Pérez: Posledné kolá boli epické. Charles bol agresívny, ale férový | Magazín F1 - F1online.sk

Keby v úvode pretekov niekto Sergiovi Pérezovi povedal, že skončí na druhom mieste, určite by mu to neveril. Po druhom štarte zviedol mexický pretekár tvrdý súboj s Charlesom Leclercom, z ktorého odišiel s poškodeným predným krídlom a musel zájsť do boxov. Z úplne posledného miesta sa však prehrýzol až na druhé, čo je určite skvelý úspech.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/69730/perez-posledne-kola-boli-epicke-charles-bol-agresivny-ale-ferovy

Za to Max musel vytláčet chudáka Schumachera.

Však aj tento smrad mexický vytláčali všetko čo sa dalo.

Akokoľvek je Perez odpisovany neviem sa zbaviť pocitu že ak sa deje niečo epické na trati tak je tam. Turecko 21, Abu Dabi 21, Silverstone 22. Nehodnotím či všetko čo robí je fér ale každý musí uznať že sa na to veľmi dobre pozerá

Osobně mi přijde, že souboje v podání obou Red Bullů i Ferrari byly hodně nesmlouvavé a problematické, koledovaly si o penalizaci. Máslo na hlavě tady má i Sainz a vlastně i Leclerc (myslím, že Alonso měl se svou poznámkou pravdu). Společný jmenovatel některých momentů: agresivní obrana ze “zoufalství” (Sainz po druhém startu, Verstappen vůči Mickovi, -Charles před FA). Hezky se na to nedívalo. Ale je to F1. Trochu mi to připomnělo sprinterské dojezdy v cyklistice, kde o přetlačování na hraně není nouze.

problem podla mna je, ze zatial co manevre Ferrari boli naozaj na hrane (Carlos pri restarte, ale aj Charles tam mal par tvrdsich manevrov), taky Perez predbehol mimo trate a hned v naslednej brzdnej zone vytlacil Lewisa mimo trat po akoze predbehnuti… za mna ukazkovo 2x po sebe ziskal trvalu vyhodu a nakoniec nic? akoze kde sme… oba manevre mali byt za 5s a bol by mimo podia… akurat ze malinovky sa netrestaju, vid co robil crashstappen Mickovi, ktory ak by mu neslo o prve body v kariere tak tiez asi neuhne, tak bol prehnane opatrny, ale aj tak ho to holandske prasa muselo vytlacat

ked take svinstva urobi ktokolvek iny, tresty idu krizom krazom, malinovky maju nejaku prazvlastnu imunitu, fuj

2 Likes

Za včerejšek se pilotů RB v jejich tvrdosti zastávat opravdu nebudu. Jen bych v tom neviděl protekci Red Bullu, ale jednoduše nerozhodnost komisarů.

Dost možná se projevuje to, že když se v úvodu závodu přivřou kukadla nad jedním, potom jako kdyby ti komisaři byli benevolentnější celkově. Případně svou roli může sehrávat i jméno, v minulosti z toho dost těžil LH, aktuálně třeba MV (kterému toho v kariéře prošlo už mimochodem dost - můj dojem, Charlie Whiting razil benevolentní notu vůči MV, protože chtěl pomoci “zrození hvězdy”). Taky mě ale zarazilo, když naskakovaly titulky “gaining an advantage - noted”, mělo být “investigated”. Perez ale v jednom případě tu pozici hned odevzdal zpátky, pokud si to dobře vybavuji.

Here we go again.

Problémom toho celého je nejednoznačnosť toho celého a potom tažko môže FIA trestať. A možeme tu polemizovať do nekonečna, proste sa tieto veci budú diať. Viď čo napísal @Bretnix vyššie

Ja si myslím, že dnes to bol jeden krásny závod a som rád, že k žiadnemu trestu neprišlo aj napriek tomu že asi malo.

Sainz na štarte bol podľa mňa iba tvrdé závodenie.
Charles, bola pre mňa z časti repríza Imoly 2021 medzi MV a LH akurát tu ho nemalo čo vymrštit na monopost Checa. No bol tam aj kontakt…
Checo je mi tažké sa rozhodnúť. Je pravda že síce si skrátil trať, ale automaticky v ďalej zákrute spomalil a extrémne ho potiahol monopost aby sa udržal vôbec v tej situácii. Ale áno bolo to tvrdé, no bez kontaktu takže neviem.
Max to bolo za hranou, a mal dostať trest. Na druhú stranu chápem prečo to spravil - to ho ale neospravedlňuje.

2 Likes

presne
2x porusi jednoznacne pravidla a ziadny trest, pritom tuto sezonu trestaju aj taketo vytlacanie a dokonca minulu sezonu uz aj chranenec maxo dostal za vytlacanie trest
komisari zas podlahli emociam a velmi sa bali, ze ak ho potrestaju tak nahypovani hlupaci ich budu kritizovat, ze kazia preteky ked ich nenechaju pretekat
toto co predviedol perez ak by sa stalo v nudnej casti pretekov tak trest by prisiel

alfonzo dostal trest lebo ziskal trvalu vyhodu nejakych par desatin sekundy skratenim trate :slight_smile: perez ziskal trvalu vyhodu lebo predbiehal mimo trate a vytlacil supera mimo trate a bez trestu :slight_smile:
f1 moze mat tie najlepsie pravidla, ked ich nedokazu konzistentne vykladat

v podstate suhlasim, aj s @Bretnix vyssie

akurat ten Checo… on neprepustil to miesto, ktore ziskal, to len tak vyzeralo, lebo Charles sam vysiel mimo trat (bol v podstate tiez polovytlaceny, ale ok, povedzme ze vzajomne), ale to Lewis ich oboch s prepacenim pre*tal a predbehol oboch…

to je to na co ja casto narazam a proste sa s tym nestotoznujem… nech sa jazdi podla pravidiel, mozeme mat rovnako top preteky, nie je dovod selektivne to pustat, len tak nahododne nekonzistentne

teraz pridam zaslepenu fanusikovsku vlozku (ako fanusik Lewisa): realne Lewis odjazdil fantasticke ciste preteky, zo vsetkych jazdcov na cele opat raz neurobil jedinu prasarnu na nikoho, vsetci mali nejake tie veci na hrane, Perez jasne za… a prave Lewis na tom stratil, pretoze jednak priamo miesto voci Checovi a zaroven prisiel sancu o boj o vitazstvo (aj ked realne na neho asi po SC aj tak nemal, takze to dajme bokom)
proste nie, to ze je fantasticky pretek neznamena ze prestaneme trestat a poskodzovat tych, co jazdia ako sa jazdit ma…
…a ti co ma poznaju dobre vedia ze ak to spravi Lewis, budem za ten trest aj proti nemu, proste akykokolvek sport sa ma robit podla pravidiel

1 Like

Súhlasím, chápem čo chceš povedať.

Ja mám proste vnútorný boj, či pravidlá by nerobili závod príliš “sterilným”.

PS: Zabudol som na ten “wave” od Charlesa na rovinke. Ja som to nevidel tak to nedokážem posúdiť, ale ak spravil to isté čo v Kanade Alonso, tak potom za to tiež mal prísť trest.

Je to všetko jeden veľký chaos

2 Likes

nie, nieje problem nejednoznacnost toho celeho, predpokladam, ze myslis pisanych pravidiel
pravidla su jasne,problem je, ze komisari si ich vzdy vykladaju podla situacie a fia im to toleruje.

nieje mozne aby jednemu dali trest za vytlacenie supera mimo trat a inemu nie, alebo jednemu dat trest za skratenie trate a ziskanie trvalej vyhody par desatin :slight_smile: a inemu za skratenie trate ktorym ziskal miesto tak trest nedaju

sterilne to bude len ak ich to bude obmedzovat, ak by boli “mantinely” jednoznacne a rozhodovanie konzistentne, nie je dovod na sterilitu, len by to bolo cele jasnejsie

Charlesa som tiez nevidel takze jeho nebudme sudit za ten zaver

co je lepsie/horsie?
ak budu striktne pravidla a budu ich aplikovat na kazdeho, alebo budu tie striktne pravidla aplikovat len selektivne a jednemu prejde to za co ineho potrestali?

1 Like

Lewis jezdil i v 2021 velmi čistě a férově a vždy když mu to tam Max nesmyslně poslal, tak nechal místo nebo přibrzdil. To, ho stalo hodně bodů btw.

Jen jednou se rozhodnul neuhnout a byla z toho slavná nehoda na Silverstone. Předcházely tomu, ale minimálně 2 vystrceni a vytláčení od Maxe a Lewis si řekl dost. Silverstone bylo jednou jedinkrát kdy neuhnul.

Včera taky ho Perez vystrcil a Lewis hodně zabrzdil a stalo ho to i pozici na Leclerca.

Včera Max převedl na Schumachera, co udělal Lewisovi minimálně 10x.

Někdo tomu říká tvrdé závodění a ja tomu říkám prasárny. Že to udělá 7 násobnému šampionovi s dobrým autem je jedna věc, ale že to udělá na kluka, co má 0 bodů a 2 nejhorší auto v poli… To je na zamyšlení.

3 Likes

Mne osobne sa nepacilo pocinanie Pereza ani Verstapena.
Obaja sa chovali prehnane tvrdo a supera vytlacili mimo trat ZNOVA BEZ TRESTU, tak ako minuly rok Max. Len preto aby podporili “zavodenie-zabavu” ich akoze netrestaju, lebo sa boja kritiky od ludi ze kazia zavodenie. Ale podla mna ked niekto vytlacenim ziska poziciu, alebo si ju udrzi neni zavodenie a to robi Verstapen od kedy vstupil do F1. Neni to ziadne “mat siroke lakte” alebo “byt tvrdy ako Senna” to su len otrepane dristy. Premna je to nesportove chovanie a ma to byt trestane. Ked minuly rok Hamilton vytlacil Ver hned dostal upozornenie a Ver ho vytlacal cely rocnik a bez trestov.
Schumacher to mal podrzat na trati a neuhnut. Do buducna bude mozno bojovat o bednu a Ver si povie ze uhne a bude kolizia.
Do SC bol Perez strateny a nakoniec sa zadarmo dostane na 2miesto a je jazdcom dna ??? To kto mu dal hlasy preboha. Viac by si to zasluzil Sainz, alebo Hamilton.

Na teba reagovat netreba, ty sem chodis iba hejtovat Hamiltona. Zivot bez neho, by bol pre teba prazdny :rofl:

Uhol by mu, ak by bol na vonkajšej strane :slight_smile: To Max uhol a nechal priestor a Hamilton sa tam strčil na brzdy a včera bolo pekne vidno, ako to mohol Hamilton urobiť aj predtým, a to mu Leclerc dal ešte menej priestoru, ako Max. :slight_smile:
Ja som rád, že včera nič netrestali, konečne bolo na čo pozerať. Max sa choval, ako sa choval ale Mick mohol tiež rozmýšľať, že netreba zbytočne zabŕdať do osieho hniezda, keď je na bodoch. Ja na maxovom mieste, by som sa tiež s poškodeným autom správal, tak aby som získal, čo najlepší bodový zisk. :slight_smile:

1 Like

trochu klapku dolu ok? prave naopk, Charles ukazal Maxovi, ako sa tam da zmestit dvaja a nezavriet jazdca vo vnutri uplne na doraz a potom sa cudovat, ze hopla, kontakt ho vymrsti prec… nehovorim ze minuly rok nemal aj Lewis vyssiu najazdovku a zrejme by ho vyvalo von, to nepopieram, ale prave Charles ukazal, ze sa to da aj bez zavretia a la “idem sam, vsetci mi chodte z cesty” a krasne mu to vyslo…

ako toto dava pravo superovi vytlacat mimo trat? nie je to naopak? ak by Mickovi o tie body neslo, neuhol by, tak crashtappen by mal 0 za dalsie zbytocne vypadnutie v kariere, opat plne zavinene sebou… akurat ze jemu ide o titul, len akosi si je az velmi isty, ze RB ma dominantne auto ze takto hazarduje

ziskat co najviac bodov a bojovat je ok, ale to ze mas poskedene auto ti teda dava pravo porusovat pravidla? cize ked ma na futbale niekto nechtiac prebrusi, budem mat kusok odreninu, tak mozem ist do 16tky vsetkych buldozerovat ze vsak co, som zraneny tak mozem?

1 Like

Neviem, čo je na tom také ťažké pochopiť, Leclerc mu tam dal ešte menej miesta, ako Max a Ham sa tam predsa len zmestil :slight_smile: tak som asi slepý no :man_shrugging: .
Navyše teraz fungujú autá v zákrutách trochu inak, čiže je možno jasné, prečo to obom šlo lepšie.

Ak by Mickovi o tie body, tak veľmi šlo, tak “čučí” za Maxom a je rád, že je rád :smiley: lenže chcel viac a dobre vie, aký je Max, ten mu to len tak neprepustí, navyše, keď mal poškodený monopost a nechcel sa prepadnúť ešte ďalej, tak jasné, že bude viac agresívny a zúfalý.