Chyba úsudku z našej strany, komentoval zmeny v oblasti podlahy Toto Wolff | Magazín F1 - F1online.sk

Dnes sa na to už takmer zabudlo, ale dá sa povedať, že Max Verstappen vďačí za svoj prvý titul v prvom rade globálnej pandémii. Málokoho to už dnes napadne, ale rok 2021 mal byť prvým rokom nového cyklu pravidiel, miesto toho bol posledným rokom toho starého. V druhom rade netreba opomenúť drobnú zmenu pravidiel, ktorú spočiatku málokto bral vážne, ale ukázala sa ako nesmierne dôležitá. Jej význam zdá sa trochu podcenil aj mocný Mercedes.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/53829/chyba-usudku-z-nasej-strany-komentoval-zmeny-v-oblasti-podlahy-toto-wolff

To si vazne niekto mysli a tvrdi, ze tie zetony nevyuzili preto, ze nos nepresiel testami? Nerobte z toho Mercedesu totalnych blbcov a babrakov. Je uplne bezne, ze suciastky neprejdu testami. Akurat tu asi Merc usudil, ze to nestoji za to nalievat do toho este peniaze a proste to presunul do r. 2022. Ak by chceli, urcite by ten nos bez problemov dokoncili tak, aby vsetkymi testami presiel. Je len otazne, ci by to malo dostatocny efekt, preto to napokon vzdali. Bola to chyba? To budeme tazko moct sudit takto o rok. Aj keby totiz Mercedes opat bol top, nevieme, ci to je prave kvoli par milionom ohladom stareho nosu 2021. A 2021 nakoniec vyhrali konstrukterov aj tak a o jazdeckom titule sa tu nebavme, pretoze ho takmer vyhrali tiez. Naopak, ak by mali super nos 21 a napokon tesne vyhrali, pripadne by boli aj tak okradnuti a nakoniec by stracali aj v 22, este len potom by boli za babrakov. A to netusime, ako na tom budu teraz. Kludne sa moze zopakovat rok 2009 a prepad McLarenu a Ferrari hlboko dozadu. Ani vtedy to nikto necakal, ale stalo sa…

1 Like

Okradnuti pises.
No hned si sa zaradil …

Ono to ma dva pohlady.

1, z pohladu celej sezony si titul Max uplne zasluzil, viac ako Hamilton a to asi hadam nikto nerozporuje. S hamiltonom zviedli paradny suboj, redbull bol vacsinu roka konzistentnejsi ale mercedes to ku konci sezony dokazal zvratit. Nakoniec sa rozhodovalo v poslednom zavode.

2, z pohladu posledneho zavodu, Hamiltona o titul okradol Masi.

ano suhlasim ze Max si titul zasluzil, ano suhlasim ze Hamiltona okradli.

1 Like

Nebol to nahodou safety car a udalosti posledných kôl, za ktore Masi nemohol ?
Ked za to objektívne nemohol, ako potom mohol niekoho okradnut ?

tak tu nie je rec o tom co sposobilo safety car ale o Masiho bezprecedentnych rozhodnutiach pri opatovnom spusteni zavodu ktore sa nikdy predtym neudiali. Keby sa tento proces vykonal podla rokmi zauzivanych standardov, zavod (kde mohol nastat vzhladom na stav pneumatik oboch hlavnych akterov iba jediny mozny vysledok) sa zrejme nestihne opatovne spustit a HAM by vyhral titul. Cize vlastne, nakoniec dna, o vitazovi rozhodol Masi. A nikdy nemozes zabudat ze nepustil ani auta medzi VER a tretim Sainzom, ktory (hypoteticky - mal na to plne pravo) mohol chciet skusat na maxa utocit a ovplyvnit boj o titul.

Z hladiska vseobecnej ferovosti, vzdy by bolo viac fer pustit vsetky monoposty o kolo pozadu alebo ziadne, nez ked si riaditel zavodu vlastnorucne vyberie ktore pusti a komu umozni predbiehat a komu nie. Z hladiska vseobecnej ferovosti ked chceli mat super sou pre divakov, mohli dat red flag, mohli umoznit vsetkym prezut, znormalizovat pole zavod na poslednych par kol restartovat na plne gule na par kolovy sprint.

A tusim ze tam ani nebolo dodrzane pravidlo to ze tie pustene monoposty o kolo pozadu musia dobehnut zvysok az potom ide SC do boxov, aj tam spravili nejaku vynimku.

5 Likes

Preco by nemal stahovat SC dole, ked uz trat bola uprataná ?

preco by ho nemal stahovat dole? kde take nieco pisem :smiley:

1 Like

stajne tlacili Masiho do rozhodnuti, ze pokial sa bude dat preteky dokoncit pod zelenymi vlajkami tak bude snaha tak ucinit. Takze teraz plakat nad tym, ze sa nedodrzali pravidla do pismena je prinajmensom pokrytecke. Nato tlacil resp s tym pristupom suhlasil aj Mercedes az nato, ze to kruto zahralo proti nim.

zbytocne sa s nim pustas do debaty, je to miestny troll a fanaticky uctievac maxa ktory to cele nikdy nepochopi

1 Like

ano… az na to, ze ten proces ma nejake pravidla, ktore boli proste bezprecedentne viacnasobne ohnute (pustene len vybrane auta v prospech jedineho jazdca, nedodrzanie dalsieho kola pre zvolanie SC, …)

az sa skonci vysetrovanie, verim, ze sa cely svet zhodne, ze boli doslova a dopismena porusene, resp. vyklad zneuzity v prospech jedineho

ak ma FIA gule, priznat to musi, navyse teraz, ked je to vlastne uz jedno, kedze ziadne odvolania uz niesu v hre a vysledky zostanu platit

2 Likes

ved preto na neho tlacili a dohadovali sa na tom. dohadovat sa na niecom co je aj tak v pravidlach predsa nema ziaden zmysel. FAKT:
stajne a vedenie pretekov sa dohodli, ze preteky, pokial bude mozne, tak sa maju dokoncit pod zelenymi vlajkami. Ako vidis mali si to vyjasnit lepsie. Je to pokrytectvo vsetko hadzat na Masiho.

1 Like

Mozes mi dat link na nejaku takuto dohodu ? dakujem

1 Like

dobre, tak inac a naposledy :slight_smile:

podla pravidiel a precedensov za celu historiu F1 sa tieto preteky nemohli dojazdit inac, ako za SC, nech sa uz timi s Masim dohodli na comkolvek. Alebo podla teba je teda v poriadku odteraz kaslat na vsetko a dat zelene vlajky stale na posledne kolo, aj keby na trati niekoho prave resuscitovali? Ano, schvalne prehanam, ale ten protokol SC ma nejake pravidla a tie boli porusene. Toto je FAKT ktory uz musis ty a par ludi tu pochopit.

Ak by sa postupovalo podla pravidiel, Red Bull a Max by urcite citili sklamanie, to je samozrejme. Ale nemohli by hovorit o krivde, pretoze sa to proste nestihlo a boli vzadu. Podla pravidiel, regulerne. Bodka, koniec. Ak by sa to cele stihlo odpratat a pustit vsetky auta o kolo skor, bolo by to 1. krat v historii takto rychlo a bol by to asi najrychlejsi SC. A mercedes by si musel zliznut velku pachut pretoze by to proste prehral sam, opat by to bolo regulerne.

Lenze to sa nestalo. Spravne si vyratali ze sa to neda stihnut a ani sa nestihlo, lenze riaditel pretekov si zmyslel inac. A nie, Lewis nemohol ist do boxov, inac by Max nesiel, predbehol ho a ako tu mesiac stale opakujeme: Merc sa nemohol spoliehat ze Masi bezprecedentne skonci SC o kolo skor a tak by mohli opat predbiehat. A boli by sa absolutnych babrakov. Taky pitstop by bola rovnaka samovrazda ako v predlzeni hokejoveho zapasu hrat oslabenie a vyskusat odvolat brankara, vsak “vo vyrovnanom pocte skor dame gole”. Ukaz mi 1 zapas kedy sa nieco podobne stalo. Z toho obrovskeho mnozstva mi najde este 1 zapas, v ktorom zaroven slo o titul majstra sveta. Alebo aspon nejakej narodnej ci nebodaj regionalnej amaterskej sutaze. Ja si pockam.

4 Likes

Nuž, tak sa zdá, že to možné nebolo, inak by Masi nemusel hneď niekoľkokrát porušiť pravidlá, ktoré mimochodom v identickej situácii pred rokom prísne a nezmieriteľne vyžadoval. Lenže problém je, že teraz tie pravidlá porušil tak, že zvýhodnil jedného jediného jazdca, ktorý vďaka tomu získal titul, pričom ak už sa chcel s prepáčením na pravidlá vykadiť, tak to mal urobiť dôsledne a nemusel čeliť narážkam o úmysle a nekompetentnosti.
Čiže darmo tú škvrnu na tom titule tu dennodenne umývaš, len ju rozmazávaš. Ostane tam a to môžeš fňukať o strategických chybách Mercedesu, predpretekovýchi dohodách a neviem o čom ešte stále, ale FAKT je ten, že Verstappenovi titul v konečnom dôsledku získal Masi svojím rozhodnutím urobiť z pravidiel zbytočný zhluk textu bez akéhokoľvek významu.

3 Likes

Je to totalne pokrytectvo.
Za zltu fazu mohol Masi asi tak ako ja za objavenie Ameriky.
Zlta faza, upratanie auta, trate, ukoncenie zltej fazy a pretekanie.
V sulade s pravidlami.
Neprepustenie aut ktore boli za Maxom nehrali v boji titul ziadnu ulohu a su irelevantne.
Mercedes NEuspel po pretekoch z odvolanim, to znamena = bolo to vsetko OK.
Akekolvek nazory o kradezi, krivde a pod. su totalny nezmysel.
Masi za zltu fazu nemohol a nemal ako byt.
Plus Lewis si sam za to mohol, ze mal na konci pneu na štrot.
Maxo menil gumy 3 krat.
Nie som fanuskom Verstapena.
Som fanuskom F1 a neznasam protekcnost a dominanciu.
Najradsej by som bol aby kazde preteky vyhral niekto iny a kazdy rok bol iny majster.

sam by som to lepsie nenapisal :+1:

To sa načakáš :sweat_smile:

Mňa by zaujímalo, prečo tú dohodu o SC porušili v Belgicku😉

1 Like

v belgicku sa nepretekalo (nebola zelena vlajka) ani na jednu jedinu sekundu :slight_smile: to bolo feeeerove ciste pretekanie

1 Like

Tak to je iný level demagógie :rofl:

2 Likes