Max mal viac smoly, Lewis viac šťastia, myslí si Martin Brundle | Magazín F1 - F1online.sk

Pred nami sú posledné dve veľké ceny úchvatnej sezóny 2021. Čaká nás finále o jazdecký i konštruktérsky šampionát. Bodový rozdiel je veľmi tesný, no momentum je určite na strane Mercedesu. Lewis Hamilton je momentálne o osem bodov pozadu, za čo podľa Martina Brundlea vďačí aj pani Šťastene.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://f1online.sk/clanky/49867/max-mal-viac-smoly-lewis-viac-stastia-mysli-si-martin-brundle

no presne. Max mal smolu a zrejme ho to bude aj stat prvy titul.

1 Like

Áno helmutko alžbetko presne ako píšeš … Asi najviac smoly mal v Rusku

Neviem, preco sa Sochi prezentuje ako stastie pre Verstappena, kedze Hamilton tam z dazda tiez vyrazne tazil.

Napriek jednoznacne najrychlejsiemu autu sa po chybe v kvalifikacii a mizernemu startu tristvrte zavodu motal v suboji s jazdcami stredu pola, nakoniec sa mu podarilo prepracovat na druhe miesto, no mal daleko od toho zautocit na Norrisa, bez dazda by pravdepodobne skoncil druhy a mal tym padom o sedem bodov menej. Len pre uplnost podotknem, ze vitazstvo ziskal vdaka dobrej strategii, ktoru mu urcil tim, pricom Hamilton chcel zostat na trati ako Norris.

Verstappen naopak za svoj zly zavod nemohol, kedze bol podmieneny vymenou motora a narozdiel od Hamiltona sa podielal na spravnom rozhodnuti zabocit do boxov. Bez ohladu na to je rozdiel medzi siestym a druhym miestom desat bodov, takze nech sa na to pozeras hocijako, Verstappen vdaka tomu obrovskemu ,stastiu", co mal v Sochi, ziskal na Hamiltona cele tri body.

Naopak kvoli defektu v Baku a koliziam v Silverstone a v Madarsku stratil az potencialnych 75 bodov, v Baku mal vitazstvo iste, v Madarsku by bolo velmi pravdepodobne, kedze by si ho musel vybojovat proti Oconovi v Alpine a Silverstone je otazny. Ak sa chces uplne vyhnut kontroverzaim, tak incident v Silverstone ani nemusim brat ako smolu, Verstappen v Baku a Madarsku stratil 50 bodov, ked si odcitas tie tri, co ziskal v Sochi, mas z toho 47.

Keby mal Verstappen o 47 bodov viac, uz ma isty titul.

4 Likes

Hlavna otazka je, preco ma Hamilton vzdy viac stastia.
Stale niekde vzadu verim, ze to Max navzdory Lewisovmu stastiu a dominantnemu autu vyhra.

Ten mal viac šťastia a ten viac smoly. Nie je to jedno? Záleží len na tom, kto bude mať na konci viac bodov. Keď sa to tak vezme, tak obidvaja majú oveľa viac šťastia ako ostatní piloti, ktorí o aute s ktorým by mohli bojovať o titul, môžu len snívať.

1 Like

“Šampionát je spojený s určitou dávkou šťastia. V skutočnosti to nie je presvedčivý dôkaz ničoho.” Jim Clark

niekedy s urcitou a niekedy s konskou :+1:

1 Like

osobne sa radim k fanusikom, ktori nevnimaju F1 len prostrednictvom poctu titulov, vitazstiev atd … preto mi to nie je jedno … ale urcite je vela aj takych, ktorym to je jedno

Ja sa k takým ľudom tiež neradím, ale o tom som vôbec nehovoril. Mal som na mysli to, že pre regulérny zisk titulu je podstatná jediná vec. Počet bodov na konci šampionátu. Čo žiadne kecy o šťastí a smole neovplyvnia.

Kebe, keby, keby, tak Hamilton ma uz teraz 9titulov za rok 2007, 2016 :face_with_hand_over_mouth:
V sochi sa Ver dostal na 2miesto, preco tu riesis Ham ktory si polepsil iba o jednu.
Co tak taliansko, kde hoVer umyselne nabral ? Ham by dobehol aj McLareny a mal by 25 za prve a Max by bol 4tusim neviem ci dokonca ferrari za nim nemalo slusnu rychlost, Ver sa tam trapil.
Co tak vytlacenie v brazilii, co ak by ki trestu padol za Bottasa. To by mal k dalsie body dole.
Co tak prve 2 zavody, kde vytlacil Hamiltona mimi trat a bez trestu.
Ku stastiu sa da pripisat aj to, ze sa jazdila dominantna trat-domaca pre RB, dokonca 2krat.
Ked clovek chce, dovody si najde.

Presne tak!
Max mal obrovsky vela stastia, len sa na to zabuda.
Napriklad v Imole, ze mu vydrzal motor, alebo na Silverstone, ze neskoncil v nemocnici a nevynechal zvysne podujatia, alebo v Belgicku, ze v tom monzune neprechladol a mohol sa dostavit na start, taktiez Holandsko, ze nedostal koronu pri tolkych fanusikoch. Alebo Monza - keby ho mechanici nezdrzali 11.1 sekundy ale viac, tak by sa s Lewisom ani nestretol a dokoncil by zavod! Mohol by som takto pokracovat.
Nasiel som ti par dovodov, nemas za co :wink:

2 Likes

to je vcelku vtipne. este si zabudol vymenovat, ze mal kopec stasia, ze sa narodil s dvoma rukami a dvoma nohami v Holandsku a nie v Mongolsku, ze neskonsil s kovidom na ventilacii, ze na neho nepadol kvetinac, ze nedostal hnacku, ze nedostal defekt v kazdych pretekoch, ze to a ze tamto… Je smiesne ako su svedkovia Lewisovi zadebneni.

3 Likes

Vyčítal si Lionovi: Keby, keby… ale hneď na to si tam začal keby Hamilton dobehol v Taliansku prvý…, keby Verstappen dostal trest… :clown_face:

Veď on už v Tom závode bol za McLarenom a predbehol ho až vtedy, keď Norrisovi odišli pneu. Ale to si nenapísal, lebo by ti to nesedelo do výpovede.

Keby dostal Emil trest v Brazílii, tak by sa udržal v 5 sekundách a došiel by 2.

2 Likes

Až na to, že chyba v kvalifikácii nemala na jeho postavenie na štarte žiadny vplyv, Mercedesu jednoducho nevyšlo načasovanie, aj bez tej chyby by druhé rýchle kolo nestihli.
A ani štart nebol vyslovene zlý, prepadol sa len o jedno miesto, potom vďaka zákrytu útočil na tretie, ale bol (možno až príliš) opatrný a ostatný to využili.
A neviem čo viac mohol s tým najrýchlejším autom robiť keď sa zasekol v najhoršie možne zoradenom DRS vláčiku na čele s pomalým Williamsom, za ním s DRS a o niečo rýchlejším Aston Martinom a ďalej ešte o niečo rýchlejším McLarenom tiež s DRS.

Tak isto si dôvody ktoré sa ti hodia nájdeš aj ty. Zabudol si ako na prvej VC bahrajnu získaval tvoj favorit výhodu prejazdom mimo trať asi 30x v zákrute č.4? Max to urobil 5x zrazu to bolo zakázané :slight_smile: … Samozrejme ako fanúšik mercedesu prehliadaš Anglicko a Maďarsko. Nejdem tu hovoriť keby, keby… je to ako to je. Musíš ale súhlasiť, že keby šlo všetko bez kolízii tak RB a Max by už boli šampiónmi. Osobne mi to nevadí pretože na začiatku sezóny som si prial aby sa rozhodllo v poslednom závode, čo sa mi asi aj splní. Na túto sezónu nemôžem povedať krivého slova. Závod čo závod ma dvíhalo z gauča … :wink:

2 Likes

No tak pozri… Pred dažďom bol VER na 7mom mieste s pneumatikami, ktoré strácali výkon a teda mohol byť na tom v cieli ešte na podstatne horšej pozícii. HAM bol na 2 mieste. V cieli teda získal HAM o 1 pozíciu viac, VER viťažil minimálne 5 pozícii aj vďaka hlúposti NOR.

VER za svoj zlý závod mohol, keď si vybrali mäkšie pneu na štart, ktoré mu dlho nevydržali vo forme. Rýchlo postupoval dopredu až pneu mali dosť a tým nechcel ísť na 2 zastávky v boxoch tak sa trápil.

V Baku mal víťazstvo isté to súhlasím, ale prišla sprostosť HAM a na celkové ALE sa nehrá. Lebo tých ALE je na obidovch stranách, že to môžem fúrikom nosiť…

cele toto co hovoris je irelevantne, pretoze Verstappen musel vymenit motor a startovat zozadu prave koli Lewisovmu stastiu a jeho smole.

1 Like

Tento rok si myslím, že mal aj tak viac štastia VER keď si zoberieme, že už len to že sa šiel dva krát RB ring je veľká výhoda pre redbull a na to každý zabúda, Ďalej BAKU by vyhral HAM nebyť Gaslyho v boxoch a prípadne teda nebyť ešte tej blbej chyby na konci, ďalej mal max veľké štastie v Monaku a SPA keďže keby sa pretek v spa konal vyhral by HAM pretože mal auto nastavené na menší odpor (to je aj dôvod prečo bol Russel pred ním v Q) a tiež si myslím že kolízia v Monze mu padla veľmi vhod pretože ten pretek by vyhral HAM a MAx by bol 3-4. a Stále osm názoru že Silverstone je maxova chyba keď vedie šampionát má jazdiť s väčšou rozvahou stačí si pozrieť Silverstone 2019 (rovnaká situácia medzi bottasom a hamiltonom akurát že ham sa uhol) a rohodne bolo rusko pre maxa veľmi priaznivé pretože on by bol 8 a ham by vyhral aké keci že nemal na norisa veď pred dažďom bol 0,6 sec za ním ale ako náhle začalo pršať tak ubral…A Maďarsko by bol zrejme double pre mercedes a ver by bol tretí takže bodovo by to nebol moc veľký rozdiel…Ham mal určite štastie v Imole to mu zachránilo veľa bodov ale madarsko bola pre neho tiež smola veĎ to by vyhral s obrovským náskokom. A brazília bola tiež veľká smola pre Hamiltona pretože šlo o výrobnú chybu… Mne tento rok príde že HAM sa viac nadrel na to kde je ako VER

:rofl: ok, pardon, zaujímavý pohľad na vec. :slight_smile: /s