Doplatili Grosjean s Hülkenbergom na zlý rok narodenia? | F1online.sk

Romain Grosjean vyslovil zaujímavý názor. Nevie sa zbaviť pocitu, že sa nenarodil v správnom roku a doplatil na to. Podobne ako on mali dopadnúť napríklad aj Nico Hülkenberg, Paul di Resta či dokonca Sébastien Buemi. Do Formuly 1 neprišli v ideálnom okamihu.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/16735/doplatili-grosjean-s-hulkenbergom-na-zly-rok-narodenia

Niečo na tom bude, aj keď zrovna Grosjean (ako aj sam povedal) nakoniec so svojou kariérou môže byť ešte celkom spokojný. Zo spomínaných je zrejme najväčšia škoda toho Hülkenberga, ktorý mal vždy smolu, že v top tímoch nebolo miesto alebo bol až druhou voľbou, lebo na to podľa mňa mal. Naopak ten Buemi mi počas určitých fáz pôsobenia v F1 prišiel vyslovene ako neschopák. (Aj keď to tiež môže byť smolou alebo zlým autom.)

Ale celkovo niektorí piloti nedostali poriadnu príležitosť predviesť sa v F1, tak to proste chodí. Nie je to len o roku narodenia. Za posledné roky je škoda trebárs Wehrleina alebo Vandoorneho. A celkovo mi tak napadá, že by som doprial viac času v F1 trebárs aj Lottererovi a Vergnemu, ktorí dokonca sami odmietli ponuky na pokračovanie v tých črepoch, v ktorých jazdili, pretože nevideli zmysel v tom, vláčiť sa niekde na spodku. Najmä Lotterer je pre mňa naozaj absolutne špičkový jazdec, ktorého som chcel vidieť v top tíme.

Podla mna Hulkenberg na miesto v top time nemal. Mal len na to, ist tam robit dobru dvojku, no priviest tim k titulu v tesnom suboji oproti jazdcom ako Hamilton, Vettel alebo Verstappen? Na to je Hulkenberg podla mna prilis slaby. Vedel by ich zdolat, keby mali slabsiu sezonu, tak ako sa to podarilo Rosbergovi v sezone 2016. Alebo by potreboval vyrazne lepsie auto. Inak by bol podla mna bez sance. Z toho hladiska sa to podla mna neda oznacit ako smola, ze to miesto nedostal- dobru dvojku robit ist mohol, no to jednoducho nie je taka vynimocna vlastnost. Albon s Gaslym sice ukazali, ze sa nejedna o samozrejmost, no ked sa zamyslis nad tym, kolko jazdcov, ktori by boli dobre dvojky, sa za poslednych desat sezon nachadzalo v startovom poli, tak ta urcite napadne relativne vela mien.

Wehrleina je skoda aj podla mna. Ale treba povedat, ze si svoj koniec zavinil sam. Prvu sezonu v Manore mal vybornu, niekolkokrat sa dostal do Q3 a raz dokonca bodoval(presne nieco take by som cakal od Russella). No potom v Sauberi to bolo jednoducho slabe. Mozno tam bola sabotaz zo strany Sauberu, kedze Wehrlein bol junior Mercedesu a Sauber mal vyraznu podporu Ferrari- no to je len spekulacia, ktora sa neda potvrdit.

U Vandoorna plati v podstate to iste. Jeho vykony v F2 boli vyborne, no jeho posobenie v McLarene bolo jednoducho slabe. Aj tu sa da spekulovat, do akej miery zohralo ulohu, ze bol timovy kolega Alonsa. Od roku 2005 Alonso totalne ponizil kazdeho jedneho timoveho kolegu s vynimkou Hamiltona. Ja nie som presvedceny, ze to je len vdaka jazdeckym schopnostiam Alonsa- skor si myslim, ze Alonso timu velmi jasne ,urcoval priority.’’ No zase je to len spekulacia. Faktom je, ze Vandoorne vykonmi prilis nepresvedcil.

Lotterer absolvoval v F1 jednu kvalifikaciu v Caterhame, v pretekoch odjazdil jedno kolo. To nema ziadnu vypovednu hodnotu o jeho kvalitach. Daju sa spomenut jeho uspechy v inych seriach, no to tiez nemusi vobec nic znamenat. Aj jazdci ako Buemi alebo Nakadzima boli v inych seriach velmi dobri a v F1 to nebolo nic moc.

Asi je pravda, že by Hülkenberg nebol jazdec typu Hamilton/Schumacher/Vettel, ale podľa mňa určite mal na to dostať sa na úroveň Rosberg/Button. Asi som u neho neobjektívny, ale fakt ma mrzí, že jazdec s jeho talentom nakoniec zrejme skončí bez jediného pódia v F1. (Ale aspoň vyhral Le Mans no…)

Vandoorne a Wehrlein podľa mňa doplatili aj na okolnosti a slabé auto, ale podľa mňa mali fakt talent. Prial som si, aby dostali viac príležitostí.

U Lotterera som to možno trochu s tou chválou prehnal, ale určite je niekde inde než Buemi. Jeho kvality sú nepopierateľné a už len to, že v tej jednej kvalifikácii, keď v strede sezóny naskočil do monopostu, dal kolegovi Ericssonovi tuším sekundu, niečo dokazuje. Fakt by som bol zvedavý, aké by to bolo, keby v F1 dostal väčší priestor. Ale vybral si inú cestu a myslím, že rozhodne nemusí ľutovať.

Sebastian Bourdais. V F1 nic moc a za morom dominoval ako malokto. Pri F1 sa zabuda, ze je to timovy sport. Je to timovy sport podstatne viac ako akakolvek ina motorsportova seria. Jazdecke tituly sa vyrazne precenuju resp sa zle interpretuju. V podstate uz nazov pohar jazdcov je vcelku zavadzajuci.

Ano, aj ja vidim Hulkenberga priblizne na urovni Rosbeg/Button. Obaja sa sice stali majstrami sveta, ale bolo to trochu so stastim- Button mal v roku 2009 najrychlejsie auto a za timoveho kolegu mal Barrichella.
Rosberg sice zdolal Hamiltona, to mu nikto nemoze zobrat, no stretli sa tam dve okolnosti- Rosberg mal zivotnu formu a Hamiltonovi sa naopak na zaciatku sezony nedarilo. A potom Rosbergovi pomohlo drtivo najrychlejsie auto, ktore mu umoznilo nevyraznymi vykonmi zbierat druhe miesta.
Button aj Rosberg si svoje tituly zasluzili, no pomohli mu k nim okolnosti. A presne tak to vidim aj u Hulkenberga. Titul by vedel ziskat len za priaznivych okolnosti.

Je to tak.
No na obranu Bourdaisa treba povedat, ze mal smolu v tom, ze za timoveho kolegu mal Vettela. Popri nom samozrejme posobil slabucko, no ako sa neskor ukazalo, Vettel patri k najlepsim jazdcom svojej ery. Oproti ,normalnemu’’ timovemu kolegovi by mal Bourdaisa lepsiu sancu sa presadit. Urcite nebol velka hviezda, ale nemyslim si, ze si zasluzil vyhadzov v strede sezony.

Dovolím si nesúhlasiť s tvrdením “Je to tímový šport podstatne viac ako akakolvek ina motorsportova seria.” Už len WRC je viac tímový šport ako F1. Tam máš tím v tíme tj. šofér a jeho navigátor. Ak to medzi nimi nefunguje etapy vieš prehrávať rad radom.

iste, ale nemaju za sebou zakladnu kde 700 ludi maka na jedno auto a rozpocet pol miliardy. tak som to myslel.

Mení to potom situáciu a v tom prípade s tebou súhlasím.

Wehrlein to mal v Sauberi tazke, pretoze jazdil proti protezovanemu Erikssonovi. V tomto je F1 velmi specificka a rozdiel medzi kratkou a dlhou karierou je velmi tenka ciara. Wehrlein Vergne Buemi myslim, ze s prehladom mohli dosiahnut to co Grosjean, Magnussen, Perez.

tak jedna 87icka sa presadila celkom slusne. taksto dve 85ky. na zbytok uz akosi nezostali roky

Uz som pocul rozne nezmyselne vyhovorky ale toto je top😁