Verstappen: Bolo by hlúpe nepokračovať vo vývoji auta | Magazín F1 - F1online.sk

2018
v pripade Vettela sa sklonuju vacsinou 4 chyby

  1. restart Baku
  2. incindent po starte s Bottasom vo Francuzsku
  3. Nemecko
  4. Monza
    realisticky svojimi chybami stratil 45-55 bodov. ani vo Fr. ani v Baku ani v Monze by Hamiltona neporazil. Po letnej pauze bol Mercedes vpredu o celu ligu. Iste nikto nevie co by bolo keby. Moj nazor je, ze nebyt toho nemecka tak nikto nic neriesi. To bol taky bod zlomu. Tam stratil 25 bodov a Ham ziskal 7. Konecny rozdiel bol ale 88. a Ham to vcelku pohodlne dokruzil poslednu tretinu sezony, s velkou rezervou.

Vynechávat výkony jezdců ale nesmíš. Kdyby Vettel tehdy nechyboval tak jako nechyboval Hamilton, to by byl jiný příběh.

Dám sem odkaz na článek z toho GPF1.

STATISTIKY UKAZUJÍ, ŽE FERRARI MĚLO V HYBRIDNÍ ÉŘE ŠANCE NA TITUL

Ale ja nevynechávam výkony jazdcov :smiley: , ja s nimi už dávno počítam a vidím ešte predne a kde mohli mať resp. mali zárodok. Ako som povedal, je rozdiel chybovať a držať si chladnú hlavu vo Ferrari ako chybovať a mať pohodu v Mercedese, neviem, čo je na tom také ťažké pochopiť, to ty tu stále omielaš o tom akoby Vettel mal vyhrať a on bol jeden jediný dôvod prečo Ferrari nevyhralo, v tom sa podľa mňa mýliš a pomaly nikto z daného roštu by v takej situácii nedopadol lepšie, mnohí možno horšie.

Ako som tu už raz niekde písal, keby bol vtedy vo Ferrari Brawn so Schumim/Kimim a spoľahlivou dvojkou (Sainz/Ricciardo) tak až vtedy by som videl nejakú šancu na to aby sa ten boj dotiahol možno až na posledné GP. Ferrari už inherentne na to nemalo, už od začiatku ťahali za kratší koniec, sú nekompetentní na to aby to ustáli a dali to ako celok a Seb bohužiaľ nie je jazdec ako bol Schumi, veľa vecí sa neodohralo v prospech Ferrari lebo proti Mercu je zapotreby aby všetko klapalo nie len na jednotku ale ešte lepšie.
Vidno to teraz na Red Bulle, aj keď sa snaží, budú radi ak vôbec uchmatnú PK, Mercedes má stále dobre koncipované auto na väčšinu tratí, kde si RB neškrtne a ešte stále sa nevie ako bude Honda spoľahlivá, pretože je notoricky známa poruchovosťou - a to Mercedes skoro vôbec.

To si o zárodcích proč Vettel skončil ve zdi nebo proč to tam nezvládl v chumlu spekuluj jak chceš a omlouvej mu to klidně do aleluja. Dneska Massa řekl krásnou větu, “Musíte vedieť dobre zvládnuť tlak. V F1 je psychologická stránka veľmi dôležitá” To Vettel při tolika chybách jednoduše nezvládl. Techniku na to měl a máš to potvrzené i v tom článku, nezvládli to a Vettel na tom měl sakra velký podíl viny.

Já nevím jak to dopadne v souboji RB a Mercedes či v souboji Hamilton Max. Je to dobrý boj a jezdci jako tehdy do toho promlouvají, to se mi líbí. Lepší auto dovoluje komfort mnohé odpustit včetně chyb, no když je to takhle podobně těsné záleží na každém detailu a chyby jezdců do toho výrazněji promlouvají. Ham neudělat tu botu s čudlíkem tak teď vede, udělal tak nevede, za chyby se platí a Vettel s Ferrari se v nich v roce 2018 utopil. Letos to snad bude mít grády až do konce, ale možná ne. Každá chybka se nakonec může ukázat jako klíčová, posuďme na konci. Teď třeba určit kdo má lepší techniku, těžko posuzovat. Já myslím že šanci mají oba :wink:

Ono treba povedať že v 18 seb zopár krát spanikaril zbytočne no velakrat tie chyby pramenili zo zleho manazmentu ako hovoris. Napríklad v Číne nedali na neho že by mali zastaviť v boxoch potom ho odpálil max. V Nemecku ho nepochopiteľné zdržal raikkonen a dostali ho pod tlak v zlomový chvíľach alebo v Taliansku keď v druhom pokuse ťahal on raikkonena v kvalifikácii. Ale tie chyby v Baku alebo Francúzku boli absolútne nevyhnutné. Ale tiež si nemyslím ze ferrari malo lepšie auto a už vôbec nie tím na úrovni mercedesu.

1 Like

Hej, však to sa snažím vysvetliť Hogarovi už druhý krát :smiley: a stále len omiela, že to bola čisto len chyba Vettela, pritom tam hralo fakt veľa faktorov, a dám ruku do ohňa, že fakt nik z daného roštu v 2018, by to nedal lepšie ako Vettel a niektorí by dopadli aj horšie.

Ako píšem vždy, byť tam Hamilton, ktorý je asi obvyklým prípad porovnania, tak dopadne ešte horšie a v prvom rade by už od základu táto spolupráca nefungovala, ako píšem vyššie - je rozdiel jazdiť a robiť chyby vo Ferrari ako v Mercedese, Hamovi sa jazdí, keď sa môže spoľahnúť, že bude nakoniec výkonnostne na koni resp. sa môže spoľahnúť na tím/auto, že budú lepšie fungovať na iných tratiach, preto ako vždy hovorieva “je to maratón”, vo vettelovej hlave to bol vždy šprint pretože nejazdil za Mercedes ale za Ferrari a tam nemáš nikdy nič isté, najmä v tak nekompetentnom tíme aký sa z Ferrari stal.

1 Like

Techniku na to nemal, niekedy boli vyrovnaní ale inak celkovo bol lepší Merc. (ako auto tak hlavne tím)
Hej, Felipe to povedal dobre, a myslíš, že prečo sa Hamiltonovi toľké roky tak dobre jazdí, pretože nikdy nemal poriadny tlak v tíme, a keď sa to už začalo v jednom otáčať na zlú stránku (Mclaren v 2012) tak zbabelo zdrhol z tímu, ktorý ho vychoval.
Stále nevieš pochopiť, že Ferrari ako tím (atmosféra v ňom) sa nedá nikdy porovnať s tímom ako je Merc alebo RB. Viac sú si podobní RB s Mercom. A ako som už napísal lukasovi, u Hamiltona v Mercu je to maratón, on si môže dovoliť veriť tímu, a má v nich dôveru, že mu dodajú auto a schopný tím, toto celé potom buduje uistenie, vieru a viac-menej pokoj. Takéto porovnateľné zázemie vo Ferrari dané obdobie vôbec nebolo, preto sa musel Vettel púšťať určité závody do rizika, pretože sa nikdy nemohol tak trvalo spoľahnúť na tím ako Hamilton v Mercedese.
Po lopate = tie chyby vyplývali z toho, že Ferrari ako tím na to jednoducho nemal, oni pôsobili celý čas už od začiatku celkovo nekompetentne a ani s tým autom nemali jasnú výhodu navyše bolo výkonnostne “prelietavé”, aj keby bol Seb úplne bezchybný stále by to Ferrari dokázalo nejak “posrať” a nakoniec by po polke sezóny bol aj tak na koni Merc, pretože by zase niečo vymysleli a koniec-koncov by preupdateovali Ferrari, ktoré má tendenciu robiť zlé rozhodnutia nielen v tejto oblasti. Toto má veľmi vysokú pravdepodobnosť pretože je to precedens, boli sme toho svedkami už mnohokrát.
Vettel v podstate bojoval sám a Hamilton bojoval za pomoci zázemia v Mercedese a to je veľký rozdiel.

1 Like

Pak kdo že má klapky na očích :joy: V dodaném článku se píše že dle dat na nejsilnější auto to bylo v roce 2018 12 ku 7 pro Ferrari. Pro Ferrari! :grinning: To je pak s tebou těžká práce. Asi se svět spiknul a tyhle rozbory maj za cíl jen Vettela uvádět do špatného světla a Hamiltona vychvalovat do nebes. Spekuluj si že to od Vettela lépe nešlo, ale to jsou právě ty klapky na očích protože každé chybě se dá vyhnout a škoda pro ně když se tak nestane. Chyby Vettela jsou jen vynucené, a teď tu o perníkové chaloupce prosím :slightly_smiling_face: Viděl jsem od jezdců daleko lepší sezony než kterou předvedl Vettel ve Ferrari v roce 2018 a spláchnout to tím že nikdo by nezajel lépe než on už ani není zaslepenost jako omezenost :wink:

A to je to bez kontextu sú štatistiky malo hovoriace (viď 1994) Ja som to ešte na starých stránkach s bretnixom preberal a aj keď sa nejednému mohlo zdať že ferrari bolo auto na úrovni mercedes bolo to len v kvalifikácii aj to asi len kvôli tomu že ten prietok paliva dokázali obchádzať no v preteku už zaostavali keďže viac ako 105kg na spalenie nemali čomu svedčia aj tie vydrete výhry v Bahrajne, anglicku či spa naopak mercedes keď už vitazil bolo to jednoznačné. Ono keby boli ferrari a seb absolútne perfektný mohlo to byť tesnejsie ale to sa nestáva vo ferrari často keď nemáš meno a autoritu lauda alebo schumacher. Seb je až príliš dobrák a chce každému vyhovieť viď tie poklaky či lgbtq kampane. Keby sa staral len o seba mal by asi väčší rešpekt. A keď už uvažujeme v rovine ak by bol seb a ferrari bez chýb tak by sme mali uvažovať v takej rovine aj pri mercedese a hamiltonovi a aj oni robili chyby ako Melbourne či Brazília a to by ten rozdiel zrobilo ešte väčší.

2 Likes

Jóó? “dle dat” - to je taká “veta” :smiley: v tom článku, jednu primitívnu štatistiku tam dali a potom toto odobrili len “vetou”. Odporúčam si to pozrieť znova, závod po závode, to auto jednoducho celkovo nebolo lepšie, a furt sa pokúšaš z tejto nerovnice vyňať dôležitú stránku a tou je samotný tím/prostredie, ktorý/é veľmi zaváži na daných výkonoch - je priamo “grom” toho ako sa to celé bude vyvíjať - či už správanie jazdca alebo výkonnosť auta. :slight_smile:

Opurtinizmus - to je synonymom výkonov, ktoré predvádzalo Ferrari práve s daným autom, tam trebalo ľudí ako bol Brawn a osobnosť akou bol Schumi aby z toho bol vyrovnaný súper pre Mercedes, toto jednoducho chýbalo, kedysi to vo Ferrari klapalo - najmä keď tam boli práve títo dvaja a tiež nemali tak často na ružiach ustlané ako majú ľudia v Mercedese, ale dokázali to “dať dokopy” a preto bolo duo Brawn & Schumi také výnimočné. :slight_smile:

Jinými slovy závěry článku nebereš protože ti nevoní, chápu. To je pak zbytečné předkládat cokoliv. Oba jsme viděli tu sezonu a že já jsem schopen podkládat můj pohled že Ferrari na to auto mělo z více zdrojů je moje plus. Vyjmenovat chyby Vettela je pro toho kdo to viděl hračka a to že ty máš názor že nikdo jiný by to nezvládl lépe je dobrý joke. Jak si ten Montezemolo mohl myslet že Hamilton by to místo Vettela dal nevím. Hamilton si podle mě v tom roce jezdeckou převahou nad Vettelem uznání zaslouží, a taky ho dostal. Vettel taky dostal co si zasloužil za tu sezonu, kritiku a za tu jízdu kterou by dle tvých slov nikdo nezvládl lépe nového parťáka :sweat_smile:

Jasné, že mi to nevonia, keď to tam doslova “odobrili” len jednou vetou, to je ako fakt šaškárna na “n-tú” :smiley:
Ok, ok, ja viem, ty máš pravdu, len ty, nik iný, ok. Objektívne máš klapky na očiach, ako som už písal minule, mysli si o tomto, čo chceš ale je to tak, pretože to neberieš zo širšej perspektívy.
V tomto sa ti nedá dohovoriť lebo to “zadubene” furt nie si schopný vidieť a pochopiť, ja som to normálne vysvetlil, že sa to nedá len tak “s klapkami” vysvetliť ale ty si ideš furt len to svoje ako to písal minule Bretnix - škoda času :smiley: to nie je o presviedčaní ale o pozretí sa na to aj z iného uhlu, a keď sa na to nevieš pozrieť aj inak, lebo si skalopevne presvedčený, že to musí byť, tak potom si si to len povrchne vsugeroval a tvrdohlavo sa toho držíš. Minca má dve strany a ty podľa mňa vidíš len tú jednu.

Škoda času, v tom se shodneme protože ty nemáš nic jiného než dojmy ve spekulacích proč že Vettel za jeho chyby nemohl a jak že by nikdo nezajel lépe. Za to já když jeho chyby uvedu, vyčíslím nebo dodám článek jak na titul Ferrari mělo techniku, tak mám klapky na očích :joy: Báchorka jak to od Vettela lépe nešlo je o velké zaujatosti, nic víc :wink:

Minca má dve strany a ty vidíš iba jednu… zmier sa s tým Hogar, v tvojom prípade to tak je. :smiley:

Tak v tom se hádat nebudu a jsem s tím opravdu smířený. Vettel neodvedl v roce 2018 dobrou práci v boji o titul a udělal mnoho chyb. Ty zůstaň v zaslepenosti že by to nikdo lépe než Vettel nemohl dát. Nechápu že nikde nepsali na Vettela chvalozpěvy ale kritiků bylo všude dost, Leclerca mu tam ve Ferrari nasadili asi za odměnu a to že ho pak vyhodili to je normální když to líp nešlo :thinking: :grinning: