Na začiatku nového cyklu pravidiel čelí každý tím novým a veľkým výzvam. V Red Bulle zavládla pred kvalifikáciou menšia škriepka o voľbu nastavenia. Vo Ferrari zas išiel Lewis Hamilton do víkendu „naslepo“ bez riadnej prípravy na simulátore. Napokon z toho bol jeho najlepší víkend vo Ferrari. Lewis plánuje nový prístup aplikovať aj v budúcnosti.
Nie je to len obyčajná lenivosť ?
Ked si spomeniem co robil v 2000 Schumacher, nonstop sedel v aute a testoval do mrtva …
Hamilton to nechava na druhych, nebude sa predsa z niecim takym ako test zaoberat, fuj.
Neobmedzene testovanie a financne zdroje ferrari v tych rokoch porovnavas s testovanim na simulatore s obmedzenym rozpoctomvym stropom ? No veru ‘‘FUJ’’.
Povedz mu, ze moze zlepsit monopost otestovanim 10druhov novych prednych kridiel, ci 4nove podlahy bez obmedzenia, tiez sa bude prehanat po trati.
A druha vec, Schumacher/ Ferrari mali vtedy jedneho supera.
McL robil toho menej a kvalitne, Ferrari robilo na kvantitu, kedze mali neobmedzene financne zdroje.
Ale ako sa vravi, ak si chces kopnut, dovod sa najde
Iba sa smejem.Porovnávať rok 2000 a 2026 z hľadiska testovania,je riadne mimo.Obráť sa na FIA nech povolia testovanie v monopostoch a simulátory budú stáť v kúte.
Není to pravda, simulátor má obrovské výhody oproti skutečnému testování a jen několik málo nevýhod. Pokud by bylo povoleno neomezené testování jako dřív, stejně by vítězil simulátor a skutečné testy by se zaměřili hlavně na pneumatiky, proudění za jinými auty, vibrace a skutečné chování auta na limitu, to je vše…
Na simulátoru lze za den projet desítky setupů, simulovat různé teploty, okruhy, vítr, degradaci pneumatik, strategie a software, je tam opakovatelnost podmínek, rychlé porovnání variant, přesná analýza dat…
Simulátor funguje nonstop 24/7, neopotřebovává díly, není třeba servis ani logistika, nejsou třeba lidé, nehrozí nehody, není závislý na počasí…
Vlastně ani nevím, proč skutečně testovat kromě toho, že při tom piloti trénují a i to je relativní, navíc se do všech dat vkládá nekontrolovatelný lidský faktor, což je vždycky problém.
Preco nam sem pleties opotrebenie dielov ci logistiku ? Chroustal nadhodil realne testovanie za cias neobmedzenych zdrojov a casu.
A ako vieme uz z minulosti, simulacie dopadli vela krat inak, ako realita. Takze si myslim, ze jazdci by uprednostnili jazdu na trati, ako v klimatizovanej miestnosti za obrazovkou.
Tak ako sa píše v článku tak v poslednej dobe majú tímy problém s koreláciou dát medzi simulátorom a realitou.. Asi to nebude mať až toľko výhod keď máš nesprávne dát..
Můžeš mít pravdu, bude asi záležet na vývojové filozofii týmu. Jestli preferují nezávislé a optimalizované co nejrychlejší auto, kterému se pilot musí přizpůsobit, nebo vyvíjejí auto pilotovi na míru.
V prvním případě je simulátor optimální nástroj prostý zkreslení lidským faktorem v druhém případě to může být problém…
Nezpochybnuji zcela co jsi napsal o vyhodách simulátoru. Ale jeho omezení jsou dána. Odbýt to “pořád je to lidská chyba” je zjednodušení problému. Ano je to problém algoritmu který tvoří člověk, ale to omezení je dano kvantem dat a variant. To vyplývá z podstaty simulátoru. Ono to není o tom, tak to udělej lépe. To je jak říct da Vincimu, ať navrhne Airbus.
Souhlas, že testování na okruhu by bylo upozaděno, ale bylo by využíváno víc.
Nicméně podstata článku v tom není. Podstatou je, že Lewis je línej jak vetengl. To je celé. Makat se mu za ty prachy nechce. Hnal bych ho holí.
Jezdci pravděpodobně ano. Inženýři těžko. Ono v podstatě jízda na trati slouží ke korekcím výstupu dat ze simulátoru a dalších diagnostik. Klasicky v minulých sezonach RBR. V pátek v trénincích katastrofa a přes noc to dali do kupy a v sobotu vstali jako Fénix.
Lewis je opravdu minulá generace a určitě ví co dělá, takže nutit ho do něčeho, co mu není vlastní, by bylo kontraproduktivní. A jestli je doba už jinde a větší absence simulátoru u něj bude jednoznačný handicap, tak prostě skončí, co je na tom .
Ale ten lidský faktor tam zatím pořád bude, a do té doby je to myslím taky o hledání nejlepšího poměru mezi přípravou v ideálním (simulátor) a reálném prostředí. Věřím tomu, že až bude řídit počítač, tak nebude mít problém optimálně reagovat na jakoukoli situaci na dráze bez toho, aby na ní v přípravě reálně jezdil. Pilot ten rozdíl bude vždycky vnímat. Nebo to vidím špatně? Jsem jenom gaučový odborník .
Jednou si snad koupím svého humanoida, a budu ho prohánět po dráze. Vylepším si ho adamantiem aby se mi moc nelámal a konečně to bude ten správný motorsport prostý jezdeckých kolapsů .
My lidi jsme koukám pro Tebe opravdovou noční můrou . Třeba se těch humanoidů dočkáš, ale co když to dopadne jako R.U.R - nakonec z nich zase budou lidi…