodiny, výchovy detí, vzťahov. Nedá sa všetko merať cez peniaze. Podľa môjho názoru projekty, ktoré budú takto postavené skôr či neskôr budú musieť z toho upustiť.
Jedna vec je exkluzivita, čo je myslím pre mňa ako fanatika F1 najmenší problém😅 ale druhá vec je to, že manažéri F1 môžu mať nepriamu účasť na rozpadoch rodín, psychických dopadoch na zamestnancoch, vyhoreniach atď.
Držím im palce nech nájdu rozumný kompromis.

Osobne mám na toto v poslednej dobe vyhranený názor. A asi súvisí s tým, že to tiež človek vníma inak ako pred 15-20 rokmi a aj doba sa posunula.

Takže osobne by som bol za návrat k pôvodným 16 pretekom, ale zintenzívnenie kalendára na takých povedzme 5 - max 6 mesiacov. Ideálne od marca do augusta, možno začiatok septembra.

Takto to majú zimné športy alebo americká NFL, a je to myslím dobre. Teraz je kalendár rozťahaný na celý rok, ale pokiaľ to nie je ako tento rok, že je mimoriadne tesný súboj o titul (čo skôr nie je ako je), tak je to niekedy dosť unávné. Nehovoriac o tom, že F1ka popravde nie je nejako brutálna zábava sama o sebe - viď len teraz Turecko, veľa je ukryté v napätí ako to dopadne.

Liberty Media má svoje priority a ktovie či ich takto dosiahne. Začína mi to skôr pripomínať NBA alebo NHL kde sa hraje nekonečná základná časť, ktorá jednoducho nemôže byť tak intenzívna, aby sa naškrabali peniaze a dáko sa preosiali tímy, aby sa to potom za 2 intenzívne mesiace nejako rozhodlo.

F1 má nevýhodu, že tu sotva existuje niečo extra ako stupňovanie formy. Skôr sa zákazom testov a obmedzením nových dielov konzervujú. Takže často už v apríli máji tušíme ako to dopadne a potom to ako spomalený film do septembra sledujeme - v občas lepších a v občas horších pretekoch.

Takže mne osobne, ale dovolím si tvrdiť aj F1 ako takej by prospel tento nápad - intenzívna sezóna, zvládnutelňejšia aj pre rodiny. Rotácia okruhov. Dlhšie očakávanie sezóny - aj väčšia otázka kto v akej forme príde. A následne jazda cca 6 mesiacov s pretekmi 2-3x za mesiac, uzavretie a zase.

Navyše by sa aj lepšie rozdeľoval trh, ak by v lete kde sa hraje max tenis alebo bjezbal a raz za 4 roky OH vrcholila F1 a boj o titul.

My two cents.

1 Like

Nebyl tady před časem článek že Alfa měla před 5 lety 200 lidí a dnes jich má kolem 400? Tehdy bylo 20 závodů a dnes 23.

A jak to dělají v jiných zaměstnáních? Třeba můj otec taky byl pracovně v cizině a jednou za rok přijel myslím na měsíc. Lidi co tady pracují a jsou třeba z Filipín, tak jedou domů jednou za rok nebo vůbec.

Nemohu si pomoci , ale posledni dobou jedine clanky , ktere o Vetlovi ctu je : Vetel je proti tomu, ci tomu , nelibi se mu to ci ono … jako kdyby byl vice aktivista nez zavodnik .
Nic proti jeho nazorum , ale radeji bych si precetl , proc mu nevysel ten ci onen zavod , jaky ma nazor na svoje auto , co si mysli o trati na ktere bude jezdit atd … prece jenom to je F1 forum nebo ne?

Na zacatku jsem byl hodne nadseny z daneho kanalu , bohuzel mi prijde , ze posledni dobou se resi akorat politika, zivotni prostredi , prava homosexualu atd nez , abych si precetl neco o motorech , autech atd … skoda

4 Likes

To co chces od neho pocut aj pocujes, ale po pretekoch. Ved aj teraz v Turecku o tom hovoril ze co sa dialo.

Potom su tu ale uhorkove dni ako teraz, kde sa nejazdi, tak jasne ze sa budu pytat Vettela aj na ine veci. Hlavne ked teraz predstavili ten kalendar, a viaceri si myslua ze je toho vela. To neni tak ze on zvola tlacovku a zacne rozpravat.

Kazdopadne by som tu pocas tychto uhorkovych tyzdnov precital nejaky technicky clanok o monopostoch, rozoberania stylov jazdy niektorych jazdcov a pod.

1 Like

Ja by som pridal aj clanok o nejakych vzrusujuvich pretekov z minulych rokov ako kedysi

1 Like

O zavodeni velmi nema co rozpravat.
Z mojho pohladu sa skor vozi, ako zavodi. :rofl:
Nieco, ako Kimi posledne roky v alfe a pred tym vo ferrari.
Rychlostne uz na to nemaju, len robia to co ich bavi, za nekrestanske prachy a zaberaju miesto mladym. :thinking::shushing_face::smirk:

F1 je je povolanie na vacsinu roka. Lutujem rodiny bez otcov, hlavne tie deti.
Ale asi im to za tie prachy stoji. :roll_eyes: